Nie lubię Lubania!

  • 26.02.2015, 14:11
  • red.
Nie lubię Lubania!

Podziel się:

Oceń:

Te słowa wypowiedziane przez mieszkającą na stałe we Wrocławiu Jolantę K. zbulwersowały piszących w lokalnej prasie redaktorów. Wszak od dawna wiadomo, że nie ważne co myślimy o sobie, a ważne jest co sądzą o nas inni. 

- Choć urodziłam się i wychowałam w Lubaniu, to jednak z przykrością muszę powiedzieć, że nie lubię tego miasta.mówiła lokalnej prasie Jolanta, od kilkunastu lat mieszkanka Wrocławia.Z przyjemnością wracam jedynie do miejsc związanych z moim dzieciństwem, ale to chyba zrozumiałe. Natomiast cała reszta mnie jakoś odtrąca.tłumaczyła. 

Diagnoza naszej miejscowości w późniejszych zdaniach wcale nie poprawiała sytuacji. 

- I nie chodzi tu o wygląd domów i ulic, choć i pod tym względem należy mieć wiele do życzenia. Bardziej mam na uwadze mentalność mieszkających tu ludzi. Mówiąc metaforycznie, stawiając już pierwsze kroki na jednym czy drugim dworcu jakoś tak mimochodem – takie mam pierwsze wrażenie! – czuje się przemożnie panującą tu małostkowość, zawistność i nieufność. Ludzie są jacyś tacy mało otwarci na świat, tradycyjni lub wręcz zaściankowi. Niewiele widać osób życzliwych, za to dużo ponuraków oraz smutasów i w dodatku niezdrowo zainteresowanych sprawami innych.mówiła 20 lat temu mieszkanka Wrocławia.No i ta senność, brak jakiegoś rytmu życia upodabnia Lubań do wielkiej wsi niż miasta. Wszystko to razem wzięte mało sympatycznie wygląda.dodawała. 

Ta właśnie jedna subiektywna opinia była przyczyną i do bulwersacji i do zastanowienia się nad kondycją naszego miasta. Minęło 20 lat, a z naszego miasta wciąż rokrocznie wyjeżdża na studia sporo młodych osób i często z większych miast już nie wraca. Najczęściej mówi się, że po prostu tam jest więcej możliwości, pracy i lepsze perspektywy a może niekoniecznie? Może rzeczywiście winowajcą do dziś jest także nasza mentalność? Ciekawi jesteśmy waszych współczesnych opinii i czy tak po ludzku - lubicie Lubań? 

red.

Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jakajakaja
jakajakaja 28.02.2020, 13:01
Do "perełek" lubańskich można jeszcze zaliczyć hejt jaki jest wylewany zwłaszcza przez tych "najwięcej" wiedzących.Głównie na tym portalu.
Lubanianka z przymusu nie z wyboru
Lubanianka z przymusu nie z wyboru 26.02.2020, 22:01
Nie lubię Lubania! Zazdroszczę wszystkim co mieli możliwość uwolnienia się od tego miejsca! Całe życie marzyłam aby wyjechać ale niestety teraz jestem realistką i wiem, że przyjdzie mi tutaj spędzić ostatnie moje tchnienie! Cóż może w drugim wcieleniu znajdę się w pięknym, urokliwym miejscu otoczona dobrymi ludźmi...
Agnes
Agnes 26.02.2020, 17:09
Święte słowa pani Joanno! Po prostu grajdół - czyli parafialna zaściankowa prowincja. Nie ma tu nic co by mogło chociaż na chwilę zachwycać.... Nawet poranna msza!
ex-lubanianka
ex-lubanianka 26.02.2020, 15:56
Zgadzam się w 100%. Nie mieszkam w Lubaniu od 10 lat, i przez pierwszych kilka lat mojej nieobecności w tym mieście miło wracało się do niego, ale przez ostatnie 4-5 lat jest coraz gorzej. Miasto wygląda tragicznie, jakby bomba na nie spadła - odrapane kamienice, dziurawe drogi. A ludzie mieszkający tutaj wiedzą więcej o Tobie niż ty sam.... dramat. Obecnie wracam tylko dla okolic Lubania - jest to tylko dobra baza wypadowa w góry, nic więcej.
Jaaaaa
Jaaaaa 26.02.2020, 14:04
Nie. Ona jedna ma takie zdanie o lubaniu ,ponure , zapuszczone, biedne miasto, ludzie smutni snujacy sie po zapadlych , krzywych chodnikach
emeryt65
emeryt65 01.03.2015, 09:06
Ja lubię swoje miasto i chętnie tu wracam. Piszecie że nic się nie dzieje, a co robicie żeby się działo? Mówicie że ludzie wredni, wszędzie są tacy sami.Niema pracy, a jak ma być?Jak wy brani przedstawiciele mają mentalność sekretarzy pop. Idźcie na wybory i wybierzcie swoich przedstawicieli młodych wykształconych za których nie będziecie się wstydzić.Sekretarze pójdą w odstawkę, nauczyciele wrócą do szkół, a młodzi podniosą moje miasto z upadku bo im się jeszcze chce.
Lubanianka od urodzenia
Lubanianka od urodzenia 27.02.2020, 05:26
Proszę sobie wyobrazić, że niektórzy chcą robić coś np.w sferze kultury ale to jest wyczyn nie z tej ziemi! Finanse i brak zainteresowania ludzi jest tak dołujące, że z czasem wykańczają, wszelkie chęci robienia coś dla mieszkańców! A i na wybory też chodzą...niestety układy nie pozwalają na zmiany! Tak więc Panie emerycie proszę o więcej wyrozumiałości dla mieszkańców Lubania no chyba, że Pan zapomniał jak tutaj beznadziejnie jest....
PannaBiedrona
PannaBiedrona 28.02.2015, 10:26
Nie mieszkam w Lubaniu od ponad 5 lat, ale bardzo lubię tu wracać, choćby na kilka dni! Cisza, spokój, zdrowsze powietrze, czego chcieć więcej? Zaraz napiszecie, że pracy w mieście nie ma, uciekać trzeba... Wbrew pozorom ta praca jest, tylko ludziom nie chce się pracować, a ' bo ja to za marny grosz pracować nie będę'. Znam osoby, które pracowały za ten przysłowiowy ' marny grosz', a teraz żyją na poziomie :))Nie ma tego złego... W każdym mieście ' wieje nudą' czy to w Lubaniu, Warszawie itp.. Jak nie umiemy zaplanować sobie czasu wolnego, to będziemy tylko narzekać:)Pozdrawiam!
PRL
PRL 31.10.2019, 08:48
Oszuści od korytka lubańskiego mimo naprawdę czystego powietrza w tym mieście ogłupiają swoich mieszkańców,że atmosfera w lubaniu jest bardziej zabójcza niż w indyjskim Bhopalu wiele lat temu.
siwy
siwy 28.02.2015, 20:08
pracując za marny grosz u złodziei utrwalamy to zajwisko.mówcie nie dla gównopracy.Pracodawców trzeba nauczyć, my poświęcamy im swój czas, swoje życie (i umiejętności).
PannaBiedrona
PannaBiedrona 01.03.2015, 17:28
Siwy, My też uczymy się dużo od pracodawcy, ktoś powie, a ten mój szef to nic nie wie. Jak nic nie wie i jesteśmy tacy mądrzy i do przodu, to może powinniśmy pomyśleć o założeniu własnej firmy i wtedy się wykażemy swoimi umiejętnościami :)
siwy
siwy 01.03.2015, 18:43
Ja na razie nauczyłem się mobbingu i metod obcinania pensji.Wciskanie ludziom niepotrzebnych rzeczy. Rutynowycz męczących prostych prac, które może wykonać maszyna. Przylepianie gazet, szycie foteli, cięcie tektury. Małpę przyuczysz.Moje wykształcenie okazało się niepotrzebne, bo miejsca pracy są zajmowane przez emerytów i okazałem się zbędny.Na własną firmę nie mam kapitału, nie byłem w stanie odłożyć z pensji np. 800 zł za cały miesiąc.Za dofinansowanie z PUP nic nie zaożysz, co można utrzymać na dłużej, np. klinika weterynaryjna, stomatologiczna, apteka - to są biznesy, gdzie można się szybko wzbogacić i nie trzeba być lekarzem, wystarczy zatrudnić lekarza. jako kierownika. Ale tu nie trzeba 20tysięcy, tylko z 200 :) Dlatego musiałem się tuać po świecie i po Polsce, jest mi smutno, bo te 2 tysiące w Lubaniu za pracę 40h tygodniowo starczy mi, ale takiej pracy po prostu nie ma.Jest minimalna przez agencję na zlecenie :) pensja w ratach.y pewnie siedzisz w urzędzie, szkole, kadrach albo jesteś lekarką. A może otworzyłaś biznes jeszcze w latach 90tych?No was, lubańscy pracodawcy, za traktowanie ludzi np. w takim wih-pol, bdn, sklepach z odzieżą (wykorzystywanie seksualne praktykantek i mobbing), wam jestem bardzo wdzięczny.
PannaBiedrona
PannaBiedrona 01.03.2015, 22:37
Ehh... Zadziwię Cię ! Nie jestem ani lekarką ani panią urzędniczką, nie pracuję w oświacie :) Jestem młodą, 24 letnią kobietą za niedługo kończę studia i już na początku kariery studenckiej , wiedziałam ,że będę musiała się przekwalifikować, bo nie znajdę pracy ... Pracuję w nieruchomościach i, jak na razie jest mi z tym dobrze . Co będzie dalej ? Czas pokaże :)Pozdrawiam PB . :)
Lubanianka
Lubanianka 27.02.2020, 05:29
A ja się dziwię, że Biedronka studentka a stylistycznie szwankuje w naszej polskiej wymowie!
Ala
Ala 28.02.2015, 18:18
Prawda, święta prawda PannoBiedronko. Chcesz człowieku coś mieć, coś zarobić to musisz wyjechać ale do domu wraca się z wielką przyjemnością. Lubań widzi się wtedy zupełnie inaczej. Spokój, cisza, poczucie bezpieczeństwa, naprawdę komfort psychiczny. Nabiera się siły do dalszej pracy a na drobiazgi nie zwraca się uwagi.
ania
ania 27.02.2015, 11:34
a ja uwielbian Luban , pamietam jak 15 lat temu chodziłam do szkoły średniej do bolesławca to na wagary zawsze jedziłam do lubania . Na stopa! i koło rynku była taka cukiernia , nie pamietam nazwy , zawsze jadłam tam ptysie! były pyszne :)
??
?? 27.02.2015, 10:44
mieszkam w Lubaniu ponad 20lat ,i zgadzam sie z artykułem z 20lat ,nuda ,małostkowość,ludzie sa tutaj zawistni.......Przygraniczne miasto ,które jest wsią
ja
ja 27.02.2015, 08:36
A ja aktualnie mieszkam we Wrocławiu i tęsknię za Lubaniem i tym spokojem
siwy
siwy 27.02.2015, 01:35
Mi ta senność nie przeszkadza, rozrywki kiedyś - no zapomnieliście chyba o burdach w tęczowej, imprezach nad sklepem etc.Brak pracy jest niestety faktem, tzn. praca jest ale płace są beznadziejne.
Ala
Ala 27.02.2015, 00:09
Czytając kolejne komentarze stwierdzam, że nic w tej kwestii się nie zmieniło. Ludzie nadal są złośliwi, kąśliwi, zazdrośni. Sprawia im radość "dokopania" oraz satysfakcja z niepowodzeń bliźnich. Nic się nie podoba. Nigdzie na całym świecie nie jest tak różowo. Wystarczy pojechać na parę lat za granicę aby zobaczyć, że w nasze społeczności nie jest tak najgorzej. Należy zmienić tylko mentalność, myślenie i zająć się jakąś pracą, pasją itp. Przestanie się widzieć pół szklanki pustej a zacznie się widzieć pół szklanki pełnej.
ma kota a kot ma Alę! ;)
ma kota a kot ma Alę! ;) 27.02.2020, 05:33
Mieszkanie w Lubaniu powoduje, że z czasem to widzi się jedynie pustą szklankę...
Rumun
Rumun 26.02.2015, 22:15
A do kogo te pretensje?Kilkanaście lat temu Lubań po 20tej tętnił życiem teraz młodzież nie wychodzi na miasto-oni wyjeżdżają na miasto na spacer fakt że nie ma gdzie pójść ale tak samo było kiedyś:kino Wawel,Tęczowa i Osadnik ale fajnie się wszyscy bawili,teraz niestety albo naćpany albo po 2 piwach szuka z kolegami "rozrywki" a ta pani która to pisała pierwszy raz zobaczyła duże miasto-czyli Wrocław i stwierdziła że to jest "życie" to tak samo jak kiedyś(bez obrazy)z Ubocza do Lubania przyjechali i też byli tym miastem zachwyceni.A mi się tu podoba:)
kamyk
kamyk 26.02.2015, 19:48
miasto nie ma strategii rozwoju, taki dryf od latgdyby ci wszyscy co urodzili się, chcieli wrócić do miasta to pewnie byłoby więcej życianiestety młodzi ludzie muszą mieć z czego żyć, aby usamodzielnić się, a w Lubaniu pracy mało, miasto nie sprzyja szczególnie aby ludzie rozwijali swoje interesy, podnoszenie podatków, nawet parkingowych, nie sprzyja rozwojowiale taka sytuacja to norma w PL, bo wybieramy wciąż tych samych kłamliwych polityków, którym brak jest odwagi aby wprowadzić http://jow.pl/i tak coraz biedniejsi i głupsi dryfujemy z rudym kAPITANEM za sterami UE, pod flagą IV rzeszy
gość
gość 26.02.2015, 16:32
Lubań-duża wieś,nie inaczej,po godz.17 -puste ulice,senna prowincja.
dd6
dd6 26.02.2015, 16:28
debilny nazwę to na wyrost "artykuł" chyba ktoś tam przedawkował redbula w redakcji. Przede wszystkim co ona jęczy skoro nie mieszka już w Lubaniu ? to tak jakby miała pretensję do swoich rodziców, że ją spłodzili.
M&M
M&M 26.02.2015, 17:09
Ja mieszkam w Lubaniu i zgadzam się z tym co jest napisane w tym artykule.Nuda Nuda i jeszcze raz NUDA!!!
tgbnhy
tgbnhy 26.02.2015, 18:30
Ja też mieszkam w Lubaniu i uważam, że jest biednie, ale Ci co tu mieszkają mają prawo narzekać bo tu jesteśmy... a jak ktoś powie nikt cię tu nie trzyma to jednak się myli bo są tacy co nie mają możliwości wyjechać z tego miasta.
Jarek
Jarek 26.02.2015, 15:16
Podpisuje sie rencami i nogami pod powyższym.Młodzieży,uciekaj stond!!
Robinson
Robinson 26.02.2015, 18:15
Tak, niech uciekajom stond ale najpierf nieh muodziesz weźmie do renki suownik ortograficzny bo we Wrocławiu przybędzie analfabetuf ;-)
:)
:) 26.02.2015, 15:04
I nic się nie zmieniło...jak było tak jest...

Pozostałe