×

Rajca i mnich - lubańskie pomniki

  • 16.07.2019, 14:32
  • Telewizja Łużyce
Rajca i mnich - lubańskie pomniki Telewizja Łużyce
Podziel się:
Oceń:
Dwa nowe pomniki pojawiły się w przestrzeni miejskiej Lubania jesienią 2018 roku. Stworzył je artysta rzeźbiarz Radosław Gajewski z Leśnej. Pomniki wykonał trudną techniką terakotową, która ma ścisły związek, z trochę zapomnianymi, tradycjami Lubania. Dlaczego w Lubaniu pojawił się pomnik mnicha i rajcy - o tym w programie przygotowanym przez Telewizję Łużyce.

 

Telewizja Łużyce

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krzysiek
Krzysiek 20.07.2019, 08:54
Prawdę mówiąc, to nie pasuje to do niczego. Gdybym jednak miał za zadanie wskazać miejsce, w którym mógłby się ten twór wkomponować, to również rozłożyłbym ręce. Najlepiej jakby zwolennicy tych dzieł, wzięli sobie je do własnego domu, ogródka i cieszyli oko uraczającym i kojącym widokiem.
Maryla
Maryla 25.07.2019, 13:00
Z powodu tego, że do niczego pasuje zyskał ten twór nieśmiertelną sławę.
MałaMi
MałaMi 18.07.2019, 09:17
Oj tam, oj tam takie rzeczy w przestrzeni miejskiej są ciekawe. Przeciętny turysta, choć mamy ich w Lubaniu mało, na pewno się zatrzyma, a może nawet zrobi fotkę. Mało mamy w mieście miejsc i rzeczy atrakcyjnych, a taka figura, nawet jeśli jej uroda jest dyskusyjna, przyciąga wzrok. Koloru też bym się tak nie czepiała - moim zdaniem to kolor klinkieru, tyle że lepiej by wyglądał mat, a tak połysk nadaje figurom wygląd troszkę kiczowaty.
Heszek
Heszek 17.07.2019, 12:49
Aleście się przywalili do tych figur jak gdyby nie było brzydszych rzeczy w Lubaniu. Spójrzcie sobie chociażby na szpetny budynek przychodni na 7 Dywizji czy budynek MOPSu i SM na pl. Lompy. To dopiero szpetne figury. W przypadku rajcy i mnicha pomysł fajny wykonanie też, tylko kolor nie trafiony. Z drugiej strony zobaczcie sobie jakiego koloru są głowy na budynku starej cegielni na placu GSSCh (za skupem złomu) tam to dopiero musztardowa kupa a jakoś nie widziałem głosów krytyki. Pozdro hejtery
!?
!? 17.07.2019, 13:31
Szanowny hejterze, czy chciałbyś aby ceramiczne figury miały kolor zielony - szkoda, że twórca z tobą tego nie skonsultował.
Luba
Luba 17.07.2019, 11:57
Panie Burmistrz!
Jeżeli Pan czyta - a powinien - komentarze, to niechże się Pan zlituje nad tym ludem sobie poddanym i wyniesie te szkarady do parku na Kamiennej Górze - tamta sceneria im będzie bardziej przyjazna i pod względem artystycznym odpowiednia.
Kamienna jest za ładna
Kamienna jest za ładna 20.07.2019, 15:23
Lepiej nie... Natknąć się na taką postać wieczorem między drzewami - zawał murowany. Niech już lepiej będą w mieście.
Mieszkaniec Leśnej
Mieszkaniec Leśnej 17.07.2019, 11:40
W ramach uzupełnienia - Jeśli materiał z którego wykonano postacie mnicha i rajcy są nie zrozumiałe i zbyt ceramiczne
to mogę nadmienić, że Lubań szczyci się wspaniałym zabytkiem zbudowanym z cegły ceramicznej w podobnym kolorze (Kościół Trójcy Świętej).
Jeśli władze miasta chcą uświetnić jego wygląd i doceniają twórców
z okolicy to jest to dobry znak, że zaczynają się liczyć inne wartości niż walka z szarą egzystencją.
Mieszkaniec Leśnej
Mieszkaniec Leśnej 17.07.2019, 10:59
Myślałem, że zjadliwość w komentarzach jest typowa dla Leśnej. Lubań w tej materii górą. Poglądy typowe dla szpagatowej inteligencji.
Ty
Ty 17.07.2019, 08:47
Gołębie mają gdzie ***
Lubaniak
Lubaniak 17.07.2019, 08:36
To nie są żadne pomniki,tylko rzeźby lub posągi. Pomnik coś lub kogoś upamiętnia,a tu są anonimowe osoby i nie ma odniesienia do konkretnego wydarzenia historycznego. Ponadto ich wygląd budzi dużo kontrowersji,szczególnie ten kolor.Terakota to kolor ciemnej czerwieni,a nie jasnego brązu. Moim zdaniem,gdyby zastosować inny kolor byłoby znacznie lepiej.
Lestat
Lestat 17.07.2019, 08:10
Wy to szkaradztwo nazywacie pomnikiem ?????
Mieszaniec z Leśnej
Mieszaniec z Leśnej 17.07.2019, 06:55
Brawo Radosław - rzeźby wyglądają lepiej od straszydeł z drewna. Tworzywo oryginalne. Za bardzo przyzwyczajeni jesteśmy do piaskowca i drewna. Szkoda, że zaniedbana Leśna nie uraczy nigdy takiej twórczości.
No !
No ! 17.07.2019, 02:52
Ale po co są te pomniki? No właśnie, nikt nie wie po co. To są pomniki na miarę naszych możliwości. My w ten sposób otwieramy oczy niedowiarkom. Mówimy to jest nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo.
I żeby to był ten wspaniały słomiany miś, to byłaby nadzieja. że zgnije sobie na wolnym powietrzu a to gliniano-porcelanowo-niewiadomoco będzie stało, chyba, że się ktoś ulituje i to to gdzieś schowa.
Janek
Janek 16.07.2019, 23:34
Gdyby było stać miasto na takie historie to proszę bardzo, ale nie dzisiaj kiedy jest mnóstwo innych potrzeb. Ktoś bezmyślnie wydał kasę, która mogłaby być przeznaczona np. na walący się dom kultury.
Obserwator
Obserwator 16.07.2019, 21:08
Postawić burmistrzowi na podwórko....może on będzie chciał oglądać codziennie to coś ulepione z gó..na...kupę kasy poszło na nic.....
Kama
Kama 16.07.2019, 20:56
Pomniki jak pomniki. Mi nie przeszkadzają. Niech sobie stoją. A ci co wypisują, że szpecą, niech zrobią cokolwiek sami... Ale niestety są na to za głupi. Wiecie ile ten gostek musiał w to włożyć pracy?
Mika
Mika 16.07.2019, 22:28
Na pewno włożył sporo pracy! W to nikt nie wątpi! Jest mi przykro, że pomniki jeżeli chodzi o moje postrzeganie piękna są szpetne! Mi akurat zakłócają przestrzeń jaką zagarniają! Gostek to takie prostackie określenie, powinnaś przeprosić za jego użycie...Panu Artyście na pewno jest przykro czytając nasze komentarze a Ty chcąc go bronić jeszcze dołożyłaś i nas od głupich wyzwałaś ojjj Kama, Kama!
Balcerek
Balcerek 16.07.2019, 20:07
Kolor to jakaś masakra i musiała być niezła impreza 😂 Jak to powiedział Stanisław Anioł, "wszyscy mają zielone firanki, a pani ma zielone ! Ijak to wygląda, jak gówno w lesie 😂" Co do postaci mnicha to modelem był podobno sam Jarosław Kaczyński ahahahahhaaha 😂😂😂🤣🤣🤣
Rex
Rex 16.07.2019, 19:55
Te pomniki są jakimś eksperymentem Zimbardo na mieszkańcach miasta?
hanka
hanka 16.07.2019, 19:25
lubię sztukę i się nią interesuję, ale osobiście uważam, że szpecą Lubań i są mało interesujące.Nikomu wśród moich znajomych się nie podobają.
Ania
Ania 16.07.2019, 17:15
Obrzydliwe czekoladowe straszydła szczególnie nocą straszą.
Klara
Klara 16.07.2019, 20:58
To się nie patrz na nie... A w nocy śpij
Rozbawiony
Rozbawiony 17.07.2019, 08:10
Trudno zasnąć bo radny z mnichem straszą.
Ja
Ja 16.07.2019, 15:25
Zgadzam się z przedmówcą.
Do niczego to nie pasuje.
Niestety w tym mieście wydaje się pieniądze na bzdurne rzeczy, ani one ładne ani przydatne.
Wystraszona
Wystraszona 16.07.2019, 15:23
Po co te pomniki postawili? Żeby straszyć ludzi?

Pozostałe