Gmina Lubań. Ćwiczenia Ochotniczych Straży Pożarnych

  • 09.12.2019, 15:40 (aktualizacja 09.12.2019, 19:13)
  • OSP Radostów
Gmina Lubań. Ćwiczenia Ochotniczych Straży Pożarnych

Podziel się:

Oceń:

W sobotę 7 grudnia odbyły się gminne ćwiczenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Lubań przy współudziale zastępu z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone na terenie miejscowości Radostów - obiektem ćwiczeń był Kościół p.w. Objawienia Pańskiego.

Do ćwiczeń założono dwie sytuacje:

Obiekt: wieża o kilku kondygnacjach nadziemnych:
1.Z nieznanej przyczyny dochodzi do pożaru i zadymienia w wieży kościoła. Pożar szybko się rozprzestrzenia. Z informacji uzyskanych od mieszkańców w jednym z pomieszczeń przebywa jeszcze jedna osoba - nie jest znany jej stan fizyczny.
2.W wyniku zaprószenia ognia dochodzi do pożaru i zadymienia w części sakralnej kościoła. Pożar szybko się rozprzestrzenia, ogniem objęty jest kawałek dachu. Z informacji uzyskanych od mieszkańca, który o własnych siłach ewakuował się na zewnątrz budynku wynika, że w jednym z pomieszczeń na pierwszym piętrze przebywa jeszcze jedna osoba - brak oznak życiowych.

Głównym celem ćwiczeń było:
praktyczne sprawdzenie i doskonalenie możliwości operacyjno–technicznych sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej funkcjonujących na terenie Gminy Lubań.
Doskonalenie działań w zakresie gaszenia pożarów wewnętrznych i zewnętrznych, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i organizacji łączności radiowej.

Ćwiczenia przebiegły bardzo sprawnie. Nie zgłoszono żadnych urazów ratowników i uszkodzeń sprzętu.
Po zakończeniu ćwiczeń odbyło się ich podsumowanie:

W ćwiczeniach wzięło udział blisko 20 strażaków ratowników z dwóch jednostek Gminy Lubań oraz Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu:
- OSP w Radostowie - GBA 2,2/27 Volvo,
- OSP w Pisarzowicach - GBA 3/28 Mercedes i GBM 2.5/8 Star 266
- JRG PSP w Lubaniu - GCBA 5/40 Man

Nadzorujący przebieg ćwiczeń ocenili, że założone cele zostały wykonane prawidłowo i ocena ćwiczeń zakończyła się wynikiem pozytywnym. Wszelkie niedociągnięcia były korygowane na bieżąco.

To były pierwsze ćwiczenia o takim charakterze, które odbyły się na terenie Gminy Lubań. Strażacy pozytywne ocenili ćwiczenia i nie mieli wątpliwości, że są one dobrą formą treningu i doskonalenia działań ratowniczo-gaśniczych, zasad współdziałania jednostek OSP oraz podejmowania działań w sytuacjach rzeczywistego zagrożenia.

Na zakończeniae wszyscy druhowie udali się do remizy w Radostowie na strażacką grochówkę. Organizatorem ćwiczeni była OSP w Radostowie.
Dziękujemy komendzie PSP w Lubaniu za pomoc w organizacji oraz druhom z Pisarzowic za udział.


 

OSP Radostów

Zdjęcia (21)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Epson
Epson 09.12.2019, 21:54
A na Sesje Rady Gminy zajechac ,bo tam ostatnio rozgrzewaja sie do czerwonosci . Kubeł wody nie wystarczy ,tych to trzeba z grubej rury potraktowac ,
Pl
Pl 09.12.2019, 22:50
Tak tam jedn kłamie notorycznie, aż dym uszami idzie

Pozostałe