Rekordowo wysokie ciśnienie atmosferyczne

  • 20.01.2020, 14:32
  • Red.
Rekordowo wysokie ciśnienie atmosferyczne IMiGW

Podziel się:

Oceń:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega prze rekordowo wysokim ciśnieniem atmosferycznym. W kulminacyjnym punkcie dziś może osiągnąć nawet 1050 hPa!

Ciśnienie atmosferyczne stopniowo wzrasta już od weekendu. Szczyt wyżu ma zostać osiągnięty właśnie dzisiaj. Prognozuje się, że na południowym zachodzie osiągnie nawet 1046-1048 hPa, przy czym część modeli prognostycznych zakłada możliwość osiągnięcia wartości 1050 hPa! Tak duże ciśnienie zdarza się rzadko raz na kilka/kilkanaście lat. Obecnie w Lubaniu ciśnienie osiągnęło wartość 1047 hPa i od północy aż do środy powinno powoli spadać. Mimo utrzyma się na poziomie ok. 1038 hPa. 

Wiele osób, dzisiaj oraz przez najbliższe kilka dni, może odczuwać skutki tak wysokiego ciśnienia atmosferycznego. Może ono przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej. Może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. Szczególnie uważni powinni zostać seniorzy, osoby z chorobami serca a także kierowcy, którzy mogą mieć problem ze skupieniem za kierownicą. Warto dzisiaj i przez najbliższe dni zadbać o większą ilość snu, odpoczynek. Na ból głowy może pomóc kofeina, a na pobudzenie napar z melisy lub żeń-szeń. Zwróćmy też uwagę na dietę - dobrze, żeby była bogata w witaminy i minerały. Wzbogaćmy naszą dietę o preparaty z magnezem i witaminą B6, które dobrze wpływają na pracę układu nerwowego i łagodzą jego przeciążenia.

Rekord ciśnienia atmosferycznego padł w grudniu 1997 w Suwałkach gdzie notowano wartość 1054 hPa i to jest najwyższa wartość w powojennej Polsce. Jak informuje IMiGW nie czeka nas oczywiście pogodowa katastrofa, ale tak znaczny wzrost ciśnienia zdecydowanie może wpłynąć na nasze samopoczucie.

Red.

Zdjęcia (2)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ja
Ja 21.01.2020, 15:45
Boli głowa tylko mnie? Dzisiaj jakas masakra ale po tym artykule już wiem dlaczego.

Pozostałe