Jak Lubań świętował 760-lecie nadania praw miejskich

  • 12.02.2020, 17:15 (aktualizacja 12.02.2020, 19:31)
  • red.
Jak Lubań świętował 760-lecie nadania praw miejskich Wiesław Schabowski

Podziel się:

Oceń:

W roku 1980 Lubań świętował 760- lecie nadania praw miejskich. Dzięki uprzejmości Wiesława Schabowskiego, który 40 lat temu dokumentował te wydarzenia, dziś możemy cofnąć się w czasie.

W tym roku w Lubań świętować będzie 800-lecie nadania praw miejskich, w związku z tym samorząd przygotowuje się do uczczenia tej rocznicy. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zapraszane są organizacje pozarządowe, które mogą starać się o grant do 3 tys. zł na realizację wydarzenia dotyczącego rocznicy. Sam magistrat skłania się, aby finalne wydarzenie odbyło się pod koniec wakacji, bądź na początku września. Co będzie się działo?

Jak na razie jest to luźny pomysł, który wkrótce zostanie dograny. Jest też szansa, że z tej okazji ukarzą się dwie publikacje – usłyszeliśmy od Arkadiusza Słowińskiego, burmistrza Lubania, który mówi, że jest zbyt wcześnie aby podawać szczegóły.

Kiedy Lubań przygotowuje się do obchodów 800-lecia, my dzięki Wiesławowi Schabowskiemu, który przez lata fotografował życie mieszkańców Lubania, sięgamy do archiwów i pokazujemy jak rocznicę tą obchodzono 4 dekady temu.

Rok 1980 to jednocześnie 760-lecie nadania praw miejskich miastu Lubań, 35 rocznica zakończenia II Wojny Światowej i czas panującej w Polsce komuny. Daty te w wyraźny sposób odcisnęły się na formule obchodów i na przekazie, który w ówczesnych czasach uważany był za słuszny.

Obchody rocznicowe rozpoczęto w maju, zorganizowano wówczas wystawę poświęconą historii Lubania i osadnictwu wojskowemu. Prezentowano mundury, dokumenty oraz zdjęcia pokazujące wysiłek osadników jaki ci włożyli w odbudowę miasta. Jednocześnie podkreślając polskość tych ziem, przypominając, że niegdyś władali nimi piastowscy książęta.

W okresie rządów księcia piastowskiego Henryka I, pana na Jaworze Lubań przeżywał intensywny rozwój pod względem urbanizacyjnym jak i ekonomicznym.

Zdanie to znalazło się w broszurze wydanej w roku 1980 przez Muzeum Osadnictwa Wojskowego w Lubaniu pt.: „760 lat Lubania”. Pozycję tą w muzealnych zbiorach wyszukał i udostępnił nam Łukasz Tekiela, obecny dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

W dalszej części publikacji przeczytać możemy o zabytkach, które przetrwały wojenną zawieruchę i odbudowanych zakładach produkcyjnych, te były wówczas chlubą partii i proletariatu. Z kolei na zdjęciach Wiesława Schabowskiego widzimy popularne prezentacje uliczne i roześmianą klasę robotniczą biorcą udział w tych „spontanicznych” zrywach.

Obecnie odbudowany Lubań jest prężnym ośrodkiem przemysłowym, administracyjnym i kulturalnym. Współczesna powojenna architektura dostosowana jest gabarytami do obiektów zabytkowych. Dzięki temu stworzone zostało nowe oblicze miasta, gdzie historia splata się w sposób harmonijny ze współczesnością. Kosztem wytężonej pracy i nakładów finansowych miasto dźwignęło się z ruin, odbudowano Lubańskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego, Zakład Elementów Hydrauliki Siłowej, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i wiele innych zakładów. Odbudowa i rozbudowa miasta trwa nadal i tym samym Lubań z dnia na dzień staje się coraz piękniejszy.

Dzięki kilkustronicowej broszurce dotknąć możemy klimatu panującego w mieście tuż po wojnie. Zamieszczono w niej wypisy z pierwszej ukazującej się w Lubaniu w języku polskim gazecie „Na Straży”, którą redagowali między innymi Włodzimierz Boruński i znany w Polsce fotograf Witold Dederko.

Manifestacyjny pogrzeb w Lubaniu ofiar zbrodniarzy reakcyjnych

W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb skrytobójczo zamordowanych strażników gminy zbiorowej Kościany ob. ob. Kotowickiego Leonarda i Zebronia Władysława oraz sołtysa tamtejszej gromady ob. Jaworskiego.

