Miliony e-recept dziennie

  • 16.01.2020, 11:41
  • eLuban pl
Miliony e-recept dziennie

Podziel się:

Oceń:

Po tygodniu od wprowadzenia obowiązku, codziennie wystawia się 2 mln e-recept. To jeszcze nie wszystkie, ale Ministerstwo Zdrowia już liczy korzyści - donosi w dzisiejszym wydaniu “Puls Biznesu”.

Lata 20. XXI wieku w polskiej ochronie zdrowia zaczęły się od rewolucji, polegającej na tym, że aptekarze nie muszą już odszyfrowywać wypisanych przez lekarzy recept. Od 8 stycznia wszyscy lekarze mają obowiązek wystawiać recepty w formie elektronicznej.

– Liczymy, że w połowie lutego przekroczymy poziom 90 proc. recept w postaci elektronicznej, a recepty papierowe będą już wystawiane tylko w wyjątkowych przypadkach – mówi “Pulsowi Biznesu” Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Obecnie wystawia się ponad 2 mln e-recept dziennie, a system działa stabilnie. 

- To bardzo ważne m.in. dlatego, że system zasili wiele nowych i przydatnych dla lekarzy informacji. Do tej pory mieliśmy oczywiście wiedzę na temat leków refundowanych i tego, jakie recepty są refundowane, ale teraz wiemy dodatkowo to, które recepty nie są realizowane, czy pacjenci kupują tańsze zamienniki, będziemy też mogli lepiej interpretować interakcje między lekami. Z punktu widzenia zdrowia obywateli to cenna wiedza – mówi Janusz Cieszyński.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2019 r. resort zdrowia we współpracy z NFZ intensywnie promował e-receptę, informując o niej m. in. w spotach telewizyjnych i radiowych. Pacjenci mogą otrzymać ją w postaci wydruku informacyjnego, mogą też – o ile mają Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – dostać esemesa lub e-maila, którego wystarczy okazać w aptece (w przypadku esemesa wraz z numerem PESEL), by dostać lek. 

E-recepty to element tzw. projektu e-zdrowie (P1), czyli współfinansowanego przez Unię Europejską programu stworzenia elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania danych. Program oficjalnie wystartował w 2007 r., ale widoczne dla pacjentów efekty pojawiły się dopiero niedawno. Kolejnym krokiem po e-receptach mają być elektroniczne skierowania. Więcej czasu będzie potrzebne na wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej.

Źródło: Puls Biznesu

eLuban pl

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Korina
Korina 16.01.2020, 12:19
PiS-Żont szuka czym by zatkać dziurę powstałą z rozdawnictwa 500+ i innych wyborczych parówek - niebawem wprowadzi podatek od cukru, czyli wszelkich słodyczy. Tym razem Ministerstwo Zdrowia wprowadzi nowe zasady i stawki opłaty cukrowej. Już planuje zmiany w projekcie. Jak wynika z informacji resort wysłuchał próśb producentów napojów słodzonych. Zmiany obejmą model pobierania opłat, będą nowe stawki i progi. Czyli nowy - ukryty w słodkościach - podatek
Konrad
Konrad 16.01.2020, 17:07
Ten komentarz nijak się ma do powyższego artykułu.W dobie cyfryzacji e-recepta to raczej ponad podziałami na pis czy sld i tak by weszła.A z tym cukrem no cóz ostrożnie to mniej recept bedzie
😮
😮 16.01.2020, 15:21
Wprowadzom podatek cukrowy z troski o zdrowie ale dostęp do profesjonalnego dietetyka na nfz jaki jest?.
Do innych lekarzy? Coraz to dłuższy i trudniejszy.
Szybciej nas wykończy złe leczenie brak diagnozy niż ten batinik.
Aaaa miało nie być wzrostów podatków a tu co jest?
Adam
Adam 17.01.2020, 06:31
Dodanie nowego podatku to nie jest wzrost podatków, stare podatki są na takim samym poziomie jak były....
Becia
Becia 16.01.2020, 11:58
No niestety w jednym z ośrodków zdrowia w powiecie lubańskim kadra recepcji nie ma pojęcia o takiej możliwości i dalej wystawiają lekarze recepty papierowe. Ośrodek, który jako pierwszy na Dolnym Śląsku wystawiał komputerowo recepty- o dziwo.

Pozostałe