Lubań. Protest w obronie wolnych i niezawisłych sądów

  • 02.12.2019, 11:02 (aktualizacja 02.12.2019, 11:54)
  • red.
Lubań. Protest w obronie wolnych i niezawisłych sądów Fb Iza Spędowska

Podziel się:

Oceń:

Podobnie jak w wielu miastach całej Polski, tak i przed lubańskim sądem odbył się wczoraj protest w obronie niezawisłości sądownictwa i represjonowanych przez władzę sędziów.

Pierwszego grudnia o 16. przed lubańskim sądem zebrała się grupa około 20 osób protestująca w obronie wolnych sądów i represjonowanych sędziów. Podobne protesty w naszym regionie odbyły się również w Zgorzelcu i Jeleniej Górze.

Do protestów doszło po tym jak wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Pawła Juszczyszyna, gdy ten przed kilku dniami pod rygorem grzywny zażądał od Kancelarii Sejmu dostarczenia utajnionych list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędzia Juszczyszyn rozpatrywał apelację w sprawie wyroku TSUE, w której w pierwszej instancji orzekał sędzia nominowany właśnie przez nową KRS. Sędzia Juszczyszyn usiłował ustalić czy sędzia pierwszej instancji spełnia wymogi niezależności i niezawisłości.

Po jego decyzji w piątek wszczęte zostało wobec niego postępowanie dyscyplinarne, zarzuty dotyczą między innymi uchybienia godności urzędu.

"To już nie są internetowe przepychanki, oratorskie popisy polityków z telewizorów, sprawy jakiegoś zamkniętego środowiska. To groźby, niszczenie ludzi, wymuszanie posłuszeństwa. Nierealne dla zwykłego człowieka sytuacje i bezpodstawne zarzuty, które mają jeden cel - zmusić nas wszystkich do posłuszeństwa. Bo kiedy politycy w całości opanują sądy, nic ich nie powstrzyma przed narzuceniem każdej i każdemu swojej woli. Zdobycie i utrzymanie władzy. Tylko na tym zależy obecnie tym, którzy niszczą niezależnych sędziów" – czytamy w opisie wydarzenia zorganizowanego przez stowarzyszenie sędziowskie Iustitia

red.

Zdjęcia (14)

Komentarze (42)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rodzic
rodzic 05.12.2019, 19:52
Miałem z sadem do czynienia w latach 90- tych ,az po 2000 rok -przegrałem i straciłem wszystko co najlepsze w życiu .Nie życzę tego najgorszemu wrogowi .....Tragedia .
Raf.
Raf. 03.12.2019, 23:51
Dobrze ,że oddział w Lubaniu jest geriatryczny to sobie wieczorem ciśnienie zmierzą.Tęsknota za komuną wyrażona przez garstkę staruszków.
xyz
xyz 04.12.2019, 17:28
Następny wygadany w piórze. A potrafisz choć w jednym zdaniu napisać, w czym dostrzegasz tu tęsknotę za komuną? Myślenie nie boli. Serio!.
xyz
xyz 03.12.2019, 22:33
Jak tu często bywa przy tak aktualnym i chwytliwym wydarzeniu, w komentarzach jest sporo sloganów oraz wyzwisk. Tradycyjnie bez choćby próby słowa uzasadnienia swojego zdania. I ten podział na my i oni. Więc dla tych 'my', tak w wolnej chwili od napawania się atmosferą tych jedynie słusznych i, rzec by można, arcywszechpolskich mediów, by tak szczerze pomyśleli, czy chcą żyć w kraju, w którym wymiar sprawiedliwości zamiast niezawisły, ma być polityczny. Niezależnie od opcji politycznej. I od niechlubnych wyjątków wymiaru sprawiedliwości, które tworzą później opinie o ogóle, a które zdarzają się i zdarzać będą, nie tylko w naszym kraju. Naprawdę chcecie, aby wymiar sprawiedliwości miał działać jak kiedyś w PRL w latach 40- i 50-tych (bo to najjaskrawsze w przykłady czasy sądownictwa politycznego zamiast niezawisłego), gdzie sędzia mógł być mierny, byle wierny jedynie słusznemu kierunkowi? A ku temu to to wszystko zmierza. Naprawdę chcecie takiej powtórki, niekoniecznie z rozrywki? Ja zdecydowanie nie. I jak sobie to przemyślicie, wtedy piszcie komentarze o ilościach, wieku i czemu ta garstka protestowała pod sądem, a nie na gorąco, kiedy, sądząc po niektórych komentarzach, w głowie mają bełkot, zamiast myśli.
abc
abc 04.12.2019, 11:37
Chcemy żeby wymiar sprawiedliwości był wolny i zmiany wprowadzane przez władzę tego nie naruszają. Chcemy żeby sędziowie to nie były "święte krowy" niepodlegający jakiejkolwiek ocenie i nie odpowiadający za swoje błędne decyzje. Chcemy żeby sędziowie byli apolityczni,a nie jak teraz angażowali się w politykę.
A to że wiele komentarzy jest chamskich to fakt,zarówno po jednej jak i po drugiej stronie. Szkoda że zamiast merytorycznej dyskusji jest wyzywanie i emocje. Frasyniuk dał tego popis we Wrocławiu,a tłum to ochoczo przejął i skandował,więc może zamiast zarzucać przeciwnikom politycznym chamstwo,trzeba dostrzec je również wśród swoich zwolenników?.
xyz
xyz 04.12.2019, 18:00
Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny w jednej osobie. KRS, Sędziowie TK i Sądu Najwyższego wybierani głownie przez polityków. Niezależnie od opcji politycznej przy sterze władzy w danym momencie - naprawdę wierzysz, że w takim wypadku wymiar sprawiedliwości , w ogólnym znaczeniu, będzie wolny i niezawisły? Moim zdaniem nie. A może tak swoich następców w tych instytucjach powinni przedstawiać prawnicy, a politycy co najwyżej zatwierdzać wybrane osoby lub nie. Odrzuciwszy wszelkie polityczne animozje, twoim zdaniem nie ma w naszym kraju bardziej klarownych etycznynie i moralnie prawników do Trybunału niż Piotrowski i Pawłowicz? To nie kabaret Moralnego Niepokoju, tylko poważna instytucja państwowa. Politycy wyborem tych osób to tej instytucji obrażają nie mnie, ale mój kraj.
abc
abc 05.12.2019, 10:38
Całkowicie nie zgadzam się z Tobą,mam inne zdanie.
Tak,wierzę że sędziowie są i będą niezawiśli. Na tym poprzestanę,nie mam zamiaru nikogo przekonywać.
Hh
Hh 04.12.2019, 07:56
Poziom SBcji vs Fanów Pisu czy pisuarów
OWP
OWP 03.12.2019, 14:45
same stare ubeki i komuniści,wszystkie szczury w jednym miejscu 👍
,,,
,,, 04.12.2019, 08:42
Komuniści obecnie rządzą, stary komuchu
Rozbawiony
Rozbawiony 03.12.2019, 12:51
Na następną "szopkę" postarajcie się bardziej,bo tylko garstka was przyszła. Słabiutko u was z mobilizacją,oj słabiutko.
Lubaniak
Lubaniak 03.12.2019, 10:15
Najlepszy dowód jakich mamy sędziów to przypadek znanego redaktora uniewinnionego przez sędziego i w obronie takich sędziów się staje taka jest niestety
wolny
wolny 03.12.2019, 08:49
do mieszkaniec ciekawe ile wiosenek przezyles mysle ze malo bo nie ogarniasz swoim mozdzkiem rzeczywistosci
mieszkaniec
mieszkaniec 03.12.2019, 14:34
Ty na pewno młodszy jesteś bo nie ogarniasz jeszcze litery ,,ż" a tego w podstawowej szkole uczyli , chyba że się uczyć nie chciało to teraz widać efekty .
Pan dyrektor
Pan dyrektor 03.12.2019, 00:28
Wstyd ze takie mocherowe pasożyty wraz z tymi hamami w togach w Lubaniu istnieją spać ,do gr,,,,,,,,,bu,,
Sasiad z ul lwoweckiej
Sasiad z ul lwoweckiej 06.12.2019, 21:37
Brawo ,,,,,,,,,,,,,,panie dyrektorze zdobyli aplikacje na uniwersytecie we Wrocławiu im,Bolesława Bieruta brak szacunku apsolutnie uzasadnione a znam trzech sędziów nie do wiary jakie dwulicowe persony🙈
kultura
kultura 03.12.2019, 18:54
Pan dyrektor a poprawnie nie potrafi się wysłowić o kulturze nie wspomnę!
 Pan dyrektor
Pan dyrektor 05.12.2019, 21:20
Ty kultura ale przynajmniej moja dniowka to tyle co twoja cieniutka pensja chciał bym dodać ze legalne dochody po za tym moja opona jedna 21 cali kosztuje 3200 zł więc nie cwaniakoj tylko gotoj sobie zupę na jutro.
Rozbawiony
Rozbawiony 05.12.2019, 16:27
Pewnie kultury uczył się od Frasyniuka vel Grzyba?.
AS
AS 03.12.2019, 00:28
ZGRAJA INFANTYLNYCH OGRANICZONYCH UMYSŁOWO TĘPAKÓW.
kultura
kultura 03.12.2019, 18:56
Po twoich słowach można wnioskować, że i ty jesteś tępakiem bo normalny człowiek nie wyzywa innych!
Krzysiek
Krzysiek 02.12.2019, 22:14
Adolfowi też masy klaskały. Nic z tego dobrego nie wyszło. Teraz niestety to my mamy takiego karła nieudacznika, który mąci w głowach tego narodu. Takiej c****, to w Europie dawno nie mieliśmy.
Kulfon
Kulfon 03.12.2019, 11:02
Alle syna Banasia Jakuba pozbawił dyrektorstwa PKO SA. Czyżby ABW i w tym przypadku mu w tym pomogła?
Sotol
Sotol 02.12.2019, 20:56
Nawet jeden demonstrant może wyrażać opinię milionów - a przynajmniej kilkunastu tysięcy Lubaniaków.
Rozbawiony
Rozbawiony 03.12.2019, 12:47
Nie przesadzaj z tą skromnością. Każdy demonstrant wyrażał opinię kilku miliardów ziemian i marsjan oraz mieszkańców galaktyki WD-40.
mieszkaniec
mieszkaniec 02.12.2019, 20:30
Ale żenua :-) średnia wieku 60+ i jeszcze ktoś tam pierdzi w komentarzu że młodych nie ma bo ich ogłupili :-( Młodzi już dawno zrozumieli o co w tym chodzi dlatego na te pseudo wiece przychodzą już tylko leśne dziadki co im za komuny było dobrze.
LOTOS
LOTOS 02.12.2019, 18:49
Godność i Wolność to rzecz bezcenna. Że nie ma młodych w końcu oni wolność dostali na tacy od takich jak ci przed sądem protestujący. To prawdopodobnie ludzie , którzy w życiu widzieli i przeżyli dostatecznie dużo aby wiedziec czym skończy sie skundlenie i upodlenie PISOWSKIE. Zapewne młodzi wzieli n x 500 i pełny brzuch nie sprawi że ruszą dupsko aby pomyśleć co ich czeka pod rządami PIS
Logik
Logik 03.12.2019, 12:37
Rządy na tym polegają aby rządzonym żyło się lepiej. Teraz Polakom żyje się znacznie lepiej niż za rządów PO-PSL więc jaka władza jest lepsza dla ludzi?. Jak była deptana godność zwykłego Polaka to wystarczy przypomnieć podwyższenie wieku emerytalnego,zabranie kasy z OFE do ZUS-u,okradanie z VAT-u przez różnych cwaniaków,likwidacja stoczni i kopalni. Można wymieniać jeszcze dużo tej "dobrej" władzy PO-PSL. I się dziwisz że ludzie na skundlonych polityków z PO nie głosują?. To zakłamańcy do potęgi entej.
 Wczoraj, 12:37
Wczoraj, 12:37 04.12.2019, 11:17
A tymczasem Banaś przebił wszystkich i zdecydowanie stanął na podium .
Edmund
Edmund 02.12.2019, 15:09
Mocherowe berety oszołomy ,ciekawe czy sędziowie tacy pomocni w drugą stronę banda lapowkarzy śmiech na sali
Mefistofeles
Mefistofeles 02.12.2019, 14:03
Bądźmy solidarni w obronie niezawisłych Sądów. PiS dostało mandat do rządzenia Polską, ale nie do tego, by zmieniać ustrój naszego państwa, którego fundamentem jest trójpodział władzy. Wolne Sądy, to wolni obywatele.
Opanowali już prokuratury. Kiedy politycy w całości opanują sądy, nic ich nie powstrzyma przed narzuceniem każdej i każdemu swojej woli".
Nie sądziłem, że średniowiecze wróci do Polski tak szybko. W kraju, w którym depcze się prawo na każdym kroku, w którym niepełnosprawnych zamyka się w domach i odcina kotarami w Sejmie, w którym aferę SKOK-ów, spółki Srebrna traktuje się jak nieistotny fakt, podczas gdy wysłało się w polityczny niebyt Pana Nowaka za zegarek za 10 tysięcy złotych. W kraju, w którym Pan Morawiecki nie potrafi się wytłumaczyć z dziwnych transakcji gruntami, kryształowy Pan Banaś dostaje kamienicę od żołnierza AK i posadę w NIK, Pan Rydzyk luksusowe samochody od bezdomnego oraz dotacje państwowe - i nikt nie robi z tego problemów. W kraju, w którym ludzie umierają przedwcześnie na SOR. W tym kraju z tektury już nic nie jest normalne, przepraszam - normalnym stał się hejt i bolszewickie podejście do człowieka. Dajcie człowieka, a paragraf się znajdzie. Uwaga! Pisze to człowiek, który nie głosował na Koalicję PO
regent
regent 03.12.2019, 07:25
Tak tylko dla ścisłości Panie "niegłosujący na PO": czy z równym zapałem krytykowałeś i rozdzierałeś szaty w czasach poprzednich rządów? W czasach, w których uprawiano w takim samym ( a może i gorzej) sto[pniu rozwalanie państwa, rozkradając co się da i zaprzedając w skundleniu kraj obcym ( w tamtym przypadku Niemcom)? Uwaga! Pisze to człowiek, który nie głosował na Koalicję PO.
Milton
Milton 03.12.2019, 11:05
rozkradając co się da i zaprzedając w skundleniu kraj obcym ( w tamtym przypadku Niemcom)
==========
zapomniałeś o Watykanie czy tylko tak z przyzwoitości...?
Jan
Jan 02.12.2019, 22:02
Wow. Ale platfusowski wykład. Her Tusk, byłby dumny, jak otumanil część narodu. Nie jego narodu. Jego naród to Niemcy.!!! A afera Amber gold. Mafie vatowskie. Sprzedaż majątku narodowego. Brawo PIS. Oby tak dalej. Bóg-Honor-Ojczyzna.
Monika Olejnikowa
Monika Olejnikowa 02.12.2019, 12:48
Podobno lubański sąd od dawna służy dobrej zmianie więc po co te pozory ?! Ludzie na stołkach od zawsze łasili się do rządzacych a ci mali z dołu nadstawiali karki nic z tego nie mając ! Ci z dołu obrywali i szli na dno, a ci nad nimi robili kariery !!!
Y
Y 02.12.2019, 12:23
Ani jednej młodej osoby. To chyba o czymś świadczy. Młodzi widzą tą hipokryzje i nie dają się tak łatwo zmanipulować by bronić jedynego urzędu który przedtrwał bez zmian od czasu prl.
 2 dni temu, 12:23
2 dni temu, 12:23 04.12.2019, 11:23
W szkołach o trójpodziale władzy nie uczą . Poziom wiedzy o historii 1970-1989 jest beznadziejny . Wystarczy poczytać ankiety i posłuchać wypowiedzi . Na pytanie czym był dla Polski 1989 r umiało tylko 8% udzielić wypowiedzi poprawnej . Dla młodych ludzi nawet pojęcie " dobra wspólnego " jest abstrakcją .
Nina
Nina 02.12.2019, 14:04
Młodzi są tak już ogłupieni że nie bardzo odróżniają co jest co...
obserwator1
obserwator1 02.12.2019, 12:19
Prawdziwe tłumy? Jest czego bronić ,ludzi nietykalnych którzy są bardzo sprawiedliwi,ostatnie wyroki w sprawie Najsztuba i innych czysta sprawiedliwość.Ci których widzimy pod sądem w Lubaniu myślę że nie zdają sobie sprawy do czego są wykorzystywani do gry politycznej nie po raz pierwszy.Sędzia który na żywca kradnie 50zł niewinny ,staruszek który zjadł cukierka w sklepie,30 dni ograniczenia wolności.Życzę portestującym trochę więcej rozwagi chyba że mają nadzieję że jak będą w potrzebie tak jak Najsztub i inni to ich sędziowie uniewinnią za takie demonstracje.Chyba że to rodziny sędziów sprawiedliwych.
Vileda
Vileda 02.12.2019, 14:17
Nie w tłumie rzecz. Na wiecach u Stalina Plac Czerwony pękał w szwach. W każdym środowisku znajdą się nieodpowiedni ludzie. Czy Kościół rzymski pozbył sie księży pedofilów, policja niepoprawnych funkcjonariuszy, a partie niepoprawnych polityków?
Nie w tym rzecz - ale przywoływanie jako uzasadnienie wprowadzania bezprawia kilku sędziów "złodziei" i dziennikarza świadczy o kompletnym ogłupieniu. Takich przypadków z drugiego końca można przytaczać wiele - począwszy od ułaskawionego Mariusza K.
obserwator
obserwator 02.12.2019, 12:12
sama młodziez litosci jaki upadek Lubania
zulu
zulu 05.12.2019, 18:58
Ta młodzież zamierza planować Twoje życie.

Pozostałe