Młodzieżowe Targi

  • 19.04.2019, 12:53 (aktualizacja 19.04.2019, 13:43)
  • Powiat Lubań
Młodzieżowe Targi Powiat Lubań/eLuban.pl

Podziel się:

Oceń:

Czy przedsiębiorczości można nauczyć? Jak i po co prowadzić własną działalność i czym się wyróżnić wśród innych firm. To tylko niektóre z pytań, na które próbowali odpowiedzieć sobie uczestnicy I Ritingu Firemek.

Blisko trzydzieści miniprzedsiębiorstw zaprezentowało się podczas Targów, które odbyły się 15 kwietnia w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu. To pierwsze targi, które zorganizowane zostały w ramach projektu ,,Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach", który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska.

Celem tego wydarzenia była promocja firm tworzonych przez uczniów szkół średnich, ale także wzmacnianie relacji pomiędzy szkolnictwem technicznym a sektorem gospodarczym. W trakcie targów swoje oferty zaprezentowały miniprzedsiębiorstwa, które stworzone zostały przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Euroregionu Nysa po dwóch stronach granic – Polski i Czech. Podczas imprezy uhonorowano również tych najlepszych. Oceniający podkreślili, że jest to jedynie subiektywna ocena, a wszystkie miniprzedsiębiorstwa oraz produkty przez nich stworzone zasługują na uznanie i uwagę.

Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo to innowacyjny program, w którym uczniowie zakładają w szkole realnie działającą firmę. Celem programu jest przygotowanie uczniów do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pokazanie szans i zagrożeń wynikających z samozatrudnienia oraz kształtowanie niezbędnych postaw i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości.

 

Projekt swoim  wsparciem obejmie 900 osób - 450 uczniów szkół średnich po czeskiej stronie i 450 uczniów po polskiej stronie Euroregionu Nysa.

- Dziękujemy wszystkim Wystawcom za udział w tym wydarzeniu. Dzięki Państwu stało się ono szczególną okazją na spotkanie się osób tworzących miniprzedsiębiorstwa po obu stronach granic, a także przestrzenią rozwoju dla wszystkich szukających nowych ścieżek w procesie zarządzania produkcją i usługami oraz funkcjonowania firmy. – mówił podczas spotkania Walery Czarnecki, starosta lubański.

Podczas tego wydarzenia uczniowie po raz pierwszy mieli możliwość nawiązania współpracy (handel zagraniczny). W ten sposób zostali zmuszeni do porozumiewania się w języku obcym oraz do współpracy z firmą po drugiej stronie granicy.

To wydarzenie szczególne, bo na jej zaproszenie do Lubania przyjechała młodzież z trzech powiatów – Lubańskiego ,Zgorzeleckiego oraz Bolesławieckiego jak również Kraju Libereckiego. W auli szkoły wystawili oni stoiska z produktami oraz usługami młodzieżowych mini przedsiębiorstw, które zachwycały.

W uznaniu za szczególne zaangażowanie, entuzjazm i kreatywność w propagowaniu swoich usług i produktów podczas RATINGU FIREMEK, w ramach realizacji projektu „Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach”, nagrodzeni zostali:

  • Miniprzedsiębiorstwo nr 13 – KRABIT TOOLS (Liberec)

Firma oferująca produkt KT_SBM_01 – segmentową giętarkę do blachy

Opis produktu: solidna, spawana konstrukcja stalowa o rozmiarach 1200x250x350 mm, dysponująca 13 wymiennymi segmentami o różnej szerokości, zaciskanie za pomocą mechanizmu mimośrodowego.

  • Miniprzedsiębiorstwo nr 31 – EDU TECH (Powiat Bolesławiecki)

Firma prowadzi szkolenia z nauki programowania robotów edukacyjnych LEGO, oferując szeroki wachlarz kursów dostosowanych do potrzeb odbiorców na poziomie podstawowym dla początkujących oraz średnio i bardzo zaawansowanym.

Uczestnicy naszych kursów rozwijają swoją wyobraźnię i myślenie przestrzenne poprzez konstruowanie różnego rodzaju robotów LEGO, następnie za pomocą komputera lub smartfonu „ożywiają” te dotychczas martwe i bezwładne konstrukcje, programując je do wykonywania konkretnych działań.

  • Miniprzedsiębiorstwo nr 19 – AGENCJA OPIEKI DOMOWEJ (Turnov)

Usługi z dziedziny opieki pielęgnacyjnej (w ramach profilaktyki pierwotnej pomiar ciśnienia tętniczego, edukacja w zakresie zdrowego stylu życia, profilaktyka syndromu wypalenia), rehabilitacja (masaże), doradztwo społeczne.

Powiat Lubań

Zdjęcia (33)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

miki
miki 20.04.2019, 08:59
LIST DO NAUCZYCIELI (OPUBLIKOWANY W ONET)

choć troszkę długi to jednak warto się zapoznać

Poniżej treść listu:

Do tej pory nie miałem czasu na pisanie. Jestem księgowym i w ostatnim czasie pracuję po około 60 godzin w tygodniu (zachciało mi się własnej działalności). Ale już mam dosyć półprawd i manipulacji. W ostatnim czasie słyszę wszędzie o protestach nauczycieli w sprawie obrony godności ich zawodu i przyszłości edukacji naszych dzieci. Dużo razy słyszę, że walczą oni o lepszą przyszłość naszych dzieci opartą na wysokim poziomie edukacji. Wysoki poziom edukacji i wpajanie dzieciom wartości zostanie osiągnięty poprzez zagwarantowanie nauczycielom godnej pensji. Dodam jeszcze, że jestem z tych rodziców, którzy uważają, że wychowanie i wpajanie wartości potomstwu to przede wszystkim nasz (rodziców) obowiązek. Niestety nie podzielam argumentów nauczycieli a forma strajku jako szantaż realizowany przez brak egzaminów czy też klasyfikacji uczniów jest dla mnie nie do przyjęcia.

Po pierwsze argumenty nauczycieli, że mało zarabiają są dokumentowane jakimiś miesięcznymi odcinkami z wypłaty z których wyłania się obraz “nędzy”. Dlaczego nie zostaną pokazane PITy roczne nauczyciela który ma pełny etat w danej szkole? Z nich wynika całość środków, które otrzymano w danym roku (także 13-tki i socjalne). Nie mówię o deklaracji PIT-37 które ujmuje całość dochodów tylko o PIT-11 z jednego miejsca pracy. Zresztą w PIT-37 raczej nie znajdą się wpływy z korepetycji, które także i moje dzieci muszą od czasu do czasu mieć. Wg mnie rzucanie tylko wyrywkowych danych o zarobkach to manipulacja opinią społeczną a nie fakty poparte dowodami.

Kolejny medialny fakt – nauczyciele oburzają się, że jak to zarabiają po około 5 tysięcy brutto miesięczne jak do wypłaty mają niecałe 3 tysiące. Zapewne do comiesięcznej wypłaty nie dodali 13-tki i socjalnego, które jak już wspomniałem też są ich dochodem. A ponadto każdy z nas płaci z zarobków brutto ZUS i podatek (jak tego nauczyciel nie rozumie to zgroza).

Dlatego uważam, że nie jest to dobry przykład jaki dają naszym dzieciom – manipulacja faktami.

Słyszę także jak oni muszą dużo wysiłku i czasu włożyć w przygotowanie lekcji i nadążyć za zmianami programowymi. Wg mnie nic nie zmienia się w nauce z miesiąca na miesiąc. Także zmiany programowe nie są coroczne. Jeżeli drodzy nauczyciele jesteście tym zmęczeni to proponuję pracę księgowego – zmiany przepisów i ich interpretacji ciągłe – także w trakcie roku. Szczycicie się Waszym wyższym wykształceniem i dobrze, bo jest to częściowy dowód kwalifikacji. Ale w wielu zawodach wyższe wykształcenie jest konieczne i nikt jakoś tego tak nie artykułuje jak Wy. Co więcej ciągle słychać, że inni to nie musieli tyle się uczyć, że im łatwiej było “startować” w pracy. Wiele razy były przywoływane osoby pracujące na marketach, ostatnio także rolnikom się dostaje (hasło nauczyciel nie krowa). To pokazuje dwulicowość. Żądacie szacunku dla Waszego zawodu i dla Was a sami go innym nie okazujecie. I jaki to jest przykład dla dzieci to chyba nie muszę mówić – co zasiejesz to tego owoce zbierzesz.

No trzeba wracać do pracy bo Wielki Piątek a jeszcze kilka rozliczeń do zrobienia. Ale jeżeli chodzi Wam o dobro Polskiej edukacji to trzeba dużo zmian w karcie nauczyciela. To jeden z niewielu przykładów gdzie sankcjonuje się “bylejakość”. To mocne słowo ale właśnie z tego wynika największa bolączka edukacji – gwarantuje ona prawie równe warunki płacowe (dla każdej kategorii) dla nauczyciela który przyjdzie do pracy i “odbębni” lekcje jak i dla tego który się stara, przygotowuje dzieci do dodatkowych konkursów i daje od siebie coś więcej. System który jest teraz jest demotywujący i zrozumieją to wszyscy, którzy pracują w firmach/instytucjach gdzie jakość pracy jest monitorowana i to od niej zależą wynagrodzenia.

Życzę wszystkim nauczycielom owocnych przemyśleń i zastanowienia się czy walczą o przyszłość edukacji czy o lepsze pensje. Jeśli o to drugie to proszę o uczciwe przedstawianie podstaw swoich żądań i nie uczenia manipulacji i poniżania innych zawodów.
Wiera
Wiera 19.04.2019, 14:33
Ktoś sobie naprawdę robi wielkanocne jaja.
Kolejne 150 milionów dla Rydzyka, Zero dla nauczycieli
+++++++++
progressforpoland.org/kolejne-15 ... awm4VogToc

Pozostałe