Burmistrz Leśnej powołał zastępcę

  • 18.10.2019, 18:51 (aktualizacja 22.10.2019, 08:31)
  • red.
Burmistrz Leśnej powołał zastępcę eLuban.pl Od lewej: Szymon Surmacz, Marcin Mirecki

Podziel się:

Oceń:

Jeszcze w kampanii wyborczej burmistrz Leśnej deklarował samodzielną pracę, bez wsparcia zastępcy. Po roku Szymon Surmacz powołał zastępcę, a powodem ma być Synergia.

Po blisko roku urzędowania burmistrz Leśnej powołał zastępcę. Zrobił to mimo wcześniejszych deklaracji, że w gminie takiej jak Leśna jest ono zbędne, a wydawanie publicznych pieniędzy na utrzymanie stanowiska jest zwykłym marnotrawstwem.

Pierwsze informacje dotyczące powołania zastępcy pojawiły się z początkiem sierpnia 2019 roku. Od razu rozpoczęły się spekulacje -  kto zostanie powołany na stanowisko,. Dało się słyszeć głosy, że burmistrzowi potrzebna jest osoba doświadczona w prowadzeniu spraw samorządu.

Ku zaskoczeniu wielu osób wybór padł na Marcina Mireckiego, mieszkańca Miłoszowa, który z samorządem nie miał nigdy nic wspólnego. Zastępca burmistrza rozpoczął urzędowanie 7 października, dlatego kilka dni później spotkaliśmy się z burmistrzem i jego zastępcą.

Zapytaliśmy urzędującego burmistrza co było przyczyną powołania zastępcy, mimo wcześniejszych deklaracji, że tego nie zrobi.

Głównie Synergia. Głównie problemy związane z niedoszacowaniem sił do walki z dziadostwem w gospodarce komunalnej, to jest podstawowy powód. W sytuacji, gdy przyswoiliśmy wszystkie zadania gospodarki komunalnej do urzędu, co się wiąże z tym, że trzeba powołać nowy referat. Do referatu inwestycji trzeba wcielić grupę estetyki, czyli de facto zatrudnienie w urzędzie zwiększamy z 40 osób do 60 przyswajając większość synergianej załogi. Czyli masa dodatkowych obowiązków.

W związku z likwidacją Przedsiębiorstwa Miejskiego Synergia leśniański magistrat przechodzi wiele zmian, a czeka go jeszcze więcej wyzwań. Nie wspominając o sprawach bieżących takich jak remont ratusza czy modernizacja oświetlenia, które ciągną się już od roku. Dlatego wydawać by się mogło, że stanowisko zastępcy powinna objąć osoba przygotowana merytorycznie.

- Powiem dlaczego Marcin Mirecki - osoba, która nie jest znana z doświadczenia samorządowego i nawet nie zamierzam udawać, że jest inaczej. W urzędzie, kompetentnych urzędników jest wystarczająco dużo. Mamy dobrych kierowników, mamy urzędników, którzy znają swoje procedury i urząd jest wystarczająco zurzędniczony. Mi potrzeba ludzi, którzy chcą zmieniać Leśną na lepsze. W pierwszej kolejności ludzi, którzy będą w stanie egzekwować zadania, które powstają, które wspólnie omawiam ze swoim moim komitetem, które powstają z moimi kierownikami. Brakuje czasu i możliwości na egzekwowanie tego wszystkiego co na przykład wisi tu na tej tablicy.

Usłyszeliśmy od burmistrza Leśnej wskazującego na korkową tablicę wypełnioną kolorowymi karteczkami, która wisi na ścianie w jego gabinecie. Szymon Surmacz wyjaśnił nam również, że pod nowo powołanego zastępcę podlegać będą dwa referaty: Referat Inwestycji i Zamówień Publicznych oraz Referat Społeczny.

Są to referaty, które zajmują bardzo dużo czasu, wiele roboczogodzin. Ja się wgryzłem w gospodarkę komunalną i zamierzam pociągnąć dalej temat gospodarki samodzielnie. Czyli nowo powstały referat komunalny jest u mnie i gospodarka finansami. Referat społeczny i referat inwestycyjny jest bezpośrednio u Pana Marcina. Tam trzeba jeździć w teren, spotykać się z ludźmi i tutaj kompetencje Pana Marcina jako mieszkańca Leśnej, człowieka który się tutaj urodził, zna teren, zna ludzi, nawet myślę, że pod tym względem - tego czego oczekuję - przewyższa te kompetencje. -  tłumaczył burmistrz.

Sam Marcin Mirecki ma 39 lat, jest żonaty, bezdzietny i od zawsze mieszka na terenie gminy Leśna. Studiował na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie zdobył tytuł magistra socjologii. O swoim doświadczeniu zawodowym i aktywności społecznej mówi w ten sposób:

Doświadczenie zawodowe zdobywałem w sektorze prywatnym na stanowiskach kierowniczych. Jeśli chodzi o zakres obowiązków było to zarządzanie firmami i decydowanie o różnych posunięciach strategicznych. Wciąż aktywny kajakarz. Wciąż jako członek klubu kajakowego. Teraz już bardziej jeśli chodzi o stronę organizacyjną, a jeśli chodzi o sportową to jeszcze rekreacyjnie, dla podtrzymania formy i rywalizacja na zawodach w kategorii weterani.

Podsumowując Marcin jest z krwi i kości leśnianinem ja jestem zaimportowaną wiedzą i umiejętnościami. Uważam, że to jest bardzo dobre połączenie. - usłyszeliśmy pod koniec rozmowy od Szymona Surmacza.

Oczywiście nie mogło zabraknąć pytania o wysokość wynagrodzenia. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że będzie to kwota dopuszczona regulaminem, ale na pewno niższa niż w tej chwili zarabia sekretarz gminy czy sam burmistrz.

W temacie zarobków zastępcy dotarł do nas głos jednego z radnych, który uważa, że część Rady czuje się oszukana, bowiem ustalając z końcem roku 2018 kwotę wynagrodzenia dla burmistrza na najwyższym możliwym poziomie brali pod uwagę, że obowiązki będzie pełnił sam, a jak wówczas mówili będzie ich dużo. Radni czują się oszukani, bowiem nie mają wpływu na kwotę uposażenia jaką otrzyma nowo powołany zastępca (ustala ją burmistrz), dlatego rozważają możliwość obniżenia zarobków Szymona Surmacza wypłacanych z gminnej kasy.

red.

Komentarze (613)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zuzanna
Zuzanna 28.11.2019, 07:15
Obserwując ostatnią sesję rady miejskiej w Leśnej odnosi się wrażenie, że czas poświęcony obradą jest niewłaściwie wykorzystany. Dużo czasu poświęca się na głosowania. Przepływ informacji nie jest najlepszy. Transmisja obrad ma wiele do życzenia. Dlaczego żaden z wybrańców, którego obdarzono zaufaniem społecznym nie zaproponował rozważenia "elektronicznego samorządu" polegającego na:
- obsłudze zapytań i interpelacji,
- integracji systemu rady z biuletynem informacji publicznej,
- głosowanie cyfrowe na tabletach,
- zarządzanie głosowaniem podczas sesji,
- rejestrowanie i publikacja wyników głosowania,
- system konferencyjny z transmisją i rejestracją dźwięku oraz obrazu sesji rady.

U
U 27.11.2019, 16:55
po tych wszystkich przeczytanych komentarzach już wiem kto tak naprawdę rozdaje karty - jeżeli masz inne poglądy lub wspierałeś lub wspierasz kontrkandydata weźmiemy się za ciebie?
wiatr z wolimierza
wiatr z wolimierza 27.11.2019, 12:29
Szymonie ty za ekologią czy powstanie w leśnej bio gazownia i inne projekty eko Gmina musi takie mieć a u nas cisza tylko stołki i sygnerja mamy tego dość po to cie wybraliśmy byś rozwiłał gminę turstyczno ekologicznie a nie gierki j 23
Fredek
Fredek 27.11.2019, 08:08
XVII sesja rady miejskiej - słowa burmistrza: "wiedza jest, ale rozproszona". Przegadano całą sesję, jak zwykle popisy oratorskie burmistrza. Radni/bezradni poruszyli temat obchodów dnia niepodległości. Już po fakcie odkryli, że może być inaczej tj. bez kropidła. Przyciśnięto trochę dyrektora PZD w Lubaniu, ale później mu podziękowano za przybycie i w dobrej atmosferze rozgrzeszono, bo jak zwykle nie ma pieniędzy. Przedstawiciel społeczności leśniańskiej mówił o zamontowaniu czujników w domach komunalnych tylko nie wiedział czy czujników dymu, czy czadu. Sprawa kopalni jest już prawie rozwiązana. Jak będą konkrety to burmistrz spotka się z mieszczanami Leśnej i je przedstawi. Nie poruszono sprawy smogu w Leśnej. Przedstawiono bezradność burmistrza na temat rozkradania dawnego dolwisu z kaloryferów i innych rupieci.
lalma
lalma 27.11.2019, 12:30
dno i obłuda nic nowego
Wilkowyje
Wilkowyje 26.11.2019, 19:09
Mamy nową dyrektor OKIS i nie jest to nikt z miejscowej wylęgarni talentów w Leśnej, jak to możliwe, tak wspaniałe miasteczko, co drugi się nadaje. A gdzie referendum?? Gdzie ten virebus czy jak to zwał co miał stać na straży dobra ludzkości, był krzyk na sesji i wstyd na całe województwo. Nawet rewolucji nie potraficie zrobić, stać was tyko na chowanie się za ekranem komputera. Haha, dyletanci.
U
U 27.11.2019, 16:56
W leśnej nie ma mądrych ludzi ?
Pesymista
Pesymista 27.11.2019, 07:50
Nowa dyrektor OKIS jest specjalistką od pisania projektów dofinansowanych przez unię. Nasz burmistrz uwielbia projekty, sam się tym zajmuje.
Jesteście 🐏🐏🐏🐏
Jesteście 🐏🐏🐏🐏 25.11.2019, 21:24
Ooo wilkowyje się obudziły.
Muszę przyznać że nieporządek to widzą tylko ludzie skupieni wokół grupki apelu poległych i tych co chcieli prywatną spółkę zamknąć - bo mają takie widzimisię.
Miało być referendum a tu klapa, wiedzą że elektoratu nie zdobędą.
Także panie K, na ławeczke, tylko sprzątać po sobie.
Ptaszki ćwierkają że wkrótce państwo Cz na ławce miejsce zagrzeją a cary obnażą ten cały hejt i to kto za lewymi kontami stoi 😁😁😁 fajny będzie nagłówek do panoramy 😁
precz z cezurą ratusza
precz z cezurą ratusza 27.11.2019, 12:38
Cezura już była w Za komuny a nikr tu a czytałem wszystkie kometarze nie obraża naszego wodza a pyta o jego działanoa i decyzje
Ćpun
Ćpun 25.11.2019, 20:23
mieszkańcy leśnej dziwni ludzie widzą że jest bardzo źle a cicho siedzą? O co tu chodzi brakuje lidera? poproście janka i jego wojowniczych radnych i czystą leśną niech się przyznają do błędów i do roboty
aniol
aniol 23.11.2019, 11:22
Marcn pilnujesz Szymona ? za to ci płacą buhaha
twoj wyborca
twoj wyborca 23.11.2019, 11:18
J23 z donosami cisza ? rozkręć w leśnej nudy buhaha
windykator
windykator 23.11.2019, 10:29
Szymon rozliczymy ciebie, twojego kolegę i towarzystwo wzajemnej adoracji.
pisarz
pisarz 23.11.2019, 10:21
wkrótce cd. kto rządzi Leśną ?
pinokio z Tokio
pinokio z Tokio 23.11.2019, 08:06
Burmistrzu czemu to tylko dwie osoby usuwają liście co innych już zwolnoono bo kasy w gmnie brak
z Leśnej
z Leśnej 23.11.2019, 10:56
Może i dwóch ale jakość nie gorsza jak za czasów pewnego kierownika estetyki. Mieszkańcy sami mówią że jest coraz czyściej i ładniej. Wiadomo wam ciężko to przyjąć na klatę ale to fakty to ludzie widzą więc nie wciśniecie im ciemnoty do głoowy.
Ćpun
Ćpun 25.11.2019, 20:27
Twierdzisz że za Janka też był syf?????
U
U 27.11.2019, 16:57
nie on był wspaniały dla tego przegrał???
Ćpuny
Ćpuny 25.11.2019, 20:20
Ha ha ha ha ha ha ha ha dobre sobie, zmień dilera
gargamel
gargamel 21.11.2019, 13:33
Lampy nowe miały być a tu cisza czy brak kasy to ta przeszkoda w realizacji inwestycji
gargamel
gargamel 21.11.2019, 05:59
co z chodnikiem od Dino do osiedla miały być nowy za poprzedniej władzy był plan remotu a co traz stoi na przeszkodzie tego tak trudnego do wykonania planu to samo Lapy ledowe itp szok
Jesienna depresja
Jesienna depresja 20.11.2019, 20:17
Beznadzieja, niemoc włodarzy miasta, czyni z Leśnej grajdołek bez perspektyw, skazany na zagładę.
maks
maks 21.11.2019, 05:55
to jest straszne ale prawdziwe dziadostwo i tyle
groch
groch 19.11.2019, 16:29
Magistrat znowu nic nie może tylko powyżki i gadanie pinokia
pinokio z Tokio
pinokio z Tokio 18.11.2019, 14:35
Co z logiem turystycznym i ile to kosztuje burmistrzu
💩
💩 21.11.2019, 07:43
Robuś, na kobita pracę?
Szanuj!
⚔️
⚔️ 23.11.2019, 09:07
Grozisz??
kasa
kasa 21.11.2019, 13:30
logo kosztuje a w gmnie pustki w kasie
analizator
analizator 17.11.2019, 13:17
No cóż, w Leśnej włodarze miasta postawili na ..... bylejakość i to w każdej dziedzinie. Smutne to i przykre dla naszych mieszkańców.
fum
fum 19.11.2019, 10:08
nie moc widać na codzień
Helena
Helena 17.11.2019, 14:40
Nie, nie zgodzę się z tym analizator, to nie wina burmistrza poprostu - "czop komunikacyjny zawiódł,trup w szafie straszy, winogrona zgniły itp." Wiedz wszystko sprzeciwiło się przeciwko wielkiemu społecznikowi za 10 tyś.
sylwia
sylwia 17.11.2019, 10:12
Szanowny burmistrzu czy w Leśnej powstanie bio gazownia jest pan za eko czy nie
 Dzisiaj, 10:12
Dzisiaj, 10:12 17.11.2019, 13:55
Przestań gwiazdorzyć i weź Snickers'a
fan
fan 21.11.2019, 13:28
a ty marsa
Hrabia
Hrabia 17.11.2019, 06:31
Już nie długo wymieni wszystkich pracowników urzędu na swoich pseudo społeczników, pozamyka trochę firmy i sami będziecie wyprowadzać się do innych miast !!! Kolorowa leśna, zaprasza wszystkich którym większych miastach się nie powiodło hihihi. " Tu możecie przetrwać ciężkie czasy i czekać aż lewica wygra wybory. 🤔🤔🤔
Bożena
Bożena 17.11.2019, 09:48
mieszkańcy już nic nie mają do powiedzenia, przyjezdni co nawet nie znają ulic w naszej gminie decydują co dla nas jest lepsze Obudźcie się bo zostaniecie z ręką w nocniku
 Dzisiaj, 09:48
Dzisiaj, 09:48 17.11.2019, 13:54
weż snickersa
wczoraj
wczoraj 18.11.2019, 14:33
a ty marsa

Pozostałe