Relacja z Festiwalu Literackiego

  • 02.10.2018, 15:08 (aktualizacja 02.10.2018, 17:19)
  • MiPBP w Lubaniu/red.
Relacja z Festiwalu Literackiego

Podziel się:

Oceń:

Pierwsza edycja Lubańskiego Festiwalu Literackiego już za nami. Przez dwa tygodnie gośćmi Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej byli ludzie, dla których zwiedzanie świata stało się wielką pasją lub nawet stylem życia. Jeśli przegapiliście spotkania w bibliotece, specjalnie dla spóźnialskich prezentujemy dwa filmy prezentowane w trakcie festiwalu.

Byli u nas lokalni pasjonaci podróżowania (Aleksandra Nowak, Rafał Klapetek, Maciej i Przemek Siemaszko, Grzegorz Żak). Wysłuchaliśmy opowieści o wspinaczkach wysokogórskich, wyprawach do egzotycznych krajów, o niezwykłych, czasem niebezpiecznych przygodach. Za pośrednictwem osób, które zechciały przyjąć nasze zaproszenie, odwiedziliśmy wszystkie kontynenty i odbyliśmy wędrówkę w głąb siebie. Poznaliśmy tajniki bezpiecznego i taniego podróżowania bazując na wiedzy przekazanej przez autorów blogów podróżniczych (www.paragonzpodrozy, www.zbusemprzezswiat).

Festiwal był również okazją, by odbyć wędrówkę literacką szlakiem autorów powieści o miłości (Agata Czykierda-Grabowska), zajrzeć w głąb własnej duszy (spotkanie z psycholog Marią Rotkiel), a nawet przeanaliziować wątek miłości i podróży w literaturze podczas wykładu dr hab. Uniwersytetu Wrocławskiego Dorotą Machułko.

Wydarzeniem wieńczącym cykl spotkań był festyn zorganizowany 29 września przed lubańskim Ratuszem. Wraz z Łużyckim Centrum Rozwoju, Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK, biurami podróży Sunny Holiday i Wakacje.pl przygotowaliśmy moc atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Były quizy z nagrodami, sprzedaż przewodników i książek podróżniczych, wystawa fotograficzna. Najmłodsi mogli nauczyć się programowania robotów Photon, wykonać prace plastyczne, pomalować twarze. Maluchy do lat trzech mogły założyć kartę czytelnika i otrzymać książkę w prezencie. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Exeqvo ze Zgorzelca.

Serdecznie dziękujemy wspaniałym gościom, którzy znaleźli czas, aby podzielić się swoimi doświadczeniami, relacjami, fotografiami i nagraniami z dalekich wypraw. Dziękujemy również mieszkańcom Lubania i okolic za uczestnictwo w Festiwalu, słowa wsparcia i uśmiechy zadowolenia.

Inicjatywa Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej była realizowana w ramach projektu "Z książką w podróży i o podróży" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Filmy poniżej są autorstwa pochodzących z Lubania Przemka i Macieja Siemaszków. Starszy z pasją odkrywa tajemnice czarnego kontynentu, młodszy zdobywa górskie szczyty. 

Wspomnienia z Ugandy from siemovie on Vimeo.

MiPBP w Lubaniu/red.

Zdjęcia (9)

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

walery
walery 02.10.2018, 23:20
Wolność nie polega na hasaniu, tylko na odpowiedzialności
Jola
Jola 03.10.2018, 07:59
Ale dysonas zostaje
Jola
Jola 02.10.2018, 22:36
Jednak, lepiej by było nie zapraszać Pana Klapetka że względu na jego start w wyborach powiatowych? Jakoś niezręcznie.?

Pozostałe