Świeradów-Zdrój wyróżniony jako jedna z 10 najbardziej przyjaznych pszczołom gmin w Polsce!

  • 16.11.2019, 11:56
  • Informacja Prasowa
Świeradów-Zdrój wyróżniony jako jedna z 10 najbardziej przyjaznych pszczołom gmin w Polsce!

Podziel się:

Oceń:

Świeradów-Zdrój został wyróżniony w ramach III edycji inicjatywy „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom". Podczas uroczystego podsumowania tegorocznej edycji w Warszawie, organizatorzy ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, nagrodzili 10 gmin, które zrealizowały najciekawsze i wyróżniające się działania na rzecz poprawy warunków życia owadów zapylających.

Świeradów-Zdrój jest jedną z 269 gmin, które przyłączyły się do tegorocznej edycji „Manifestu Gmin Przyjaznym Pszczołom", który jest częścią realizowanego od dziewięciu lat programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W tym roku, na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „Izerska Łąka” w Świeradowie-Zdroju, dzięki środkom pozyskanym z UE, powstał piękny ogród przyjazny pszczołom, z kwiatami, ziołami i sadem oraz łąkami kwietnymi. Dzieci z gminy utworzyły także ogródek ekologiczny z zakątkami, poidełkami i hotelami dla owadów zapylających. Oba ogrody są stale upiększane oraz pielęgnowane. W 2019 r. zasadzono w gminie 1150 roślin zielnych, 10 krzewów i 11 drzew dających pokarm dla pszczół.

Na terenie ogrodu znajduje się także ul edukacyjny, podłączony do kamer, dzięki czemu można podglądać życie pszczół na dużym ekranie w sali kinowo-edukacyjnej Centrum i wysłuchać ciekawostek o tych pożytecznych owadach, a także zdobyć wiedzę, jak o nie dbać. W ośrodku prowadzone są także liczne warsztaty, spotkania i zajęcia terenowe dla dzieci i dorosłych, a od wtorku do soboty w godzinach 10-16 odbywają się prezentacje o pszczołach.

Podczas Dnia Ziemi w 2019 r. gmina Świeradów-Zdrój zorganizowała akcję, w której dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej otrzymały 400 szt. sadzonek roślin przyjaznych pszczołom i mogły je samodzielnie zasadzić w ogródkach. 8 sierpnia w gminie odbył się także Wielki Dzień Pszczół, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem – w wydarzeniu wzięło udział blisko 400 osób.

Celem „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom" jest zwrócenie uwagi na problem spadku liczebności pszczół oraz aktywizacja gmin z całej Polski do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających. Gminy, które poprą Manifest oraz zrealizują działania na rzecz pszczół, otrzymują prawo posługiwania się tytułem i logotypem Gminy Przyjaznej Pszczołom. Do „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom" może przystąpić każda gmina, która dostrzega kluczową rolę pszczół dla ekosystemów i konieczność dbania o zachowanie bioróżnorodności oraz aktywnie działa w tym obszarze. W trzecim roku trwania inicjatywy Manifest podpisało o 27% więcej gmin niż w roku ubiegłym, a dzięki podjętym przez nie działaniom posadzono łącznie blisko 450 000 roślin przyjaznych pszczołom, ponad 100 000 krzewów, blisko 30 000 drzew oraz ponad 22 mln m2 łąk kwietnych. Ponad to, gminy angażowały się m.in. w takie przedsięwzięcia jak organizacja: warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży dotyczących ochrony pszczół; pikników i festynów dla mieszkańców, spotkań z przyrodnikiem lub pszczelarzem nt. ochrony przyrody i pszczół czy konferencji dla rolników oraz miłośników ogrodnictwa nt. ochrony pszczół i sadzenia roślin przyjaznych pszczołom.

Firma ZT Kruszwica S.A., inicjator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” oraz inicjatywy „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”, postanowiła wyróżnić 10 gmin, które podjęły w ramach programu najciekawsze oraz wyróżniające się działania. W tym gronie znalazły się: Białystok, Elbląg, Poznań, Pszczółki, Gostycyn, Legnica, Lubin, Szczaniec, Świeradów-Zdrój oraz Wołomin. Przedstawiciele gmin najbardziej zaangażowanych w ochronę owadów zapylających otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wzięli udział w praktycznych warsztatach, podczas których mogli dowiedzieć się m.in. jak promować gminę przez aspekty środowiskowe i turystyczne.

Od dawna uważnie śledzimy działania gmin i cieszy nas, że coraz więcej samorządów angażuje się w poprawę warunków życia owadów zapylających. Co więcej, biorą w nich udział całe społeczności lokalne – od przedszkolaków i uczniów, przez różne organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego wspierane przez lokalny samorząd, po grupy mieszkańców z osiedli, dzielnic czy sołectw. Mamy nadzieję, że działania na rzecz ochrony pszczół i osiągane przez gminy sygnatariuszki „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom" społeczno-edukacyjne efekty, będą inspiracją dla pozostałych samorządów - komentuje Agnieszka Jastrzębska, Marketing Manager ZT Kruszwica S.A.

Więcej informacji o Manifeście na stronie: pomagamypszczolom.pl.

Na zdjęciu zbiorowym (Final_MGPP_1) od lewej: Gerard Hajgelman (Poznań), Ewa Rączkiewicz (Poznań), Patrycja Surówka (Elbląg), Wojciech Cielecki (Świeradów-Zdrój), Katarzyna Rzeczkowska (Świeradów-Zdrój), Ireneusz Kucharski (Gostycyn), Eugeniusz Grabarz (Świeradów-Zdrój), Agnieszka Jastrzębska (ZT Kruszwica S.A.), Małgorzata Izdebska (Wołomin), Lidia Pacura (Wołomin), Rafał Rudnicki (Białystok), Natalia Legutko (Legnica), Iwona Śpica (Gostycyn) oraz Bartosz Chojnacki (Lubin). 

Na zdjęciu indywidualnym z dyplomem, od lewej: Katarzyna Rzeczkowska, MIEJSKIE CENTRUM KULTURY, AKTYWNOŚCI I PROMOCJI GMINY "STACJA KULTURY" w Świeradowie-Zdroju; Agnieszka Jastrzębska, Marketing Manager ZT Kruszwica S.A.

Informacja Prasowa

Zdjęcia (3)

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kuba
Kuba 18.11.2019, 23:06
A może niech się zapiszą do manifestu gmin z przyjazną oczyszczalnią ścieków dla mieszkańców
zulu
zulu 17.11.2019, 20:16
Bardzo cenna inicjatywa .Powodzenia i sukcesów.
Cezary Cezary
Cezary Cezary 17.11.2019, 11:14
Lubań też jest przyjazny, pszczoły są solidnie okadzone a miód zawiera węgiel aktywowany.
Tosia
Tosia 18.11.2019, 06:43
To może w końcu podłączyć Lubań do PEC. Ciągle o tym się pisze na forum, a pisanie trafia w próżnię. Nikt z władz tego nie czyta?
Tosia
Tosia 16.11.2019, 16:05
A co na to inne gminy? Powinny brać przykład. Gratulacje dla Świeradowa!

Pozostałe