Kontrolują piece, są mandaty

  • 14.12.2018, 17:56 (aktualizacja 14.12.2018, 19:16)
  • red. /jg24.pl
Kontrolują piece, są mandaty

Podziel się:

Oceń:

Strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 400 kontroli palenisk. Efekt? Blisko 60 mandatów karnych.

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. To oznacza zwiększoną ilość kontroli palenisk przez strażników miejskich. Funkcjonariusze w Jeleniej Górze ujawnili kilkadziesiąt nieprawidłowości. W ponad 150 przypadkach sporządzili protokół z kontroli oraz pobrali kilkadziesiąt próbek popiołu. Nałożyli także blisko 60 mandatów karnych, a kilka spraw skierowali do sądu. Nie jest to duża liczba w stosunku do ilości podjętych interwencji, jednak jak podkreślają funkcjonariusze ukarane osoby skutecznie zatruwały środowisko. Do ich pieców najczęściej trafiały odpady w postaci płyt wiórowych, stare lakierowane ramy okienne, trociny, elementy plastikowe, a nawet stare ubrania.

Bardziej pomysłowi potrafili zrobić instalację do wstrzykiwania do paleniska przepracowanego oleju silnikowego. Strażnicy ujawnili także stanowisko do cięcia płyty wiórowej na wymiar paleniska w piecu, a obok kilkadziesiąt formatek przygotowanych do spalenia. Kolejna kontrola wykazała, że piec w piwnicy służył do wypalania izolacji z przewodów miedzianych. W jednej z pobranych próbek popiołu stwierdzono aż kilkanaście różnych materiałów, które nie powinny trafić do pieca.

Strażnicy miejscy w Jeleniej Górze przeprowadzający kontrolę palenisk od kilku tygodni wyposażeni są w urządzenia do pomiaru wilgotności drewna opałowego i sypkich materiałów drewnopochodnych.

A jak sytuacja wygląda w Lubaniu? Do 8 grudnia strażnicy miejscy przeprowadzili 45 przeglądów palenisk - głównie w okresie grzewczym. 34 kontrole przeprowadzone były na terenach prywatnych. W 29 przypadkach funkcjonariusze nie stwierdzili nieprawidłowości. W pozostałych pięciu skończyło się na karach. Za termiczne przetwarzanie odpadów sprawcy wykroczeń solidarnie ukarani zostali mandatami w kwocie 500 zł.

Jeśli chodzi o działania w terenie otwartym interwencji było 11. W dziewięciu przypadkach faktycznie doszło do złamania przepisów. Strażnicy miejscy zdecydowali się zastosować środek wychowawczy w postaci pouczenia.

- Możliwość termicznego przetwarzania odpadów bądź nieprzestrzegania uchwały prawa miejscowego zgłaszają mieszkańcy - informuje Jan Baniak, komendant Straży Miejskiej w Lubaniu. - Przy naszej wąskiej kadrze chodzenie od domu do domu jest niemożliwe. Każde przyjęte przez nas zgłoszenie kończy się interwencją. Zależy nam, aby kontrole odbywały się w czasie palenia, a nie przykładowo po jego zakończeniu. Wówczas strażnicy mogą naocznie stwierdzić co w danym czasie trafia do pieca i jaki rodzaj opału koło niego leży. To najlepsza i najskuteczniejsza metoda. Badania pobranych próbek są bardzo kosztowne i w wielu przypadkach nie przynosiłyby rezultatu - dodaje komendant lubańskiej SM.

Jak pokazały przytoczone liczby faktycznie podejrzenia mieszkańców nie zawsze są trafne. W czasie najpopularniejszego i jednocześnie najgorszego sposobu rozpalania paleniska dym potrafi być bardzo gęsty. Jego sprawcą nie są śmieci, a zwyczajnie węgiel. Osoby, którym zależy na poprawie nie tylko jakości powietrza, ale także na oszczędnościach i komforcie powinny poznać metodę rozpalania metodą od góry. O szczegółach można przeczytać tutaj.