Pogrzeb miał charakter masowej, żywiołowej manifestacji całego społeczeństwa polskiego Lubania i powiatu. Jedynym udowodnionym im przez zboczoną garstkę nikczemników „przestępstwem” było to, że całe swoje życie, swoje siły i zdrowie poświęcili zaszczytnej i szlachetnej pracy służenia nowej, budzącej się do wspaniałego życia demokratycznej Ojczyźnie, że ponad wszystko zawsze i wszędzie stawiali na pierwszym miejscu interesy państwa i narodu.
 

R.II, nr 35, s1 z dnia 7 maja 1946.
 

W obchody 760-lecia nadania miastu praw miejskich siłą rzeczy wpleciono 35 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. Na czarno-białych zdjęciach, doskonale oddających tamten czas, widzimy apel poległych za słuszną wówczas sprawę oraz kompanię honorową Łużyckiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza. Wszystko to, podobnie jak dziś, odbywało się przy obelisku w centrum Lubania z tą różnicą, że plac ów nazywał się Placem 1 Maja a nie jak dziś 3 Maja.

Było przecinanie wstęg, zwiedzanie wystaw, spotkania autorskie z ludźmi, którzy tworzyli nową historię Lubania. Zapraszamy do lektury cytowanej broszury, którą znajdziecie w galerii i przejrzenia zdjęć obrazujących obchody 760 rocznicy nadania Lubaniowi praw miejskich. Fotografie zostały opatrzone przypisami przygotowanymi przez autora zdjęć.

red.

Zdjęcia (29)

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pps
pps 16.02.2020, 21:21
Postkomuna zwyciezy .......upaprali te polske farba i nie mozna tego zetrzec
Żaku
Żaku 14.02.2020, 19:42
A jak będzie świętował za kilka lat...?
Pis-owcy rozwalają Polskę na własną odpowiedzialność, bez żadnego zewnętrznego przymusu. Dla własnych korzyści uczestniczą w pełzającym zamachu na Konstytucję, rządy prawa, naszą obecność w Unii i przynależność Polski do Zachodu.
Tym razem żaden Stalin nie trzyma im pistoletu przy głowie. Zawodowym sędziom, doktorom prawa, ludziom wykształconym nikt przytomny nigdy nie uwierzy, że tego nie rozumieli.
Faceci z Izby Dyscyplinarnej wiedzą, że powołała ich wyłoniona niezgodnie z Konstytucją neo-KRS i że mają strzec dyspozycyjności sędziów wobec władzy, a nie jakości sądów i uczciwości sędziów.
Podobnie jak nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego wiedzą, że swoje urzędy zawdzięczają Beacie Kempie i Beacie Szydło, które bezprawnie odmówiły publikacji wyroku legalnego Trybunału Konstytucyjnego, żeby go faktycznie ubezwłasnowolnić i podporządkować PiS.
Wszyscy oni muszą więc mieć świadomość, że biorą udział w zamachu na Konstytucję. Szewc ma prawo tego nie rozumieć, ale prawnik musi.
Wszyscy oni - a są ich już w Polsce nie setki, lecz tysiące - muszą chyba zdawać sobie sprawę, że kiedy tylko wróci praworządność, będzie z nimi krucho.
Najstarsi mogą mieć nadzieję, że tego nie dożyją. Ale nie jest to pewna rachuba, bo to nie będzie aż tak długo trwało. Nawet PRL nie trwał przecież tak długo, jak ludzkie życie. Ci, którzy w młodości zaraz po wojnie robili złe rzeczy, mieli/mają raczej gorzką starość, a ich rodziny mają powody do wstydu.
Patrzę na sędziów Izby Dyscyplinarnej, którzy się tak przyspawali do swoich foteli i przywilejów, że wciąż wydają "wyroki", chociaż nie są sądem i doskonale wiedzą, że gdy ta władza upadnie, będą odpowiadali za przypisywanie sobie nienależnych uprawnień.
Kariera - pal sześć. Ale przecież przestępstwa nie ścigane z powodów politycznych się w Polsce nie przedawniają.
A panie i panowie z Izby Dyscyplinarnej i Trybunału Konstytucyjnego - czy myślą o spokojnej starości na sutym stanie spoczynku, czy raczej liczą się z tym, że sprawiedliwość pozbawi ich tego przywileju, a może również innych miłych wygód, których się dorobili?

Pewnie wielu z nich kiedyś nam to wszystko opowie.

Będą wtedy mówili, jak się pomylili, jak ich dopadło "heglowskie ukąszenie", jak ktoś ich uwiódł i wywiódł na złą drogę. Po każdej politycznej zbrodni przychodzi fala takich smutnych wyznań. Nie ma powodu, by było inaczej tym razem.
++++++++++++++++
fragment Jacek Żakowski
https://magazyn.wp.pl/opinie/a…
Jowita
Jowita 15.02.2020, 13:01
Cyt. Wszyscy oni muszą więc mieć świadomość, że biorą udział w zamachu na Konstytucję. Szewc ma prawo tego nie rozumieć, ale prawnik musi.
Wszyscy oni - a są ich już w Polsce nie setki, lecz tysiące - muszą chyba zdawać sobie sprawę, że kiedy tylko wróci praworządność, będzie z nimi krucho.
================
i dlatego szukają wsparcia u szewców a nie u prawników. Podpierają się opiniami ogłupionej gawiedzi a nie znawców od prawa.
Lalunia
Lalunia 14.02.2020, 16:16
est taki serial polski w reżyserii Andrzeja Wajdy "Z biegiem lat z biegiem dni". Jeden z odcinków opisuje losy pani Dulskiej, która wyjechała do Zakopanego na odpoczynek z synkiem. Mieszka w góralskim domu, gdzie mąż tęgiej Góralki jest bardzo trunkowy. Kobiecina nie może dać sobie z nim rady bo chłop zamiast być pomocny włóczy się po górach i podpity podśpiewuje góralskie piosenki. Kobieta wpada na pomysł aby kupić mężowi wódkę aby w ten sposób powstrzymać męża w domu. Dulska pyta dlaczego pani tak robi a gaździna odpowiada "....ach niech pije, niech bije byleby był w domu....". Takie jest właśnie polskie społeczeństwo. Jak ta Gaździna. Niech rządzi nawet najgorszy pis-szubrawiec byleby się dzielił. Społeczeństwo o mentalność pańszczyźnianego chłopa.
hebel
hebel 13.02.2020, 14:04
I kulturalnym...
Tfórca
Tfórca 13.02.2020, 13:43
Zaproście chociaż premiera - prezydęt już był.
============
Spoglądam w telewizor, duma mnie rozpiera,
Że tak bohaterskiego mamy dziś premiera,
Co pacholęciem będąc, z nadludzką odwagą
Walczył flaszką z benzyną z milicyjną plagą.
Przez niego stan wojenny Jaruzelski skrócił
W strachu, że mu Mateusz milicję "wymłóci".
A On szedł nieugięty, odważny jak sokół
I smród palonych "nysek" rozchodził się wokół...
Dziś jestem z Niego dumny, bo przyznacie sami
Człek to wielki i premier ponad premierami ...
Weteran ZBOWiD
Weteran ZBOWiD 13.02.2020, 08:44
Kosztem wytężonej pracy i nakładów finansowych miasto dźwignęło się z ruin, odbudowano Lubańskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego, Zakład Elementów Hydrauliki Siłowej, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i wiele innych zakładów. Odbudowa i rozbudowa miasta trwa nadal i tym samym Lubań z dnia na dzień staje się coraz piękniejszy.
============
I coście z tego miasta zrobili? Bojownicy o lepsze jutro.
tobi
tobi 13.02.2020, 09:17
A gdzie zakopaliście ofiary tej odbudowy i podnoszenia z ruin towarzyszu?Który dół w którym lesie?
xyz
xyz 13.02.2020, 09:06
Demokracja i prywatyzacja zostawiła pokłosie niczego teraz nie ma...zehs jeszcze ciagnie a kolej mamy przejazdem...bawełnianke sprzedali za nowe domy na wanyniaka...
dziadek
dziadek 13.02.2020, 14:06
Ciągnie?
Pan adam
Pan adam 13.02.2020, 08:35
Samorząd ma wysoko postawioną poprzeczkę 😁
Mm
Mm 12.02.2020, 19:52
Ciszmy się z tych praw miejskich póki jeszcze mam, bo z takim rozmachem to zastępca burmistrza w przyszłości zostane co najwyżej sołtysem. Pozdr dla naszym władz😁
Teresa
Teresa 13.02.2020, 15:15
Oj wątpie on się nawet na sołtysa nie nadaje. Niech lepiej wraca do szkoły, tam się najlepiej zrealizuje.

Pozostałe