Remontu nie będzie. Co z Przedszkolem Miejskim nr 1?

  • 16.11.2019, 10:33 (aktualizacja 16.11.2019, 10:46)
  • red.
Remontu nie będzie. Co z Przedszkolem Miejskim nr 1?

Podziel się:

Oceń:

Od kilku tygodni mówi się o wykwaterowaniu Przedszkola Miejskiego nr 1 zlokalizowanego przy ulicy Mickiewicza w Lubaniu i przeniesieniu go na Księginki. Wszystko wskazuje na to, że dzieci czeka przeprowadzka a budynek w przyszłości może pójść pod młotek.

Przed kilku laty lubaski magistrat na poważnie rozważał remont wyeksploatowanego już budynku PM nr 1. W tym celu Urząd Miasta przeznaczył pieniądze na wykonanie dokumentacji technicznej. .

- Dokumentacja powstała. Biorąc pod uwagę skalę remontu i związany z nim wkład finansowy uznaliśmy, że jeżeli chodzi o ten budynek, to ponoszenie tak ogromnych kosztów jest bezcelowe. Przy pustoszejących budynkach szkół szukamy wyjścia dla ich zapełnienia - powiedział Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Według pierwotnego kosztorysu kwota przeznaczona na remont miała wynieść 5 milionów zł. To było jednak 2 lata temu. Z uwagi na wytyczne Konserwatora Zabytków koszt inwestycji jeszcze poszedł w górę - o blisko 1,5 mln zł. Biorąc pod uwagę, że na dziś dzień w PM nr 1 znajdują się cztery oddziały przedszkolne w planie jest przeniesienie dzieci do budynku Szkoły Podstawowej nr 3 na Księginkach i utworzenie tam zespół przedszkolno-szkolnego. Pomysł ten nie podoba się jednak części rodziców, którzy podnoszą, że jest to daleko od centrum miasta i przysparzać będzie problemów natury logistycznej.

Rozumiem, że może to być pewien problem jednak dla mnie większym priorytetem jest ratowanie budynku, który był budowany jako szkolny i jest jedynym źródłem edukacji w tej dzielnicy, niż ratowanie willi, która została dostosowania i remont jej wymaga poniesienia ogromnych nakładów pieniędzy. Niestety ale muszę być racjonalny w swoich decyzjach. - argumentuje Arkadiusz Słowiński.

Jak się dowiadujemy władze miasta wcześniej miały pomysł aby dziećmi przedszkolnymi zapełnić szkoły nr I i II. Okazało się jednak, że warunki stawiane przez przepisy prawne, Sanepid i Straż Pożarną powodują wyższe koszta niż przeprowadzka dzieci do budynku SP nr 3.

Część dzieci w tym budynku w roli przedszkolaków już była w momencie gdy remontowano przedszkole nr 5 i wówczas nie było większych problemów - zakończył burmistrz Lubania.

red.

Komentarze (81)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ja
ja 05.12.2019, 12:40
Niech Burmistrz wyjdzie do ludzi i odpowie na pytanie : czy dogadał się już wcześniej z Panią Z. na sprzedaż tego budynku ???
Dlaczego ta Pani już jakiś czas temu robiła kosztorys na remont tego przedszkola ?
czy to wszystko prawda? domagamy się prawdy.
Ciekawa
Ciekawa 05.12.2019, 16:32
Przy okazji może wyjawi, który budynek następny....
Obserwator
Obserwator 21.11.2019, 15:15
Ten sasyfiały basen na Kamiennej Gorze jest wizytowka nieudolnosci naszego obecnego jak i byłych burmistrzow . To rumowisko prosze sprzedac ,moze ktos zafunduje mieszkancom basen na skale europejska . Pokornie poczekamy zeby dac nura z trampoliny ! 😃😃😃
Czytelnik
Czytelnik 20.11.2019, 10:58
Haaa
Kupi je Pan Z. za grosze a potem będzie wynajmował dla miasta i zwróci mu się to w bardzo krótkim czasie.
Rozsprzedajmy całe miasto!!!!!!!!
Gienek
Gienek 19.11.2019, 19:30
Urzędnicy do redukcji. Reformy PiS zmuszają samorządy do szukania oszczędności

Zmiany w PIT, reforma oświaty i podwyżki dla nauczycieli drenują budżety miast. Olsztyn odchudzi kadry o 30 etatów, Rybnik liczy jeszcze jak wielkie będą redukcje, przymierza się do nich również Piła i inne miasta. Szczecin i Wrocław również szukają oszczędności.
===============
A poza zbędnym asystentem kogo pan panie burmistrzu zredukuje?
Klementyna
Klementyna 18.11.2019, 21:39
A tak na marginesie co robi w urzędzie p Tomiczek, jeżeli dobrze pamietam ma pozyskiwać fundusze europejskie!!!! Może doczekamy informacji burmistrza ile ten pan pozyskał funduszy dla Lubania może zajmuje sie tylko sprawami ducha!!!. Ma szansę sie wykazać a nie tylko być na garnuszku mieszkańców
ja
ja 05.12.2019, 22:09
trzeba jeszcze umieć pozyskiwać środki zewnętrzne... brak umiejętność w tym temacie .... On nie pracuje tylko jest zatrudniony... Proponuję pobierać nauki od ościennych gmin i starostwa po sąsiedzku.
Adriano
Adriano 18.11.2019, 21:32
Patrzcie na ręce burmistrzowi bo obudzicie sie w innej rzeczywistości. Do roli włodarza miasta p Słowiński niestety nie dorósł i tylko dzieci braku konkurencji w wyborach znów jest przy sterze. Szkoda szkoda szkoda. Może lepiej żeby wrócił do szkoły? Choć nie wiem czy znalazłby sie w obecnej rzeczywistości. Niech hasa w czerwonym krawacie za byłym marszałkiem Karczewskim jak piesek to potrafi
Czytelnik
Czytelnik 20.11.2019, 11:00
Jakby wrócił to by sobie nie postawił willi nad morzem
Wszystkim oczy mydli a sam korzysta!!!!
dotacje
dotacje 18.11.2019, 09:14
Panie Burmistrzu a co dotacjami unijnymi , których Lubań praktycznie nie pozyskuje ? sprzedacie ten piękny budynek w prywatne ręce a nowy właściciel weźmie dotację na jego remont czyli to co miasto powinno zrobić już dawno temu
Hans
Hans 18.11.2019, 19:53
prywatnemu się chce bo to jego pieniadze, włodarzom już mniej bo nie ich.
mama
mama 18.11.2019, 17:05
Pan Burmistrz zatrudnił w tej kadencji swojego byłego zastępcę na stanowisko d/s pozyskiwania środków unijnych na inwestycje miejskie. Panie Burmistrzu czas zacząć coś działać. Ten Pana były zastępca nie słyszałam aby pozyskał jakieś środki na inwestycje. A jeżeli się mylę to proszę napisać jakie to były środki i na co pozyskane. Czas dokonać chyba zmiany na tym stanowisku bo nic z tego nie będzie
...
... 18.11.2019, 08:47
We środę 20.11 o 15.30 odbędzie się zebranie w PM nr1 z zastepca burmistrza, p. Zajdlem, zapraszam wszystkich, komu zależy na tym przedszkolu i budynku.
Xd
Xd 18.11.2019, 20:20
A co pan Zajdel moze wiedziec i zrobic jak on nadaje sie do seriali 🤭
Dlaczego Ja
Dlaczego Ja 18.11.2019, 19:42
Pan Zajdel hahaa😂😂😂 aktor Para dokumentu typu Trudne Sprawy ma niby zaradzić w sprawie likwidacji przedszkola?
Obserwatorzy
Obserwatorzy 25.11.2019, 15:12
Akurat to jest trudna sprawa 😊😊😊 więc i załatwił ja nie ma żadnej konkretnej odpowiedzi , wszystko na około bez celu .
Anna
Anna 18.11.2019, 17:26
A dlaczego znowu z Panem Zajdlem, czyżby burmistrzowi Słowińskiemu nie starczyło odwagi, że porozmawiać z kadrą i rodzicami?
siemka
siemka 17.11.2019, 22:54
Kochany Burmistrzu a może i... Kto z centrum miasta będzie prowadził ponad 3 km swojego dzieci do przedszkola, żeby potem wróci do pracy 3 km. Czy za pieniądze lubaniaków chcecie ufundować przedszkole dla Kościelniak i Szyszkowej. Ile z tamtego regionu jest dzieci w przedszkolu nr 1.
Bolek
Bolek 18.11.2019, 20:26
A ile jest dzieci z pobliskich wsi w przedszkolu nr 3? Melduja dzieci u babci i dziecko sie dostaje
Florian
Florian 17.11.2019, 19:57
Burmistrz Słowiński to fan sprzedawania majątku Lubania. Pamietam jak kombinował aby sprzedać przedszkole Miejskie nr 5 ale ludzie kiedy zobaczyli że stronnictwo Słowińskiego (wtedy jeszcze radnego) już sprzedało przedszkole nr 2 za bezcen stanęli w. poprzek ludziom Słowińskiego. Teraz ta sama koteria ma wizję rządzenia "po nas choćby totalna katastrofa". Panie burmistrzu mam nadzieję że Kaczyński wdroży pomysł 2 kadencje i koniec burta. Dla miasta będzie to cud wybawienia
Nikita
Nikita 17.11.2019, 18:02
W latach 90 ówczesnym burmistrzem Lubania był Pan J.Z. Pan Burmistrz chciał sprzedać budynek przedszkola nr.1(ten wyżej polożony) Budynek miał trafić w prywatne ręce radnego Pana J.H.( obecnie także radny).Rada Rodziców walczyła o przedszkole,bardzo nam wtedy pomógł poprzedni burmistrz Pan J.S. Mam jeszcze zdjecia budynku jak wygladał wewnątrz, chcielismy udowodnić Burmistrzowi ,że budynek można wyremontować i dalej służył by dzieciom. Odbywały sie liczne spotkania i konfrontacje. Uratowalismy budynek przed sprzedażą zostało tylko jedno ale- ale remontu nie zrobiono.Nastał następny burmistrz Pan K.R. budynku przez kilkanascie lat nie remontowano.Dzieci przeniesiono do budynku niżej.A już potem to chyba tam było biuro rachunkowe i inne biura.Finał- sprzedaż się nie udała, remontu budynku nie było, nic nie zrobiono a można było wówczas ten piękny budynek uratować. Ten i także budynek położony niżej . Tak to były lata 90.
ernest_mamrot
ernest_mamrot 18.11.2019, 16:54
Ale teraz nastala "dobra zmiana" i niebawem będziemy krajem mlekiem i miodem...
M.,Sz
M.,Sz 18.11.2019, 10:26
Dobrze to paniętam
Wersja sprzedaży tego budunku już kiedys był. Był to rok ok1992. Desperacka akcja uwczesnej Pani Dyrektor Przedszkola oraz Rady Rodziców spowodował, że wycofano się z pomysłu przejęcia przez osobę prywatna budynku i utraty tradycji pokoleń przedszkolaków. W obenej Radzie Miasta jest radny, który był bardzo zaangażowany w sprzedaż budynków. .
Betel
Betel 17.11.2019, 15:03
... a jak poczyta w Ewangeliji świętej, że pierwej wielbłąd przez ucho igielne... to w te pędy odda obiekt na cele społeczne i urządzą w nim przytułek dla bezdomnych skoro na gościnne powierzchnie parafialno-plebanijne już nie ma co liczyć.
Lubanianka
Lubanianka 17.11.2019, 13:27
Przekupa od jaj zawładnie Lubaniem i stanie się wielką panią na włościach!
Dusia
Dusia 17.11.2019, 15:05
jak pan proboszcz na parafii..
Mariusz
Mariusz 17.11.2019, 13:19
Wiemy co zostawi pozostawi po sobie burmistrz - nic !!!!! Wszystko się nie opłaca ?! Basen na Kamiennej Gorze , którego remont obiecywał w 1 kadencji tez widzimy jak wyglada . Luban traci kolejne lata bo mamy włodarzy bez wizji tego ślicznego miasta, które pod ich zarządzanie upada .
Lubaniak
Lubaniak 18.11.2019, 11:55
O basenie na Kamiennej trzeba zapomnieć. Koszty remontu znacznie wyższe niż budowa nowego. Teren sprzedać na działki budowlane,przynajmniej będzie jakaś korzyść z tego miejsca.
Basen zbudować w dogodniejszym miejscu,np. przy hali sportowej.
...
... 18.11.2019, 18:36
Ale wymyśliłeś...taki piękny teren pod domy...to już lepiej niech ten stary basen straszy! Przynajmniej fajne miejsce na sesje zdjęciowe....no i wspomnienia z dzieciństwa jak to kiedyś było fajnie...
xyz
xyz 18.11.2019, 10:51
a pamiętasz ze kazdy poprzedni burmistrz obiecywał basen na kamiennej....??? wszyscy lali wode a gada sie tylko o słowińskim. wszyskich pociagnij do "odpowiedzialności" za basen ...po kolei
Ania
Ania 17.11.2019, 11:17
Chodzą słuchy na mieście, że następny w kolejce do sprzedaży będzie budynek Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu. Na zlecenie miasta została zrobiona ekspertyza i okazało się, że trzeba dużych pieniędzy żeby budynek wyremontować. Tylko do tego nie było trzeba ekspertów, od dawna wiadomo, że budynek MDK trzeba remontować. Jednak dla Słowińskiego, Zajdla, Różańskiej i Hałakucia nie było to takie oczywiste.
Lubaniak
Lubaniak 18.11.2019, 11:57
A kto kupi MDK?,po co to komu?.
xyz
xyz 17.11.2019, 13:10
równie dobrze możesz mieć pretensje do Rowińskiego i każdego przed Słowińskim. Od początku lat 90tych nikt z mdk nic nie zrobił i pretensje można mieć do każdego... naprawde zapraszam do włączenia myślenia, bo pomimo, że nie jestem fanem obecnego włodarza, to mam świadomość, że wszyscy jego poprzadnicy są winni stanu w jakim ta placówka sie obecnie znajduje. taniej jest wybudować nowy a ten zrównać z ziemią albo sprzedać i to jest FAKT. a że to miejsce jest cześcia historii tego miasta to powinni o niązadbać wszyscy włodarze od 1991 roku. Tak nie było a teraz wszyscy widzą tylko ostatniego. To zwykla hipokryzja i brak racjonalnego myślenia .
PAX.
ernest_mamrot
ernest_mamrot 18.11.2019, 16:59
A co z pięknym budynkiem po "Bawiełnie" przy obwodnicy? Niechby chociaż władze oczyściły mury z tych drzew ktore tam już rosną i rozsadzają mury.
Wicher
Wicher 17.11.2019, 19:52
Tak nieudolnej władzy jak za czasów Słowińskiego nie było w Lubaniu od 30 lat. Przy Słowińskim Rowiński to geniusz i fachowiec od mądrego zarządzania a teraz w urzędzie tylko koteria i brak rozsądku
Lubaniak
Lubaniak 18.11.2019, 12:01
Do Wicher. A kto tą nieudolną władzę wybrał?. Jak sobie lubaniacy wybrali tak mają. Nie chodzą na wybory to inni im władzę wybrali,teraz niech ci co na wyborach nie byli nie piszą o złej władzy,to wasza władza,sami się do tego przyczyniliście. Ja głosowałem przeciw temu burmistrzowi.
xyz
xyz 18.11.2019, 10:55
myślisz ze wcześniej tak nie było...???
obłuda tam chadza korytarzami od zawsze...
"wszyscy politycy to prostytutki..." parafrazując Kazika.... poprzednik rzucał trochę szynki co jakiś czas by nikt się nie czepiał... poza tym nie ma różnicy...troszke sie firanki zmieniły, poza tym dywany takie same....
ernest_mamrot
Pola 18.11.2019, 17:01
Poprzednicy przynajmniej nie trwonili pieniędzy na opłacanie - z bożej łaski - asystentów.
ktoś
ktoś 17.11.2019, 09:56
Może czas aby poczynaniom pewnych osób przyjrzały się odpowiednie służby?
Krzysiek
Krzysiek 17.11.2019, 09:18
"Burmistrz już ponoć ma kupca na ten budynek". Proszę o podanie źródła tej (dez)informacji.
MalaMi
MalaMi 16.11.2019, 20:08
Kto bedzie mogl to dziecko zabierze I przeniesie gdzie indziej. Nowe przedszkole moze swiecic pustkami.
noname
noname 16.11.2019, 20:01
5 mln za remont? chyba ze ktoś chce sobie dom przy okazji wybudować
Cezary Cezary
Cezary Cezary 17.11.2019, 11:03
Może i cena jest z *** ale pamiętaj że to zabytek i to trochę inna bajka.
Obserwator
Obserwator 17.11.2019, 10:57
Oooooo ! Ktos chce kupic nasz Zameczek ! Tylko za marne grosze ,bo przeciez remont bedzie taaaaaaaki drogi ! Poobserwujemy !
Xd
Xd 16.11.2019, 19:20
Tych dwóch nauczycieli nie powinno rządzić miastem bo doprowadza do ruiny
Wrr
Wrr 17.11.2019, 13:19
Już z tego miasta jest zrobiona ruina. Wszystko niszczeje, a pieniądze idą na premię denne parki wodne itp. Nic dobrego obecny burmistrz nie zrobił dla miasta. No tak postawił dwa pajace w centrum miasta.
Wystraszona
Wystraszona 17.11.2019, 13:50
Pajace, które mnie codziennie straszą...obciążę miasto za leczenie u psychiatry! ;) Nie dość, że nie chcą zabytkowych obiektów remontować to jeszcze nie mają estetyki przestrzennej i zgadzają się na dręczenie mieszkańców tymi okropnymi ,,pajacami,,!
mampomysła
mampomysła 18.11.2019, 22:15
Za te ***zkowate straszydła, byłby zrobiony dach na MDKu.
Włodarzom mózgi zostały wyłączone i uważam, że powinni ponieść kary finansowe za złe zarządzanie miastem.
Z rzeźbami miała być inna przesłanka, ale modernizowali pomysły zacnych i wyszło im jak zwykle. Pan wyprzedaje wszystkie grunty, które na dzień dzisiejszy załataja mu dziurę budżetowa nie kac że za dzierżawę ma stały dochód, podniesie podatki jak zwykle maksymalnie, bo mi na to prawo pozwala. Lubań to nie Warszawa ale podatki najwyższe.

Pozostałe