Od dzisiaj weszły nowe przepisy dotyczące kontroli drogowej. Policjanci będą mieli więcej uprawnień

  • 06.11.2019, 18:28
  • Red.
Od dzisiaj weszły nowe przepisy dotyczące kontroli drogowej. Policjanci będą mieli więcej uprawnień

Podziel się:

Oceń:

7 listopada w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące kontroli drogowej. Policjanci będą mogli m.in. zatrzymywać się i prowadzić kontrolę w miejscu, gdzie jest to zabronione dla innych użytkowników drogi. Kierowca będzie mógł również zostać poproszony o trzymanie rąk na kierownicy. Złamanie polecenia może kosztować nawet 500 zł mandatu.

Jak informuje Główna Komenda Policji, według nowych przepisów, które w życie wchodzą 7 listopada, „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. 

Kierowcy będą musieli również zachować uwagę i słuchać poleceń funkcjonariusza. Złamanie ich może grozić mandatem nawet w wysokości 500 złotych. Do takich poleceń może należeć trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu. Jak dodaje komenda, przepis ten obowiązywał już od wielu lat, jednak teraz może być bardziej egzekwowany. 

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.

Od 1 stycznia przyszłego roku czeka nas jeszcze jedna zmiana. Każdy kierowca będzie miał obowiązek umożliwić policjantowi sprawdzenie stanu licznika pojazdu. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu.

Red.

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Harek
Harek 09.11.2019, 15:22
Państwo policyjne ijo ijo ijo
Cichy
Cichy 08.11.2019, 23:40
To teraz policja może wszystko i tszeba niby ich słuchać i wykonywać każde z ich poleceń? To jakaś kpina.
Unikalny
Unikalny 08.11.2019, 11:55
To moze beda jeszcze mandaty za wychodzenie z domu do ***a. Tam gdzie nie trzeba to ich od za***a a jak cos sie dzieje to nigdy ich nie ma
Takie tam o tym wszystkim
Takie tam o tym wszystkim 08.11.2019, 00:21
Zapomnieli dodać że w miejscu nie dozwolonym ale pod warunkkem ze pojazd oznakowany bądz nie oznakowany będzie widoczny z jezdni i że mandaty mogą wystawiać na podstawie pomiaru prętkości z użądzeń wyposażonych w identyfikacje pojazdu a z pozostałych ichnych zabawek mogą domniemać danej prętkości z brakiem możliwości wystawienia mandatu to jest nielekalna praktyka w polsce i zastraszanie obywateli,znane programy telewizyjne też się do tego przyczyniają pokazując jak radiowozy wyposażone w wideoradar karają kierowców mandatami to jest zabronione pojazd wyposarzony w wideoradar może dokonywać pomiaru prętkości jeśli nie jest w ruchu jeśli dokonuje pomiaru w ruchu pomiar może wyjść nie właściwy co skutkuje tylko pouczeniem kierowcy bez możliwości nakładania na kierowcę mandatu.
Facet
Facet 07.11.2019, 09:01
Mandat w postaci 500zl. jest zrzuta dla porzadnej i potrzebujacej rodziny.
To ja
To ja 07.11.2019, 04:37
Szkoda tylko że dają więcej uprawnień do karania,a złodziei wypuszczają.W jedna strone tylko.I kto jest dla kogo .Dobra zmiana
UB-ek
UB-ek 07.11.2019, 02:17
Policja może i będzie zatrzymywać wmiejscach nie dozwolonych. Tylko jedno małe ALE!!! Ja się nie zatrzyma w takim miejscu, będzie to powodowało złamanie przepisów a więc jednocześnie stwarzać będzie zagrożenie w RD za co jest odpowiedni artykuł. A co jeśli moje zatrzymanie spowoduje zagrożenie w RD. kolizje lub wypadek? Kto za to odpowie. Policja? Zawsze zatrzymujce się w bezpiecznym miejscu lub dzwońcie pod 112 mówiąc, że to przebietancy i jedzicie do najbliższej KP a nic wam nie zrobią, chyba że będą nagrywać każdą kontrolę.
mjr Zuber z Londynu
mjr Zuber z Londynu 07.11.2019, 09:03
Czytaj ze zrozumieniem, „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". NIE ZAGRAŻA BEZPIECZEŃSTWU,więc nie siej fermentu i nie pisz bzdur.
Miłosz
Miłosz 06.11.2019, 22:28
Oni będą mieli więcej uprawnień, kierowcy więcej sposobów cna unikanie policji. A yanosik będzie pierwszy,
Cepcepacepem
Cepcepacepem 06.11.2019, 20:34
Ooo tępota!! Ooo szmonces!! Czy na tych rządzących nami "PiSamych swoich" naprawdę "nie ma mocnych"? Tak jak Kargulowa Jadźka "zbliżała się nieuchronnie do pełnoletności" tak IIIRPolin-już przecież od 3 dekad modelowe Porypaństwa Kanoniczno-Talmudycznego Bezprawia nieuchronnie dryfuje w stronę następnego szczebla - Porypaństwa Policyjnej WszechWadzy byle krawężnika nad tegoż krawężnika Suwerenem.
haha
haha 06.11.2019, 22:54
Zabrać staruchom dostęp do internetu, jedyne słuszne rozwiązanie, aby uniknąć bólu oczy czytając taki trashtalk XD
Bywalec
Bywalec 06.11.2019, 20:22
Skoro mogą zatrzymać w miejscu nie dozwolonym i nie zagraża to bezpieczeństwu to po co ten zakaz?!
Lin
Lin 07.11.2019, 06:16
Przeczytaj ze zrozumieniem albo sie nie wypowiadaj
Norbert
Norbert 06.11.2019, 19:35
Nareszcie! Tym razem "dobra zmiana" stanęła na wysokości zadania - aż się prosiło aby tej formacji dać stosowne uprawnienia i zwolnić niektóre kagańce. Tylko niech już nie nadzorują czy wierny połknął wafelek z ciałem pańskim czy też schował do kieszeni.

Pozostałe