Przypominamy, że osoba kontrolowana ma obowiązek umożliwić strażnikom miejskim przeprowadzenie działań. W przeciwnym wypadku zgodnie z ustawą o odpadach grozić jej może odpowiedzialność karna za utrudnianie czynności.

red. /jg24.pl

Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ania
Ania 20.12.2018, 19:29
Ja nie pale weglem dla przyjemnosci . Musze nosic wegiel na 3 pietro pilnowac paleniska i silowo nie daje juz rady . Mam 1200 zl emerytury i po zrobieniu oplat , wykupieniu lekow stalych zostaje mi 650 zl na miesieczne utrzymanie ,odrobnych przyjemnosciach nie ma mowy . Mnie poprostu nie stac na inne ogrzewanie aniestety 5 miesiecy w roku musze palic bo nieznosze zimna .
zatroskany
zatroskany 20.12.2018, 11:30
Ale jest tam też piec kopciuch uruchamiany od czasu do czasu, czyli nie dla ogrzewania a spalenia czegoś (???).
Siek
Siek 20.12.2018, 11:19
Drodzy Państwo a co powiecie na fakt, iż nie mogę wywietrzyć mieszkania, gdyż z jednej i drugiej strony sąsiedzi palą węglem. Przejść przez ulicę nie idzie bez zasłaniania nosa. I trudno rady na to nie ma. Urzędnicy dopytują który budynek był pierwszy zamieszkany?... Jak by to miało jakieś znaczenie. A do pieców wędruje wszystko jak leci. Życzę mieszkańcom Lubania ZDROWIA
zatroskany
zatroskany 20.12.2018, 10:31
Ale jest też piec kopciuch uruchamiany od czasu do czasu, czyli raczej nie dla celów ogrzewania a spalania czegoś (???) i wtedy nad Wyspową jest czarna chmura.
zatroskany
zatroskany 20.12.2018, 09:28
A gdzie się podział mój komentarz z prośbą o kontrolę niektórych budynków przy ulicy Wyspowej? (Został usunięty. Akurat mieliśmy okazję to widzieć, pod tym nr jest ogrzewanie gazowe. Pozdrawiam Admin)
ja
ja 17.12.2018, 19:45
zapraszam na ul.Zamkową ,Górną.
Anja
Anja 17.12.2018, 13:21
Do Lesnej zapraszamy
MłotemGłupotę!!
MłotemGłupotę!! 15.12.2018, 21:35
Niech się Szanowni Strażnicy przejdą na kopcące rakotwórczymi dymami cmentarze RP, tam zobaczą i "powąchają" a elektroniczne nosy ich aparatów zwisną na informatyczną kwintę... Jeszcze kilkanaście lat temu cmentarze w IIIRParafialnej dymiły dwa dni i dwie noce w roku (1 i 2.11) ale od jakiegoś czasu, szczególnie odkąd dzięki rozwojowi Internetu wiedza i oświecenie zdawałoby się poszły na wyżyny i są dostępne taniej niż za bezcen - pewnie z racji tej że co w nadmiarze i dostępne na każdym rogu nie jest cenione tylko ignorowane, deptane i wrzucane do śmieci - dymią one okrągły rok aż zmarli w grobach się krztuszą... Zarówno od dymów jak i od sarkastycznego śmiechu nad głupotą ludu tego w zaprzaństwie swym doskonałego trującego sobie i tak metalami ciężkimi oraz chemią wojskową oraz cywilną środowisko naturalne i to wewnętrzne każdego człowieka też czym znakomicie przyspieszają swoje "zejście do "grobowego podziemia". Tysiące toksyn - a jedna "lepsza" od drugiej! - wchłonięte do płuc w kilka sekund krew dostarczy do wszystkich 50 bilionów komórek, niech w co miliardowej uszkodzeniu ulegnie DNA - i mamy 50 000 gotowych do rozwoju w raka. Jeśli taka dioksyna, furany, bifenyle nonylowe i tysiące innych kancerogenów uszkodzą DNA komórek potomnych - zaistniała degrengolada genetyczna pójdzie w dziedziczność a sztafeta pokoleń przekaże "skazę" dalej... Niestety raz przekazane wady genetyczne mają paskudną cechę: one się kumulują w następnych pokoleniach a wystarczy kilka by osobnik był albo niezdolny do życia w ogóle, albo - jako kaleka dysfunkcyjny - był niezdolny do życia samodzielnego i spadł na barki Opieki Społecznej!! Drugim "niestety" jest to, że nikt nie jest w stanie stanąć mu na drodze do... małżeńskiego czy pozamałżeńskiego płodzenia kolejnych sobie podobnych potomnych... itd., itd...
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 15.12.2018, 19:19
Panie Burmistrzu - Wysoka Rado!
Niezwłocznie należy zakupić oczyszczacze powietrza do szkól i przedszkoli. NIEZWŁOCZNIE! Jeżeli brakuje środków to wstrzymać radnym apanaże. Oni przecież deklarowali służbę publiczną.
Dino
Dino 15.12.2018, 18:10
Oczywiscie ze pala wszystkim ,nawet jak sie skonczy wegiel to potrafia spalic nowo narodzone dziecko . Znamy juz takie przypadki , no to niech juz lepiej pala weglem .
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 15.12.2018, 17:30
Cyt. - Możliwość termicznego przetwarzania odpadów bądź nieprzestrzegania uchwały prawa miejscowego zgłaszają mieszkańcy - informuje Jan Baniak, komendant Straży Miejskiej w Lubaniu. - Przy naszej wąskiej kadrze chodzenie od domu do domu jest niemożliwe. Każde przyjęte przez nas zgłoszenie kończy się interwencją. Zależy nam, aby kontrole odbywały się w czasie palenia, a nie przykładowo po jego zakończeniu.
+++++++++++++++++
To zamiast zajmować się pierdołami, nadaniami patronatów i innych usakralnionych bzdur - kupcie drona ze stosownym wyposażeniem i nie trzeba będzie chodzić "od domu do domu". Będziemy za to dłużej w zdrowiu. Natomiast od patronatów i innych..."igrzysk" zdrowia nie przybywa, co najwyżej pogłębia się nawiedzana świętobliwie głupota.
sąsiad
sąsiad 15.12.2018, 16:58
Zapraszam do przeprowadzenia kontroli na ul Miodowej nr 8, nr.10 ponieważ od kilku dni z kominów uchodził czarny i cuchnacy dyma z komina domu o nr 11 także czasami wydobywa sie niemiła woń i zapachy
Krzysiek
Krzysiek 16.12.2018, 16:19
Coś Ci się chyba popieprzyło. Na tej uliczce jest jeden domek, z którego często się dymi, ale to od strony Pastelowej. Nie śmierdzi plastikami a raczej jakimś niewysezonowanym drewnem. Jeden z numerów, który podałeś ogrzewany jest gazem, więc wypisujesz banialuki.
ada
ada 15.12.2018, 14:31
Zapraszam naszych strażników miejskich na spacer po osiedlu domków jednorodzinnych na ul. Górniczą i niedaleko na ul, Esperantystów. Parę dni temu z przekazów medialnych dowiedzieliśmy się ,że w Lubaniu było najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce i prym również wiedziemy wśród miast w Europie. Panie Burmistrzu, może czas najwyższy wzorem innych miast zmobilizować odpowiednie służby do działania . Program " czyste powietrze "może dać efekty za kilka lat a póki co, nasze dzieci zamiast ruchu na świeżym powietrzu są zmuszone siedzieć w domu
Ggg
Ggg 15.12.2018, 07:23
Palenie "od gory" nie zawsze jest możliwe. W moim piecu ruszt wodny jest w dolnej części pieca. Więc paląc od góry nie nagrzeję wody. Piec jest nowy. I co mądrale na to? Łatwo pisac tym co pieca na oczy nie widzieli bo ich źródłem ciepla jest grzejnik na ścianie
Rafał A
Rafał A 16.12.2018, 13:28
To co piszesz nie jest prawdą ruszt wodny wcale nie jest decydującym elementem w zakresie wymiany ciepła między źródłem ciepła a wodą. Palenie od góry zawsze ma sens i da sie zrealizować zwłaszcza jesli zamontuje si sterownik pompy i dmuchawy (koszt całkowity ok 320zł). Idea palenia od góry jest taka że spalają sie w ogniu substancje smołopochodne i nie ma smogu
Jolo
Jolo 15.12.2018, 07:23
Niech jadą do Koscielnika na osiedle. Tam wieczorem nie da się oddychać. Aż dziw, że tamtejsi mieszkańcy jeszcze się nie podusili. Niektórzy pala czym popadnie bo ich nie stać na opał. A tak prawdę mówiąc, tam już dawno powinni zakazać palenia w piecach na tym osiedlu. Na 73 mieszkania niech każdy rozpali w piecu to niech wtedy przyjadą z kontrolą... Tam nie ma czym oddychać w okresie zimowym. Dziwne, że jeszcze nikt się tym nie zainteresowal.. Bloki stoją w idealnym miejscu by móc zainstalować solary na dachach... Wiem że to duża inwestycja ale można się starać o dotacje na taki cel..
komar
komar 15.12.2018, 00:51
Gratulacje dla redaktora za wybór obrazka do tego artykułu. Pierwsza myśl po rzuceniu okiem, to taka, że zawsze palenie od dołu jest złe. A to nie prawda. Tak dla wiedzy panów redaktorów - nie w każdym kotle c.o. pali się od góry, a jedynie w tych konstrukcyjnie przystosowanych do takiego palenia (kotły górnego spalania). W kotłach dolnego spalania pali się od dołu. I przy poprawnym użytkowaniu, wcale tak nie dymią, jakby wynikało to z rysunku. Trochę rzetelności panie redaktor, trochę rzetelności.
Czytelnik
Czytelnik 15.12.2018, 12:50
Przecież jest podany link do instrukcji i tam jest jak byk napisane gdzie można rozpalać od góry a gdzie nie. Rozumiem, że czasem się nie chce do końca czytać dokładnie, ale tam akurat jest dużo obrazków...
P.
P. 14.12.2018, 23:05
Ciekawe ...wg komendanta w Lubaniu jest wąska kadra .... Hmm....A może dzielni strażnicy ruszyli by tyłki z samochodów i przeszli się ulicami miasta ,natychmiast wyczuliby smrodek spalin .Ale cóż nowe autko wygodniejsze .Swoją drogą czy w Lubaniu jest potrzebna Straż Miejska .Czy ktoś zadał sobie pytanie ile kosztuje utrzymanie kilkunastu funkcjonariuszy ???
I po co to wszystko żeby rozdawać odblaski dzieciakom i ciągle jęczeć o brakach kadrowych ???
Większy Zgorzelec już kilka lat temu zlikwidował tą formację
Czy nie lepiej byłoby żeby miasto utrzymywało 2-3 etaty w policji ze wszkazaniem zadań dla "swoich " funkcjonariuszy .Uprawnienia większe ,poważanie też a wszystko w ramach istniejących struktur .
do P.
do P. 17.12.2018, 09:49
Jakoś "dzielnych policjantów" w patrolu pieszym nie widziałem jeszcze.
Ilu jest policjantów w KPP Lubań?
Z...
Z... 15.12.2018, 18:54
W Zgorzelcu zostanie powolna straz od nowa. Policji nie ma nie zajmują się sprawami którymi zajmowali się strażnicy. Nie wiesz co piszesz z tymi zadaniami dla swoich....
Efreet
Efreet 14.12.2018, 22:44
Niech nasi komandosi miejscy zaczna od kontrolowania wegla na składacho opałów a puzniej niech kontroluja domy. Uupppss sorry zapomniałem to pewnie przerasta ich lepiej odrazu kontrolować domy.
do Efret
do Efret 17.12.2018, 09:53
Niech nasz komandos sięgnie czasem do słownika ortograficznego.
Xyz
Xyz 14.12.2018, 22:33
Ty to naprawde bizon jestes . U nas wszyscy dostaja wegiel z opieki tylko sprzedaja taniej i wszystko idzie na przelew . Jak przyjdzie zima to pala gumowcam, butelkami ,starymi buciorami i lakierowanymi plytami po starych meblach , nawet starymi ciuchami . Straz Miejska do roboty bo czarnego ,smierdzacego dymu jak leci z komina ,nie da sie ukryc .Nie ma takiej opcji .
KJ
KJ 14.12.2018, 21:49
A może jednak jako portal głównie informacyjny zasięgniecie wiedzy i udostępnicie ja czytelnikom np na temat dofinansowań z UE na wymiany kotlów i docieplenie domów... Dlaczego o tym nie piszecie...
:)