Edukacja przedszkolna bez barier

  • 09.01.2019, 12:49 (aktualizacja 09.01.2019, 14:30)
  • red. /UG Lubań
Edukacja przedszkolna bez barier Archiwum

Podziel się:

Oceń:

Gmina Lubań zakończyła realizację kolejnej inwestycji. Projekt "Rozbudowa budynku szkolnego w miejscowości Kościelnik” dobiegł końca.

Inwestycja polegała na budowie sal przedszkolnych z niezbędnym zapleczem higieniczno-sanitarnym i gospodarczym. Zakres prac obejmował:

- przebudowę fragmentu dachu istniejącego budynku zaplecza sali gimnastycznej,
- wykonanie przemurowań, w tym przemurowań otworów okiennych i drzwiowych zewnętrznych,
- montaż stolarki okiennej w miejscach przemurowanych otworów okiennych i drzwiowych,
- budowa części przedszkolnej (roboty budowlane i zbrojarskie, murowe, izolacyjne, ciesielskie, dekarskie i blacharskie, stolarskie, instalacyjne, tynkarskie, malarskie, podłogowe itp.)

- Rozbudowa szkoły w Kościelniku była dla naszego samorządu bardzo ważną inwestycją. Placówka od lat borykała się z problemem lokalowym. To właśnie one w znacznym stopniu ograniczały możliwość stworzenia przedszkola i utworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. W celu podniesienia standardów nauczania w gminnych placówkach edukacyjnych i zapewnienia naszym uczniom lepszych warunków lokalowych do nauki, należało niezwłocznie przystąpić do opracowania planu rozbudowy obiektu. Mam nadzieje, że obecne warunki jakie proponuje szkoła w Kościelniku spełnią oczekiwania naszej kadry nauczycielskiej, jak i uczniów - mówi Wójt Gminy Lubań Zbigniew Hercuń.

Projekt został współfinansowany ze środków dotacji celowej budżetu państwa. Całkowita wartość inwestycji to 736 800,00 zł, z czego 338 567,04 zł to kwota dofinansowania. Oficjalny odbiór zadania miał miejsce 19 grudnia ub. roku.

Warto dodać, że dzięki rozbudowie obiektu placówka w Kościelniku będzie także lepiej przygotowana do realizacji projektu pn. „Przedszkolaki przyszłością Gminy - równy dostęp do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej poprzez stworzenie oddziałów integracyjnych na terenie Gminy Lubań”, który uzyskał dofinansowanie w ramach RPO WD 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Głównym celem projektu będzie zwiększenie dostępności miejsc przedszkolnych i podniesienie jakości wychowania przedszkolnego, poprzez stworzenie nowych miejsc dla dzieci, rozszerzenie oferty o dodatkowe zajęcia specjalistyczne oraz zakupu wyposażenia umożliwiającego dostosowanie pomieszczeń przedszkolnych.

 

 

red. /UG Lubań

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nauczycielka
nauczycielka 10.01.2019, 19:38
Integracja dzieci niepełnosprawnych z innymi jest bardzo ważna, bo w masowych szkołach nie zwraca się uwagi na ich indywidualne potrzeby, tylko idzie się z programem. Dzieci niepełnosprawne, ale też na przykład dzieci z ADHD albo autystyczne, których jest coraz więcej, potrzebują tego, by było rozumiane, że potrzebują więcej czasu na niektóre rzeczy, że pewne rzeczy trzeba inaczej tłumaczyć. Takie dzieci w szkołach masowych są niezauważane albo skupiają tylko negatywną uwagę, nareszcie będzie miejsce właśnie dostosowane dla nich, gdzie do tego będą mieć kontakt z dziećmi "zwykłymi". To będzie duża przewaga nad szkołą specjalną, bo tam rodzice nie chcą posłać, bo to już etykietka. A tu będą uczyć się wszyscy razem bez tej etykietki. Najwyższa pora, by powstawały takie miejsca, gdzie te szczególne potrzeby będą dostrzegane i zaspokajane. Brawa dla wójta.
matka
matka 09.01.2019, 17:40
Przedszkolne oddziały integracyjne to dobrze, bo dzieci upośledzone będą mogły mieć opiekę, a tego brakowało
*** ci w ***
*** ci w *** 10.01.2019, 08:14
może ty jesteś upośledzona

Pozostałe