Kamiennogórskie sztolnie. Co dalej?

  • 22.01.2020, 13:25 (aktualizacja 23.01.2020, 20:00)
  • red. /Lubań Razem
Kamiennogórskie sztolnie. Co dalej? Lubań Razem

Podziel się:

Oceń:

Sztolnie pod Kamienną Górą to temat, mniej lub bardziej, elektryzujący nie tylko lubańską opinię publiczną, ale także i osoby spoza naszego miasta. Czy zostaną odkryte? Pojawiło się sporo znaków zapytania.

Pod auspicjami Muzeum Regionalnego w Lubaniu odbyło się spotkanie zainteresowanych stron, w trakcie którego omówiono strategię działań (w ramach projektu), które mają doprowadzić do „odkrycia” spod zawału wejścia do sztolni, a następnie ich inwentaryzację, zabezpieczenie i potencjalne udostępnienie.

Spotkanie poświęcone było głównie aspektom organizacyjnym, prawnym i finansowym koniecznym, aby zrealizować pierwszy cel zapisany w projekcie przygotowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc, tj. wykonania przekopu przez zawał i zabezpieczenia wejścia od strony ulicy Parkowej. Przewidywany koszt inwestycji to 250 tysięcy złotych.

W trakcie narad omawiano wariant optymistyczny jak i pesymistyczny. Które przeważają zapytaliśmy Łukasza Tekielę, dyrektora Muzeum Regionalnego w Lubaniu.


- Wszystko zależy od tego jak na problem spojrzymy. Spotkanie tak zostało skonstruowane aby wzięły w nim udział osoby, które mogą w taki lub inny sposób mogły wesprzeć ideę wykonania przekopu przez zasyp, który blokuje dostęp do podziemi pod Kamienną Górą. Jak wiemy na podstawie dokumentacji przygotowanej przez specjalizującą się w tego typu pracach firmę, wykop jest poważnym przedsięwzięciem. Prace mają kosztować 250 tys. zł i jest to wariant najbardziej zawyżony jaki możemy sobie wyobrazić. Nie wiemy w chwili obecnej ile tak naprawdę metrów trzeba będzie przekopać. Może to być 15, ale również 25 metrów. Jako muzeum podjęliśmy starania w KGHM aby spróbować wypożyczyć urządzenie pozwalające określić faktyczną długość zasypu. Z tego co wiem zasadniczo nadal będzie to tylko szacunek. Nie uda się ze 100-procentową pewnością określić ile tego zasypu faktycznie jest. Jeżeli zasyp będzie miał 15 metrów, to koszt wykopu będzie kosztował 150 tysięcy zł. Jeżeli 25 metrów - 250 tysięcy zł - podkreśla szef lubańskiego muzeum.

- Przygotowując się do tego typu prac musimy mieć na uwadze zawsze tą wersję najgorszą, a więc 25 metrów lub nawet więcej. Kosztorys, którym dysponujemy teoretycznie obejmuje także prace zabezpieczenia wykopu po zakończeniu eksploracji sztolni. Jeżeli uda się zatem zdobyć minimum 250 tysięcy zł, to wszyscy zaangażowani w projekt będą mogli spać spokojnie - dodaje.

Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu choć kibicuje realizacji projektu zdaje sobie sprawę, że zdobyć kwotę na tego typu działania nie będzie łatwo. Ciężko jest zdobyć pieniądze na wykop górniczy, przykładowo ze środków ministerialnych lub środków przeznaczonych na badania naukowe. Jak podkreśla Łukasz Tekiela sam wykop górniczy nie ma bowiem znamion naukowości. -  Nikt nam nie da ćwierć miliona złotych na tak zwane badania. Badania zaczną się dopiero po wykonaniu wykopu. Tutaj pojawia się problem skąd wziąć te pieniądze. Wersja optymistyczna jest taka, że Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc złoży wniosek w którejś z bogatych fundacji i te pieniądze otrzyma. Jeżeli taki wariant wystąpi prace ruszą bardzo szybko i do lata będzie można się cieszyć nieznaną dotąd wiedzą na temat historii Kamiennej Góry.

A jaka jest wersja pesymistyczna? - Od żadnej fundacji nie dostaniemy przykładowo więcej niż 20 tysięcy zł. Wtedy staniemy wobec perspektywy zdobywania środków. W moim odczuciu pieniądze są do zdobycia, ale pod jednym warunkiem. Jeżeli uda nam się z górniczego przekopu uczynić produkt na tyle atrakcyjny marketingowo dla potencjalnych sponsorów, że zechcą wesprzeć te prace. Nie będzie to łatwe zadanie. Trzeba będzie zaangażować osoby o dużym autorytecie, a także skonstruować ofertę sponsorską, która będzie atrakcyjna dla wszystkich żeby chcieli podzielić się swoimi pieniędzmi. Oczywiście musza mieć namacalne korzyści. Taką wstępną listę przedstawiłem obecnym osobom na zebraniu. Pozytywne jest to, że zarówno burmistrz jak i szefowa promocji miasta oraz stowarzyszenie Pogranicze jesteśmy zgodni co do tego, że dla samego miasta na tym etapie sam przekop faktycznie ma w sobie duży potencjał marketingowy. W takim układzie uważam, że będziemy potrzebowali 2-3 lat na zebranie potrzebnej kwoty. Z drugiej strony po takim okresie prace mogą już kosztować znacznie więcej i z tego też trzeba sobie zdawać sprawę - racjonalnie podchodzi do tematu Łukasz Tekiela, który podkreśla, że wbrew pozorom inwestycja jest dość dużym problemem.

- Kamienna Góra w zderzeniu z potrzebami naszego miasta nigdy nie będzie priorytetem. Potrzeby naszego miasta są tak wielkie, że zainwestowanie na ten cel środków samorządowych, nawet miejskich i powiatowych, byłoby delikatnie mówiąc skandaliczne. Wydaje mi się, że raczej trzeba przygotować się na wersję pesymistyczną i myśleć skąd i w jaki sposób te pieniądze znaleźć. Jeżeli przeszlibyśmy tą trudniejszą drogę, to też byłby większy szacunek dla tego wysiłku. Może przy okazji wszyscy nauczylibyśmy się jeszcze jednej rzeczy, czyli jak zdobyć na teoretycznie bardzo nieatrakcyjną inwestycję jaką jest wykop - nie mówię oczywiście o tym co byłoby później - jak zdobyć tak gigantyczne środki w stosunkowo krótkim czasie. To wielkie wyzwanie, które jest wręcz pociągające. Myślę, że można zrobić z tego wielkie łaał! Być może jest tam złoty wagon (śmiech)? Może warto zagrać w tą nutę – zastanawia się dyrektor.

- Zobaczymy, na pewno nie będzie łatwo. Za długo pracuję dla miasta i staram się o środki w różnych miejscach żeby wierzyć w to, że ktoś da mi 250 tysięcy zł na wykopanie dziury. Osobiście wolałbym wybrać ciężką pracę przez trzy lata aby te pieniądze zdobyć. Ale może znajdą się pasjonaci, którzy dadzą te pieniądze. Tego życzę zarówno sobie, miastu jak i Stowarzyszeniu Miłośników Górnych Łużyc - zaznaczył Łukasz Tekiela.

Dyrektor lubańskiego Muzeum Regionalnego poruszył także kwestię tego co dalej, już po ewentualnym wykopie. - Szczerze mam obawy. Gdyby spojrzeć na to racjonalnie, biorąc na siebie odpowiedzialność za to co będzie wewnątrz, a mając nadzór nad pracami zobowiązuje nas do tego konserwator zabytków, jako muzeum staniemy wobec perspektywy zajęcia się tym co będzie wewnątrz. Nie wierzę w skrzynię złota ze swastyką na deklu, nie wierzę też w dzieła sztuki, bo nikt by ich w takim miejscu nie umieścił. Raczej jestem przekonany o tym, że tam będzie pełna gama rozmaitych przedmiotów użytkowych związanych z budową sztolni i ewentualnie jakiś innych, które zostały wykorzystane na zakończonych już odcinkach. Nie będą to przedmioty o wielkiej wadze. Z perspektywy prawa ochrony zabytków, wszystko będzie musiało być zakonserwowane i przechowane. W momencie kiedy nagle będzie wielkie rozczarowanie tym co zostało znalezione my zostaniemy sami z tym problemem i będziemy musieli znaleźć kolejne 200 tysięcy na konserwacje. Tak wygląda brutalna rzeczywistość - zakończył Łukasz Tekiela.

Dodajmy, że w spotkaniu oprócz Łukasza Tekieli wzięli udział Starosta Lubański Walery Czarnecki, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński, Przedstawiciele SMGŁ w Lubaniu, w tym Sebastian Terenda wraz z pracownikami merytorycznymi, Dyrektor ŁCR Małgorzata Wąs i Bronisław Segedyn (ŁCR) oraz Sekretarz Stowarzyszenia P-ZFST „Pogranicze” Magdalena Guła.

red. /Lubań Razem

Zdjęcia (6)

Komentarze (33)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

inteligent
inteligent 28.01.2020, 10:51
...te osoby które w jakimkolwiek aspekcie uważają plany odkopu sztolni za totalnie poroniony pomysł...tym to wyjaśniam i uchyle rąbka tajemnicy...oczywiście bezwzglednie odkopie te sztolnie i was tam powrzucam..nastepnie zasypie...taka oto będzie atrakcja ze w Lubaniu bedzie zasypany skarb!!!eureka!!
Kumpel Mariana
Kumpel Mariana 25.01.2020, 14:55
Ludzie pracy nie mają albo zarabiają śmieci a te nieroby dziury będą wiercić ! Miasto się wyludnia bo każdy co ma w życiu aspiracje z niego ucieka a ci pseudointeligenci tracą publiczne pieniądze na niekończące się debaty !!! Do roboty banda nierobów !!!!!!!!
inteligent
inteligent 28.01.2020, 08:46
...kumpel mariana..?ty tez jestes wyludniony!!!skoro ty masz dziure w głowie to nam nie wolno szukać dziury w całym..?ty tez szukaj aspiracji jak inni i zegnam ozięble!!!
Kibic
Kibic 23.01.2020, 21:49
Oby sprawdziła się optymistyczna wersja czego zwolennikom projektu życzę. A dyrektorowi muzeum aby później jednak udało się odnaleźć rzeczy, które będą sensacją na cały kraj i nie tylko.
Podziemna-Ciuciubabka
Podziemna-Ciuciubabka 23.01.2020, 15:00
Co do wydawania pieniędzy .....i trafionych w 100% pomysłach inwestycyjnych przez naszych włodarzy to ile kosztował super park wodny przy basenie krytym .??? i na ile on tak naprawdę był potrzebny dla mieszkańców ?? bo koszt tej inwestycji liczony był w milionach.... na 2-3 miesięcy użytkowania w roku ...
inteligent
inteligent 28.01.2020, 08:58
..ty podziemna ciuciubabka..?!nic ci nie odpowiada...?ja wiem do czego zmierzasz i jaki masz pomysł...więc sam sobie kup karuzele i nia kręć wówczas wszyscy będziemy tak samo zakreceni jak ty..!!!
zulu
zulu 23.01.2020, 13:50
Posiedzieli ,pogadali ,pojedli ,popili i pojechali.Efektów zero dniówka zleciała i do emerytury dzień bliżej.
MałaMi
MałaMi 23.01.2020, 08:38
Kim jest ten Pan pośrodku na głównym zdjęciu? Chyba się zakochałam :-)
inteligent
inteligent 28.01.2020, 09:04
MałaMi..?!zostawcie tytanica!!ten Pan to boski Leonardo di Caprio a ty jezeli sie z niego nabijasz to pewnie dlatego ze wygladasz jak milion dolarów długu publicznego!!!
MałaMi
MałaMi 28.01.2020, 10:52
Ależ ja się nie nabijam. Skąd ten pomysł, żeby wszędzie zaraz złą wolę wietrzyć? Po prostu uważam, że ten pan wygląda bardzo intrygująco i, jak dla mnie, atrakcyjnie :-)
inteligent
inteligent 28.01.2020, 12:08
MałaMi...skoro masz fetysz do starszych Panów to może masz jakaś atrakcyjna rówieśniczke koleżanke dla mnie,ja też na swój sposób jakoś wyglądam śmiesznie...
Sys
Sys 23.01.2020, 17:57
Ja tez ☺
anty-złodziej
anty-złodziej 23.01.2020, 08:11
Widać po części komentarzy jak potraficie czytać ze zrozumieniem :) Nikt pomysłu nie torpeduje tylko trzeźwo ocenia sytuację. Ja bym dodał opcję Sztygara. Dogadać się z ZK, odrabiaczami i niech skazani pracują. Przyjemne z pożytecznym.
Grabek
Grabek 23.01.2020, 07:30
Warto pamiętać, że to są jedyne w Europie sztolnie drążone w bazalcie. Już sam fakt że można wejść do sztolni w wygasłym wulkanie jest ciekawostką, która dobrze wykorzystana może przyciągać turystow
