Środki zewnętrzne dla Lubania

  • 31.01.2019, 12:26 (aktualizacja 31.01.2019, 13:09)
  • ŁCR
Środki zewnętrzne dla Lubania ŁCR

Podziel się:

Oceń:

Z nowym rokiem zaszły zmiany w strukturze Urzędu Miasta Lubań. Wśród nich na uwagę zasługuje między innymi samodzielne stanowisko ds. funduszy zewnętrznych i rozwoju, jakie będzie piastował Mariusz Tomiczek, dotychczasowy zastępca Burmistrza Miasta Lubań.

W ramach obowiązków głównego specjalisty oprócz pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym środków unijnych, znajdzie się nadzór nad Strategią Rozwoju Miasta Lubania i wszystkimi programami strategicznymi, które samorząd miasta dotychczas wygenerował. Ponadto współpraca z partnerami z powiatu, województwa, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Co na temat środków zewnętrznych już dzisiaj może powiedzieć nam Mariusz Tomiczek, pracownik urzędu?

- Jeżeli chodzi o środki na rok 2019, to w tym momencie praktycznie nie ma „szufladek”, z których moglibyśmy skorzystać - rozpoczął wypowiedź Mariusz Tomiczek, główny specjalista ds. funduszy zewnętrznych i rozwoju. - Jedno ze źródeł, czyli Regionalny Program Operacyjny na rok 2019 nie przewiduje obszaru Legnicko-Głogowskiego tzw. OSI (Obszar Strategicznej Interwencji). Drugie zaś związane z dużym harmonogramem naboru wniosków ministerialnych - Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, przewiduje środki dla szkół i tutaj realizujemy już projekt 2-letni. Program przewiduje również środki dla Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej. W tej sprawie będę prowadził rozmowy z Anetą Szpytmą, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lubaniu. Aktualnie realizujemy projekt szkolny „Lepszy start dla uczniów szkół podstawowych Gminy Miejskiej Lubań”. (szerzej w artykule „Na lepszy start dla uczniów.”).

Drugi projekt e-Urząd, który realizujemy wspólnie z powiatem lwóweckim, bolesławieckim, zgorzeleckim oraz miastem Lubaniem jest w fazie oceny przez Urząd Marszałkowski. Dotyczy on usług mobilnych dla mieszkańców tzn., aby mieli online w smartfonie dostęp do informacji i spraw urzędowych, które załatwiają. Wartość projektu wynosi 2 mln 100 tys. zł i to czy wejdzie w życie jest uzależnione od decyzji Urzędu Marszałkowskiego.

Kolejny projekt, który został już rozpoczęty to projekt z programu „Czyste Powietrze”. Miasto Lubań stara się o środki, które w formie grantów będą skierowane dla mieszkańców deklarujących chęć przyłączenia się do miejskiej sieci cieplnej. Minimalna wartość projektu wynosi 500 tys. zł, zaś średnia wartość grantu to 45 tys. zł. Równolegle z miejskich środków przyznawane są granty na zmianę źródeł ogrzewania. Cały czas mamy na uwadze sprawę remontu budynków przedszkolnych. W tym momencie projekt remontu Przedszkola Miejskiego nr 5 nie jest zagrożony. Prace są w toku, równolegle trwają działania związane z wypowiedzeniem umowy nierzetelnemu wykonawcy. Zakończenie remontu przewidziane jest w okresie wakacyjnym.

Bezsprzecznie remontu wymaga Miejski Dom Kultury, jak również basen miejski, który „kończy swój żywot” z uwagi na starą technologię budowlaną. Realizujemy budowę wodnego placu zabaw i boiska, a docelowo powstanie cały kompleks sportowy. Podpisaliśmy umowę z Instytutem Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (IPPP) Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, który razem z nami szuka rozwiązań pomocnych w znalezieniu środków na remont obiektów w ramach pakietu dla małych miast. Na realizację potrzebujemy łącznie około dwudziestu paru milionów. W budżecie miasta nie znajdziemy takich środków, dlatego formuła PPP, która jest coraz popularniejsza wśród samorządów, stanowi dla nas szansę.

Widzę też potrzebę aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Lubań, ponieważ część zadań zostało zrealizowanych w całości, a inne czekają na swoją kolej. Trzeba się zastanowić, które i w jakiej kolejności będziemy realizować. Po stronie państwa rozpoczyna się wstępny proces dotyczący programowania środków na lata 2020-2025. Powstał już projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Dla nas bardzo ważnym przedsięwzięciem jest porozumienie obejmujące 110 samorządów zlokalizowanych w południowo-zachodnim pasie Dolnego Śląska. Dotyczy ono stworzenia programu operacyjnego pod roboczą nazwą Sudety 2030. Bo choć Dolny Śląsk jest jednym z najszybciej rozwijających się województw w Polsce, to w rzeczywistości mniej więcej od linii trasy A4 w dół stopień rozwoju nie jest zadowalający. Problem dotyczy przede wszystkim komunikacji, sieci dróg, bo bez dostępności drogowej nie ma mowy o prężnym rozwoju regionu.

Na uwadze mam też dalsze zabezpieczenie Domu Solnego. Dysponujemy pozytywną opinią wojewódzkiego konserwatora zabytków na III etap prac obejmujący prace konstrukcyjne (spięcie murów, likwidację pęknięć oraz prace konstrukcyjne w środku). Mamy wstępną deklarację dofinansowania w kwocie kilkunastu tysięcy ze środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na dokończenie dachu. O tym i innych przedsięwzięciach będę informował na bieżąco. Przy okazji biorąc pod uwagę zakończenie pracy na rzecz miasta jako zastępca burmistrza, chciałbym podziękować wszystkim, z którymi współpracowałem. Było to dla mnie cenny okres i niezwykle twórcze doświadczenie. Dziękuję za wszystkie słowa życzliwości, ale też konstruktywnej krytyki. Liczę przy tym na dalszą współpracę.

