„Jaka jest Polska” – raport z sondażu społecznego

  • 15.07.2019, 15:12 (aktualizacja 15.07.2019, 15:23)
  • Fundacja Batorego
„Jaka jest Polska” – raport z sondażu społecznego

Podziel się:

Oceń:

Czy dzielimy się na pół? Czy mamy Polskę A i Polskę B, zwolenników PiS-u i sympatyków PO, konserwatystów i liberałów? Politycy i media od lat budują narrację o dwóch wrogich plemionach, której trafność sprawdził sondaż „Sto pytań na stulecie niepodległości”, przeprowadzony w ramach kampanii społecznej Jesteśmy różni. Jesteśmy Polską. Wyniki badania dla Fundacji Batorego podsumował prof. Henryk Domański w raporcie „Jaka jest Polska”.

Raport zawiera wnioski z analizy sondażu, zrealizowanego w grudniu ubiegłego roku, w którym ankietowani odpowiedzieli na sto pytań o to, jak oceniają kwestie z różnych dziedzin, m.in.: polityki, historii najnowszej, dotyczące Unii Europejskiej, religii, moralności, stylu życia. W porównaniu do innych badań opinii, nowością w sondażu było skoncentrowanie na podziałach światopoglądowych i próba uchwycenia wewnętrznej polaryzacji między Polkami i Polakami.

Z raportu Henryka Domańskiego dowiadujemy się, na ile podziały światopoglądowe są dziś mocno zarysowane, z jakimi dualizmami mamy do czynienia, czy spory zaostrzają się i jak przebiegają osie podziałów społecznych.

Podziały polityczne dominują

„Badanie Jaka jest Polska ujawnia, że znaczące spory dotyczą m.in. interpretacji historii najnowszej” – stwierdza prof. Henryk Domański. Największa polaryzacja jest widoczna w ocenie PRL-u (dla 45% ankietowanych to czas odbudowy, dla 55% – okupacja) i postaci Lecha Wałęsy (Nobla dla Wałęsy 55% uważa za powód do dumy, 45% – za nieporozumienie). Rośnie krytyczna ocena Okrągłego Stołu – według 67% to sukces, zdaniem 33% – porażka. Czynnikiem różnicującym respondentów jest także  układ sceny politycznej, w którym „partie rządzące dominują nad opozycją w sporze o ideologie, co otwiera im większe możliwości w narzucaniu własnej interpretacji historii”, czytamy w raporcie.

Krzyżowanie się odmiennych poglądów

Prof. Henryk Domański wskazuje, że prezydent to dla większości Andrzej (62%), a dla 38% Adrian (za żartem z „Ucha Prezesa”). Program 500+ szkodzi – według 49% – budżetowi państwa, a niedziela niehandlowa jest zdaniem 58% udziwnieniem. Choć utrzymujące się wysokie poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, „ludzie są świadomi trudnych do przewidzenia konsekwencji programu społecznego dla gospodarki”, wnioskuje autor raportu. „Uznanie dla demokracji krzyżuje się z postawami zachowawczymi”. Unię Europejską dobrze ocenia 74%, ale 78% sprzeciwia się przyjmowaniu imigrantów. Z kolei 42% sytuuje Polskę w Europie Wschodniej, a 70% twierdzi, że świat śmieje się z nas.

Szanse na modernizację?

Ankietowani są zgodni co do konieczności zwalczania smogu (93%), poparcia dla ekologii (86%) i stosowania energii wiatrowej (83%) zamiast węgla. Podobnie w kwestiach medycznych – 90% popiera badania prenatalne, obowiązkowe szczepionki (82%), finansowanie przez państwo zabiegów in vitro (72%). Potrzebę wychowania seksualnego w szkole widzi 64%, za legalizacją marihuany jest 71%.

„Z nowoczesnością kontrastuje tradycyjne podejście do wychowania dzieci i modelu rodziny”, stwierdza prof. Henryk Domański. Małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny – tak twierdzi 75% badanych, a wychowanie oparte na posłuszeństwie i surowości popiera 73%. Szanse na modernizację widać za to w obszarze religijności, bo „dokonuje się powolna sekularyzacja pod względem wykonywania praktyk wiary”. Jan Paweł II jest dla 46% człowiekiem, Tadeusz Rydzyk dla 88% biznesmenem, za pochówkiem w urnie opowiada się 49%, a za usunięciem religii ze szkół jest 62%.

