Teresa Zembik przeciwna uhonorowaniu Olgi Tokarczuk

  • 20.12.2019, 16:05
  • Red.
Teresa Zembik przeciwna uhonorowaniu Olgi Tokarczuk UMWD Teresa Zembik, w drugim rzędzie po lewej stronie

Podziel się:

Oceń:

Podczas wczorajszej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego rozpętała się awantura o uhonorowanie noblistki Olgi Tokarczuk. Projekt takiej uchwały złożyli radni z ramienia partii Nowoczesna Plus. Nie spodziewali się jednak tak silnego głosu sprzeciwu radnych partii PiS, który padł między innymi z ust Teresy Zembik.

Awanturę, do której doszło w czwartek opisała "Gazeta Wyborcza". W artykule możemy przeczytać, że Nowoczesna Plus w sejmiku dolnośląskim złożyła projekt uchwały, by symbolicznie uhonorować przyznanie Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Radni najwyraźniej nie spodziewali się tak głośnego sprzeciwu ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Bardzo wyraźnie swoją opinię na temat noblistki wyraziła pochodząca z Lubania Teresa Zembik. 

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", radna występując na mównicę, ogłosiła: - Nagroda Nobla jest nagrodą polityczną i Tokarczuk dostała ją za politykę. Następnie Terasa Zembik wdała się w dyskusję z Marcinem Zawiłą z Koalicji Obywatelskiej. Ten próbował przetłumaczyć radnej, że w historii mamy przecież heroiczne postacie ukrywające i chroniące Żydów podczas II wojny światowej, ale też zwykłych szmalcowników.  - To wy Tokarczuk robicie krzywdę, że przyklejacie do niej antysemityzm i antypolonizm - cytuje wypowiedź Zawiły "Gazeta Wyborcza" i dalej przytacza odpowiedź Teresy Zembik: -  To proszę mnie uświadomić, ilu Żydów zabiła moja rodzina, bo może czegoś nie wiem - ripostowała radna Zembik. - Może jednak powinniśmy zmienić historię i uznać, że wszyscy Polacy to szmalcownicy i koloniści, którzy wykorzystywali niewolników. Wtedy będziemy mieli takie samo zdanie i nie będziemy się o to kłócić.

Marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców, którzy w sejmiku województwa są w koalicji z radnymi PiS, przyznał, że spełnił się czarny scenariusz, debaty w takim stylu. - Kończmy ją, nie powinniśmy tak postępować.

Nieco dosadniej swoją opinię wyraził Dariusz Stasiak z Bezpartyjnych, który na koniec podsumował protest radnych PiS: - Każdy kolejny głos będzie powodem kolejnej kompromitacji, nie tylko w skali naszego województwa.

Po burzliwej dyskusji ostatecznie radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego udało się przyjąć uchwałę wyróżniającą Olgę Tokarczuk, 27 głosami za, przy 4 przeciw i 2 wstrzymujących się. 

Zapraszamy do naszej ankiety i odpowiedzi na pytanie: Czy poparł/a byś uchwałę o uhonorowanie noblistki Olgi Tokarczuk?

 

 
Red.

Komentarze (179)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

I po świętach
I po świętach 22.01.2020, 00:43
"Zapraszamy do naszej ankiety i odpowiedzi na pytanie: Czy poparł/a byś uchwałę o uhonorowanie noblistki Olgi Tokarczuk?"
Tak jest napisane na końcu artykułu. Gdzie ta ankieta?
od sasa
od sasa 23.01.2020, 08:31
Za dużo osób głosowało za tym, że nie poparliby uchwały o uhonorowanie.
Czy to jest przyczyną zamknięcia i nie pokazywania ankiety?
Włodzimierz Iljicz Lenin.
Włodzimierz Iljicz Lenin. 26.12.2019, 21:58
Zajrzałem na wasz portal i jestem zachwycony! Moja praca nie poszła na marne. Jakbym cofnął się w czasie do lat 30 ych. Gdybym mógł przedstawiłbym najwierniejszych Towarzyszy z Czerwonego Lubania do najwyższych odznaczeń państwowych CCCP. Tutaj wciąż trwa walka klasowa robotniko - chłopów z inteligencja. Jednak martwi mnie; ze nie wiecie co zrobić z wrogim reakcjonistycznym elementem jak wróg klasowy Zembik i jej antykomunistyczna siatka wywrotowców sztuk 3. Towarzysze, skorzystajcie ze sprawdzonych sposobów. Donieście o jej wywrotowej działalności do najbliższej jednostki partyjnej. Przecież wśród was rozpoznaje wielu godnych naśladowców Pavki Morozowa a nawet samego Towarzysza Dzierżyńskiego. Nie wahajcie się. Jesteście wiernymi córami I synami KOMINTERNU. Partia może wciąż na was liczyć wiec i wy możecie liczyć na Partie! Pozdrawiam Tradycyjnym stalinowskim BUDZ ZDOROV I NIE KASZLAJ!
AG
AG 25.12.2019, 08:35
Obłęd jakiś! A teraz Sejmiki i Sejm RP będzie się zajmowały honorowaniem celebrytów? Kiedy nagroda dla Najsztuba z niewinność i wybitny wkład dziennikarski? Kpina to wnoszenie na wokandę takich projektów i co gorsza przegłosowywanie ich.
Alfred
Alfred 23.12.2019, 12:09
Ostra dyskusja i aż 4 głosy przeciw??? HEHHEHHE KPINA
cfr
cfr 23.12.2019, 09:45
W każdym razie udało się pani Zembik zaistnieć.
nn
nn 23.12.2019, 09:24
Wszystkim , którzy w komentarzach tak wychwalają Pani Olgę proponuję by przeczytali choć jedno jej '' dzieło''.
Tola
Tola 23.12.2019, 09:44
Przeczytałam, już od kilku lat jestem Jej fanką.
Natalia
Natalia 25.12.2019, 08:43
Szczególnie "Prawiek" gdzie z dużą gracją i słodyczą Pani Noblistka opisuje gwałt na dziecku. Polecam wszystkim zboczeńcom i czerpiącym przyjemność z chociażby poczytania sobie o akcie pedofilskim. Wysoka kultura światowa. Szczyty! Wybitny umysł to napisał. Wybitnie patologiczny!
Tola
Tola 27.12.2019, 12:10
Tak samo można powiedzieć, że film "Pasja", to Poradnik Małego Sadysty.
1:50
1:50 26.12.2019, 20:13
Ale do kościółka pani chodzi, co nie?
Tola
Tola 27.12.2019, 12:08
Pani nie chodzi.
fuks
fuks 23.12.2019, 06:13
Nobla dostają ostatnio hoo wybitni ukrainka za kasę Sorosa i wpisuję się w ataki na Polskę Grosa itp dziadostwa
cyt
cyt 23.12.2019, 05:13
wodz kazal ciekawe czy umie czytac a ta pani podsumowala swoich wyborcow pisowskich ciemnogrod
uczen
uczen 23.12.2019, 00:12
Olga Tokarczuk- 100%
Teresa Zembik -0
Uwe
Uwe 22.12.2019, 20:56
Gratulacje dla pani Olgi ☺barany beczą z zazdrosci😆
Prawdziwek
Prawdziwek 26.12.2019, 19:17
A co powiesz o Bolku. Baranie!
Żenua
Żenua 22.12.2019, 17:43
Teresko! sieroto co masz główkę złotą, w oczach błękit nieba, rozumu Ci trzeba.
tosia
tosia 23.12.2019, 09:21
O matko, aż się popłakałam ze śmiechu :))
Efreet
Efreet 22.12.2019, 08:15
No tylko PiS może mieć tak jeb....... ludzi w swoim ugrupowaniu.
M
M 22.12.2019, 07:18
To tak jest jak do władzy dochodzi. „Nikt”
Gacek
Gacek 22.12.2019, 17:55
"Nikt" czyli "Bezwzględne ZERO".
Internauta
Internauta 21.12.2019, 22:31
Dlaczego?
youtube.com/watch?v=Kx-mRo3DBlA
ZAMIAST KOMENTARZA: Dlaczego Olga Nawoja Tokarczuk otrzymała nagrodę NOBLA za 2018 rok dopiero w 2019 roku? 30.08.2019 r. Olga Nawoja Tokarczuk została wpisana do KRS 0000101194 fundacji „Fundacja im. Stefana Batorego” ul. Sapieżyńska 10A, 00-215 Warszawa (jest w Radzie Fundacji).
bhy
bhy 27.12.2019, 16:48
Bo w 2018 Nobla w dziedzinie literatury nie przyznano.
Ko
Ko 21.12.2019, 19:22
Smutne
Kiszczak
Kiszczak 21.12.2019, 17:47
Dziewczęta!!! Ja proszę o spokój!! Teresko jak nie potrafisz żyć w zgodzie z Olgą to was porozsadzam!!! Natychmiast proszę wróć na swoje miejsce a Olga proszę do pierwszej ławki!!! Będziesz siedzieć obok Bolka!!!
O.T
O.T 22.12.2019, 11:56
Zarazem będzie delegacja do czerwonego sztandaru z pierwszej ławki z Aleksandrem na czele
Baśka
Baśka 21.12.2019, 17:14
Tak jeździcie po Zembik? Macie, O! https://www.eluban.pl/wiadomos…

Wszystko jak na tacy. Czy ktoś z Państwa ( mieszkańców powiatu lubańskiego), rzucił swoją propozycję o wsparcie, pomoc, dotację i poparcie przez Zembik, czy zaciekłą interpelację, lobbing? Wątpię. Czy ktoś do niej napisał o monitoring choćby jednej ze spraw. Czepiacie się o jakąś lewaczkę, której na naszych wioskach mało kto rozumie, zna, he, he CZCI. A na widelcu gospodarka leży, turystyka i komunalka wraz z transportem powiatowym ani ze strony mieszkańców ani władzy aż zanadto nie promowane. A radna MOŻE, tylko nie ma bodźców, motywacji. Tylko pospolite i zażarte jątrzenie. Zarzućcie sprawami,by za każdym razem coś na sesjach sejmiku Zembikowa miała coś do "wyrzygania" zarządowi. Potraficie tylko "wrzeć" w pustym kotle. bo to kościół, bo to PiS, czy peło. Nie bronię Zembik, ale to też wina mieszkańców, którzy ujadają nad czymś, co akurat nie ma większego sensu.
lellum
lellum 22.12.2019, 14:31
Pani Basiu Kochana, a jakby pani to po polsku chciała napisać, to jakby to brzmiało?
Wojtek
Wojtek 21.12.2019, 16:45
Dlaczego PiS oraz wszyscy jego zwolennicy mają takie uczulenie na wszelkie autorytety? Odpowiedź jest banalnie prosta. Kaczyński oraz jego żołnierze przyjęli strategię przyjmowania do partii wszelkiej maści miernot i nieudaczników, którym obiecują zrobienie kariery, jakiej dzięki sobie i swojej pracy oczekiwać nigdy by nie mogli. Wspomniane wyżej autorytety, rozumiejąc doskonale opisany schemat, nie boją się o tym mówić głośno, bo w głębokim poważaniu mają skowyt tychże miernot. Dlatego właśnie są solą w oku naszych, pożal się Boże, politycznych "elit".
Prawdziwek
Prawdziwek 26.12.2019, 19:36
Odezwała się elyta lll RP. Może jestem miernotą i nieudacznikiem ale nie złodziejem i sprzedawczykiem.
Zwolennik PiS
Zwolennik PiS 22.12.2019, 15:16
Nie mamy uczulenia na autorytety. Potrafimy je rozpoznać. O.Tokarczuk nie jest autorytetem.
luna
luna 23.12.2019, 22:48
Macie, oj macie. I niczego, w żadnej dziedzinie, nie potraficie rozpoznać. Zniszczona Polska jest tego dowodem.
xyz
xyz 23.12.2019, 17:39
A po czym rozpoznajecie te wasze autorytety? Po Maybachu i sutannie, jak ten z Torunia? Czy po kryształowej etyce i moralności ja ten z NIK-u?
Anka
Anka 22.12.2019, 13:11
A przypomnieć Ci jakie to autorytety decyzją w Warszawce rozwaliły cały przemysł w naszym powiecie. Nie ma lekkiego, rolnictwo jak cię mogę chodzi, mechaniczny tylko prywatka w której zarobisz, he, he 2250 brutto. Bandaże sprowadzamy z Turcji, a kiedyś robiły to nasze zakłady włókiennicze, z Chin sprowadzamy świnki i resztę badziewia. Jabłka są nasze i jeszcze tania siła robocza. Jakie autorytety podejmowały tematy wypędzenia za chlebem Polaków, to się sam domyśl.
84
84 23.12.2019, 22:57
Następna, co się zna na ekonomii.
O.T.
O.T. 22.12.2019, 11:45
Oczywiście przed PIS rządził sam autorytet dla komunistów i sprzedawczykow.
Jac
Jac 22.12.2019, 15:25
A teraz orły hahahahah choćby Suski hahahah jojo Brudziński albo cygan jaki hahaha same inteligenty co uczyć Francuzów widelcem jeść będą. A Piotrowicz czy przylebska sędzia z 1987 to zapomniał hahahahah
O.T.
O.T. 21.12.2019, 16:14
Bardzo dobrze banderę powinna opisać i NKWD będzie wśród swoich. Pani Zembik postapila słusznie.
Dzisiaj, 15:20
Dzisiaj, 15:20 21.12.2019, 22:29
Czy p. Zembik jakkolwiek w życiu przeczytała ?
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 21.12.2019, 15:20
Właśnie czytam noblistkę i mam dla pani Z taki fragment:
...kiedy ludzie mówią ,,wszystko", ,,zawsze", ,,nigdy", ,,każdy", może to dotyczyć tylko ich samych, w świecie zewnętrznym bowiem nie istnieją takie ogólne rzeczy. Poradziła mi, żebym była uważna, bo jeśli ktoś zaczyna zdanie od słowa ,,zawsze", to znaczy, że stracił kontakt ze światem, i że mówi o sobie.
==============
Olga Tokarczuk - Dom dzienny, dom nocny - Nagroda Nike

Pozostałe