Dziś obchodzimy Katarzynki. Co to za święto?

  • 24.11.2019, 11:10
  • Red.
Dziś obchodzimy Katarzynki. Co to za święto? Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Katarzynki to polski zwyczaj świąteczny, który jest męskim odpowiednikiem andrzejek. W wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej kawalerowie mają więc okazję powróżyć sobie, co do przyszłego ożenku

Święta Katarzyna to patronka cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Największe nasilenie kultu świętej przypadło na okres średniowiecza. Święto to zostało wyparte przez andrzejki – spopularyzowane na zachodzie święto panien, podczas którego kobietom poszukującym partnera mają się spełniać pomyślne wróżby.

W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny – to porzekadło towarzyszyło wkładaniu pod poduszkę dziewczęcych przedmiotów, części garderoby czy ptasiego pióra mających sprowadzić proroczy sen o przyszłej narzeczonej, bądź karteczek z pierwszymi literami imion lub całymi żeńskimi imionami, które zaraz po przebudzeniu miały być wylosowane. Towarzyszyć temu mógł wierszyk:

Wskaż proszę wróżbo wybrankę

Żonę i przyszłą kochankę

Wyciągam karteczki cztery

Są jej imienia litery

Kawalerowie mają więc dziś okazję by wywróżyć sobie przyszłą żonę, która już być może niedługo pojawi się w ich życiu.

Red.

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zusek
Zusek 25.11.2019, 11:01
Do babci Katarzyny która niebawem przejdzie na zasłużoną (ale jaką) emeryturę. A co przy7szłym babciom i dziadkom szykuje "dobra zmiana". Wyjawił to specjalista od PPK czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Kto ma słabe nerwy niech nie czyta. Oficjalny szacunek wysokości emerytur w przyszłości: @zus_pl. Teraz dostajemy 53,8% ostatniej pensji (ok. 2,2tys.zł). W 2045 będzie 32%, w 2060 - 24,9%, a 2080 - 23,1%. To będzie ok.1 tys. zł na mc (na dzisiejsze pieniądze).

Pozostałe