Ostatnie decyzje i ostatnia sesja Rady Miasta Lubań VII kadencji

  • 17.10.2018, 21:20 (aktualizacja 17.10.2018, 23:15)
  • red.
Ostatnie decyzje i ostatnia sesja Rady Miasta Lubań VII kadencji

Podziel się:

Oceń:

We wtorek po raz ostatni obradowała rada miejska VII kadencji i wbrew pozorom nie było to jedynie formalne spotkanie, na którym ściskano sobie dłonie i z łezką w oku wspominano ubiegłe cztery lata.

Wtorkowe posiedzenie było ostatnim przed wyborami, dlatego zostało pozbawione punktów dotyczących zgłaszania interpelacji, wniosków i zapytań oraz odpowiedzi na nie. Mimo to radni i tak złożyli swoje wnioski oraz podjęli kilka przygotowanych uchwał. Nie zabrakło też dyskusji nad wprowadzanymi przez radę zmianami do budżetu.

Na ostatnią sesję przygotowano kilka uchwał, a dotyczyły one między innymi przyjęcia rocznego programu współpracy samorządu Gminy Miejskiej Lubań z organizacjami pozarządowymi na 2019 rok, zmian w statucie miasta czy o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych przy ulicy Łącznej. Przyjęto zmiany w budżecie miasta na rok 2018 i przystąpiono do przyjęcia Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego południowej i zachodniej części Dolnego Śląska, zwanej „Strategia Rozwoju Sudety 2030”. Dyskusję wywołał dopiero projekt zmieniający wieloletnią prognozę finansową Gminy Miejskiej Lubań na lata 2018 – 2030.

Radny Henryk Rogacki oznajmił, że klub, który reprezentuje nie będzie głosował za przyjęciem uchwały.

Nie możemy zgodzić się z tym, że środki które kiedyś, w znacznej kwocie przewidywane były na remont domu kultury, w tym oraz przyszłym roku, zostały zmniejszone do kwoty zerowej, a w roku 2020 przy tamtych potrzebach ma to być aż 156 tys zł. - mówił radny Rogacki. - Drugą kwestią o której chciałbym powiedzieć jest przebudowa ul. Głównej oraz Mostowej. Bodajże w marcu zdejmowaliśmy z budżetu realizację zadania polegającego na remoncie ul. Mostowej, mówiliśmy wtedy o potrzebie remontu ul. Głównej. Na poprzedniej sesji wprowadziliśmy do budżetu przebudowę ul. Głównej i Mostowej za 100 tys. zł. Za te pieniądze w roku bieżącym i przyszłym nikt nie jest w stanie ulicy Głównej wyremontować. Nie wiem nawet czy te pieniądze starczą na projekt budowlany.

Od razu o głos poprosił Arkadiusz Słowiński, burmistrz miasta i stwierdził, że nie rozumie zarzutów, które wyraził Henryk Rogacki, bowiem bardzo jasno tłumaczył kwestie ul. Głównej i Mostowej na poprzedniej sesji (Link do 51 sesji i wyjaśnień burmistrza). Wypominał również radnemu Kardeli, że łatwo było przyprowadzić mieszkańców ul. Mostowej, gdy remont ich ulicy zdejmowany był z budżetu ze względy na niepełną dokumentację, jednak gdy ul. Mostowa wraca do realizacji, radny o tym fakcie nie poinformował już mieszkańców.

Co do ul. Głównej proszę sięgnąć pamięcią wstecz, Pan był przecież zastępcą burmistrza i wie jak administracja funkcjonuje. 100 tys. zł, które są na ul. Główną w wieloletniej prognozie są to pieniądze na dokumentację techniczną. (…) Co ja mam wpisać w wieloletniej prognozie finansowej na kolejne lata w kwestii ul. Głównej jeżeli ja nie znam kosztorysu? Mogę oczywiście z sufitu sobie wymyślić, że jest to 6 mln zł i rozpisać to na kilka etapów, ale co będzie jeżeli kosztorysant stwierdzi, że jest to 8 mln zł? Pierwsi będziecie krzyczeć, że nie potrafimy liczyć, bo tak już było. Zróbmy najpierw dokumentację. - ripostował burmistrz. Link do pełnej dyskusji z 52 sesji.

Ostatecznie wieloletnią prognozę przyjęto przy trzech głosach przeciw i jednym wstrzymującym się.

Po tej emocjonalnej wymianie zdań przyszedł czas na podziękowania za cztery lata wspólnej pracy i nieraz trudnych dyskusji. Przewodniczący Rady Miasta Jan Hofbauer z tej okazji rozdał wszystkim członkom rady, burmistrzowi i sekretarz Marzenie Różańskiej pamiątkowe albumy Polska niepodległa. 

Akcentem kończącym sesję była informacja o wnioskach złożonych przez radną Małgorzatę Grzesiak i radnego Mateusza Zajdla aby na placu przy ratuszu ustawić ławeczkę z postacią wybitnego lubaniaka Ludwika Anioła. Radni jednogłośnie wyrazili nadzieję, że rada VIII kadencji zrealizuje ostatni wniosek rady, która kończy kadencję.

red.

Zdjęcia (24)

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lola
Lola 18.10.2018, 16:34
Kamil G to się ledwo na zdjęciu zmieścił że aż głowę zadziera a łep ma jakby wpadł do ula ???
m
m 18.10.2018, 10:53
dobrze, że jest zdjęcie bo mam okazję dowiedzieć się kto był radnym
były wyborca
były wyborca 18.10.2018, 10:45
łączy ich nie Lubań tylko obłuda. Kandydatna burmistrza zaczynał w Rodzinach Katolickich później PiS, PO teraz cholera wie co.
m
m 18.10.2018, 10:59
na mieście mówią, że pan Chojnacki jest kandydatem PO i jej szefa pana Rowińskiego. Nawet ludzie już typują listę osób na nowych kandydatów na prezesów wodociągów, pec-u i zgiuk. Raczej wymieniają same nazwiska partyjne z PO.
Nie na darmo zainwestowano w kandydata
Karol
Karol 18.10.2018, 12:17
Ci co znają rzeczywiste nazwiska tylko się z tego śmieją. Nikt ze starej ekipy nie wraca :D Już nie wspominając, że nie są planowane zmiany wśród prezesów miejskich spółek. A łączenie Chojnackiego i lubańskiej PO to już największe nieporozumienie
m
m 18.10.2018, 13:21
no nie wiem. Ludzie różnie mówią.
Jak nikt ze starej ekipy nie wraca skoro pchają się na radnych?. Prawie cała wierchuszka PO i to z tego samego komitetu co Pan Chojnacki.
gość
gość 18.10.2018, 10:04
Hehe, czyli Platforma Obywatelska czyli Łączy nas Lubań zagłosowali przeciw przebudowie ulicy Głównej? Dziękujemy takim radnym i takim ugrupowaniom. Mieszkańcy Uniegoszczy im podziękują w niedzielę.

Pozostałe