Do Świeradowa-Zdroju sprowadzą zabytkową lokomotywę

  • 30.08.2019, 14:33 (aktualizacja 30.08.2019, 14:44)
  • 24jgora.pl
Do Świeradowa-Zdroju sprowadzą zabytkową lokomotywę 24jgora.pl
Podziel się:
Oceń:
Samorząd Świeradowa-Zdroju podpisał umowę na ponad 90 tys. zł z firmą transportową na demontaż, transport i montaż lokomotywy parowej, która obecnie stacjonuje w Pyskowicach na Śląsku.

Udało się już uzyskać wszystkie zgody konserwatora zabytków i Muzeum Kolejnictwa w Warszawie na przeprowadzenie całej, skomplikowanej operacji. Lokomotywa będzie podzielona na trzy części: podwozie, kocioł i budka maszynisty. Nad właściwym przebiegiem będzie czuwał profesjonalny, licencjonowany znawca zabytków techniki. Już we wrześniu lokomotywa będzie się prezentować na dworcu kolejowym w Świeradowie.Ten eksponat to kolejny etap wzbogacania Muzeum Kolei Izerskiej. Lokomotywę użycza  wspomniane Muzeum Kolejnictwa. Świeradów Zdrój zyska tym samym unikatowy, zabytkowy model parowozu, który stanie siê ciekawą atrakcją miasta i symbolem Stacji Kultury na dworcu kolejowym.

Lokomotywy TP4  (pruskie G8) były najliczniejszą i najbardziej udaną serią pruskich parowozów, wyprodukowaną w ilości ponad 4500 egzemplarzy w latach 1910-1922. Lokomotywa prowadziła na poziomym torze pociąg o masie 1150 ton z prędkością 55 km/h

Do Świeradowa trafi parowóz o numerze seryjnym 217,zbudowany w roku 1918 przez berlińską firmę Borsig Lokomotiv Werke GmbH.

24jgora.pl

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

on
on 03.09.2019, 10:20
Parowóz do Świeradowa???
Rozumiem w Węglińcu,gdzie jest największa stacja kolejowa w regionie i tam wiąże się z historia kolejnictwa!!!
Ale Do Świeradowa,gdzie nawet pociągi nie dojeżdżają ???
Br01
Br01 04.09.2019, 08:47
W Węglińcu przecież stoi. Stał na stacji a teraz stoi na jakimś skwerku.
.
Felix
Felix 01.09.2019, 11:13
Który portal napisze co wydarzyło się wczoraj w Orłowicach? Dlaczego droga była tak długo zamknięta? Wszyscy milczą....
To sem ja
To sem ja 31.08.2019, 22:42
Dodalem komentarz o panach sterujacych lubaniem historia i w-f i nie dodali Pis-uar działa
cccc
cccc 31.08.2019, 22:15
Najlepiej parowóz zabrać z byłego miejsca stacjonowania i wywieźć w krzaki, do jakiejś pipidówy która sztucznie kreuje się na taki super "zdrój", a nawet nie ma dworca... Z pomnika techniki na ciufcie zabaweczke w miejscu z którym nie ma żadnego związku, szczególnie historycznego. Wystarczy trochę kasy i można realizować wszystkie idiotyczne pomysły, nawet w pipidówie na granicy.
Br01
Br01 02.09.2019, 17:23
Tak się składa, że ten parowóz właśnie teraz stoi w krzakach i niszczeje. O ile wiem tam gdzie trafi będzie ładnie wyeksponowany. To że parowóz nie jest związany z tym regionem nic nie stoi na przeszkodzie żeby tam był. Najważniejsze żeby ktoś dbał o niego. W dalszym ciągu będzie pomnikiem techniki. Na złom nie jedzie.
Bezwody
Bezwody 31.08.2019, 11:17
Wodociągi lepiej byłoby za te pieniądze zmodernizowac. Ludzie narzekają na ciągłe awarie i braki wody, burmistrz obiecuje poprawę i na tym koniec. A tu ciach - parowóz :) Burmistrzu! Parowóz potrzebuje wody!
Odwodniony
Odwodniony 31.08.2019, 23:11
Nie jestem pewien ale w tym temacie to chyba Rada gimny ma więcej do powiedzenia i to ona określa plan na co zostaną wydane pieniądze w danym roku
To sem ja
To sem ja 31.08.2019, 08:39
A co chcialeś więcej od historyka i wułefisty
Jerzyk
Jerzyk 30.08.2019, 21:43
Czy ktoś mogłby zafundować wlodarzom Lubania wycieczkę do Świeradowa, aby zobaczyli i nauczyli się w jaki sposób zarządzać miastem. Zauważyłem, że od jakiegoś czasu okoliczne mniejsze miasta radzą sobie dużo lepiej w wielu sferach życia publicznego niż Lubań.
Facet
Facet 31.08.2019, 15:27
Pojedz do okolicznych miejscowości Lesnej, Gryfowa i Mirska. Przejdz sie po rynku i poza rynek, wtedy zobaczysz co tam sie dzieje w swerze zycia publicznego.
Ww
Ww 31.08.2019, 22:10
Nic!!!!

Pozostałe