Imigranci z południa w Lubaniu

  • 16.01.2020, 08:00
  • red. /Tomasz Bernacki
Imigranci z południa w Lubaniu Aleksandra Fink

Podziel się:

Oceń:

W 2015 roku imigranci z krajów śródziemnomorskich pojawili się na Węgrzech, potem w Czechach. W 2016 roku pierwszego osobnika spotkano w Polsce, zauważono go w Rzeszowie, potem na Śląsku, w 2017-2018 we Wrocławiu. W 2019 roku imigrantów z krajów śródziemnomorskich w liczbie co najmniej kilku tysięcy mieliśmy już w Lubaniu. Dzisiaj w naszym mieście jest ich co najmniej kilkadziesiąt, a może kilkaset tysięcy. Jak to się stało, że nie zauważeni przez funkcjonariuszy Straży Granicznej przeszli granicę? Kim są Ci przybysze?

Oczywiście nie chodzi tutaj o Libijczyków ani Syryjczyków. Chodzi o nowego owada inwazyjnego w północnej Europie - pluskwiaka śródziemnomorskiego (Oxycarenus lavaterae). - Widoczne gołym okiem ocieplenie sprawiło, iż nie tylko imigranci za chlebem ruszyli na północ. Ten ciepłolubny owad przekroczył Karpaty i Sudety, ba nawet w imię rozwoju swojego gatunku zmienił zarówno odżywianie - przerzucając się na drzewa lipowe z malw i brzoskiń, a także dostosowując cykl rozmnażania do naszych pór roku - zauważył Tomasz Bernacki.

- O ile owady w ciągu lata są mniej zauważalne, gdyż osobniki żyją pojedynczo lub w małych grupkach, a tyle gdy tylko zaczynają się chłody skupiają się w kolonie liczące nawet do kilkudziesięciu tysięcy osobników na jednym drzewie. Nic dziwnego, jedna samiczka składa aż prawie 600 jajeczek. Odżywiają się sokami lipy, a larwy latem także sokami z liści powodując ich opadanie. częściami zielonymi. Póki co z uwagi na sporadyczne wystąpienia i niewielkie straty entomolodzy i specjaliści od ochrony drzew nie polecają żadnych oprysków, gdyż mogłyby dotknąć także nasze rodzime gatunki owadów, a potem i zwierząt (np. ptaków). Dlatego najlepszym sposobem jest oczekiwanie… na mróz - dodał Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej w Lubaniu.

Obserwacje w Czechach pokazały, iż około 99% populacji ginie przy mrozach poniżej minus 15 stopni. Mamy dziś połowę stycznia, na wielu lipach w parku na Kamiennej Górze, ale i w centrum miasta, kolonie są pełne życia i ruchu żerując na pniach, przesuwając się tylko po pnie w kierunku ogrzewających je promieni słonecznych. Jest to tym bardziej zaskakujące gdy nasze rodzime owady siedzą w ukryciu, głęboko pod ziemią, ściółką czy korą. Ptaki jakoś unikają spożywania pluskwiaków (zapewne z uwagi na smród i ohydny smak).

- Obawiam się, że tej zimy temperatura może nie spaść poniżej 15 stopni, na Kamiennej Górze było dziś 14 stopni na plusie, a wówczas w kolejnym roku możemy mieć już niezłą plagę tego południowego przybysza, który nie dość, że powoli niszczy lipy, to także poszukuje kryjówek w naszych domach, powodując przy tym wydzielanie bardzo nieprzyjemnej woni. Wystarczy, że nasz rodzimy kornik drukarz w zeszłym roku spowodował uschnięcie co najmniej kilkudziesięciu iglaków, strach myśleć co będzie z lipami jeśli nie wrócą mrozy - przyznał Tomasz Bernacki.

red. /Tomasz Bernacki

Zdjęcia (5)

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

965r
965r 12.09.2020, 14:53
to nie możecie tego gówna opryskać jak nasze robale śpią pod ziemią na jesień i wiosne? to już jest wszędzie!!
Dud3k
Dud3k 16.01.2020, 21:01
Jak zacząłem czytać ten wpis, byłem zdezorientowany o jakich imigrantach jest tutaj mowa, dopiero po kilku zdaniach zczaiłem o co chodzi. Rozumiem, że to wlasnie chodziło o taki zwrot akcji lub autor wpisu był na bani xD :P
dlb32
dlb32 17.01.2020, 09:26
clickbait czyli "chłyt marketingowy" jak to mówił Chińczyk w jednym żarcie :)
Kleofas
Kleofas 16.01.2020, 18:12
Tylko patrzeć jak nam Opatrzność w swojej niewyobrażalnej miłości i nieograniczonym miłosierdziu podeśle biblijną szarańczę i dopiero wówczas ta plaga otworzy oczęta owieczkom co to z pola żyją ... Czyli nam wszystkim.
Ja
Ja 16.01.2020, 12:12
Kilkaset tysięcy w Lubaniu ? Cały Lubań ma niecałe 20 tyś.ludności.
adas
adas 16.01.2020, 19:45
Naucz się czytać, tak właśnie 99% polaków interpretuje wszystkie wiadomości w internecie xd
gość
gość 16.01.2020, 19:34
hehe, tak to jest jak siły starcza na przeczytanie jednego zdania ;)
xD
xD 16.01.2020, 16:42
XD
Pod PIS
Pod PIS 16.01.2020, 09:58
Szarańcza

Pozostałe