Spotkanie z burmistrzem w sprawie PM nr 1. Rodzice nieusatysfakcjonowani

  • 25.11.2019, 15:38 (aktualizacja 25.11.2019, 16:17)
  • red.
Spotkanie z burmistrzem w sprawie PM nr 1. Rodzice nieusatysfakcjonowani

Podziel się:

Oceń:

Zapewne zastępca burmistrza najchętniej anulowałby to spotkanie, bo nie wypadło najlepiej. Niestety praca w samorządzie to często spotkania z ludźmi rozżalonymi trudnymi decyzjami, a tych nie da się anulować i przeprowadzić ponownie.

W środę (20.11) w Przedszkolu Miejskim nr 1 odbyło się spotkanie około 30 rodziców uczęszczających tam dzieci z Mateuszem Zajdlem, zastępcą burmistrza.

Samo spotkanie dotyczyło informacji, że oczekiwany od wielu lat remont budynku nie będzie realizowany, a z dniem 1 września 2020 roku przedszkole zostanie przeniesione z centrum do oddalonej o 2 km SP 3 na Księginkach. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Tu należy podkreślić to o czym mówiła Jolanta Stępień, dyrektor placówki rozpoczynając spotkanie:

Spotkałam się z opinią, że Pan Burmistrz (Arkadiusz Słowiński) nie chciał się z Państwem spotkać, to nieprawda. To ja poprosiłam o spotkanie Pana wiceburmistrza. Gdybym wiedziała, że chcecie Państwo rozmawiać z Panem Słowińskim, poprosiłabym o takie spotkanie, a że nie było takich sygnałów poprosiłam zastępcę, który zajmuje się sprawami oświatowymi w mieście.

Niestety spotkanie nie ułożyło się po myśli Mateusza Zajdla, który przyszedł na nie źle przygotowany i ostatecznie w konfrontacji z rozżalonymi rodzicami nie wypadł najlepiej. Przygotowani za to na spotkaniu pojawili się rodzice i radni z Klubu Nowy Lubań, którzy punktowali burmistrza za każdym razem, gdy podawane przez niego prawdy nie pokrywały się z faktami.

Pierwszym potknięciem było stwierdzenie burmistrza, że przygotowany przed dwoma laty kosztorys opiewa na sumę 5 mln złotych, a w ciągu dwóch lat suma ta jeszcze wzrosła. Radny Daszkiewicz od razu wypunktował, że fakty są zgoła inne.

Przypominam, że w 2017 roku został zrobiony projekt, a Pan jako radny zatwierdzał budżet tego projektu na 2 186 144 zł na remont tego przedszkola. Nawet jeśli założymy, że ceny poszły do góry to mogłoby to dziś kosztować góra 3 mln zł. Dlatego pytanie - skąd kosztorys na taką kwotę – pytał Robert Daszkiewicz.

Ja mam takie informacje - odpowiadał Mateusz Zajdel.

To nie koniec potknięć zastępcy burmistrza. Na pytanie czy budynek zostanie sprzedany odpowiedział, że nie podjęto jeszcze takiej decyzji. Na co matki obecne na spotkaniu stwierdziły, że były na spotkaniu z Arkadiuszem Słowińskim, burmistrzem Lubania, który miał je poinformować, że budynek zostanie wystawiony na sprzedaż.

Zastępca burmistrza przedstawił racje przemawiające za tym, aby budynku nie remontować a dzieci przenieść w nową lokalizację.

Koszt remontu przedszkola jest dla nas ceną zaporową. Niestety nie jesteśmy w stanie wygenerować pieniędzy na ten remont. Drugą sprawą jest bezpieczeństwo dzieci, z racji tego że budynek nie jest budynkiem oświatowym i jest zlokalizowany w takim miejscu, gdzie bezpieczeństwo dzieci wysiadających czy wychodzących z przedszkola jest zagrożone.

Nie przekonało to rodziców, którzy mówili o problemach z parkowaniem pod szkołą nr 3: braku stołówki, odległej lokalizacji czy w końcu samym sąsiedztwie ze szkołą podstawową, gdzie co 45 minut jest przerwa z dzwonkiem, który skutecznie będzie budził dzieci w trakcie południowej drzemki.

Wybierając przedszkole brałam pod uwagę jego lokalizację: przedszkole, praca, szkoła. Jak mam zdążyć na czas odebrać dzieci żeby Panie nie musiały pracować po godzinach – pytała jedna z matek. Inna mówiła - Nie mam auta i proszę mi powiedzieć jak mam zdążyć na 6 do pracy odprowadzając wcześniej dziecko na piechotę na Księginki.

Ostatecznie po 50 minutach rodzice wyszli ze spotkania nieusatysfakcjonowani odpowiedziami udzielanymi przez zastępcę burmistrza. Poproszono o następne spotkanie, jednak z burmistrzem Słowińskim i przedstawienie zaktualizowanego kosztorysu, który ma już dwa lata.

Tu warto napisać o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi. Miasta nie stać dziś na tak dużą inwestycję w budynek, który od wielu lat nie był remontowany. Dodatkowo należy go dostosować do zaleceń nałożonych przez straż pożarną i PSSE w Lubaniu. W przeszłości miała miejsce sytuacja, gdy wezwana do przedszkola straż pożarna nie mogła dojechać ze względu na niedostosowany wjazd na posesję.

Drugą sprawą są ponoszone koszta na utrzymanie SP nr 3 na Księginakach, w której uczy się dziś 92 uczniów. Szkoła jest niezbędna, bowiem jako jedyna w Lubaniu posiada klasy integracyjne i terapeutyczne. Stąd pomysł włodarzy, aby przenosząc przedszkole na Księginki przy jednym ogniu upiec dwie, a nawet trzy pieczenie. Oszczędzić na remoncie, w pełni zagospodarować budynek szkoły nr 3 i zasilić miejską kasę kwotą ze sprzedaży obiektu w atrakcyjnej części miasta.

Trudno odmówić logiki takiemu rozwiązaniu. Niestety nie zawsze wszystko da się pogodzić, a rodzice w tej sytuacji też mają swoje racje poparte logicznymi argumentami.

Miejmy nadzieję, że kolejne spotkanie przyniesie rozwiązania satysfakcjonujące wszystkie strony.

red.

Zdjęcia (6)

Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Xyzzz
Xyzzz 30.11.2019, 09:26
Pan Z. to nawet jako wychowawca swojej klasy przychodził zawsze nie przygotowany na wszelkie spotkania czy to lekcje wychowawcze czy spotkania z rodzicami (jak już się w ogóle w tej szkole pojawiał bo w sumie to miał mnóstwo innych ciekawszych rzeczy do roboty niż praca )
Xyzzzzzzz
Xyzzzzzzz 30.11.2019, 19:03
Jakich?
Tom
Tom 27.11.2019, 09:35
Ja mam takie pytanie z innej beczki apropo pana zastępcy burmistrza. Dlaczego łączy pracę na tym stanowisku z posługą jako (no właśnie kto? kościelny?) w parafii NSPJ na osiedlu?
Xd
Xd 26.11.2019, 20:25
Panie Zajdel czas zdiac garnitur i znowu założyć dresy
Rafalski
Rafalski 26.11.2019, 20:02
Do końca tego zarządu miasta pozostanie po mieście ruina. Jak mawiała Szydło Polska w ruinie a tu będziemy mieli po rządach fanów dojnej zmiany Lubań w ruinie. Do pewnego momentu miałem wątpliwości że może to jedno niekoniecznie burmistrz jest z dojnej zmiany ale kiedy zobaczyłem jak uśmiechem od ucha do ucha biegnie za Karczewskim zamiatając krawatem ulicę już w końcu zrozumiałem któż zacz. Jestem zawiedziony włodarzem miasta ale może jacy mieszkańcy taki burmistrz mamy co wybraliśmy. I na koniec kiedy z urzędu znikną przy***sy typu osobisty asystent i p Tomiczek czas ju na niego nie sie zbiera
qwerty
qwerty 26.11.2019, 15:54
A gdzie reszta radnych? Nikto poza Nowym Lubaniem nie odważył się przyjść na spotkanie i wspomóc rodziców. Wstyd! Brawo Panie Daszkiewicz! Rodzice walczcie i nie dajcie się!
XC
XC 28.11.2019, 18:51
Reszta radnych doi Lubań ile wlezie bo to ostatnia kadencja
Andrzej
Andrzej 26.11.2019, 12:33
Takich samorządowców sobie wybraliśmy.
lubaniak
lubaniak 26.11.2019, 11:13
Nie martwcie się przedszkole tam będzie trzeba wystawić na sprzedaż i dwaj lubańscy deweloperzy przedszkoli na pewno kupią i po problemie. Nie trzeba remontować a przedszkole jest może to nie głupie?
M
M 26.11.2019, 08:12
Najważniejsze, że były pieniądze na wspaniały wodny plac zabaw :)
Inwestycja w niego z pewnością szybko się zwróci i będą fundusze na przedszkole... porażka.
Julia
Julia 26.11.2019, 06:18
Nasz L:ubań to miasto dwu fontann, dwu rzeźb i Urzędu miasta. Reszta jest w fatalnym stanie wystarczy szeroko otworzyć oczy. Wszędzie brudno, (park mogiłki centrum miasta) Po co mosteczki na nowym placu zabaw za halą sportową, gdzie porządna kładka służyła mieszkańcom Uniegoszczy. Teraz na około przez ruchliwy most. Nie wiem o co włodarzom miasta chodzi.????
xyz
xyz 26.11.2019, 10:43
myślisz ze za kadencji innych burmistrzów lepiej było...???
Radni nie zmianeiaja sie od lat...kiszą sie na swoich stołkach i myślisz ze coś sie zmieni..???? sami ich wybieramy i sami pomosimy konsekwencje ich decyzji w naszym imieniu...
Wyborca
Wyborca 26.11.2019, 16:48
Ja ich nie wybrałem,głosowałem na innych. Tych wybrali głównie ci co na wybory nie chodzą. Ciekawe ilu rodziców przedszkolaków nie było na wyborach samorządowych?.
Teraz dopiero dostrzegli że lubańska władza jest słaba,jak ich to dotyczy?.
xyz
xyz 26.11.2019, 17:26
też głosowałem na innych...jednakże stołki mają klej... a tak działa demokracja... nie byłem na wyborach ale marudze... ale zeby isc nie pojde bo nie...
dla mnie sprawa przedszkola ma drugie dno i tyle ...
kawa
kawa 25.11.2019, 22:19
a może CBA powinno wjechać
J 23
J 23 26.11.2019, 20:32
Oj powinno choćby na uwage remontu przedszkola na osiedlu
Lubanianin
Lubanianin 26.11.2019, 09:19
I to będzie najlepszym prezentem świątecznym, w klimacie i z niespodzianką
Ja
Ja 25.11.2019, 21:06
Placówką zastępczą mógłby być np. budynek obok , który jeszcze nie tak dawno urząd wynajmował na czas remontu PM nr 5, co też zaproponowaliśmy na spotkaniu z zastępcą. Jest oddalony raptem kilka metrów. Poza tym mam wrażenie, że niektórzy zabierający głos nie zdają sobie sprawy, że mówimy o przeniesieniu na Księginki (ul. Skalnicza) gdzie obecnie mieści się SP nr 3 ,a nie do budynku za MDK na ul. Górnej. Remont i przeniesienie nawet niech trwa rok i dłużej, ale docelowo dzieci wróciłyby na Mickiewicza. W perspektywie kilkuletniego uczęszczania dziecka do przedszkola , a o następnych pokoleniach już nie wspominając rok remontu i związanego z nim przeniesienia można zrozumieć. A nie jak zwykle stawianie ludzi przed faktem dokonanym bez żadnej merytorycznej dyskusji. A SP 3 niby da się dostosować w 2 miesiące do potrzeb tak małych dzieci?? Ciekawe. Skoro przeniesienie miałoby nastąpić w wakacje bo od września dzieci miałyby być już na Księginkach i to już postanowione gdzie jest kosztorys tego dostosowania?? Nic nie wiedzą i pieniędzy na to pewnie też nie ma. No i co przykładowo z tymi dzwonkami w szkole? Też nie rozumiem czego tu nie rozumiesz Greg??? Więcej pytań niż odpowiedzi. Dodatkowo zero argumentów. Może po prostu chcą zamknąć to przedszkole? Niech powiedzą to wprost. A SP 3 ? Też chyba cienko przędzie i nie ma zbyt wielu uczniów. Pewnie czeka ją wiadomy los po przeniesieniu właśnie. Przenieść dziecko do innej placówki to też nie taka prosta sprawa bo nie ma miejsc, grupy nie są z gumy ,a na prywatne też nie każdego stać. Może gdyby remont PM nr 5 trwał tyle ile miał trwać a nie tyle ile trwał i kosztowalby tyle ile miał kosztować a nie tyle ile faktycznie wyniósł (bez komentarza) , to znalazłby się pieniądze na remont jedynki? A jak już wszystko to co się da zostanie sprzedane, co wtedy????? A może budynek kupi ta sama pani co ten położony wyżej i będzie jak kiedyś?? 2 przedszkola obok siebie. I niby jak dawniej . Szkoda tylko, że sprzedane w prywatne ręce za śmieszne pieniądze. A co z MDK? A po MDK? Może stary ekonom na Lompy? Chyba też nie był remontowany. W razie czego pewnie nawet nie ma gdzie ich wszystkich przenieść heh... Niesmak i tyle.
PrzeciwnikTychSamychNaStolkach
PrzeciwnikTychSamychNaStolkach 28.11.2019, 07:20
Kosztem dzieci... Ale brzydko. Ciekawe, kto tym razem chętny na nieruchomość
xyz
xyz 26.11.2019, 10:45
a powiem ci ze mnie prywatne niewiele więcej wynosiło miesięcznie niż publiczne innych znajomych wydajacych na dodatkowe godziny bo pracowali i donosili wiele rzeczy z wlasnej kieszeni....
Działajcie
Działajcie 26.11.2019, 09:26
Piszcie o połączenie autobusowe . Droga niebezpieczna , umowę podpisywaliscie z przedszkolem na ulicy ...... Więc jeśli muszą je przenieść to niech zapewniamy dojazd . Mało tego przedszkole jest po za miejscem zamieszkania bo to już Ksieginki a nie Lubań .
Ewa
Ewa 25.11.2019, 20:09
A ja proponuję żeby już na niego nie głosować w kolejnych wyborach, dobro ludzi nie jest ważne i bezpieczeństwo, tylko historia budowanie bezsensownych inwestycji dróg ciagnacych się przez działki.
witek
witek 25.11.2019, 20:03
Każdy burmistrz ma swojego p Zajdla. Cienki burmistrz cienki zastępca a tak ogóle to dawno wiedziałem że rola aktora przerosła z tym burmistrzem dalej nie pojedziemy. Kiedy wspominałem ,że obiżone podatki i zwolnienie z podatków <26 lat odbije sie na samorządach czkawką i niedowładem. Ale nasz burmistrz fan dojnej zmiany był PISem zachwycony bo podobno to sie wyrówna większymi wpływami z innych podatków. Reasumując burmistrz z wozu miastu lżej bo tego bagażu nie uwieziemy chociaż zarząd miasta sam sie wyżywi jak mawiał klasyk URBAN
Kibicuje by wóz się przewrócił
Kibicuje by wóz się przewrócił 25.11.2019, 21:26
Dokładnie elita , burmistrz , zastępca , skarbnik i pan od pozyskiwania środków UE żegnamy będzie nam lżej .
Tupolew
Tupolew 25.11.2019, 18:21
Jeśli to prawda, że osoba odpowiedzialna za nadzorowanie remontu Przedszkola nr 5 (remontu który trwał 2 razy dłużej niż planowano) zgarnęła za to "nadzorowanie" kilkadziesiąt tys zł premii to jest jakaś groteska...
Adam
Adam 25.11.2019, 17:42
Burmistrz jest słabym menadźerem i zamiast kogoś sprawnego w tym zakresie wybrać na zastępcę, ewentualnie jakiegoś ekonomistę, prawnika, wybrał... wuefistę. Chłopak zna się na przewrocie w przód, pięknie pozuje do zdjęć, ale czy to teraz wystarczy? Irracjonalość goni irracjonalność, a w tym wszystkim szkoda przedszkola, szkoda Lubania.
Wbijacz gwoździ
Wbijacz gwoździ 26.11.2019, 16:52
Ciekawe dlaczego lubaniacy wybrali tego słabego menadżera na trzecią kadencję?. Taka zagwozdka.
Obserwatorzy
Obserwatorzy 25.11.2019, 21:28
Oj tak może faktycznie gdyba dwaj nauczele poszli w stronę kamer i fleszy to może i byśmy byli dumni , a tak jesteśmy biedni i obdarci .
Greg
Greg 25.11.2019, 16:53
Ale nawet jakby remont mialby sie odbyć, to potrwałby przynajmniej rok, jak nie dlużej. Wiec dzieci i tak musialyby chodzic do placówki zastepczej w tym czasie. Wiec nie bardzo rozumiem pretensjie niektorych rodziców.
Mama
Mama 25.11.2019, 18:25
To już tłumaczę. Po pierwsze nie trzeba przenosić dzieci aż na rok do innej placówki. Są prace które można wykonać np na wakacje, kiedy przedszkole i tak jest zamknięte, a dzieci ulokować w dwóch miejskich przedszkolach. Po drugie ten budynek mieści się w centrum miasta. Wszędzie jest blisko, do kina, do teatru czy na spacer na kamienną górę. Czy wyobraża sobie Pan dziecko trzyletnie idące taki kawał drogi na spektakl do MDK? Ja tego nie widzę. Dodatkowo droga do centrum że SP3 jest bardziej niebezpieczna, ale to już osobny temat. Po trzecie ów budynek trzeba dostosować ażeby mogły tam przebywać dzieci w wieku przedszkolnym, a to wiąże się z kosztami. Zamiast tego można te pieniądze przeznaczyć na remont ju istniejącego przedszkola a resztę pozyskać z zewnątrz. Po czwarte nie każdy ma auto a przedszkole wybiera jak najbliżej miejsca zamieszkania. Po piąte nie wydaje mi się żeby SP3 niegdyś, jak mieściła się w dawnej lokalizacji miała problemy z naborem uczniów. Problemy zaczęły się po przeniesieniu tak daleko. Nie podoba mi się ratowanie tej szkoły naszym kosztem. I w końcu bardzo mi się nie podoba sprzedaż mienia miejskiego, którego tak naprawdę zostało niewiele. Może komuś nie przeszkadza sprzedaż pięknego budynku w centrum miasta z dużym placem za 400 tys zł ale mi trochę przeszkadza, zwłaszcza że wart był znacznie więcej. Są miasta pozyskujace środki zewnętrzne na remont zabytkowych budynków. Nasze miasto tego nie robi. Najlepiej sprzedać wszystko i po problemie.
Wrr
Wrr 25.11.2019, 16:46
Obecnego burmistrza tylko na taczce wywieźć. Zamiast osobiście przyjść to wysyła zastępcę , tak władza podchodzi do ludzi, ignorowanie i olewatorstwo to atuty rządzących.
gizmo
gizmo 25.11.2019, 17:20
Od razu widać, że nie czytasz tekstu artykułu.
zenek
zenek 25.11.2019, 16:44
Macie tam swoją nową radną.Glosowaliście na nia.Dlaczego wam nie pomoze, acha,zapomnialem,ona z "tej"opcji. Co wybraliscie to macie
Mieszkaniec
Mieszkaniec 25.11.2019, 16:36
A czym się zajmuje szanowny Pan odpowiedzialny za pozyskiwanie środków zewnętrznych? Przecież co roku są programy, z których można korzystać i nie trzeba wydawać z miejskiej kasy całych 3 mln! Chętnie dowiedziałbym się ile środków udało się pozyskać temu pracownikowi i na co zostały przeznaczone!

Ciekawe też na co poszło 600 tys. z Ministerstwa Sportu za boisko treningowe, które ledwie zostało oddane a już jest dewastowane!
Jola
Jola 25.11.2019, 20:29
Podobno w Lubaniu zostało pozyskane - w przeliczeniu na liczbe mieszkańców -ok 50 zł na głowę.
Obiektywnie Obiektywny
Obiektywnie Obiektywny 25.11.2019, 16:28
Sprzedac go za 100 tys. zł... Niech ktoś bogaty się cieszy. Ku chwale miasta :Obuek

Pozostałe