Dwa niewybuchy. Mogło dojść do tragedii

  • 18.10.2019, 10:55 (aktualizacja 18.10.2019, 11:25)
  • asp. szt. Mateusz Królak, Policja Lwówek Ślaski
Dwa niewybuchy. Mogło dojść do tragedii Lwówecki.info

Podziel się:

Oceń:

Przez nieodpowiedzialne zachowanie spowodował zagrożenie dla wielu osób. Mowa o niewybuchu, który znalazca przyniósł na teren posesji. To jednak nie jedyna pamiątka po wojnie, która wczoraj została odnaleziona.

Wczoraj po 9. mieszkaniec Kotlisk zgłosił na telefon alarmowy 112, iż w trakcie prac polowych ujawnił niewybuch. Na miejsce skierowano policjanta z Nieetatowej Grupy Rozminowania Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim. Funkcjonariusz stwierdził, iż jest to niemiecki pocisk przeciw betonowy 150mm. Na miejscu odnalezienia pocisk został zneutralizowany przez żołnierzy z Patrolu Saperskiego z Bolesławca.

Drugi przypadek miał miejsce po 14. w Gryfowie Śląskim. Zgłoszenie miało już bardzo niepokojący charakter. Mężczyzna zgłosił, iż dwa dni temu znalazł niewybuch najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej i z ciekawości przyniósł go do miejsca zamieszkania chowając w krzakach na podwórzu przy budynku wielorodzinnym. Pilnie we wskazane miejsce wysłano patrol policji, zabezpieczono okolicę z uwagi, iż budynek znajdował się w ścisłej zabudowie miasta. W trybie pilnym na miejsce przybył także Patrol Saperski z Bolesławca. Na szczęście pocisk artyleryjski bez niespodzianek udało się zabezpieczyć. Nieodpowiedzialne zachowanie zszokowało zarówno policjantów jak i żołnierzy.

Policjanci oraz żołnierze apelują aby w przypadku odnalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch natychmiast poinformować o tym operatora telefonu alarmowego 112. Miejsce zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, szczególnie dzieci, oddalić się na bezpieczną odległość i czekać na przyjazd służb.

Nikt, nawet specjaliści nie mogą przewidzieć jak zareaguje niewybuch i czy nie dojdzie do eksplozji, często tragicznej w skutkach. Dlatego ta ważna jest pierwsza faza zabezpieczenia miejsca odnalezienia niewybuchu.

asp. szt. Mateusz Królak, Policja Lwówek Ślaski

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kawa
kawa 18.10.2019, 21:59
DLW i wszystko jasne

Pozostałe