Przygotuj się do świątecznego wyjazdu

  • 23.12.2019, 08:49 (aktualizacja 23.12.2019, 08:56)
  • Żródło: policja.pl
Przygotuj się do świątecznego wyjazdu Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Przed nami okres Świąt Bożego Narodzenia, czas rodzinnych spotkań, podczas których często mamy okazję zobaczyć się z bliskimi na co dzień mieszkającymi w różnych częściach kraju. Jednak, aby zasiąść przy świątecznym stole, czeka nas wiele przygotowań i podróży z tym związanych. Ruch na drogach już teraz jest wzmożony. Warto przygotować się do drogi.

Tłok na parkingach przed galeriami handlowymi, wzmożony ruch na ulicach, w sklepach, wszechobecny pośpiech widoczny wśród osób poruszających się po chodnikach to wyraźny zwiastun zbliżających się Świąt  Bożego Narodzenia. Te wyjątkowe dla wielu z nas dni poprzedzone są jednak mnóstwem gorączkowych przygotowań i zakupów, które często z braku czasu realizujemy na ostatnią chwilę.

Niestety pośpiech i roztargnienie nie sprzyja naszemu bezpieczeństwu. Jeśli dodamy do tego dużą ilość pojazdów na drogach i warunki atmosferyczne utrudniające życie kierowcom, otrzymamy sytuację, która wymaga konkretnych działań z naszej strony, aby w tym szczególnym okresie móc bezpiecznie podróżować. Dolnośląscy policjanci, którzy każdego dnia dbają o bezpieczeństwo osób przemieszczających się po drogach naszego województwa, przypominają kilka zasad pozwalających zminimalizować możliwość zaistnienia przykrych niespodzianek podczas wyjazdu czy to na przedświąteczne zakupy, czy w odległe zakątki Polski celem odwiedzenia naszych bliskich.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszej podróży w dużej mierze zależy od nas samych. By bez przeszkód dojechać na miejsce świątecznych spotkań i wrócić później do domu, musimy odpowiednio przygotować nasz pojazd i nas – kierowców do jazdy. Jak to zrobić?
Oto kilka zasad:

- przygotujmy nasz samochód:  wymieńmy opony na zimowe (jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy), sprawdźmy oświetlenie, pióra wycieraczek i płyny, które powinny być przystosowane do niskich temperatur,

- sprawdźmy niezbędne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi),

- przed wyjazdem zaplanujmy trasę i czas przejazdu – pamiętajmy o częstych przerwach, które pozwolą zachować koncentrację nawet podczas długiej podróży, 

- podczas jazdy zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,

- sprawdźmy prognozę pogody – warunki atmosferyczne mają duży wpływ na zachowanie nasze oraz naszego pojazdu na drodze,

- przestrzegajmy ograniczeń prędkości. W okresie zimowym niezwykle ważne jest dostosowanie  jej do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,

- wyruszając w trasę bądźmy wypoczęci, a przede wszystkim trzeźwi,

- zaopatrzmy się w skrobaczkę do szyb i szczotkę do odśnieżania, bez tych akcesoriów wyruszenie w podroż może okazać się niemożliwe.

Stosując się do powyższych wskazówek, zwiększamy szansę na to, iż nasza podróż przebiegnie bez przykrych niespodzianek i Święta będą mogły być spokojne, rodzinne i przede wszystkim bezpieczne.

Źródło: policja.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe