Gorsze dzieci? SP2 bez dotacji

  • 02.10.2018, 18:33 (aktualizacja 05.10.2018, 14:43)
  • red.
Gorsze dzieci? SP2 bez dotacji pixabay

Podziel się:

Oceń:

Wczorajsza informacja o dotacji dla lubańskich szkół podstawowych zelektryzowała część rodziców, szczególnie tych, których dzieci uczęszczają do SP2. Dlaczego? To jedyna szkoła, która nawet nie złożyła wniosku o dofinansowanie, czyżby SP2 była jedyną szkołą bez potrzeb?

Unijna dotacja dla Szkół Podstawowych nr 1, 3 i 4 opiewa na 1,2 mln złotych i pozwoli zrealizować program, który oprócz uczniów edukować będzie również nauczycieli. Uczniowie natomiast skorzystają nie tylko z dodatkowych zajęć z języków obcych czy robotyki, zyskają także nowoczesny sprzęt i wyposażenie sal. Skala przedsięwzięcia jest dość spora i to powód do zadowolenia, bo przecież każda inwestycja w edukację to dobra inwestycja. Niemniej, wiadomość wzbudziła wiele pytań, dziś napisali do nas rodzice uczniów SP2:

Wczoraj na portalach miejskich ukazała się informacja o przystąpieniu szkół podstawowych z Lubania do programu, który zakłada realizację dodatkowych zajęć i doposażenia pracowni w miejscowych szkołach. Informacja rewelacyjna - jednakże nie dla szkoły naszych dzieci. Wszystkie bowiem szkoły, oprócz SP nr 2 w Lubaniu, przystąpiły do programu. Wszyscy chętni uczniowie z szansy skorzystają, bo jak wiemy budżet oświatowy od lat jest deficytowy i programy dofinansowujące są świetną alternatywą dla dyrektorów i uczniów. Nie rozumiemy tylko dlaczego SP nr 2 w Lubaniu nie przystąpiła do programu, jeśli Pani Dyrektor ubolewała nad faktem, że jej wniosek o dodatkowe godziny pozalekcyjne został rozpatrzony negatywnie przez Burmistrza. Szkoła nie ma środków na rozwijanie zainteresowań, dzieci nie mają pracowni na miarę nowoczesnej szkoły, maluchy bawią się na wybetonowanym placu, bo obiecany plac zabaw nie pojawił się na terenie szkoły. Świetlica to niewielka sala, na której dzieci równocześnie odrabiają lekcje, wygłupiają się na materacach i jedzą obiad. A budynek wielki - z możliwościami, tylko niewykorzystanymi. I jak się wczoraj okazało - Dyrektor nie wykorzystał szansy na zmianę czy poprawę sytuacji, nie mając alternatywnego pomysłu. 

Jako rodzice, którzy zaufali dyrektorowi i powierzyli szkole nasze dzieci, chcielibyśmy uzyskać odpowiedź na pytanie - dlaczego nasze dzieci? Dlaczego jako jedyni w mieście będziemy za dodatkowe zajęcia płacić w prywatnych placówkach, gdy tymczasem koledzy ze szkół nr 1, 3 i 4 zajęcia takie otrzymają zupełnie za darmo, na terenie szkoły. Chcemy też wiedzieć co w zamian za taką sytuację, za zawiedzione zaufanie rodziców do dyrektora, otrzymają nasze dzieci. 

Rodzice uczniów SP2 w Lubaniu

Sprawdziliśmy, jak się okazuje, szkoła po prostu nie złożyła wniosku o dofinansowanie. Pojawiło się pytanie dlaczego dyrekcja SP2 nawet nie podjęła próby pozyskania środków. Niestety nie dane było nam usłyszeć odpowiedzi, gdyż dyrektorki jaki  jej zastępcy nie było dziś w placówce. W związku z tym o wyjaśnienia poprosiliśmy Arkadiusza Słowińskiego, burmistrza Lubania.

Jako miasto zaprosiliśmy do programu wszystkie lubańskie podstawówki, odpowiedziały SP1, SP3 i SP4 i efektem tego jest niebawem ruszający program. SP2 nie udzieliła żadnej odpowiedzi i nie wskazała żadnych potrzeb – usłyszeliśmy od Arkadiusza Słowińskiego, burmistrza Lubania.

To co się wydarzyło dla wielu rodziców jest szokiem, bowiem zapisywali swoje dzieci do szkoły, która pod względem aktywności jeszcze niedawno wiodła prym wśród lubańskich placówek. 

red.

Komentarze (82)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marianna
Marianna 03.10.2018, 07:29
Co macie na myśli pisząc, że zmieniła się pani dyrektor? Przecież chyba po zmianie siedziby nadal tę funkcję piastuje ta sama osoba?

Ale abstra***ąc od tego jakoś nie mam zaufania do tej szkoły. Jest kilka ciekawych pomysłów, ale nie wszystko mi się podoba/podobało, jak np. wymaganie od uczniów, również niewierzących, aby wykonywały w domu palmy wielkanocne, w innym wypadku dzieci mają obniżone zachowanie (na szczęście od niedawna już nie ma tego przymusu). Robienie w szkole ankiet dotyczących uczniów do których dzieci mają zastrzeżenia, omawianie ich problemów w klasie, podsycanie nienawiści i przypinanie komuś łatki osoby gorszej kategorii. Rozumiem, że są dzieci bardziej problematyczne,, ale ten sposób działania odnosi odwrotny efekt i takiego piętnowania nie powinno być ze strony nauczycieli. Urządzanie konkursów na najładniejsze/najmądrzejsze dzieci, a więc uczniowie są już oceniani nie tylko na podstawie wiedzy. Dlaczego by nie zrobić konkursu na najładniejszych nauczycieli?
Ignorowanie przez nauczycieli wulgaryzmów ze strony uczniów. Rozumiem, że dzieci teraz mają inne podejście do przekleństw, ale jeśli nauczyciel dyżurujący udaje, że nie słyszy, to wydaje się to dość niepokojące.
Kamila
Kamila 03.10.2018, 01:07
Wszyscy tak hejtują tą dyrektorkę, a nawet nie jest potwierdzone, że szkoła tę propozycję rzeczywiście dostała. Ja się zastanawiam gdzie był Urząd? Dlaczego nikt nie zainteresował się tym, że szkoła do projektu nie przystępuje? Dlaczego Burmistrz jako przełożony dyrektorki nie nakazał jej przystąpienia do projektu? Coś mi tu nie pasuje
P.T
P.T 03.10.2018, 08:09
W tekście jest fragment mówiący "sprawdziliśmy ,szkoła po prostu nie zlozyla wniosku ".Więc jak czytamy ,informacja jest potwierdzona.
Były rodzic
Były rodzic 02.10.2018, 23:57
Czy tylko wybrane komentarze są zamieszczane? Nie mogę doczekać się swojego!
Rodzic :)
Rodzic :) 03.10.2018, 23:05
Ten ? - dziwne . Dlaczego tak napadasz na Panią Dyrektor? Masz jakiś w tym swój interes ?

Obserwator
Obserwator 02.10.2018, 22:36
A Pani dyrektor na zwolnieniu .Przypadek? - nie sądzę .......
Matka
Matka 02.10.2018, 22:10
Trzeba chyba dokładnie wybadac sprawę i sprawdzić czy wniosek wypłynął że szkoły czy nie. Może gdzieś zaginął? Pytanie czy u dyrekcji czy w urzędzie? Swoją stroną zapowiada się niczym akcja szpiegowska. Ale dopiero wtedy będzie wiadomo kto zawinił : dyrekcja czy urząd. Wydaje mi się to rozsądnym rozwiązaniem w takiej sytuacji.
m
m 04.10.2018, 19:29
I po co te bzdury? Po co rozmydlać odpowiedzialność? Stało się i trudno. Akurat ten jeden wniosek z tej jednej szkoły miał zaginąć z urzędzie? Daj kobieto spokój.
A z dyrektorami szkół jest ten problem, że władze samorządowe mają znikomy wpływ na ich powołanie a muszą z nimi współpracować. Największy wpływ na wybór dyrektora szkoły ma kuratorium, sami nauczyciele i związki zawodowe.
Nawet burmistrz sam zwolnić nie może dyrektora. To chory uklad. jaki cały system nauczania i dziwoląg w postaci karty nauczycielskiej czyli przywilejów dla nauczucieli nie wiadomo za co
Rodzic
Rodzic 02.10.2018, 22:29
W tej sytuacji to czas zmienić dyrekcje szkoły... Obena p.dyrektor właśnie pokazała, że jest człowiekiem na niewłaściwym stanowisku. I jedyne co może nam zaproponować to brak rozwoju dla naszych dzieci.
Ojciec
Ojciec 02.10.2018, 21:59
Uważam że Art..39 ust. 4 ustawy o systemie oświaty mówiący, że "dyrektor szkoły w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z radą szkoły, radą pedagogiczną, rodzicami i samorządem uczniowskim" został mocno pominięty przez Panią dyrektor. A nawet pokuszę się stwierdzenie, że doszło do samowoli w decydowaniu o rozwoju naszych dzieci. Myślę, że przydałaby się jakaś taczka do uprzątnięcia tego g...a.
Piotr
Piotr 02.10.2018, 21:36
To nie wina dyrektorki szkoly, a zgrzyty z władzami miasta. Burmistrz karze za to całą szkołę i nasze dzieci. Wszystkich powinno się traktować jednakowo.
Robson
Robson 02.10.2018, 21:46
Zmienić burmistrza
Jola
Jola 03.10.2018, 13:53
Tak, też tak uważam. Jeżeli w grę wchodziły tak ważne decyzję, burmistrz powinien z urzędu interweniować, dlaczego szkoła nie przystąpiła do projektu. To było jego zas.... obowiązkiem. Uważam, że obecnie burmistrz i osoby nadzoruje w mieście oświatę chcą z niej zrobić kozła ofiar ego i wymienić na Panią Aleksander. Onaa bardzo duże wpływy. Tak mi się zdaje.
lubaniak
lubaniak 02.10.2018, 22:02
Robson nie mieszaj szkoły do kampanii wyborczej. Szkoła powinna być apolityczna.
A dyrektorkę po prostu nowa sytuacja przerosła.
lubaniak
lubaniak 02.10.2018, 21:51
zmienić dyrektora SP2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
wyborca
wyborca 02.10.2018, 21:51
raczej nie wyjścia, gorzej już być nie może! a miejsce a rankingu to pokazuje.
lubaniak
lubaniak 02.10.2018, 21:46
Burmistrz wysłał propozycję do wszystkich szkół. Niestety tylko Sp2, a właściwie dyrektor SP2 olał wszystko!!!
Były rodzic
Były rodzic 03.10.2018, 22:43
dziwne . Dlaczego tak napadasz na Panią Dyrektor? Masz jakiś w tym swój interes ?
Arkadiusz Słowiński
Arkadiusz Słowiński 02.10.2018, 21:36
Małe sprostowanie pewnej informacji, która znalazła się w tekście. W Szkole Podstawowej nr 2 w Lubaniu, niebawem, pojawi się całkiem nowy plac zabaw. Budżet miasta przeznaczył na ten cel ponad 40 tyś. złotych. O to, aby wspomniany jak najszybciej powstał na terenie placówki zabiegała między innymi Pani Dyrektor. Niestety firmy parające się produkcją i montażem urządzeń małą "pełne portfele" zamówień co skutkuje wydłużeniem czasu oczekiwania na realizację zlecenia (z tego co pamiętam złożonego w sierpniu).
ja
ja 03.10.2018, 07:48
małe sprostowanie: do tego że powstanie plac zabaw przyczyniła się tegoroczna petycja rodziców do burmistrza a nie starania p. dyrektor.
Mama dziecka z sp2
Mama dziecka z sp2 02.10.2018, 22:19
Zabiegała o plac zabaw bo nie miała wyjścia ,obiecała to już na początku roku szkolnego 2017/2018.Więc żadna łaska,ani wspaniałomyślność tylko zasrany obowiązek .Obecnie przez brak zajęć dodatkowych np. z języka angielskiego jestem zmuszona wydać 500 zł na lekcje prywatne. A mogły być dla wszystkich uczniów nie nadwyrężając portfeli rodziców .Jest głupotą widzieć pieniądze "leżące na ulicy "i sie po nie nie schylić!
obserwator
obserwator 02.10.2018, 21:48
Znowu panie Burmistrzu czysta gotówka z budżetu miasta? Czy jednak jakiś drobny środek zewnętrzny?
Leszek
Leszek 03.10.2018, 09:48
I w rankingu miast (inwestycje) jesteśmy gorsi od Olszyny i Mirska! tragedia!!!!
Robson
Robson 02.10.2018, 21:44
A co do tego wszystkiego ma plac zabaw? Czy plac zabaw załatwi wszystko? Z pełnym szacunkiem.
Obserwator
Obserwator 02.10.2018, 21:35
A może ktoś nie może znieść swojej porażki i dalej kopie dołki zamiast zająć się swoją robotą. Pozdrawienia dla byłej.
RODZIC
RODZIC 03.10.2018, 23:10
Skandalem jest to, że ktoś probuje odwracać uwage od własciwego problemu. Szkola zostala pozbawiona potężnej dotacji z ktorej mogly skorzystac dzieci i pedagodzy
Robson
Robson 02.10.2018, 21:45
Była ma na tyle fajną pracę,że nie patrzy wstecz. Spójrz na problem obecnej.
Kola
Kola 03.10.2018, 22:46
dziwne ? Robson zna była Obserwatora? Czyżby nowy byłej
Rodzic z sp2
Rodzic z sp2 02.10.2018, 21:19
Najgorsze z tego wszystkiego jest to,że nasze dzieci rzeczywiście nie mają możliwości rozwoju swoich zainteresowań i pasji w tej szkole .Przecież w wielu przypadkach to właśnie poprzednia dobra opinia o szkole decydowała o tym gdzie zapiszemy nasze dzieci do pierwszej klasy .Mówiło się ,że to szkoła z tradycjami,natomiast teraz jest to tradycyjne olewanie rodziców którzy zaufali Pani dyrektor .Zostaliśmy z niczym .....
Robson
Robson 02.10.2018, 21:11
Tej Pani już dziękujemy
Mama
Mama 03.10.2018, 19:21
SP2
lubaniak
lubaniak 02.10.2018, 21:00
Jaki pan taki kram.
Nic dodać nic ująć.
wyborca
wyborca 02.10.2018, 21:23
To Pan Burmistrz nie widział od kogo wnioski wpływają? Takich rzeczy trzeba pilnować!
Bylyuczen
Bylyuczen 02.10.2018, 20:57
Co może dyrektor? Albo ciągnie ten wózek do przodu, albo niszczy.
Kolejny rodzic
Kolejny rodzic 02.10.2018, 21:06
Może chociażby złożyć wniosek. Przynajmniej nie byłoby takiego żalu. A nie mieć to w nosie.
Kolejny rodzic
Kolejny rodzic 02.10.2018, 20:50
Nie rozumiem jak można było odpuścić tak duży i fajny projekt. To wręcz niedopuszczalne. Szkoda słów. Za to jest wielki żal :(
Rabcio
Rabcio 02.10.2018, 20:43
Było głośno o tej szkole i coś się działo ale dzięki innej pani dyrektor ktora odeszła do innej placówki. Teraz obecna pani dyrektor jest panią na włościach która nic nie robi . Powinna po tym odejść ze stanowiska i przyznać się do winy
Rodzic2
Rodzic2 02.10.2018, 20:34
Skandaliczny brak profesjonalizmu ze strony dyrektora. Najlepiej odsiedzieć swoje, udać, że się "coś" robi i dyla do domku na serial. Przecież jeszcze niedawno o tej szkole wiedział każdy. A dzisiaj... Szkoda słów. Z wielką nadzieją oddawała dziecko do tej szkoły. Dziś została tylko gorycz bierności p. dyrektor.
Żal potencjału nauczycieli, którzy pod rządami tej pani pracują i mają związane ręce.
Rodzic
Rodzic 02.10.2018, 20:20
Ja mam nadzieje, że pani dyrektor podejmie właściwą decyzję co do sprawowania dalej tej funkcji. Oczywiście rodzice wiedzą jaka powinna byc.
Nic sie nie zmieni
Nic sie nie zmieni 03.10.2018, 23:14
Pani dyrektor podejmie taka decyzje jakiej oczekują burmistrzowie. Sprawa przycichnie a mierna, ale wierna bedzie nadal sprawowala rządy
Wściekły rodzic