Jak być szczęśliwym. Dzień Zdrowia Psychicznego w SP4

  • 19.12.2019, 13:46 (aktualizacja 19.12.2019, 14:34)
  • red.
Jak być szczęśliwym. Dzień Zdrowia Psychicznego w SP4

Podziel się:

Oceń:

W czwartek w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Zdrowia Psychicznego. Podsumowano działania jakie placówka podejmowała w tej dziedzinie w ostatnim czasie.

W zeszłym roku szkolnym Dzień Zdrowia Psychicznego w lubańskiej SP 4 był obchodzony w sposób kameralny. Poświęcony był bowiem uczniom klas ósmych. - Pomysł na obchodzenie tego dnia narodził się po przeprowadzeniu innowacji psychologiczno-pedagogicznej, którą zainicjowała Anna Kogut - informuje zastępca dyrektora szkoły Elwira Wojtusik.

W tym roku władze szkoły postanowiły aby apel został rozszerzony o całą społeczność szkolną. Podsumowano działania związane z ochroną zdrowia psychicznego, które w szkole trwają od dłuższego czasu. Działań ukierunkowanych na rozpowszechnianie tematu zdrowia psychicznego w szkole było wiele, m.in. różnego rodzaju warsztaty profilaktyczne, konkursy czy prelekcje. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele różnych placówek, którzy zapoznali uczniów z różnego rodzaju zagrożeniami. Podopieczni placówki z ciekawością wysłuchali m.in. prelekcji doktora Jacka Olesińskiego - psychiatry dziecięcego i kierownika Oddziału Psychiatrii Sądowej o Podstawowym Zabezpieczeniu w Bolesławcu.

Niestety rozwój cywilizacji powoduje, że zatracamy pewne cechy, m.in., autorytety i życiowe cele. Gubimy wartości. To powoduje, że ludzie lądują u psychiatry. Wpływ na to ma zażywanie narkotyków, dopalaczy i innych środków psychoaktywnych. To jest prawdziwa plaga. Na dzień dzisiejszy najczęściej spotykanym problemem u pacjentów są zaburzenia lękowo-depresyjne - powiedział dr Jacek Olesiński.

Swój wykład m.in. wygłosiła także psychodietetyczka Izabela Potrzebowska-Kniaziuk. Dyplomowana specjalistka do spraw żywienia opowiadała o najistotniejszych kwestiach zdrowia od strony odpowiedniego odżywiania.
 

Temat zdrowia psychicznego w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebny. Chcemy żeby każde dziecko było szczęśliwe, żeby potrafiło wierzyć w siebie, żeby potrafiło być asertywne, stosować bezpieczne granice i przede wszystkim czuć się kochane, potrzebne i akceptowane przez innych - dodała Elwira Wojtusik.

Podczas apelu nie obyło się bez występów artystycznych w wykonaniu uczniów placówki, które nagradzane były gromkimi brawami. - Dziś podsumowaliśmy nasze działania związane z Dniem Zdrowia Psychicznego. Można powiedzieć, że to nie tylko dzień, ale raczej tygodnie, miesiące i już nawet lata. Tyle trwały wszelkie działania związane z ochroną zdrowia psychicznego. Podsumowanie dotyczyło jedynie jednego etapu działań. Robimy wiele, ale jest jeszcze więcej do zrobienia. I będziemy działać nadal - zakończyła pedagog Anna Kogut.

red.

Zdjęcia (27)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe