Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 18 kwietnia 2024 10:51
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Minerały i zabawa - 20 tys. gości odwiedziło Lubań

„Tylko jeden moment mam w pamięci. Tylko jeden, który ciągle trwa…” śpiewał Pectus na muzycznej Lawie. Uczestnicy i organizatorzy SFM mają w pamięci cztery dni dobrej zabawy pełnej niezapomnianych mineralogicznych wrażeń.
Minerały i zabawa - 20 tys. gości odwiedziło Lubań

Autor: eLuban.pl

Druga edycja Sudeckiego Festiwalu Minerałów przyciągnęła do Lubania wystawców z różnych stron Polski i świata. Mieszkańcy miasta i liczne grono przyjezdnych mogli poczuć powiew ciepłego powietrza z Peru, Indii, Afganistanu, Bułgarii czy USA. Nie zabrakło też naszych bliskich sąsiadów z Czech, Słowacji, Niemiec oraz poszukiwaczy minerałów z całej Polski. Tak bogaty dobór sprzedawców zapewnił kupującym różnorodność towarów na światowym poziomie. Giełda Minerałów i Biżuterii nie wyczerpała jednak puli dostępnych atrakcji. Ważnym elementem imprezy były wystawy. W Muzeum Regionalnym i w Wieży Brackiej paletą barw kusiły minerały z „Mineralogiczną dyskoteką" na czele. Zwiedzający mogli zobaczyć rodzime „Kalcyty z Grabiszyc” oraz niezwykłą wystawę „Polska – mineralogiczne eldorado”.  Ponad trzydziestoletni dorobek Hannesa Holzmanna „Agaty świata” pokazał jak pasja potrafi wypełnić życie. Na Wieży Brackiej tradycyjnie królowały „Minerały Sudetów Zachodnich”. Dużą popularnością cieszyły się również wystawy prywatnych kolekcjonerów. Przez cztery dni Sala Ślubów chlubiła się szesnastoma gablotami, od których trudno było oderwać wzrok. W trakcie festiwalu odbył się konkurs na najlepszą wystawę kolekcjonerską. Wystawy oceniało międzynarodowe jury oraz zwiedzający. Za najlepszą wystawę kolekcjonerską zarówno jury konkursowe, jak również publiczność uznali pracę Mariusza Oleszczuka „Smithsonit - minerał o wielu obliczach”. W ocenie głosujących (jury i publiczności) na zaszczytne drugie miejsce zasłużył Jakub Sauermann za wystawę „Siarka - tarnobrzeskie złoto”. Jury przyznało dodatkowe drugie miejsce Witoldowi Góralowi za „Minerały pegmatytów strzegomskich”, zaś trzecie duetowi w osobach Mateusz Szczepanik i Bartosz Pieterka za ekspozycję „Teraz Polska!”. Publiczność, która oddała w sumie 999 głosów trzecie miejsce przyznała Andrzejowi Korzekwie za „Minerały Polski”. Wystawy w Muzeum Regionalnym i w Wieży Brackiej odwiedziło ponad 12 tys. zwiedzających. W całej imprezie uczestniczyło ponad 20 tys. osób.

Ciekawość geologiczną, podobnie jak rok temu, rozbudziła w zwiedzających GEOstrefa. Kopalnie, muzea czy koła naukowe zapraszając w swoje progi dzieliły się pasją i naukowym zacięciem. Warsztaty edukacyjne związane z geologią angażowały nie tylko dzieci. Pokaz wybuchu wulkanu ekscytował wszystkich, zaś przy meteorycie o wadze 261 kg nikt nie przeszedł obojętnie.

Wyrobisko kalcytowe i płukanie złota cieszyło się sporym zainteresowaniem. Mali odkrywcy w pełnym ekwipunku kopali w poszukiwaniu minerałów i skamieniałości. Zaś rodzice przy płukaniu złota pod pretekstem pomocy dzieciom z wielką euforią wypatrywali w piasku odłamków granatów i pirytu. W sumie rozdano ponad 450 dyplomów dla „zuchwałych” (certyfikatów poszukiwacza złota), którzy z dumą prezentowali cenne znaleziska.

W trakcie festiwalu ci bardziej odważni i zdeterminowani mogli poznać metody płukania złota na teoretycznych i praktycznych warsztatach. Poznali, wypłukali, a po warsztatach są bogatsi o cenne doświadczenia oraz ukryte w kieszeniach rubiny i szafiry. Każdy chętnie podpatrywał proces cięcia minerałów, a widok tego co skrywają w sobie dobra natury po przecięciu wzbudzał zdumienie i zachwyt.

Sudecki Festiwal Minerałów oferował wycieczki śladami lubańskich wulkanów, szlakiem historii Lubania oraz bitwy lubańskiej w 1945 r. Ślady historii i klimat minionych epok można było również znaleźć na targu staroci. Była to gratka dla kolekcjonerów, ale też poszukiwaczy przedmiotów z duszą. Niepowtarzalnymi wyrobami przyciągał targ rękodzieła. Właśnie tutaj każdy chętny mógł nabyć to, czego próżno szukać na sklepowych półkach.

O kulinarną stronę festiwalu zadbały food trucki. Można było posmakować kuchni meksykańskiej, greckiej, włoskiej, węgierskiej czy amerykańskiej. Wesołe miasteczko ulokowane przy murach miejskich cieszyło na równi dzieci, młodzież i dorosłych. Skakańce, dmuchańce, kule wodne, samochodziki bądź karuzele wywołały niejeden uśmiech, a czasem drobny dreszczyk emocji i lekki zawrót głowy. Najmłodszych zachwycił występ Cyrku Partolini.

Jeśli gdzieś są minerały, to nie może zabraknąć „potomków” Walończyków. Fachowcy od wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych w ciekawy sposób opowiedzieli historię powstania bractwa, o tym skąd Walończycy wzięli się w naszych rejonach, dlaczego nosili czerwone szaty i po co im był tajny kod. W trakcie festiwalu odbył się koncert barda walońskiego Rafała Hołogi. Z okazji 20-lecia Sudeckiego Bractwa Walońskiego uczestnicy SFM skosztowali mineralogicznego tortu i mogli zapoznać się z obrzędami walońskimi. Do Sudeckiego Bractwa Walońskiego został przyjęty Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński, który mężnie wykonywał wszystkie zadania.

Przez dwa dni SFM wzbogacała LAWA. W piątek o dobry humor Lubania zadbali Marcin Daniec, Kabaret pod Wyrwigroszem, Łowcy. B oraz Czwarta Fala. Z kolei sobotę wypełniły muzyczne wibracje. Na scenie wystąpili The One Ahead, Michał Szczygieł i Pokahontaz, zaś na deser Pectus zabrał zgromadzonych do „Barcelony”.

Sudecki Festiwal Minerałów za nami. Dziękujemy wszystkim za przybycie. Przez cztery dni Lubań był kopalnią minerałów i dobrej zabawy. Zapraszamy za rok.

Wydarzenie zorganizowało Miasto Lubań i Towarzystwo Geologiczne "Spirifer".

W naszej Galerii Zdjęć znajdziecie blisko 600 zdjęć z czterech dni imprezy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mika 15.07.2019 14:26
20 tyś.gości a może więcej z pewnością było ale nie w Lubaniu tylko we Lwówku! Niestety!

Rysiek 11.07.2019 00:21
Super pomysł z kabaretami !!!

Joanna 10.07.2019 14:09
Impreza z wszech miar udana wielkie gratulacje dla pracowników Muzeum Regionalnego w Lubaniu i Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu. To Ci ludzie dzień i noc ciężko pracowali na sukces całego wydarzenia.

wołciu 10.07.2019 12:21
20 000 gości ? Jak to policzyłeś. Na amfiteatrze w maksymalnie było ok. 3 000 z tego 50% miejscowi więc gości to ok. 1500 osób. Trochę Cię poniosło z tym wyliczeniem

MalaMi 10.07.2019 06:42
Wg mnie ludzi malo. W tamtym roku wydawalo sie optycznie wiecej. Do Lwowka nam daleko. Impreza na pewno wymaga wiekszego naglosnienia I reklamy.