Rob
Rob 23.01.2020, 07:28
Błąd, że to nie priorytet dla Lubania. I znów NIE DA SIE!
anty-złodziej
anty-złodziej 23.01.2020, 08:14
Priorytetem dla Lubania ma być wydanie lekką ręką 250 tys. zł za wykopanie dziury, która może prowadzić do pustki? Powiedz to np. mieszkańcom ulicy Głównej, ludziom chodzącym do MDK itp. Brawo Ty!
Lubaniak
Lubaniak 23.01.2020, 10:18
Lubań lekką ręką wydaje znacznie więcej. Ponad milion co roku na Łużyckie Centrum Rozwoju,drugi milion na Straż Miejską. Zagospodarowanie turystyczne i dobra promocja sztolni spowoduje szybki zwrot zainwestowanych pieniędzy. Wszędzie takie trasy turystyczne są dochodowe,tylko trzeba to mądrze wypromować.
Ja
Ja 23.01.2020, 15:21
Kolego popatrz na zdjęcie ilu tam jest doradców, a więc dla ciebie miejsca już nie ma. Co ma temat sztolni do innych wydatków miasta? Takie porównania ile na co idzie nie mają sensu. Skoro mają na to pomysł niech go realizują i życzę im aby wszystko się udało. Jednak obawiam się że Lubań jest tak specyficznym miastem , że nawet najlepszy pomysł może okazać się porażką
waldi
waldi 22.01.2020, 22:17
Czytając tego dyrektora ma się wrażenie że chce storpedować pomysł stowarzyszenia na otwarcie sztolni. Może o to chodzi władzom i muzeum? A co na to pan Terenda?
Lucjan
Lucjan 23.01.2020, 07:21
W mojej ocenie facet trzeźwo kalkuluje
Sebastian T.
Sebastian T. 23.01.2020, 00:43
Ja osobiście mam inne zdanie i nie uważam żeby Niemcy znani ze swojej praktyczności wysadzali dwa chodniki na odcinkach 25 metrów, tylko po to żeby ktoś im wózków czy narzędzi nie rabnął ? Poza tym odkrycie największej tajemnicy miasta to tylko jeden z aspektów projektu, drugi ważniejszy to wycena i przystosowanie sztolni dla ruchu turystycznego . Potrzeba Lubaniowi dopływu gotówki, a taka atrakcja może ten dopływ zapewnić. Pozdrawiam.
waldi
waldi 23.01.2020, 08:36
To inwestycja w przyszlość Lubania a nie igrzyska kasa musi.być. Życzę powodzenia!
Leszek
Leszek 23.01.2020, 07:31
Prawda panie Sebastianie. To priorytet! Ważniejszy niż te minerały na dni Lubania
Ss
Ss 23.01.2020, 13:31
To zapraszamy z łopatą i kilofem do pomocy!
nn
nn 22.01.2020, 20:33
Dlaczego nie są wyświetlane komentarze? Czyżby cenzura prewencyjna?
artek
artek 22.01.2020, 20:07
Nic nie będzie i tyle. Muzeum jest na nie a moze pesymistyczne tak, co znaczy ze jak bedzie kleska projektu to nie jego
mn
mn 22.01.2020, 19:59
Czy przypadkiem ktoś z >>zewnątrz<< nie sugeruje by ten temat zostawić w spokoju?
Rozbawiony Strażnik depozytu
Rozbawiony Strażnik depozytu 23.01.2020, 10:36
Pewnie pozostawiony przez Niemców Wächter.
Zostawcie Titanica
Zostawcie Titanica 22.01.2020, 19:09
He, he, 10.000zł za odkopanie metra chodnika. Dobre! I znowu taka sama sytuacja, że nieswoje pieniądze się szybko wydaje i nie jest szkoda.
Eustachy
Eustachy 22.01.2020, 17:07
Zwróćcie uwagę w jak głębokiej naukowej zadumie tkwi obywatel starosta. Coś z tego musi się narodzić.
tobi
tobi 23.01.2020, 13:48
Kamienie z nerek .
Sztygar
Sztygar 22.01.2020, 17:05
Te wspomniane 20 000 zł wystarczy w zupełności. Zapędzić do kopania lubańskich nierobów - stawka dzienna: miska podgęszczonej zupy z wkładką i flaszkę "patykiem pisanego". Będą się wgryzać na akord. Oczywiście przewidzieć dla bardziej aktywnych premię w postaci 1/2 litra czegoś mocniejszego i talerz ruskich pierogów.
Z wiosną przekop będzie gotowy.
Czytelnik
Czytelnik 22.01.2020, 15:09
Opinie mądrego człowieka miło się czyta.

Pozostałe