Henryk Domański podkreśla, że „zaletą badania Jaka jest Polska było uchwycenie efektu krzyżowania się ze sobą odmiennych, a czasami nawet sprzecznych poglądów”, „potocznego rozumienia zjawisk rozpoznawalnych, ale definiowanych inaczej” i „napięć nie tylko wokół sporu, czy głosować na partie konserwatywno-zachowawcze, czy na modernizująco-liberalne, ale i wokół innych dualizmów”.

--

Kampania społeczna Jesteśmy różni. Jesteśmy Polską została zorganizowana przez Fundację im. Stefana Batorego i Kulturę Niepodległą w ramach ubiegłorocznych obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Celem kampanii było pokazanie jak wielobarwnym światopoglądowo społeczeństwem są Polacy, jak nieszablonowo potrafią układać się ich poglądy, za tym – jak ogromnym uproszczeniem jest dzielenie naszego społeczeństwa na dwa zwalczające się obozy.

Więcej na stronie: https://jakajestpolska.pl/

--

Henryk Domański (ur. 1952) – socjolog, prof. dr hab., kierownik Zakładu Badania Struktury Społecznej i Zespołu Studiów nad Metodami i Technikami Badań Socjologicznych w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. W latach 1997-2000 redaktor naczelny „Studiów Socjologicznych”. Od 2000 roku dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Wydał m.in.: Ubóstwo w społeczeństwach postkomunistycznych (2002), Inteligencja w Polsce. Specjaliści, twórcy, klerkowie, klasa średnia? (red., 2008), Społeczeństwa europejskie. Stratyfikacja i systemy wartości (2009). 

Fundacja Batorego

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

realista
realista 22.07.2019, 21:52
Wg zasady, że skłóconym narodem łatwiej rządzić i manipulować.
Konder
Konder 22.07.2019, 17:01
Rząd swoimi decyzjami lubi nas dzielić wprowadzając podziały, faworyzując jednych. Prosty przykładem jest zakaz handlu. Jedna decyzja a tyle podziałów. Jedni mogą iść do pracy drudzy nie mogą lub jedni muszą, a inni nie muszą, jeden sklep może być otwarty i zarabiać, a drugi nie może. Bez zakazu już byłoby mniej o jeden temat do sporów.
awirra
awirra 19.07.2019, 16:46
Bardzo źle się dzieje, pis ogranicza swobody obywatelskie wprowadzając zakaz handlu, przez co cierpią obywatele oraz same sklepy, małe mają coraz większe problemy. Odbije się to bez wątpienia na naszej gospodarce.
kukła
kukła 16.07.2019, 20:37
precz z Sorosem i fudacją Batory
Anty Soros
Anty Soros 16.07.2019, 12:02
Fundacja Batorego to psy Solosa i tylko kłamią wiec nikogo nie oszuka ich raport
wołciu
wołciu 16.07.2019, 10:12
Czarne chmury nad naszą kochaną Polską !!
Głównym i strategicznym sojusznikiem Polski rządzonej przez PIS jest sterowane przez Izrael USA.
Żydzi żądają od Polski zwrotu mienia bezspadkowego ofiar holokaustu - kwota 300 miliardów dolarów.
Kongres USA przegłosował a Donald Trump podpisał ustawę 447 o mieniu ofiar holokaustu zobowiązującą Polskę do zapłaty roszczeń amerykańskich żydów.
Spełnienie żądań przez Polskę grozi bankructwem i rozpadem kraju. USA jest mocarstwem, które wywiera potężne formy nacisku a ich wojska są na naszym terenie. Nawet zmiana polityczna w Polsce nie oznacza że wybrniemy z tej sytuacji. Pis kupuje głosy wyborców płacąc po 500 zł na dzieci, ale wpędził nas na krawędź przepaści. Jestem ciekawy jaką rolę pełni niekoronowany król Polski Jonny Daniels z naleśnikiem na głowie.
Logik
Logik 16.07.2019, 13:03
Ustawa 447 nie dotyczy Polski,tam nie ma nic o tym że Polska ma jakieś zobowiązania dla amerykańskich żydów.
PiS jest gwarantem dbania o polski interes narodowy i nie będzie nikomu wypłacał polskiej kasy za drugą wojnę światową.
wołciu
wołciu 16.07.2019, 18:01
Drogi kolego Logik.
Ustawa 447 dotyczy 46 państw w tym także POLSKI które w roku 2009 przyjęły deklaracje Terezińską z ramienia Polski popisanej przez Władysława Bartoszewskiego ( PO/PSL ) Celem dokumentu jest skłonienie państw, które go zaakceptowały, do regulowania statusu prawnego majątku ofiar Holocaustu, pomocy dla osób ocalonych z zagłady Żydów oraz prowadzenia edukacji na temat niemieckiej zbrodni nazistowskiej i jej następstw Ustawa S.477 ma pomóc ocalonym z Holokaustu, rodzinom ofiar i instytucjom żydowskim domagać się od rządu USA interwencji względem państw, które nie zwróciły mienia żydowskiego ani nie zadośćuczyniły nie tylko prawowitym właścicielom i ich rodzinom, lecz także instytucjom żydowskim w przypadku mienia bezspadkowego, prowadzącym chociażby działalność edukacyjną nt. Holokaustu (potencjalnie więc np. organizacja Jonny Dannielsa (człowiek z NALEŚNIKIEM) – From the Depth – mogłaby ubiegać się o środki z ewentualnie pozyskanego odszkodowania bezspadkowego)
Poprzedni rząd PO/PSL ( prowadzący politykę zagraniczną na klęczkach) wpędził nasz kraj w potężny problem a obecny rząd PIS (jego polityka to służalcze pełzanie niczym glizda przed Izraelem i USA) wycofuje z obrad sejmu ( KNESEJMU ) projektu ustawy anty-447 złożonej przez KUKIZ15
Niestety o tym nie mówią media. TVP - pisowskie czyli żydowskie , TVN - amerykańskie czyli żydowskie.
Polska łatwo odstąpiła od bardzo słusznej ustawy o IPN pod naciskiem żydów.
Beniamin Netanjahu powiedział: “Polacy kolaborowali z nazistami. I nie znam nikogo, kto kiedykolwiek zostałby pozwany za tego typu stwierdzenie”. W ten sposób nawiązał do sporu z Polską o nowelizację ustawy o IPN przygotowaną pod kierunkiem wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego. Zakładała ona kary do trzech lat więzienia za przypisywanie Polsce lub Polakom współodpowiedzialności za Holocaust.

ICEK
ICEK 16.07.2019, 15:06
TO SA TWOJE POBOŻNE ŻYCZENIA,BĘDZIECIE PŁAKAĆ I PŁACIĆ
Hogsofwar
Hogsofwar 16.07.2019, 21:17
Do ICEK . Jak PiS wygra to nie będziemy , nie licz na to . Gó...dostaniesz . Iranem się zajmij bo was zdmuchną z mapy
szogun
szogun 17.07.2019, 07:31
Jak PiS wygra to żegnaj POLSKO witaj POLIN. Ucz się powoli hebrajskiego. Święta chanukowe już odbywają się w Sejmie i Pałacu Prezydenckim.
Hogsofwar
Hogsofwar 16.07.2019, 08:11
Media nas dzielą , nie politycy , oglądając TVN i TVP czuje się jak byśmy byli w dwóch różnych krajach . Osób oglądająca tylko jeden program od razu ma wypaczone poglądy i jest kierowana przez telewizję .
rybak
rybak 15.07.2019, 22:16
Przede wszystkim niedziele niehandlowe są bardzo szkodliwą ustawą a nie udziwnieniem.
Rozbawiony
Rozbawiony 16.07.2019, 13:08
A w Reichu taką "szkodliwą" ustawę mają od wielu lat i jakoś jej nie zmieniają. ps.Zapytaj kasjerek w Biedronce lub w Lidlu czy to szkodliwa ustawa. Ciekawe jaką dostaniesz odpowiedź?.
noname
noname 15.07.2019, 18:47
Jakby cofnąć się do 2015r kiedy naród wybrał nowego prezydenta a PiS wygrało w demokratycznych wyborach, to wtedy właśnie gdy PiS zaczął konsekwentnie realizować program wyborczy, czyli to dzięki czemu ich wybrano, i zdobywać coraz większe poparcie Polaków , to właśnie wtedy opozycja pod przewodnictwem PO obrała właśnie tę podłą narrację szydząc i nazywając prezydenta "Adrianem" prezesa PiS "kurduplem" a wyborców "pisiorami" i to są niestety Fakty !!! I to wtedy właśnie padły te słowa z ust Grzegorza S. że " to PiS dzieli Polaków" niestety, a wiodącym hasłem wyborczym PO jest " odsunąć PiS od władzy" i nic więcej , żadnych konkretów . Dzisiaj pytacie czy Polacy są podzieleni ? nie są podzieleni ale widać kto te podziały chciał wprowadzać i to też są fakty !!! pozdrawiam ...
słowo ,,Adriana,,
słowo ,,Adriana,, 16.07.2019, 06:15
co ty ćpiesz człowieku? ludzie nie są podzielenie? właśnie że coraz bardziej się dzielą
Logik
Logik 16.07.2019, 13:20
No,ja się nie podzieliłem,jestem w całości.
A różnice w polityce to normalka w demokracji. Trzeba tylko merytorycznej dyskusji i nie wprowadzać do polityki emocji,co PO właśnie robi. Tam nie ma merytorycznej dyskusji o problemach tylko emocje,tylko wyszydzanie przeciwników politycznych,tylko obrażanie i kłamstwa.
A. Twój wpis. "noname" przedstawił swój pogląd na politykę,można się z tym zgadzać lub można się nie zgadzać,a Ty "miłosiernie" mu piszesz "co ty ćpasz człowieku?",nie stać Cię na merytoryczną,spokojną odpowiedź?. Mniej emocji zalecam,to wyjdzie nam wszystkim na zdrowie.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 15.07.2019, 16:54
Proszę Państwa!
Tryskanie czyli zianie (szczególnie chrześcijańską) nienawiścią do obcej kultury, religii - jest obroną własnej osobowości i ideologii. To naturalny mechanizm psychiczny, bardzo powszechny u tych homo sapiens. Nie można latami dzielić społeczeństwa na "naszych" i "wrogów", „pierwszy i drugi sort”, „komunistów” i „złodziei”, niegodnych współczesnego żywota w państwie „dobrej zmiany”, brutalnymi słowami wykluczać milionów obywateli ze wspólnoty, tych co stoją po słusznej stronie i tych co są tam gdzie ZOMO, a po wygranych wyborach mówić "od teraz jestem prezydentem/premierem wszystkich Polaków". Dlatego, że tak głębokich i szerokich rowów, wykopanych przez miliony nienawistnych słów, nie da się zasypać jednym słowem...
Wyobrażacie sobie Państwo tolerancję dla tego co kwestionuje podstawy Waszej psyche, co kwestionuje Waszą wiarę w tak zwane „dobro i zło”? A na dodatek kiedy jest mniejszością?
Kiedyś oglądałem film ale nie mogę sobie przypomnieć tytułu. Chodziło w nim o to, że żołnierze mieli wszczepione do mózgu implanty, które zmieniały obraz widzianych wrogów w monstra, kreatury tak ohydne, że żołnierze nie mieli żadnego oporu, żeby ich zabić ani też najmniejszych wyrzutów sumienia a przynajmniej do czasu kiedy takiemu jednemu implant się zepsuł i zobaczył, że to nie monstra tylko podobni do niego ludzie.
Wielu Was o tym nie zdaje sobie sprawy - ale to samo osiąga się poprzez wpajane w łepety (najczęściej od dziecka) idee.
Patrzysz na siebie i widzisz dobrego człowieka ale człowiek zaprogramowany na sprzeczną wspa-kulturę widzi w Tobie kreaturę, demona. Nigdy nie pojmiesz tego obrazu jaki ma przed oczami, bo musiałbyś przyjąć a chociażby zaakceptować wpierw obcą kulturę.
Ludzie nie widzą świata jednakowo. Widzą to bardzo różnie.
Im różnica kultur większą tym większe różnice w odbiorze rzeczywistości.
I tyle się namęczyłem żeby napisać to na smartfonie co nie jest proste i wszystko zostanie skasowane. Syzyfowa praca nad ludźmi, którzy walczą z najazdem obcej kultury.
A zamiast skasować nie lepiej zaprzeczyć?
Wielu z Was ma wszytko wew d-u-p-i-e bo sprawiedliwość musi być po Waszej stronie?
Rozbawiony
Rozbawiony 16.07.2019, 13:24
Herek znasz to z autopsji?.
gościu
gościu 15.07.2019, 20:13
ile faktów musisz jeszcze poznać żeby nauczyć się wreszcie odróżniać tych co Polskę psuli i sprzedawali zachodowi popijając przy tym wódeczkę w jakiejś spelunce i twierdząc z uśmiechem na ustach że Polska istnieje tylko teoretycznie od tych co naprawiają ją teraz zresztą bardzo skutecznie :)

Pozostałe