Jadwiga 09.07.2019 17:13
Gratulacje dla organizatorów Sudecki Festiwal Minerałów jak i zarówno LAWA zasługują na pochwałę za profesjonalne podejście do wydarzenia. Mam nadzieję, że wydarzenie będzie kontynuowane.

Nerwuska 09.07.2019 17:02
Wielka chała i badziew, o zszarganych nerwach i nieprzespanych nocach okolicznych mieszkańców nie wspomnę. Zapamiętamy przy wyborach, kto nam zafundował takie "atrakcje".

Cezary Cezary 09.07.2019 20:13
Kamyczki się Pani nie podobają, popatrzy pani na światełka w fontannie to na pewno ukoi nerwy.

Mieszkanka 09.07.2019 22:59
Zawsze zle i nie dobrze....robią źle,nie robią źle...zaproszą gwiazdy to nie mają na co wydawać pieniędzy,nie zaproszą to chała. Co za naród...ciągle pretensje!

Spółdzielcza 10.07.2019 08:55
Mieszkam 50m od Rynku i po godzinie 20 była cisza, impreza przenosiła się na Kamienną Górę. Nawet dobrze, że to wszystko było ogrodzone, przynajmniej przez kilka dni nie słychać było krzyków żuli i innego lubańskiego kwiata, który to upodobał sobie studnię i ławki w centrum miasta. Może niech częściej SM patroluje te tereny i połapie włóczęgów, wstyd to mieć takie "atrakcje" w mieście a nie ciekawą imprezę, dzięki której w mieście coś się dzieje.

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lubaniakTreść komentarza: Pani porównuje SPZOZ do NZOZ Sp. z o.o. ? Nie widzi Pani różnicy w działalności ? Proszę tylko wziąć pod uwagę możliwości zadłużeniowe jednych i drugich . I między innymi dlatego jedni mogą się nie martwić zadłużeniem a drudzy nie nie podskoczą wyżej ....... .Data dodania komentarza: 18.04.2024, 10:38Źródło komentarza: Powiat Lubański. Wieść gminna niesie, kto będzie starostąAutor komentarza: Wskazówka dla Nowego StarostyTreść komentarza: Z tego wpisu wynika że 6 osób które dały łapkę w dół nie jest zainteresowanych dalszą pracą. Chcą się dalej obijać i popijać. Zwolnić to towarzystwo i przyjąć nowych. Do ustalenia tych osób myślę że nie trzeba Cherloka Holmesa.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 10:31Źródło komentarza: Powiat Lubański. Wieść gminna niesie, kto będzie starostąAutor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Dobrze że drzewo a nie pieszy albo rowerzysta. Tą drogą jeździ dużo rowerzystów z racji mniejszego ruchu ale jak widać nieodpowiedzialnych i tam można spotkać. Baba rypła w drzewo i nie wie gdzie jest? No sorry, ale prawo jazdy do oddania.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 10:04Źródło komentarza: Rozbiła się na drzewie i nie wiedziała gdzie jestAutor komentarza: Stop hejtowiTreść komentarza: Oooooo, lubański elektorat grzmi na olszyńskiej arenie. Przyklaskiwali kandydatowi na lubański fotel, który stchórzył przed debatą. A tu czary mary i zmieniamy front? ciekawe ciekawe...pani MW pani już się rozsiadła w urzędzie z którego się pani pozbyli. A pudelki, ketchpy, i inne fake konta. Gratuluje umiejętności multitaskingowych. Przestańcie oblewać się nawzajem hejtem. Po wyborach będziemy dalej sąsiadamiData dodania komentarza: 18.04.2024, 09:59Źródło komentarza: Dyrektorka z Biedrzychowic - "Całym sercem jesteśmy za Naszym Panem Burmistrzem"
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama