Wilki zagryzły 7 owiec. Odszkodowania nie będzie

  • 28.11.2019, 12:38 (aktualizacja 28.11.2019, 13:29)
  • Źródło: istotne.pl
Wilki zagryzły 7 owiec. Odszkodowania nie będzie istotne.pl

Podziel się:

Oceń:

Do ataku na stado owiec doszło na początku listopada w Wykrotach. Według relacji właścicieli stada stało się to na terenie ogrodzonym, gdzie przebywały zwierzęta. Niestety jak oceniła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, w tym przypadku odszkodowanie hodowcom się nie należy.

Gdy rano, 2 listopada właściciel znalazł owce, 7 z nich już nie żyło. Jedną, mimo podgryzionego gardła udało się uratować. Sprawa została zgłoszona do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, jednak hodowca otrzymał odmowną odpowiedź w sprawie odszkodowania za poniesione straty. Wynika to z przepisów, które mówią:

Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone m.in. przez wilki. Oględziny i szacowanie szkód oraz ustalenie wysokości odszkodowania i jego wypłaty dokonywane jest przez właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli szkoda wyrządzona przez wilki powstała od zachodu do wschodu słońca, a zwierzęta pozostawały bez bezpośredniej opieki. W sprawach spornych dotyczących wysokości odszkodowań za szkody wyrządzone m.in. przez wilki orzekają sądy powszechne.

Właścicielka zagryzionych zwierząt nie kryje rozżalenia.

Czyli ja lub mąż mamy spać w owczarni, narażając swoje życie? - pytania Pani Monika. - Sytuacja staje się poważna, ponieważ wilki są widywane w naszym rejonie coraz częściej, nie tylko w lesie ale i we wiosce. Kilka dni temu o godz. 8 rano były przy ogrodzeniu sąsiada, który również hoduje zwierzęta. Wilki są pod ochroną, powodują duże straty wśród rolników, a DOŚ we Wrocławiu nie chce wypłacać odszkodowań za straty poniesione w zwierzętach - mówi kobieta.

Teraz właściciele mogą starać się o odszkodowanie tylko na drodze sądowej. Nie oznacza to jednak, że uda im się odzyskać pieniądze za poniesione starty w wyniku ataku wilków. Zwierząt tych jest coraz więcej w naszym regionie. Lasy bogate w dziczyznę sprawiają, że jest to dla nich idealny ekosystem. Jednak zabicie zwierząt hodowlanych jest dla wilka po prostu znacznie łatwiejsze niż upolowanie dzikiej zwierzyny. 

Źródło: istotne.pl

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

????????????
???????????? 02.12.2019, 22:51
Eko matołki, no dawać zbiorki dla rodziny . Chcecie wyłączenia obwodów z polowań to zbierać hajs.
Co myślicie że za wasze widzimisię miasto czy wojewoda będzie za szkody płacił, bo jakiś matoł jeden z drugim chce wyłączenia obwodu, bo nie potrafi znaleźć innego sposobu na życie niż zbiórki publiczne i szukanie afer?
No dawać, zwróćcie rolnikowi za owce.
A nie - wilk zagryzł owce to słaby temat mało wpłat będzie. Jakby myśliwy zastrzelił wilka czy owce to wtedy więcej darowizn by wpłacili na wynagrodzenia.
A jak wasz guru z LPM ludzie przeciw myśliwym? Gdzie uciekł za granicę?,Ponoć nakaz za nim jest?
Ktoś wie za jakie czyny? Czy oszustwa? Czy wyłudzenia?
zulu
zulu 29.11.2019, 12:30
Na Regionalną Dyrekcję nigdy nie można liczyć.
Żółtak Zbigniew
Żółtak Zbigniew 29.11.2019, 09:07
No i co obrońcy zwierząt jak myślicie czy tym owcom było miło jak wilki je gryzly, powoli je rozszarpywali, Jako myśliwy uważam, że odstral na wilki powinien niezwłocznie być przywrócony, Przecież ten wilk o wiele kilometrów od Wykrot mógł kontaktować się z dzikie zarazonym A S F em i przyniósł wirusa na sobie, Tu szukajmy przyczyny rozprzestrzeniania się ASF, Odstrzal wilka konieczny,,,
Do Eko oszołomów
Do Eko oszołomów 29.11.2019, 06:15
Eko matoły, zróbcie zbiórkę dla rodziny za owce a nie tylko sobie wynagrodzenia przyznajecie.
HasJu
HasJu 28.11.2019, 22:51
Jakże to - te bestie w samoj "dzień zaduszny" pozbawiły duszyczek te biedne owieczki? A co na to pleban? Nie idzie tam z jakimś kropidłem te złe duchy wcielone w wilcze skóry odpędzić?
Pastuszek.
Pastuszek. 28.11.2019, 21:02
W Skandynawii ,gdzie państwo choruje wilki,
Samowie , hodowcy reniferów wzięli sprawę w swoje ręce. Zasada ,,3 Z" zabij zakop zamilcz.
Proste, czy wilkom wyjdzie to na ,,zdrowie" gdy i u nas hodowcy pójdą po rozum do głowy.
Baca
Baca 28.11.2019, 20:10
Ten dyrektor, który odmówił wypłaty odszkodowania bo własciele nie spali razem z owcami chyba jest chory na umyśle. Państwo chroni wilki a obywatel musi chronić sie sam. Nie zdziwię sie jak któregoś dnia kilka zastrzelonych albo powieszonych we wnykach wilków zobaczymy i bedzie nad nimi sie ktoś użalał. ten dyrektor nie przyjedzie i śpi w owczarni znajdzie sie dla niego idioty miejsce
?
? 29.11.2019, 06:18
Bo państwo ma 500+ i oszczędza się na wszystkim, na odszkodowaniach za straty, na służbie zdrowia gdzie już do rodzinnego się po tydzień czasu czeka a specjaliści wydłużają kolejki o kolejne terminy. Taki mamy klimat kaczogrodu.
Wilfrid
Wilfrid 28.11.2019, 21:09
Teraz przy "dobrej zianie" wchodzimy w czasy biblijne, mamy ewangelizować Europę a zatem pilnowanie trzody - jak to kiedyś pasterze za czasów Abrahama i Chrystusa czynili - będzie normą. Spółdzielnie rolnicze już zatrudniają ochroniarzy do obór i stajni.
Czas już się przyzwyczajać.. Tylko faktycznie kto tu jest chory na umyśle.
marc55
marc55 28.11.2019, 18:39
Proponuję zakupić wiatrówkę 5,5mm. Nie zabijesz więc oskarżenia nie będzie. Wilk kilka śrutów dostanie, nauczy się szybko że w Wykrotach polowanie jest ryzykowne.
Wilk cały i owca cała.
Brawo Ja.
Jaro
Jaro 29.11.2019, 09:49
Pomysł zasadniczo dobry ale jak somsiad zakabluje to i tak idziesz przed trybunał na strzelanie z wiatówki do zwierząt też jest paragraf. Nie wiem jak to jest jak dojadę takiego wilka na swojej posesji bo ochronę rozumiem ale miejsce wilka to las a na moim podwórku to już zasadniczo obrona konieczna a nie kłusownictwo.
Juhas
Juhas 28.11.2019, 22:50
... i cala wataha przeniesie sie do Radogoszczy
Dyslektyk
Dyslektyk 28.11.2019, 15:14
Jak tak dalej będzie się działo to rolnicy zaczną tępić wilki co z tego że pod ochroną jak przynoszą szkodę, państwo nie chce płacić odszkodowań ludzie wezmą sprawy w swoje ręce. Nie pierwszy i nie ostatni raz zresztą a później będzie lament bo przecież te zwierzątka są pod ochroną Teraz jest czas żeby działać żeby je chronić Gdzie są obrońcy praw zwierząt praw wilków Jeżeli nie zareagują teraz, wilki będą zabijane koniec.
Waderka
Waderka 28.11.2019, 14:31
A jakie to było ogrodzenie że wilczki weszły na teren "owczarni"? Poza tym wilkom też się coś od życia należy - trzeba ustanowić haracz i od czasu do czasu posyłać jakąś owieczkę lub baranka do lasy na wilczą rzeź.
Tak jak bóstwom kiedyś składano ofiary ze zwierząt - teraz bóstwa już tego nie wymagają - zatem trzeba przeznaczyć jakąś godziwą ofiarę na wilki. Jak będą najedzone to pod zagrody przychodzić nie będą.. bo i po co? Ludzi oglądać? Przecież człowiek człowiekowi wilkiem!
Rumun
Rumun 28.11.2019, 16:45
Proponuję posłać Ciebie.

Pozostałe