ŁCR

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lubań nie ma szczescia
Lubań nie ma szczescia 05.02.2019, 20:22
Ten pan już swoją nieudolność dawno udowodnił a tu go dalej trzymają i nie tyle pracuje co "piastuje" stanowisko. Już dawno powinien zniknąć z urzędu bo są to zbędne koszty stanowiące obciązenie budżetu Lubania. Kiedy doczekamy że stanowiska polityczne znikną z urzedu. Pewnie będzie czekać do kolejnych wyborów i wtedy może takie słupy znikną z posad
ja
ja 05.02.2019, 17:25
jeden głos na nie ,no nic bedę sikać pod budynkiem
ja
ja 03.02.2019, 19:47
Faktycznie trzeba dbać o Lubań , a ja chcę aby toaleta na stacji PKP była otwarta w niedzielę , dzisiaj musiałam jechac pociągiem i co ,zimno siku się chce , biegnę do toalety całuję klamkę , szukam pracownika PKP, a on mówi klucz mam ale to mój prywatny klucz i nie otworzę toalety ,a jest nas 10 osób,mężczyźni obsikują budynek PKP, a my kobiety podskakujemy z miejsca na miejsce bo gdzie się wysikać , śnieg po kolana pociągu nie ma co robić apokalipsa !
Myślący
Myślący 02.02.2019, 08:06
Skoro "Jeżeli chodzi o środki na rok 2019, to w tym momencie praktycznie nie ma „szufladek”, z których moglibyśmy skorzystać" a każdy z wymienionych przez niego projektów ma koordynatora czy kierownika projektu, to co Pan Tomiczek robi przez 8 godzin w pracy przez pięć dni w tygodniu? Czy taki etat jest rzeczywiście potrzebny?
A to ja
A to ja 01.02.2019, 21:33
Bardzo zabiegają wszędzie o środki zewnętrzne - a powtarzają co roku : tu się nie łapią , tu źródło wyschło, a tu za dużo trzeba dołożyć i dalej klapa. A może Pan Tomiczek słyszał o Funduszu Dróg Samorządowych (patrz https://www.duw.pl/pl/urzad/pr… bo już z korzystania z PROGRAM ROZWOJU GMINNEJ I POWIATOWEJ INFRASTRUKTURY DROGOWEJ NA LATA 2016-2019 jest już za późno. Pan Tomiczek z Burmistrzem przespał temat od roku 2016, kiedy co roku były nabory, a środki z tego Programu na 2019 r. już rozdane. Dlatego drodzy Państwo: drogi i cała infrastruktura w opłakanym stanie, bo za pracę w inwestycjach wzięli się nauczyciele, zamiast pracować zgodnie ze swoim wykształceniem czyli w szkołach.
Rozbawiony
Rozbawiony 02.02.2019, 16:28
A kto na tych nauczycieli głosował?. Ludzie nie chodzą na wybory,a potem zdziwieni że jest jak jest.
32ref
32ref 01.02.2019, 09:29
gościu w wyborach dostał czerwoną kartkę no to trzeba było dać awans.
Tupolew
Tupolew 01.02.2019, 08:24
Ten człowiek według BIP ma wykształcenie "wyższe pedagogiczne" czyli kolejny nauczyciel...
Bartek
Bartek 01.02.2019, 07:10
Misiewicz?
;-))
;-)) 01.02.2019, 21:36
trzeba spytać burmistrza ;-))
mieszkaniec
mieszkaniec 31.01.2019, 20:56
"Jeżeli chodzi o środki na rok 2019, to w tym momencie praktycznie nie ma „szufladek”, z których moglibyśmy skorzystać - rozpoczął wypowiedź Mariusz Tomiczek, główny specjalista ds. funduszy zewnętrznych i rozwoju." no nieźle się zaczyna, to może zajrzy Pan pod każdy kamyczek i tam coś znajdzie. a tak nawiasem tyle straconych lat,gdzie każdy czerpał pełnymi garściami z funduszy Unijnych, i tu nagle olśnienie na sam koniec kiedy źródełko wysycha.
R
R 01.02.2019, 07:03
Ważne że są, środki na zabezpieczenie wynagrodzenia 😁😁 reszta to rybka..
Jestem zdania że wynagrodzenie powinno być w wysokości najniższej krajowej i premiowane adekwatnie do pozyskanych środków.

Inna sprawa ile ludzi w/w Pan będzie miał ludzi pod sobą i jaki to będzie dodatkowy koszt?
Abc
Abc 31.01.2019, 20:52
Właśnie na mostek przy ul. Robotniczej ponoć nie ma
wawa
wawa 01.02.2019, 07:35
A ja tradycyjnie dodam odcinek ul. Robotniczej od ostatnio wyremontowanych 20m przy sklepie B.... do wjazdu na Hutniczą.
To tylko kolejne 50 chyba nie więcej !!!!!!
Monter
Monter 31.01.2019, 19:13
Kładka na Kwisę z Robotniczej?
Ekonomista
Ekonomista 31.01.2019, 17:27
Ten człowiek posiada wykształcenie w tym kierunku czy tylko w mniemaniu burmistrza jest specjalistą od srodków zewnętrznych?
Według mnie pensja tego "specjalisty" powinna być uzależniona od srodków które pozyska i wtedy jego praca byłaby efektywna.
Beata
Beata 31.01.2019, 16:11
OHO. Ocieplanie wizerunku - czas start
Ewa
Ewa 31.01.2019, 14:31
A ten stołek to w jakim trybie, tak bez konkursu? Do tej pory się raczej nie wykazał, może w mieście są lepsi specjaliści? I ciekawe jaki dodatek specjalny do pensji dostanie?

Pozostałe