Kommen und Gehen

  • 21.08.2019, 12:24
  • ŁCR
Kommen und Gehen ŁCR

Podziel się:

Oceń:

W Miejskim Domu Kultury w Lubaniu miało miejsce niemiecko-polskie spotkanie muzyczne Kommen und Gehen. Słuchacze doświadczyli całego spektrum muzyki, od folkloru po elektronikę. Obok wiolonczeli, akordeonu czy fortepianu na lubańskiej scenie pojawił się theremin. Było iście muzycznie.

18 sierpnia w niedzielne popołudnie lubanianie mieli szansę wyruszyć w muzyczną podróż wzdłuż Via Regia. Był to ostatni muzyczny przystanek w ramach „Kommen und Gehen“, czyli Festiwalu Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast. Trasa koncertowych wrażeń wiodła przez miasta: Gröditz - Königshain – Krobnitz - Lubań.

W Lubaniu wydarzenie otworzył Zastępca Burmistrza Miasta Lubań, Mateusz Zajdel. Przewodnikiem po świecie muzyki był dla słuchaczy Bartosz Kuświk, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury  Lubaniu.
Na scenie wystąpili Tobias Vethake: (wiolonczela/elektronika), Kiki Bohemia (śpiew), Marta Uchmanowicz (akordeon), zespół akordeonowy „Dziurawe Miechy”, chór „Złote nutki”. Gwiazdami wydarzenia byli Carolina Eyck (theremin) oraz Konstantin Dupelius (fortepian, elektronika).
Solo oraz w duecie muzycy zaprezentowali kilka utworów. Carolina Eyck opowiedziała przy tym o grze na niecodziennym instrumencie jakim jest theremin - jeden z pierwszych instrumentów elekronicznych, wynaleziony na początku ubiegłego stulecia. Dźwięk tego instrumentu wydobywany jest za pomocą ruchu dłoni wokół dwóch czułych na ruch anten.

„Kommen ung Gehen” został zainicjowany w Euroregionie Neisse-Nissa-Nysa, jako miejsce spotkań pomiędzy muzykami a mieszkańcami tego regionu. W jednym miejscu każdy może spotkać się z muzyką klasyczną, pop jak i muzyką nowoczesną.  Można posłuchać, porozmawiać i zagrać.
Główną cechą wpisaną w koncepcję festiwalu jest współpraca pomiędzy przedstawicielami instytucji kulturalnych a administracją Niemiec, Czech i Polski.
Tegoroczne działania są kontynuacją zeszłorocznej współpracy przy realizacji dwóch polsko-niemieckich spotkań koncertowych w Löbau i Lubaniu.

ŁCR

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe