Nowe i bardziej czytelne oznakowanie odcinkowego pomiaru prędkości

  • 01.08.2019, 18:35
  • Żródło: MI
Nowe i bardziej czytelne oznakowanie odcinkowego pomiaru prędkości pixabay.com

Podziel się:

Oceń:

Ministerstwo Infrastruktury, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców, opracowało nowe znaki informujące o odcinkowym pomiarze prędkości.

Zmiana przepisów ma na celu rozróżnienie oznakowania dla odcinkowego pomiaru prędkości od pomiaru punktowego.

Nowy znak D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości” będzie wskazywał fragment drogi objęty odcinkowym pomiarem prędkości, natomiast znak D-51b „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości” koniec tego odcinka.

Obecnie znak D-51 „automatyczna kontrola prędkości” stosowany jest zarówno dla punktowego pomiaru prędkości, jak też dla pomiaru odcinkowego. Oznakowanie pomiaru odcinkowego następuje przez umieszczenie tabliczki T-1a pod znakiem D-51, na której podawana jest długość odcinka pomiarowego, co nie stanowi wystarczającej informacji o pomiarze prędkości na drodze. Stąd potrzeba bardziej precyzyjnego poinformowania kierujących o odmiennym niż zazwyczaj sposobie wykonywania pomiaru.

Nowe regulacje rozszerzają ponadto zakres stosowania tabliczki T-1a o wskazywanie odległości znaku informacyjnego do początku odcinka drogi objętego pomiarem. Takie rozwiązanie pozwoli na umieszczenie dodatkowego znaku D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości” wraz z tabliczką T-1a przed początkiem odcinka drogi objętego kontrolą prędkości, w przypadku, gdy początek tego odcinka znajduje się w miejscu o ograniczonej widoczności, np. ze względu na geometrię drogi albo obiekty znajdujące się w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

30 lipca 2019 r. w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Nowe przepisy wejdą w życie 13 sierpnia 2019 r. 

Źródło: MI

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lkw driwer
Lkw driwer 02.08.2019, 10:10
W kazdej miejscowości powinien być odcinkowy pomiar .Przekroczenie prędkości o 50 w terenie zabudowanym i prawko na 3 miechy to dla mnie śmiech na sali.Sprobujcie taki numer wywinąć w Szwajcarii to pr awko stracicie na 5 lat nie licząc odsiadki półrocznej
Ekogroszek
Ekogroszek 03.08.2019, 16:22
No tak, niektórzy nie powinni nigdy przekraczać prędkości 50km/h bo ich mózgi nie nadążają z przetwarzaniem sytuacji na drodze.

Pozostałe