Księża piszą o konsekwencjach wypisywania się z lekcji religii

  • 07.01.2020, 10:01
  • Źródło: bolec.info
 Księża piszą o konsekwencjach wypisywania się z lekcji religii Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Na stronie jednej z bolesławieckich parafii ukazał się tekst opracowany przez księży zatytułowany "Konsekwencje wypisania ucznia z religii".

W Polsce nauka religii w szkole jest organizowana na życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów. Życzenie uczęszczania na religię jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym - przypominają księża.

Powodów wypisywania się uczniów z lekcji religii jest wiele. Można wśród nich wymienić przyczyny wynikające z pobudek religijnych, m.in. podjęcie decyzji o rezygnacji z rozwoju formacji chrześcijańskiej, zmianę wyznania, wątpliwości młodych w dziedzinie wiary, odejście od Kościoła, określenie się jako „osoba niewierząca” itp., a także przyczyny wynikające ze stosunku do samego przedmiotu nauczanego w określonej formie w ramach zajęć lekcyjnych, np. jakość pracy katechety czy dyscyplina na lekcji - dodają duchowni.

W swoim opracowaniu księża powołują się na  Kodeks Prawa Kanonicznego, według którego rodzice są odpowiedzialni za naukę religii, ponieważ dali dzieciom życie i dlatego mają bardzo poważny obowiązek i prawo ich wychowania. Często ani rodzice, ani uczniowie nie zdają sobie sprawy ze skutków podejmowanej decyzji i nieuczęszczania na lekcje religii.

Według duchownych rezygnacja z uczęszczania na lekcje religii to grzech wobec I przykazania Bożego. Zaniedbanie życia religijnego to zgorszenie, które może się dokonać w konkretnym środowisku z racji publicznej decyzji wypisania się z lekcji religii.

Księża piszą: "Zaprzestanie uczęszczania na lekcjach religii niesie ze sobą szereg konsekwencji dla życia chrześcijańskiego, od rezygnacji z poznawania nauki Kościoła, doktryny wiary, dziedzin liturgicznych po poważny brak rozumienia życia duchowego, sakramentalnego i wspólnotowego".

Według kapelanów decyzja o rezygnacji z lekcji religii ma poważne konsekwencje dla rozwoju wiary i życia chrześcijańskiego a nieuczestniczenie w lekcji religii uniemożliwia również bycie chrzestnym lub świadkiem bierzmowania.

Według duchownych wypisanie się z religii w szkole niesie ze sobą cały szereg konsekwencji, poczynając od możliwości zaciągnięcia winy moralnej, przez poważne naruszenie troski o wiarę i życie duchowe, utrudnienie przygotowania do małżeństwa, aż do pozbawienia się możliwości przygotowywania się do sakramentów bierzmowania, Eucharystii, pokuty i pojednania.

Sam fakt wypisania się z religii jest odnotowywany w kartotece parafialnej.

Źródło: bolec.info

Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rodo
rodo 27.01.2020, 01:42
"kartotece parafialnej?" a co na to RODO?
bo ztcw mają obowiązek usunąć dane osobowe - nie mają do nich prawa.
Ziutka
Ziutka 20.01.2020, 22:57

Usunąć religię ze szkoły! Raz na zawsze!
Jan Hartman
Dotychczas dyskutowaliśmy o tym, czy nauczanie religii w szkole da się pogodzić z neutralnością światopoglądową państwa i świeckością szkoły. Dziś, gdy Kościół pragnie uczynić z religii przedmiot na wpół obowiązkowy (obligatoryjnie do wyboru z etyką), a jednocześnie pogłębia się nasza wiedza o dawnej i współczesnej działalności tej zdumiewającej i przerażającej instytucji, a także o moralnej degrengoladzie środowiska kleru i jego biskupów, trzeba sprawę postawić inaczej. Religia katolicka musi zniknąć ze szkół w zupełności i w każdej postaci!
============
Czytaj:
https://hartman.blog.polityka.…
Józek
Józek 19.01.2020, 17:34
Brawo dla Pan Herakliusza a najgorśi są pisowscy chrześcijanie pozdrawiam
U
U 20.01.2020, 05:28
W ręku krzyż a na twarzy nienawiść. Taką mamy wiarę.
Jolanta
Jolanta 19.01.2020, 07:14
Weszli do szkół i mieli nauczać za DARMO, miała być jedna godzina lekcyjna. Pazerność tych BRACI doprowadziła do nienawiści i teraz się boją że kościół zostanie pusty. Najpierw niech wymiotą z siebie szatana a później nas pouczają " jak dadzą radę", albo my się damy"
andrzej
andrzej 15.01.2020, 23:55
im mocniej bendziecie opluwac jezusa tym mocniej bede sie za was modlic
PeHa
PeHa 19.01.2020, 12:49
No tak... Ci jego szamani to nawet wiedzą co ten ich Krystus myśli i co by chciał czyli oczekiwał od swoich owieczek. To są jasnowidze i prorocy. Ostatnio puszczają w radyju homilie wielkiego herosa JaPa2 i w jednej grzmiał urbi et orbi, że "nie wolno nikogo siłą przekonywać do swoich teorii" - było to w czasie walki z komuną. Zapomniał tylko wielki mędrzec wszech czasów jak to jego Kościół ogniem i mieczem nawracał i puszczał z dymem tych co tej jego chorej ideologii zbawienia nie chcieli przyswoić.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 14.01.2020, 21:35
Rzymski katolicyzm jest szkołą obłudy, hipokryzji, szalbierstwa i cynizmu. Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
Perfidia Kościoła rzymsko-katolickiego polega na tym, że najpierw w sobie właściwym, soborowo-konsystorskim udogmatyzowanym woluntaryzmie w ramach zastraszania owieczek natworzył niestworzonych cudów-niewidów niemożliwych do uwierzenia bez stosownego wymóżdżenia - a potem srodze ścigał tych, którzy nijak nie byli w stanie w te dyrdymały i pierdoły na trzeźwo uwierzyć. Toż to ten ewangeliczny „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi!

jjjjuuu
jjjjuuu 12.01.2020, 19:36
Plujecie na kościół to po co przychodzisz później do księdza żeby pochował ci ojca czy matkę albo dał pozwolenie żebyś był chrzestnym lub chrzestną lub wysyłasz dziecko do komunii. Bądź konsekwentny w decyzji nie potrzebny ksiądz to chowaj starych bez klechy pod płotem jak psa.
pwww
pwww 12.09.2020, 08:39
Bardzo dobrze napisałeś. To po co później przychodzi ktoś do księdza po zaświadczenie lub załatwić pogrzeb i pewnie ma być z wielką uroczystością i wszystko w kościele, a zmarły nawet nie widział kościoła na oczy.
...
... 30.09.2020, 02:18
Najpierw musisz zapłacić żeby ci wyprawili ten pogrzeb...
Kamila
Kamila 14.01.2020, 21:24
Przychodzą bo w podświadomości tkwi w nich jeszcze system religijnego ogłupienia oraz naciski szeroko pojętej rodziny. Na tym ogłupieniu ta zaraza żeruje już kilkadziesiąt wieków... I im szybciej ten system padnie tym więcej szczęścia i radości zapanuje na świecie.
Aga
Aga 22.09.2020, 20:55
Już widać na horyzoncie tę radość: półnadzy liżący się na ulicy faceci, gwałty na kobietach, dzieciach i mężczyznach, i inne takie...
Leo
Leo 15.10.2020, 13:32
Masz kobieto chore żądze i wyobraźnię. Lecz się u psychiatry.
cveeeee
cveeeee 09.01.2020, 16:16
Najchętniej to by was ci księża palili na stosach jak kiedyś i nawracano na tego ich boga. Tylko potrafili brać i rządzić i tak zostało do dzisiaj.
Ja
Ja 08.01.2020, 17:46
Metode zastraszania przypisuje sie mafii ,ale jak widze to ksieza w ten sam spsob działaja . Zdrowe chłopy jak byki a nie potrafia uczciwie zarobic na swoje utrzymanie .To sie nadaje do "Smiechu warte " ???
Gh
Gh 09.01.2020, 17:51
Oczywiscie ze mozna im kołki łamac w zadach a na genitaliach wiadro z woda powiesic ,ale raczki maja leniwe .
Stefano
Stefano 08.01.2020, 11:02
...utrudnienie przygotowania do małżeństwa, aż do pozbawienia się możliwości przygotowywania się do sakramentów bierzmowania, Eucharystii, pokuty i pojednania.
+++++++++++
To klasyczny przykład manipulacji w kwestii zastraszania owieczek. Utrudnienie przygotowania - ale do małżeństwa - zapomnieli dodać "sakramentalnego" od którego w zasadzie nie ma już odwrotu. Życie pokazuje że te niesakramentalne i bez błogosławieństwa żyją w szczęściu i przykładnej zgodzie, co niestety nie jest regułą u tych sakramentalnych. Natomiast bierzmowanie i łykanie wafelka też nie czyni ludzi lepszymi.
Z religią czy bez religii są i zawsze będą dobrzy ludzie, którzy spełniają dobre uczynki, i ludzie źli, którzy popełniają złe uczynki. Do tego jednak żeby dobrzy ludzie zaczęli popełniać złe uczynki niezbędna jest religia”
Steven Weinberg – laureat Nagrody Nobla
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 08.01.2020, 10:44
Umiłowani Siostry i Bracia!
Nauczanie rzymsko-katolickie to religia cierpiętniczo-pokutnicza, religia grozy, strachu i dozgonnego potępiania. Miliony indoktrynowanych chrześcijańskich misjonarzy w dziejach Kościoła dlatego właśnie znosiło trudy i niebezpieczeństwa swojej pracy, bo wierzyło, że w ten sposób wyrywa ludzi z ognia piekielnego i ratuje ich przed śmiercią wiekuistą. Słynne amerykańskie „przebudzenia", występujące przynajmniej raz w pokoleniu, polegały m.in. na tym, że gorliwi i elokwentni kaznodzieje odmalowywali przejmujący obraz mąk piekielnych, a ludzie mdleli ze strachu, a nieraz także doznawali drgawek i ekstatycznych doświadczeń z obawy przed Bożym Sądem.
Podobnie bywało podczas misji katolickich we Francji jeszcze w XIX w., kiedy ludzie po wsiach spadali z kościelnych ławek i wybuchali głośnym szlochem pod wpływem kazań pełnych sfory diabłów i buchających piekielną siarką.
Owszem, cześć Kościołów porzuciła ekskluzywizm i dawną retorykę pod wpływem nowego prądu kulturowego, jakim jest religijny uniwersalizm oraz powszechne załamanie się wiary w piekło. Uniwersalizm zakłada, że wszędzie jest trochę prawdy, a Bóg przemawia do ludzi za pośrednictwem rozmaitych religii. Pogląd ten znalazł swoje miejsce w Kościele katolickim w czasie Soboru Watykańskiego II, choć został później nieco zaciemniony słynną deklaracją „Dominus Iesus", która na powrót wskazała Kościół rzymski jako jedyną prawdziwą opokę zbawienia.
Oprócz tego rozwój refleksji etycznej poza Kościołami sprawił, że zazdrosny i roszczący sobie prawo do wyłączności Bóg chrześcijan dla wielu ludzi wydaje się anachroniczny i niedzisiejszy – bo zatrzymał się w rozwoju na etapie Starego Testamentu. Kościoły muszą się z tym liczyć, jeśli chcą być traktowane poważnie i znaczyć coś więcej niż jedna z wielu sekt.
Nie zmienia to faktu, że perspektywa, którą malują kościelni moderniści jest fałszywa: oficjalne chrześcijaństwo przez stulecia niemal zawsze i niemal wszędzie rościło sobie prawo do wyłączności na zbawienie. Teraz to się częściowo zmieniło pod presją czasów. Ale żadna w tym chluba ani zasługa chrześcijaństwa. Puder w zbyt grubej warstwie może odpadać płatami i odsłonić coś, co trzeba zasłaniać najgorliwiej – fałsz, obłudę i hipokryzję.
Raper
Raper 07.01.2020, 18:56
Tylko dzięki duchownym i innej maści szamanom Bóg od wieków jest widoczny na ziemi, gdyż przypisują mu swój własny sposób myślenia. Ksiądz to żadne powołanie, to ucieczka od normalnego życia nienormalnego słabego człowieka, a najczęściej seksualnego dewianta lub cwaniaka spodziewającego się łatwego życia na cudzy koszt. Ksiądz zawsze kojarzy mi się z częścią do roweru na którym kładziemy stopy. Trzeba być naiwnym żeby wierzyć temu panu w czarnej sukience, który usakralnionym bełkotem otumania swoje owieczki a właściwie baranki które potulnie utrzymują pasożyta żeby posłuchać bajek z 1000 i jednej nocy. Każdy normalny człowiek w życiu nie da się nabrać na ten bełkot. Kościół to najbogatsza instytucja na świecie która sprzedaje towar którego nikt nie widział.
"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy." Arystoteles
Cień
Cień 08.01.2020, 08:59
Bardzo dobrze ujęte,a naiwni a raczej uposledzeni kiedyś zostaną rozczarowani jak ujawnia się inne cywilizacje 1000.razy mądrzejsze które wyjaśnią nam coś co i tak nie jesteśmy na to gotowi na chwilę obecną ogarnąć mózgiem chodźmy zakrzywianie czasoprzestrzeni
Wolnyodopiumdlaludu
Wolnyodopiumdlaludu 07.01.2020, 18:17
Zaprawdę, dziwne to i niesprawiedliwe, niesłuszne, wręcz "zgubienne" że tak zmartwieni imaginowanym przecież losem duszyczek odeszłych spod ich lagi nie piszą nic o brzemiennych bo zwodniczych konsekwencjach zapisywania dzieci przez jeszcze tak niedawno ogłupianych na nich rodziców, na inkryminowane lekcje religii!! Jakimś swędem nie widzą - a może nie chcą widzieć? wszak to najpoważniejszy bo nieuleczalny przypadek ślepoty! - że nie ma gorszego dla człeka wolnego od za kółko w nosie dozgonnego prowadzania onego zaprzężonego wraz w dziatki jego do zaprzęgu księżowskiego...
O.N.A.
O.N.A. 07.01.2020, 16:39
Z roku na rok coraz bardziej będę histeryczne apele księży. Coraz więcej ludzi odsuwa się od kościoła, coraz więcej dorosłych daje prawo do decydowania o sobie swoim dzieciom.
Coraz mniej dzieci na religii wiąże się z innym zjawiskiem, może się okazać że niewiele dzieci będzie chciało religię, wtedy katechecie urwą się płatne godziny. Może nawet nauczanie religii stanie się nieopłacalne dla katechety. Przy tym trudno uwierzyć w rzeczywistą troskę o duszyczki ?
Pan Herakliusz - heretyk
Pan Herakliusz - heretyk 07.01.2020, 15:22
Dziecko już w przedszkolu dowiaduje się, że jakiś pan został przybity do krzyża i zamordowany, dlatego, że ono nie słucha mamusi i tatusia. Dziecko, które jest wrażliwe i ma dobrze rozwiniętą wyobraźnię, przeżywa szok, słysząc, że jest winne czyjejś śmierci.
Mały człowiek żyje więc w poczuciu ciągłego psychicznego szantażu. Co wejdzie do świątyni to widzi tego wisielca. Na dodatek dla każdego trzeźwo myślącego obserwatora czymś głęboko oburzającym jest widok dzieci tresowanych w powtarzaniu niezrozumiałych regułek zwanych modlitwami lub cytatami z Biblii, które mają urabiać im mózgi. Jest w tym coś odrażającego i bardzo poniżającego tak dla samych dzieci, jak i dla religii (tego ich Boga), którą one w tak bezmyślny sposób „wyznają". Religia ma jednak w tej sytuacji to na pociechę, że gdyby nie ta psychiczna przemoc - niewielu zapewne znajdowałaby wyznawców. Ciekawe, że przywódców religii, z których każda ma pretensje do wyjątkowości, nie zawstydza fakt, iż gros wiernych to potomkowie poprzednich pokoleń wiernych siłą wcieleni do armii wyznawców.
W rodzinach humanistycznych nie ma powodów do pośpiechu i presji w sprawach światopoglądowych. Dziecko w czasie dorastania jest na bieżąco informowane o różnych religiach i światopoglądach i może od rodziców usłyszeć o ich punkcie widzenia. Nie musi powtarzać bezmyślnie żadnych regułek ani żadnych książek uważać za „święte". Nie musi niczego deklarować przed czasem, a głównym zadaniem rodziców jest wpojenie dziecku krytycznego myślenia oraz solidarnej, humanitarnej, współodczuwającej i opartej na rozumie etyki. Ono samo wybierze to, co będzie chciało, i kiedy będzie miało na to ochotę.
Aga
Aga 22.09.2020, 21:08
Na przykład czy zacząć mówić po polsku, czy być takim jak Hitler bo wszystko jest dobre, i inne takie. Samo zdecyduje...
Ministrant
Ministrant 07.01.2020, 15:05
Dosyć klasycznym przykładem zniewolenia religijnego najmłodszych pozostaje oczywiście rzymski katolicyzm ale także prawosławie, ze swoim chrztem dzieci. Mimo że nie ma on żadnych podstaw biblijnych i jest sprzeczny z samymi fundamentami chrześcijaństwa, został upowszechniony i narzucony, ponieważ jest świetnym narzędziem religijnego terroru. Przecież miało być: najpierw uwierz a później ochrzcij się. Tak jest w Piśmie. Dziecku wmawia się, że poprzez ów chrzest (który jest karykaturą chrztu, skoro chrzczony nie wie nawet, co się z nim dzieje) zostało „członkiem Bożej rodziny", że „zawarło jakieś urojone przymierze z Bogiem", którego złamanie w wieku dojrzałym jest grzechem śmiertelnym, zdradą i prowadzi do wiecznego potępienia – czyli piekła.
Chrzcić dzieci to kpić z Boga - pisał ksiądz Rick de Ville w swojej książce „Ostatnia dyktatura”. Jezus nie wymyślił chrztu dzieci, tego czego uczy się obecnie od najmłodszych lat i wpaja wiernym Kościoła rzymsko-katolickiego.
Czas z tym skończyć!
Aga
Aga 22.09.2020, 21:09
Katolicy, ewangelicy i prawosławni, kalwini - wszystkie odłamy chrześcijańskie miały w nienawiści tych, którzy odmawiali chrztu i życia wiecznego swoim dzieciom. Trzymali ich w klatkach jak dzikie bestie.
Cien
Cien 07.01.2020, 13:28
Zanim ktoś chce oddać dziecko pod opiekę tej sekty pedofilskiej ,proponuje zapoznać się jak powstał kościół jak nawracali krzyżem i ogniem,jakich kościół miał Papieży morderców ,gwalcicieli,zloszieji jedyny porządny Papież to obecny reszta to zdala od ludzi...
nie jestem marksistą
nie jestem marksistą 27.01.2020, 01:51
Ja myślę że O TYM powinno się mówić na lekcjach religii. I lekcje te powinny być prowadzone przez ateistów, a nie księży.
Duszek
Duszek 07.01.2020, 15:29
Istnienie Kościoła rzymsko katolickiego jest najlepszym dowodem na nieistnienie Boga.
Wolnyodopiumdlaludu
Wolnyodopiumdlaludu 07.01.2020, 18:39
Czyżbym trafił na kogoś komu "trafił do przekonania" mój wiersz a szczególnie jego końcówka":
" "Bo że coś Polskę"

Bo że coś Polskę przez tak długie wieki
- jakiś kleszcz jadem kat-niegodziwości
Truje, a Polan na Euro-kaleki
tu poprzerabiał - nie ma wątpliwości!!

Z ziem umęczonych zanosim błaganie
zdejm pasożyta, bądź tak dobry, Panie!

Krwią naszą zbrzękły, ciągnie odwłok czarny
Opuchł krwawicą narodu polskiego
Nie myśli odpaść, tedy wieszczę marny
koniec narodu przez wieki ssanego!

Pełni nadziei w Twoje zmiłowanie
błagamy - wyrwij, rozduś kleszcza, Panie!

Butny i pyszny, nadęty i skąpy
Pazerny grosza i tandetnej pompy
blichtru pozłoty, i dźwięku mamony
Nasz kleszcz wielebny, krwi nienasycony!

Nakarm, niech pęknie, daj długie skonanie
Parazytowi, co nas gnębi, Panie!

Krwią narodową tuczony się mnoży
do głów dziecięcych wbija, że On "Boży"
stek dyrdymałów, za które płacimy
Czy my się kiedyś odeń wyzwolimy?

Czy możem liczyć na porządne lanie
z ręki Twej, Boże, srogie pokaranie?

Czasu mszy świętej pokornie łeb chyli
ministrantura śmiga na wyprzódki
kierdel jagniątek - raj dla pedofili
jest w czym wybierać, nie zbraknie mu trzódki!

To kat-normalne: rżną, strzygą i golą
ale dlaczego dzieci nam pi....lą?!

Jeśli to będzie podług Twojej woli
sczeźnie, zanim nas zabije anemią
chyba, że ktoś mu po łbie przyp....li
o ziemię rzuci, nim On - anatemą!

Nie ważne, Panie, kto prosi, kto pyta
czyś protektorem kato-pasożyta?

Za bezmiar zbrodni, których jest powodem
nie spada mieczem Twe boskie skaranie
Co jest dla ludu widomym dowodem
że cię nie było, i nie ma cię, Panie!!

Nie masz dowodu nieistnienia Boga
Nad fakt... potęgi Kato-Demagoga!!
tuki
tuki 07.01.2020, 13:11
"Sam fakt wypisania się z religii jest odnotowywany w kartotece parafialnej."
Hmmm, a RODO to ich nie obowiązuje??? Kto przekazuje takie informacje do parafii? Czyzby szkola?
rty
rty 07.01.2020, 16:18
Bez sensu, przecież katecheci wiedzą, kto się wypisuje z religii. Szkoła nie ingeruje w takie sprawy.
Balawander
Balawander 07.01.2020, 15:32
Kościół watykański jest w Rzeczypospolitej na specjalnych prawach - tak nawet - vide sprawy o pedofilię - sam pan minister Ziobro jest za krótki. W wykazie wielebnych dewiantów gwałcicieli-molestantów nie ma ani jednego w sutannie czy habicie.
Rodzic
Rodzic 07.01.2020, 12:50
"Błogosławiony ten ,kto słuzy Panu " a wiec skoro Pan błogosławi wasze ręce nie splamione praca ,wasze molestujace członki to ja robiac odwrotnie nie mam szans na błogosławienstwo Boze . Jak ksieza nie boja sie konsekwencji swoich czynow .to straszyc konsekwencjami moga , ale swoje dzieci !
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 07.01.2020, 12:21
Zaprawdę powiadam Wam - szanujcie prawo swojego dziecka do podjęcia samodzielnej decyzji o przynależeniu do związku wyznaniowego lub nie. Nie pozwalacie, aby od najmłodszych lat było poddawane indoktrynacji religijnej upośledzającej jego prawidłowy rozwój emocjonalny i umysłowy.
Najlepsza rada, jakiej mogę udzielić każdemu kto chce wychować szczęśliwe, psychicznie zdrowe dziecko brzmi – trzymać je możliwie najdalej od Kościoła. Od wszelkich Kościołów a już tego rzymsko katolickiego w szczególności.
======================
Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Memoriał Tadeusza Kościuszki - 1814/15
+++++++++
Religia jest rodzajem opium narodu, który pozwala uśpić ludzi w pobożnych marzeniach i skłonić aby zapomnieli o krzywdach, które są im wyrządzane. Stąd wynika sojusz tych dwóch wielkich sił politycznych, państwa i Kościoła. Państwo i Kościół potrzebują iluzji, że dobry Bóg nagrodzi ludzi w niebie, a nie na ziemi - tych wszystkich którzy godzą się na niesprawiedliwości, którzy wypełniają swoje obowiązki cicho i bez narzekania. Dlatego właśnie uczciwe stwierdzenie, że Bóg jest tylko wytworem ludzkiej wyobraźni jest nazywane przez Kościół najgorszym ze wszystkich grzechów śmiertelnych.
- prof. Paul Adrien Marice Dirac
PS. Do chrztu nie jest potrzebny chrzestny. Chrystus został ochrzczony bez udziału chrzestnych, zaś bierzmowania nie odbył.A
A 22.09.2020, 21:18
Duch zstąpił na Niego ..
Cepcepacepem
Cepcepacepem 07.01.2020, 18:35
Już przed wiekami Herakliuszu jakiś bezimienny geniusz słowa napisał: "Jeśli chcesz by dom był ci jako przystań cicha nigdy doń nie wpuszczaj ni klechy, ni mnicha".

Pozostałe