Muzyczna opowieść

  • 09.02.2020, 09:11
  • Źródło: SP nr 2
Muzyczna opowieść SP nr 2

Podziel się:

Oceń:

Na pierwszym w tym roku spotkaniu z muzykami Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 2, zdobyli informacje na temat fletu i trąbki.

Flet to jeden z najstarszych instrumentów. Istnieją dwa jego rodzaje: flet prosty – wykorzystywany w zespołach muzyki dawnej, i flet poprzeczny – instrument wchodzący w skład orkiestrowego instrumentarium, także solistyczny. W XII wieku przywędrował do Europy flet poprzeczny. Najpierw budowano go z drewna, a otwory zamykano palcami. Z czasem jego budowę udoskonalono i dopiero w XVII wieku dodano klapy umożliwiające sprawniejszą grę. Współczesny flet ma ponad 70 centymetrów długości.

Trąbka zbudowana jest z metalowej rury, zwiniętej na kształt prostokąta i zakończonej czarą głosową. Wyposażona jest w trzy wentyle, dzięki którym można wydobywać pełną skalę dźwięków. Wentyle to specjalne zawory, które włączają lub wyłączają w instrumencie dodatkowe rurki przedłużające słup powietrza. W orkiestrze są zwykle 2-4 trąbki. Instrument ten jest także powszechnie stosowany w orkiestrach dętych i w jazzie.

Po ciekawej porcji wiedzy teoretycznej o instrumentach, wszystkie dzieci rozpoznawały tytuły znanych bajek, które wykonywane były na instrumentach omawianych tego poranka. Wspaniała zabawa w zgadywanie okazała się ,,żywą” lekcją muzyki,  w czasie której każdy mógł usłyszeć, dotknąć i zobaczyć instrument dęty dmuchany.        

Źródło: SP nr 2

Zdjęcia (6)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe