Dziś obchodzimy Dzień Chruścików

  • 11.12.2019, 10:39
  • Red.
Dziś obchodzimy Dzień Chruścików Wikipedia

Podziel się:

Oceń:

Chociaż chruściki od razu kojarzą się nam z pysznymi słodkościami, wcale nie chodzi o wypieki. Chruściki to owady wodne, które są prawnie chronione i spełniają ważną funkcję w procesie biomonitoringu. Pomysłodawcą święta jest Lech Pietrzak, który zaproponował Dzień Chruścików na antenie radiowej Trójki w 2002 roku.

Jak podaje Wikipedia, chruściki to niewielkie owady wodne, mają od 2 mm do 4‒5 cm.  Postacie dorosłe (imago) to aktywnie latające owady przypominające pokrojem motyle nocne, prowadzą typowo lądowy tryb życia. Tylko nieliczne gatunki z Afryki prowadzą nawodny tryb życia – podobnie jak nartnikowate (pluskwiaki wodne). Zazwyczaj są ubarwione w odcieniach szarości, brązu, czerni. Tylko nieliczne gatunki subtropikalne są kolorowo i jaskrawo ubarwione. 

W Polsce występuje blisko 290 gatunków, w Europie ponad 900, zaś na całym świecie opisano ponad 14 tysięcy gatunków obecnie żyjących oraz 685 gatunków kopalnych. Jednak przypuszcza się, że współcześnie na Ziemi może występować nawet do 50 tysięcy gatunków. Crunoecia irrorata jest gatunkiem prawnie chronionym w Polsce (od 2004). Inny gatunek Allogamus starmachi jest tatrzańskim endemitem. Przebywając latem w pobliżu zbiorników wodnych, na pewno spotkaliście chruściki na swojej drodze.

Red.

Zdjęcia (2)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

aro
aro 11.12.2019, 12:03
to jest już koniec Dzień Chruścików

Pozostałe