Dziś żegnamy lato

  • 22.09.2020, 15:39 (aktualizacja 22.09.2020, 15:41)
  • red.
Dziś żegnamy lato

Podziel się:

Oceń:

Dziś rozpoczęła się astronomiczna jesień. Za jej początek przyjmuje się moment, w którym Słońce osiąga tzw. punkt Wagi, znany też jako punkt równonocy jesiennej.

Dokładnie stało się to o godzinie 15:31. Słońce przeszło przez tzw. punkt Wagi i tym samym rozpoczęłą się astronomiczna jesień. Okres od momentu równonocy jesiennej do przesilenia zimowego uznawany jest za astronomiczną jesień. W tym okresie dzień jest krótszy od nocy i z każdym dniem różnica ta zwiększa się na korzyść nocy. 22 września uznawany jest za formalną datę równonocy jesiennej, ale rzeczywiste zrównanie długości dnia i nocy nastąpi dopiero około 2,5 dnia później - nocą 25 września i następujący po niej dzień będą trwały jednakowo długo.

Nocą na jesiennym nieboskłonie zobaczyć będziemy mogli roje meteorów. Na uwagę zasługują Drakonidy aktywne od 6 do 10 października. Ich radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka, stąd nazwa roju (od łacińskiej nazwy konstelacji). Maksimum Drakonidów można spodziewać się w nocy z 8 na 9 października. Aktywny będzie także rój Orionidów, od 2 października do 7 listopada, a jego maksimum nastąpi 21 października - można wtedy oczekiwać 15 meteorów na godzinę. Z kolei w listopadzie (od 10 do 23 listopada) aktywny będzie rój Leonidów, związany z kometą 55P/Tempel-Tuttle.

Wraz z końcem lata zaczynamy również odczuwać przygnębienie i pogorszenie nastroju. Sprzyja temu jesienna, deszczowa i chłodna pogoda. Na szczęście początek jesieni to również babie lato i piękna złota jesień. Jest to najlepszy czas na górskie wędrówki pośród drzew mieniących się barwami jesieni. Takie wyprawy z pewnością ustrzegą nas przed zgubnym wpływem jesiennej chandry.

red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe