Fotorelacja. Bukowińskie Spotkania 2019

  • 27.08.2019, 15:15 (aktualizacja 27.08.2019, 15:38)
  • ŁCR
Fotorelacja. Bukowińskie Spotkania 2019 ŁCR

Podziel się:

Oceń:

Kusili kolorami, skocznymi ruchami i czystymi dźwiękami.

Folkowe zespoły z Ukrainy, Rumunii, Węgier i Polski udowodniły, że bukowiński duch ma się bardzo dobrze, a Bukowina nadal żyje w wielu gorących sercach. Słychać ją w śpiewie i widać w tanecznych ruchach. 

Pod koniec wakacji Lubań przywdział ludowe barwy. W czwartek i piątek (22-23 sierpnia) do naszego miasta dotarł powiew Bukowiny. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania” po raz drugi odwiedził nadkwisańskie tereny. Folkowy apetyt zaczął rosnąć w pierwszy dzień festiwalu w Miejskim Domu Kultury. Prelekcja prof. Krzysztofa Nowaka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach "Z Bukowiny na Dolny Śląsk" pozwoliła słuchaczom na zdobycie podstawowych informacji o Bukowińczykach, którzy w wojennej zawierusze musieli opuścić swoje ukochane ziemie. Na deser w czasie koncertu inauguracyjnego widzowie  mogli smakować bukowińskiej kultury. Zespół wokalny Berehynia (Ukraina) oraz Zespół Pieśni i Tańca Czeremszyna (Waszkowce/Ukraina) porwały publiczność. Kultura i emocje Bukowińczyków były na wyciagnięcie ręki. Zaś radość i szczęście wprost biły ze sceny.

Podobnie było w piątek na lubańskim rynku. Korowód zespołów z Ukrainy, Rumunii, Węgier i Polski rozpoczął drugi dzień wydarzenia. Folklor w pełnej krasie - niesamowite stroje, piękne dziewczęta i kobiety, dostojni chłopcy i mężczyźni. Każdy bez wyjątku zarażał uśmiechem. Koncert Galowy był już prawdziwą ucztą dla zmysłów. Do późnych godzin popołudniowych publiczność bawiła się przy występach polskich i zagranicznych zespołów: Jodełki, Cetina, Berehynia, Czeremszyna, Jutrzenka, Echo Bukowiny, Dunawiec, Podgrodzianki, Nagymányoki Székely Kör Egyesület, Watra, Jastrowiacy oraz Kisdorogi Székely Hagyományőrző Egyesület.

Lubańskie wydarzenie było okazją do nagrodzenia wysiłków osób, które współtworzą Bukowińskie Spotkania. Zbigniew Kowalski, dyrektor festiwalu, odznaczony został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pamiątkową odznaką przyznaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr oraz odznaką „ Przyjaciel Lubańskiej Kultury” nadaną przez MDK w Lubaniu. Bartosz Kuświk, dyrektor Miejskiego Domu Kultury, otrzymał Krzyż Kresowy, który został mu przyznany przez kapitułę Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP.

W trakcie imprezy nasze miasto odwiedzili parlamentarzyści: senator Rafał Ślusarz oraz posłanki: Zofia Czernow i Ewa Szymańska.

Festiwal „Bukowińskie Spotkania” to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w Europie promujących wielokulturowość Bukowiny oraz różnorodność i równość kultur. Brawa dla Miejskiego Domu Kultury za możliwość uczestnictwa – nas lubanian, w tak wyjątkowej imprezie.

ŁCR

Zdjęcia (104)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe