Lubańska młodzież wie jak udzielać pierwszej pomocy

  • 16.10.2019, 22:52 (aktualizacja 17.10.2019, 09:14)
  • red.
Lubańska młodzież wie jak udzielać pierwszej pomocy eLubań

Podziel się:

Oceń:

Ponad połowa zgonów w nieszczęśliwych wypadkach następuje w pierwszych minutach od zdarzenia. W większości przypadków to od świadków zależy, czy ofiara dotrwa do momentu przyjazdu personelu medycznego. Młodzież z ZSP im. Adama Mickiewicza, ZSP im. KZL oraz Szkolnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego udowodniła, że w przypadku konieczności niesienia pomocy jest gotowa do działania. W tegorocznym biciu rekordu Lubania w RKO brało udział ponad 1000 osób!

16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podobnie jak w poprzednich latach zorganizowała ogólnopolską akcję bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu akcji udzielania pierwszej pomocy. Do wydarzenia przyłączyła się społeczność z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza, gdzie oficjalnie pracowano na nowy rekord Lubania. - W ubiegłych latach przeprowadzaliśmy akcję ze wszystkimi lubańskimi szkołami. Niestety tym razem nie udało się połączyć działań - powiedziała Anna Witukiewicz, która zorganizowała akcję w lubańskim "Mickiewiczu" wspólnie z Aliną Mediuch. Podobnie jak w całym kraju, akcja bicia rekordu wystartowała o 12. i trwała przez pełne 30 minut. Uczniów ZSP im. Adama Mickiewicza wsparła delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Europejskich Dróg Świętego Jakuba. Podobnie jak w poprzednim roku rekord został poprawiony. Udział w akcji wzięło w sumie 450 osób!

We własnym zakresie do akcji włączyła się także społeczność Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej oraz Szkolnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Również w KaZeteL-u bicie rekordu poprzedzone zostało krótkim szkoleniem z zakresu resuscytacji krążeniowo - oddechowej.

Młodzież podobnie jak w murach "Mickiewicza" pokazała, że wie jak nieść pierwszą pomoc. Wychowanków ZSP im. KZL wspierała SP nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, Kuzdrowski Team oraz ratownik Jarosław Woźny, który nadzorował całą akcję. Wynik przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów - akcja zgromadziła 530 uczestników!

- Młodzież udzielała pierwszej pomocy w każdym zakątku szkoły. Jesteśmy szczęśliwi, że akcję tak fajnie udało nam się zorganizować - podkreśliła koordynatorka akcji Eliza Sławińska.

Na medal spisali się również wychowankowie SOSW, którzy mimo niepełnosprawności intelektualnej wykazali się ogromnym zaangażowaniem. - Było bardzo ciekawie. Mimo, że nasi podopieczni mieli dwa razy trudniej niż inne dzieci, to dali radę. Obok działań praktycznych wykonywali także prace rysunkowe oraz kolorowanki. Cieszę się, że wszystko się udało - powiedziała Iwona Klatka. Brawo Wy!

red.

Zdjęcia (48)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe