Pijana urodziła dziecko

  • 03.08.2016, 22:16
  • lwowecki.info
Pijana urodziła dziecko

Podziel się:

Oceń:

Mieszkanka powiatu lwóweckiego będąca w ciąży trafiła do szpitala w Jeleniej Górze, gdzie będąc pod wpływem alkoholu urodziła dziecko. Noworodek w organizmie miał ponad pół promila alkoholu. Zgodnie z procedurą dyrekcja szpitala o całej sprawie powiadomiła policję i prokuraturę.

Informację o przyjęciu zawiadomienia potwierdza Violetta Niziołek Prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, która wyjaśnia, iż sprawa została przekazana do Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim.

Z naszych informacji wynika, iż kobieta to 44- letnia mieszkanka jednej z wiosek na terenie gminy Lwówek Śląski.

W Polsce picie alkoholu w trakcie ciąży nie jest karalne. W polskim prawie dziecko w łonie matki chroni się przed błędami w czasie badań prenatalnych, jednak ochrona człowieka następuje dopiero od momentu narodzin. Pijana matka może jednak stracić prawa rodzicielskie.

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z konsekwencji picia alkoholu w czasie ciąży. Warto pamiętać, że jeżeli kobieta wypije kieliszek wina czy choćby jedno piwo, to jej nienarodzone dziecko wypije ten alkohol wraz z nią. Skutki takiego zachowania dla przyszłości dziecka mogą być nieodwracalne.

W odpowiedzi na interpelację w sprawie zwiększenia ochrony zdrowia i życia dziecka nienarodzonego podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Warczyński (2015r.) pisze:

Alkohol może spowodować u dziecka mniejszą wagę urodzeniową, zaburzenia wzrostu, mniej lub bardziej poważne uszkodzenia mózgu czy wady w budowie organów (np. wady serca), zmniejszenie odporności na choroby i wiele innych czasem trudnych do rozpoznania uszkodzeń. Najpoważniejszym uszkodzeniem płodu związanym ze spożywaniem alkoholu przez ciężarną matkę jest płodowy zespół alkoholowy (FAS). Osoby z FAS w związku z uszkodzeniami m.in. mózgu mają obniżony poziom sprawności intelektualnej, problemy z pamięcią, trudności w uczeniu się, problemy z koordynacją ruchów, jak również zaburzenia emocjonalne (są najczęściej nadpobudliwe). Nawet sporadyczne wypicie niewielkich ilości alkoholu może wywołać określony rodzaj uszkodzeń u rozwijającego się płodu. Płodowy zespół alkoholowy jest rzadko rozpoznawany. Szacuje się, że w Rzeczypospolitej Polskiej rodzi się co roku ok. 900 dzieci z pełnoobjawowym zespołem FAS i kilka razy więcej z innymi uszkodzeniami związanymi z piciem alkoholu przez kobietę w ciąży. Oprócz FAS specjaliści wyróżniają również inne uszkodzenia związane z działaniem alkoholu na płód (np. FAE – Fetal Alcohol Effect, FASD – Fetal Alcohol Syndrom Disorders) – są one mniej widoczne ze względu na mniejszy stopień nasilenia, a częstotliwość ich występowania jest prawdopodobnie ok. 10-krotnie wyższa niż FAS. Nie jest znana bezpieczna dawka alkoholu, która może być wypijana przez ciężarne kobiety. Terapia FAS została objęta katalogiem świadczeń gwarantowanych.

Jednak poza działaniami o charakterze profilaktycznym i edukacyjno-informacyjnym mającymi na celu zwiększenie świadomości w zakresie skutków spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży na chwilę obecną rząd nie planuje zmian w prawie.

O tym czy w tej sytuacji doszło do narażenia zdrowia i życia (art. 160 kk) zadecyduje prokuratura i zapewne sąd.

Art. 160. § k.k.

1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. §
2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. §
3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. §
4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo. §
5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego

lwowecki.info

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sieWkurzyŁam.
sieWkurzyŁam. 09.08.2016, 11:09
500+ , tańsze grunty, zasiłki , stypendia , dodatki.... Jebana leniwa patologia rozpieszczana za nasze podatki :) .
Sansui
Sansui 04.08.2016, 18:32
I będzie kolejny debilek podobny do mnie :o
Jadźka Klatka
Jadźka Klatka 05.08.2016, 10:14
... może i debil - ale ochrzczony! To też przecież stworzenie boże.Szanse na zbawienie ma ponoć każdy.
Sansui
Sansui 05.08.2016, 12:23
Niech się sam chrzci jak będzie miał na to ochotę, przez tą modę na niesienie smroda przed ołtarz uchodzimy za wielce katolicki kraj bo 98% jest ochrzczona, wbrew swojej wiedzy i woli.
Jadźka Klatka
Jadźka Klatka 04.08.2016, 11:20
W czym problem? Po prostu lud boży składa się z różnych klas, warstw i stopni awansu społecznego - menele też należą do narodowego folkloru. Nie będą pić w stanie błogosławionym - wyeliminują ze środowiska alkoholików i cała armia urzędników od przeciwdziałania straci pracę a zbierany na ten cel fundusz społeczny przepadnie. Obywatelu! Kupując flaszkę wódy wspierasz działania na rzecz przeciwdziałanie alkoholizmowi. A przecież kupuje się po to aby wypić. Czyż w tym nie ma logiki?
Gratuacje
Gratuacje 04.08.2016, 09:45
Gratulacje dla tej Pani !! I zaczyna się 500+ będzie sama patoogia rodziła dzieci .

Pozostałe