Gigantyczna maszyna górnicza będzie pracować w w Kopalni Węgla Brunatnego Turów

  • 24.01.2020, 10:35
  • Żródło: PGE GiEK S.A.
Gigantyczna maszyna górnicza będzie pracować w w Kopalni Węgla Brunatnego Turów PGE GiEK S.A.

Podziel się:

Oceń:

Spółka RAMB z Grupy Kapitałowej PGE wybudowała od podstaw gigantyczną zwałowarkę przeznaczoną do pracy w Kopalni Węgla Brunatnego Turów należącej do PGE GiEK. Długa na 190 metrów, wysoka na 50 metrów i ważąca 2600 ton maszyna górnicza uzupełni nowoczesny park technologiczny turoszowskiej odkrywki a jej zadaniem będzie zwałowanie nadkładu znajdującego się nad pokładami węgla brunatnego. Pierwsze uruchomienie zwałowarki miało miejsce pod koniec 2019 roku.

Projekt budowy zwałowarki ZGOT Z-49 rozpoczęto w czerwcu 2017 roku podpisaniem umowy pomiędzy spółką RAMB i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów. Pierwsze prace na placu montażowym kopalni rozpoczęto na początku 2018 r.

Kompleksowa budowa tak wielkiej maszyny górniczej to niecodzienne wydarzenie dla całej spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, tym bardziej, że dotychczas koparki i zwałowarki pracujące w naszych kopalniach budowane były w większości przez zewnętrzne firmy zagraniczne. Budowa od podstaw zwałowarki przez spółkę RAMB jest potwierdzeniem, że potrafimy o wiele więcej niż tylko produkować energię elektryczną. Jesteśmy w stanie zbudować także maszyny niezbędne do wydobycia paliwa, z którego ta energia jest produkowana – podkreśla Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. 

Nowa zwałowarka ma blisko 190 metrów długości, ok. 50 metrów wysokości a także imponującą moc przerobową i teoretyczną wydajność zwałowania, którą zaprojektowano na 11 500 m3 nadkładu na godzinę. Taka ilość zebranej ziemi znajdującej się nad pokładami węgla mogłaby wypełnić w godzinę trzy baseny olimpijskie.

Zwałowarka Z-49 zbudowana przez Spółkę RAMB jest jedną z największych maszyn podstawowych jakie powstały w ostatnich latach w obszarze europejskiego przemysłu górnictwa odkrywkowego i energetycznego. Podejmując się tego niezwykle trudnego i wymagającego zadania postawiliśmy na zespół naszych najlepszych fachowców. Mamy nadzieję, że zakończona pełnym sukcesem budowa zwałowarki ZGOT Z-49 otworzy przed nami rynek produkcji podstawowych maszyn górniczych zarówno w kraju, jak i zagranicą – mówi Marcin Ławniczek, prezes zarządu RAMB.

Masa całkowita Zwałowarki ZGOT Z-49 wynosi 2600 ton. Gigantyczna maszyna może poruszać się z prędkością do 9 metrów na minutę. Szczególną uwagę zwraca także wielkość łożyska obrotu zwałowarki, którego średnica wynosi aż 10 metrów.

Zwałowarka rozpocznie pracę w kwietniu 2020 roku w Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Na placu budowy pracowali wyłącznie polscy podwykonawcy, w większości z Grupy PGE. Projekt techniczny maszyny wykonała firma Poltegor-Projekt z Wrocławia. W szczytowym momencie przy budowie pracowało ok. 40 osób.

Zwałowarka ZGOT Z-49 nie jest jedyną maszyną, którą buduje spółka RAMB. Ku końcowi zbliżają się prace przy budowie Koparki K-20, która podobnie jak zwałowarka Z-49, będzie pracować dla Kopalni Węgla Brunatnego w Turowie.

Spółka RAMB świadczy usługi w zakresie wykonawstwa, montażu i remontów konstrukcji stalowych, zabezpieczeń antykorozyjnych, robót budowlano-inżynieryjnych, robót elektrycznych, obróbki skrawaniem, remontów i eksploatacji obiektów, remontów agregatów pomp głębinowych, produkcji filtrów a także remontów maszyn i urządzeń dla górnictwa odkrywkowego.

Źródło: PGE GiEK S.A.

Zdjęcia (2)

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

narcyzm grupowy
narcyzm grupowy 27.01.2020, 03:48
polecam wizytę w Bautzen i muzeum regionalne. Przede wszystkim upadnie mit że to "nasze" złoże. To złoże zostało bezczelnie zrabowane najpierw przez hitlera a później przez stalina.
Fotografowanie się pod gigantyczną maszyną do rabunku to wisienka na torcie kryminalnej kartoteki regionu.
Jak myślicie oceni Was historia? Można próbować ją wybielić parę lat, ale niestety ludzie ze stanów, anglii, francji, włoch, hiszpanii, panstwa basków, holandii, belgii a przede wszystkim syberii - a to kilkaset milionów ludzi - widzi tę sprawę dokładnie tak jak widać ją z satelity - jako rabunek żałosnego państewka nie potrafiącego wyjść poza program jaki narzucił mu Stalin, wciąż wierne stalinizmowi chociaż wódz dawno umarł, wciąż nie potrafiące przyznać się ro swoich zbrodni i grożące tym którzy odważają sie mówić glosem sumienia (co świetnie widać po niedawnej fali hejtu wylanej na głowę noblistki która odważyła się napisać BAJKĘ dla dzieci. )

szkoda słów...
jotpe
jotpe 26.01.2020, 19:14
A na elubaniu jak zwykle krytykować potrafią czego by się nie zrobiło to i tak źle. Jak by tą maszynę zbudowali w Niemczech to w komentarzach byście pisali, że w tylko w polsce zacofani i na wiekowych maszynach pracujemy.
Górnik
Górnik 25.01.2020, 23:34
Na zdjęciu same białe kaski a fizole wynocha do roboty
Ramzes
Ramzes 25.01.2020, 21:55
A my dalej swoje gigantomania i kopcimy kopcimy zasmradzamy trujemy i jeszcze z tego dumni jesteśmy ot cały nasz patriotyzm sprowadza sie do tego że wytrujemy sie sami i własnym smogiem wstyd i głupota na sztandary wyszły
koparka13
koparka13 26.01.2020, 17:45
Akurat u nas najwięcej smogu jest produkowane przez gospodarstwa domowe więc nie wiem w czym problem większośc tego węgla idzie do elektrowni, które produkują o wiele mniej smogu i trzeba korzystać z zasobów naturalnych, które posiadamy.
Zoe
Zoe 25.01.2020, 20:53
Na uroczystość powinni zaprosić Gretę.
www
www 25.01.2020, 20:34
A dlaczego nie FAMAGO? Pracowalem tam, zrobiliby to bez problemu...
M
M 24.01.2020, 15:16
FAMAGO budowalo owszem ale nie takiej wielkosci zwałowarki
KWK
KWK 24.01.2020, 14:22
Takie zwałowarki czy koparki to FAMAGO produkowało 30 parę lat temu, więc nie bardzo jest się czym podniecać.Niestety zakład skutecznie zarżnęli.
Rysiek
Rysiek 24.01.2020, 11:42
To pewnie dla tego Czesi złożyli skargę na Polskę w UE.

Pozostałe