Festyn na zakończenie lata

  • 26.09.2018, 09:12
  • ŁCR
Festyn na zakończenie lata

Podziel się:

Oceń:

Lubań zakończył lato dobrą zabawą. Za sprawą aktywnej, lubańskiej młodzieży oraz gości z łotewskiego miasta Daugavpils park przy Wieży Brackiej wypełniły w piątek 21 września liczne atrakcje dla dzieci.

Rodzinny festyn „Baw się razem z nami”, zorganizowany przez polsko-łotewski zespół młodzieży przy wparciu Miasta Lubań, przyciągnął w słoneczne popołudnie rzesze najmłodszych lubaniaków spragnionych udanej zabawy.

Było w czym wybierać. Na scenie, koordynowanej przez Miejski Dom Kultury w Lubaniu, młodzież prezentowała swoje liczne talenty muzyczne i teatralne. Zabrzmiały przeboje z obu krajów, w języku polskim, łotewskim i angielskim. Rzecz jasna nie zabrakło piosenek dziecięcych. Publiczność usłyszała między innymi takie hity dla dzieci jak „Kolorowe kredki” i „Jagódki”. Mali i starsi widzowie zobaczyli też autorski spektakl przygotowany przez młodzież we współpracy z Iwoną Tołstołucka-Świcą. Historia królewny Śnieżki, która zatraciła się w wirtualnym świecie, zapominając o najbliższych jej siedmiu krasnoludkach, niosła ważne przesłanie. Zamiast marnować swój czas wolny przed komputerem lub telefonem warto spędzić go aktywnie z innymi osobami ważnymi w naszym życiu – wspólnie pobawić się lub „potańcować”. Okazji do wspólnych tańców było już wiele na samym festynie. Ze sceny królowała zumba, zaś wokół fontanny w parku młodzi organizatorzy oraz uczestnicy odtańczyli z werwą popularny taniec „belgijkę”.

Równie wiele działo się na stanowiskach animacyjnych, rozrzuconych w różnych częściach parku. Dzieci, wspierane przez swoich rodziców, aktywnie uczestniczyły w zabawach takich jak kółko i krzyżyk, gra w klasy, bierki, robienie figurek z masy solnej oraz gry z chustą animacyjną. Z pewnością część małych uczestników odkryła po raz pierwszy urok dawnych zabaw podwórkowych, dla towarzyszących im rodziców był to zaś powrót do lat ich dzieciństwa. Radosny tato,  grający w klasy, czy mama bawiąca się z synkiem z kółko i krzyżyk to nierzadkie widoki podczas piątkowego popołudnia w lubańskim parku.  W trakcie festynu można było za darmo pobawić się w puszczanie wielkich baniek mydlanych, pomalować twarz lub zdobyć fantazyjne, kolorowe zwierzątka, kwiatki czy miecze wykonane z balonów. Za aktywny udział dzieci dostawały naklejki, na koniec zabawy były wynagradzane słodkimi nagrodami.

Młodzi animatorzy z Klubu Liderów Młodzieżowych w Lubaniu i J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzija w Daugavpils  spisali się z pewnością na szóstkę z plusem. Festyn przygotowała i przeprowadziła 24-osobowa grupa  młodzieży podczas polsko-łotewskiego spotkania, trwającego od 17 do 23 września. Projekt, realizowany przez lubańskie Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”, nosił nazwę „Play with us”, czyli „Baw się razem z nami”. Organizację przedsięwzięcia finansowała Unia Europejska z programu Erasmus+. Było to już trzecie wspólne spotkanie grup z obu miast. Poprzednie miały miejsce w roku 2016 i 2017 w Krzyżowej koło Świdnicy. Tym razem młodzi mieszkańcy Lubania zaprosili swoich rówieśników z Łotwy do rodzinnego miasta. Bazą pobytu była agroturystyka „Karłowicka Dolina” w Karłowicach. Główne działania odbywały się zaś w samym Lubaniu.

„Już od pierwszego dnia znaleźliśmy „wspólny język”, który pomógł nam w zaplanowaniu naszego fantastycznego festynu. W trakcie projektu każdy z nas mógł zademonstrować swój talent albo odkryć swoje nowe, dotąd ukryte umiejętności” - mówi Dominik Różnicki z polskiej grupy,  konferansjer podczas  festynu.

„Dzięki projektowi nabraliśmy nowych doświadczeń, wyciągnęliśmy wnioski na przyszłość. Jeszcze lepiej będziemy organizować kolejne projekty i festyny. Oczywiście mamy nadzieję na dalszą współpracę pomiędzy Polską a Łotwą. Ważne jest dla nas utrzymywanie naszych bliskich relacji” - dodaje Viktorija Golodovska z Daugavpils, prowadząca w piątkowe popołudnie wspólnie z Dominikiem konferansjerkę na scenie. 

Organizację festynu wsparł Miejski Dom Kultury oraz Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu.

Uczestnicy projektu:

grupa polska: Jessica Gałowska, Dorota Gładysz, Karolina Hajdukiewicz, Wiwianna Kinal, Agata Kuligowska, Gabriela Lubas, Ewa Malung, Klaudia Niestier, Dominik Różnicki, Agata Sobczak, Karolina Szewczyk, Eryk Tropiejko,

grupa łotewska: Ilze Baika, Ritvars Balodis, Eduards Belnikovs, Viktorija Golodovska, Snezana Grahovska, Alina Hačetlova, Arturs Jankovskis, Vjaceslavs Kozlovskis, Ludmila Scerbakova, Jolanta Smulko, Eduards Tuziks, Evelina Voino.

Wolontariusze wspierający organizację festynu: Maciej Białkowski, Klaudia Dziura, Marcin Wicher.

Projekt „Play with us” jest realizowany przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu, we współpracy z J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzija w Daugavpils (Łotwa), przy finansowaniu przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+

ŁCR

Zdjęcia (60)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jola
Jola 26.09.2018, 17:51
Tłumów nie bylo
diksi
diksi 26.09.2018, 18:40
No ja widzę zgoła coś innego.
Poza tym, jeśli choć jedno dziecko byłoby szczęśliwe to warto robić takie festyny.
Widać u Joli wszystko musi być na pokaz, z pompą i z wyrachowaniem.
A czasem warto zobaczyć po prostu uśmiechnięte dziecko. Choćby to jedno, jedyne. W tłumie lub samotne
jola
jola 26.09.2018, 19:24
a matka?

Pozostałe