Polsko-ukraińska przygoda z fotografią #WOLONTARIAT-CHALLENGE"

  • 31.10.2019, 09:34 (aktualizacja 31.10.2019, 10:02)
  • „Pogranicze”
Polsko-ukraińska przygoda z fotografią #WOLONTARIAT-CHALLENGE" "Pogranicze"

Podziel się:

Oceń:

Młodzież z Lubania, Gryfowa Śląskiego i Ukrainy zajęła się wspólnie tematem promocji wolontariatu. Efekty ich tygodniowego spotkania, zorganizowanego w październiku w Baworowie k. Leśnej, są już dostępne.

Polsko-ukraiński projekt #WOLONTARIAT-CHALLENGE” to kolejne międzynarodowe przedsięwzięcie z udziałem lokalnej młodzieży, prowadzone przez lubańskie Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”. „Od 2016 roku nasza organizacja bardzo aktywnie działa w obszarze międzynarodowych, pozaszkolnych spotkań młodzieży. W ciągu 3 lat pozyskaliśmy ponad 300 tys. zł dotacji z różnorodnych zewnętrznych programów na 8 inicjatyw, umożliwiając młodzieży z Lubania i regionu spotkanie się z rówieśnikami Łotwy i Litwy. Rok 2019 był dla nas wyjątkowy. Nawiązaliśmy współpracę z nową organizacją partnerską - Centrum Inicjatyw Edukacyjnych z Lwowa i po raz pierwszy sięgnęliśmy po dotację z programu Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży. Po dwóch tegorocznych, bardzo udanych, projektach polsko-łotewskich, kończymy rok jeszcze jednym bardzo kreatywnym przedsięwzięciem, tym razem projektem fotograficznym dla młodzieży w wieku 18-21 lat” - mówi Magdalena Guła – Sekretarz Zarządu „Pogranicza”.

Pomysł na organizację polsko-ukraińskiego spotkania powstał z inicjatywy lubańskiej młodzieży, działającej na co dzień w Klubie Liderów Młodzieżowych. Do udziału zaproszono też uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim. Uczestnicy z Ukrainy pokonali setki kilometrów, przyjeżdżając do Polski m.in. z Lwowa, Stryja i Kijowa.

Na projektach nigdy nie wieje nudą. Integracja, wspólna zabawa i praca nad fotostory – intensywny tydzień w Baworowie upłynął młodzieży bardzo szybko. Grupa wymieniła się doświadczeniami związanymi z wolontariatem. Ruszyła też do Świeradowa-Zdroju, aby samodzielnie przeprowadzić sondę uliczną na temat aktywności wolontariackiej. Uczestnicy, na praktycznych warsztatach fotograficznych z Mariuszem Draganem, ćwiczyli swoje umiejętności robienia udanych zdjęć, aby następnie w małych grupach pracować nad historiami fotograficznymi w formie fotostory. Tematem przewodnim ich opowieści był wolontariat. 18 października międzynarodowa ekipa projektu „#WOLONTARIAT-Challenge” zaprezentowała z dumą efekty swojej pracy gryfowskiej młodzieży w gościnnych progach ZSOiZ. Międzynarodowe projekty to spotkanie z nowymi ludźmi, okazja do nawiązania przyjaźni i poznania innej kultury czy języka. Tak też było i tym razem. Wieczory narodowe, wspólne tańce i śpiewy, gry i zabawy integracyjne na długo pozostaną w pamięci i sercach uczestników.

Warto zostać wolontariuszem! Dobro wraca! Warto pomagać! Pomagając innym, można też pomóc sobie! – przekonują uczestnicy projektu. Efekty ich pracy można obejrzeć na kanale YouTube Stowarzyszenia „Pogranicze”:

Fotostory „NOWE UZALEŻNIENIE”

loadingŁaduję odtwarzacz...

Fotostory „DAJĄC SERCE”

loadingŁaduję odtwarzacz...

Fotostrory „PODAJ DALEJ”

loadingŁaduję odtwarzacz...

Czym są i jak przebiegają międzynarodowe spotkania młodzieży można zaś przekonać się oglądając relację filmową przygotowaną przez uczestników projektu „#WOLONTARIAT-Challenge”:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Lubański Klub Liderów Młodzieżowych jest otwarty na nowych uczestników i zaprasza do współpracy młodzież z Lubania i powiatu lubańskiego, zainteresowaną własnymi kreatywnymi akcjami i przedsięwzięciami, zarówno lokalnymi jak i międzynarodowymi.

Więcej informacji na Instagramie

Projekt „#WOLONTARIAT-Challenge” został sfinansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zdjęcia: Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze”, uczestnicy projektu, Mariusz Dragan

WIĘCEJ INFORMACJI:

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum

Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”

Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań

Osoba do kontaktów: Magdalena Guła

Tel. 75 721 50 77

E-mail: [email protected]

https://pl-pl.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE

https://www.youtube.com/channel/UCPYtsylPVTDvFS1Fj6AISOg

https://www.instagram.com/klub_liderow_mlodziezowych

„Pogranicze”

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe