Areszt w Lubaniu do likwidacji

  • 18.01.2018, 11:55
  • red.
Areszt w Lubaniu do likwidacji

Podziel się:

Oceń:

Ta decyzja to spore zaskoczenie, wczoraj pracownicy Aresztu Śledczego w Lubaniu dowiedzieli się, że z dniem 31 marca placówka zostanie zlikwidowana.

Wprawdzie mówiło się o nadchodzących zmianach, bo już w kwietniu ubiegłego roku wiceminister sprawiedliwość, Patryk Jaki tłumaczył, że wiele obecnych więzień "powinno być już muzeami". - Nie są one dostosowane do nowoczesnych czasów, dlatego staramy się zamykać te stare zakłady i na ich miejsce budować nowoczesne, których państwo nie będzie się wstydzić – mówił podczas konferencji w Sanoku.

Lubański areszt w ostatnich latach przechodził poważne remonty, korzysta z niego tutejsza Prokuratura Rejonowa, a najbliższy areszt znajduje się w Jeleniej Górze. Dlatego też nikt nawet nie podejrzewał, że lubańska placówka może ulec likwidacji. Tym większym zaskoczeniem była wydana wczoraj decyzja Ministra Sprawiedliwości o zniesieniu Aresztu Śledczego w Lubaniu. Zgodnie z informacją, która ukazała się w Dzienniku Urzędowym MS, z dniem 31 marca znosi się Areszt Śledczy w Lubaniu z siedzibą przy ul. Podwale 1.

Z pytaniem o przyczyny likwidacji oraz co stanie się z pracującymi tam funkcjonariuszami oraz osadzonymi zapytaliśmy kpt. Mariusza Jastrzębskiego, rzecznika prasowego Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej we Wrocławiu.

Po sukcesie programu „Praca dla więźniów”, Ministerstwo Sprawiedliwości przechodzi do kolejnego, zapowiedzianago w kwietniu ubiegłego roku, etapu reformy więziennictwa. Do końca marca zmiany organizacyjne obejmą 23 zakłady karne i areszty śledcze  w tym Areszt Śledczy w Lubaniu oraz Wałbrzychu na Dolnym Śląsku. Z uwagi na powyższe, do końca marca likwidacji ulegną małe  i wyeksploatowane jednostki penitencjarne, co pozwoli na racjonalizację wydatków ponoszonych na ich utrzymanie oraz lepsze zarządzanie. Nie wpłynie to natomiast na utratę pracy przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Nie zabraknie również  miejsc dla osadzonych, którzy zgodnie z właściwością zostaną przetransportowani do ościennych zakładów karnych oraz aresztów śledczych.

Likwidacja małych i wyeksploatowanych jednostek przyniesie korzyści nie tylko ekonomiczne, ale również poprawę warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy. Zaoszczędzone fundusze przeznaczone zostaną także na wzrost wynagrodzeń. Reforma w tym zakresie przyczyni się również do poprawy warunków bytowych osadzonych.” - czytamy w odpowiedzi.

Odpowiedź taka budzi wątpliwości wśród funkcjonariuszy, wiadomo przecież, że trudno będzie znaleźć zatrudnienie dla 70 osób w Zakładzie Karnym w Zarębie czy Areszcie Śledczym w Jeleniej Górze. Najprawdopodobniej ktoś dostanie propozycję pracy we Wrocławiu, a ktoś inny będzie musiał z niej zrezygnować.

Pozostaje również pytanie, co stanie się z budynkami po byłym areszcie. Obiekt ten od 1853 roku służył w Lubaniu do przetrzymywania więźniów i nigdy nie pełnił innej funkcji.

„Nieruchomości (grunty wraz z budynkami) znoszonych jednostek zostaną zagospodarowane zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2016 r. poz. 2147, z poźn. zm.1)) tj. trwały zarząd sprawowany przez likwidowaną jednostkę ulegnie wygaśnięciu, a nieruchomość pozostanie w zasobach nieruchomości Skarbu Państwa, którymi co do zasady gospodarują starostowie, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej.”- odpowiada nam kpt. Mariusz Jastrzębski.

W związku z decyzją Ministra Sprawiedliwości od 1 kwietnia wszyscy zatrzymani, którzy trafiali do lubańskiego aresztu przewożeni będą najprawdopodobniej do Jeleniej Góry. Tam bowiem w chwili obecnej znajduje się najbliższy areszt. Wiązać będzie się to zapewne z nowymi problemami natury logistycznej. 

red.

Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec
Mieszkaniec 27.01.2018, 23:32
Lepszej nieruchomości już chyba nie ma. Pewnie już ktoś zaciera na nią ręce. Ziobro sam tego nie wymyslił
Mieszkaniec
Mieszkaniec 27.01.2018, 23:30
Jeden z lepszych miejsc w mieście. Deweloperzy juz pewnie zacierają ręce. Sam Minister by tego nie wymyślił
emil
emil 20.01.2018, 14:07
Połowie mundur życie uratował.I co teraz będzie z tymi nieudacznikami? Służba w innych miejscowościach :- a w tym czasie szwagier w domu,prawda? ;-) Pozdrawiam.
lime
lime 21.01.2018, 14:35
Właśnie żal ci, ze przez własną nieudolność nie udało Ci się przejść przez sito kwalifikacyjne do służb mundurowych.
Luban 4
Luban 4 22.01.2018, 22:50
Mogłem być w resorcie,był mały problem ze po szkole zawodowej brali jak leci a jak ktoś miał lepszą szkołę musiał zapłacić aby się dostać. Więc wasza firma nosi nazwę rodzinna bo tylko ktoś po rodzinie mógł pracować w areszcie. Chyba się zgodzisz ze mną jeżeli pracujesz na Podwalu. Sprawdź historie zatrudnienia, nawet remonty robiła firma byłego pracownika aresztu, chyba coś w tym jest.pozdrawiam.
Luban 4
Luban 4 20.01.2018, 23:07
Przyłączam się do tych słów, Panowie w mundurkach płaczą, ale czy ktoś się martwił ze na przełomie lat 90 lzpb bawełna straciła płynność i poszło na bruk 2000 kobiet,a zntk Lubań również koło 700 ludkow na bruk. Tu raptem 70 osób z czego połowa ucieknie na emeryturki w wieku 40 lat- tragedia,ale jakoś poradzą sobie przestaną brać L 4 i w końcu zobaczą jak się tworzy produkt brutto. To wy mudurowi w większości byliście za tą opcją bo zawsze was piescili,a ja muszę płacić zus i jeszcze kombinować jak tu utrzymać rodzinę oraz pewną Panią związaną z waszym resortem. Będą częste wyjazdy na rybki w Zarębie macie swój akwen wodny. Częste wizyty w domu sprawią że szwagier lub sąsiad będzie rzadkim gościem, i będzie pewność na 100 % że to maleństwo w domu jest wasze. Pozdrawiam i życzę spokojnej emerytury na rybkach albo nad morzem. Pozdrawiam Sąsiad.
lime
lime 21.01.2018, 14:36
Nikt nikomu nie zabronił spróbowania swych sił w mundurówce - droga otwarta.
Luban 4
Luban 4 22.01.2018, 22:40
Wiec proszę próbować a nie dramatyzowac, macie z pewnością wyksztalcenie wiec drzwi kariery są otwarte przed wami. Jestescie mechanikami,rolnikami a to są intratne zawody w tych czasach. Nie mozna narzekać na system,co mają powiedzieć żołnierze powracający z misji,nie mogą tam chorować, grymasic itd. Opcja pisowska bardzo lubi ludzi pokrzywdzonych przez aparat władzy, są bardziej posluszni.
GA.
GA. 24.01.2018, 22:37
Jesteś sfrustrowanym nieudacznikiem życiowym, który zarówno na historii Lubańskiego przemysłu jak i na specyfice służb mundurowych zna się jak świnia na gwiazdach. A te skłonności do szwagrów i potocznie ujmując " przystawiania rogów" pracownikom AŚ Lubań to analizując twoje wpisy ( a raczej ich częstotliwość ) czerpiesz z własnych doświadczeń. I jeszcze jedno mądralo: już od ładnych kilku lat temat koneksji rodzinnych w Służbach mundurowych nie ma miejsca ponieważ nastały czasy, w których ta Służba stała się mało atrakcyjna. Więc żaden problem aby się dostać choćby do Policji Lubańskiej i pokazać jaki z Ciebie "fachowiec". Bo oceniając twoje wypisy to pewnie na temat KPP w Lubaniu też byś miał wiele do napisania. Nie pozdrawiam.
LPD
LPD 19.01.2018, 15:13
Placówka zostanie zlikwidowana z dniem 31 marca...A może z dniem 1 kwietnia i to jakiś przedwczesny żart na prima aprilis...Lubański AŚ to nie jest przestarzała jednostka penitencjarna (w ostatnich latach przeprowadzono tam wiele inwestycji w tym modernizacji), a poza tym Lubań ma dobre położenie geograficzne...Koszty konwojowania aresztowanych do AŚ Jelenia Góra z powiatów zgorzeleckiego, bolesławieckiego i lubańskiego bedą ogromne...
pol
pol 19.01.2018, 14:00
Drodzy Państwo pamiętacie reformę sądownictw na początku 2007 roku . Sąd w Lubaniu też był do likwidacji. Czy do tego pomysłu nie wróci obecnie panujący minister. By nam żyło się lepiej.
Herakliusz
Herakliusz 19.01.2018, 09:58
Nie jest tak źle - ZGiUK nam się rozwija i rośnie w siłę aby ludziom żyło się dostatnio... Może powstanie jeszcze jakiś komitet budowy kościoła bo w tym zakresie trwamy w jakimś świątobliwym niedostatku.
zxczdc
zxczdc 19.01.2018, 08:12
Z aresztu zrobią mieszkania, ale nie dla polaków tylko ukrainców, których tutaj masowo ściągają.
Jan
Jan 18.01.2018, 21:26
Ciekawe co na to przedstawiciel PiSu na Lubań ???Teraźniejsza totalna opozycja jakoś uratowała w przeszłości tutejszą jednostkę wojskową przed likwidacją.
janek
janek 19.01.2018, 15:22
Chłopie na jakim ty świecie żyjesz, terażniejsza totalna opozycja palcem nie kiwnęła , bo Straż Graniczną w Lubaniu zlikwidowano. A tak na marginesie SG to nie jednostka wojskowa.
cccccccc
cccccccc 18.01.2018, 17:30
Dziwicie się, że idzie do likwidacji ? Przypomnijcie sobie spektakularne ucieczki .Żadna strata zyskają tylko Podatnicy
Tuptus
Tuptus 19.01.2018, 19:15
Chlopie jakie ucieczki byly dwie jedna w latach 80 druga teraz i to pogratulowac nozna odzialowemu ktory przeszukiwal osadzonego ksiazka i kogutkowego ktory rozwiazywal krzyzowki a potem prosil zeby osadzony szedl z kraty:) szkoda jednostki ale jednak sa to bardzo duze oszczednosci zamkneli 14 jednostek a w ich miejsce powstanie jedna na ,1500 chłopa
ccccccccccc
ccccccccccc 22.01.2018, 09:52
Bardzo dziwne dałem link, ale post nie przeszedł więc ponawiam... http://eluban.pl/rozmaitosc...
D
D 18.01.2018, 17:07
Jak można wypuścić człowieka, który został skazany wyrokiem na karę pozbawienia wolności? Nie ma czegoś takiego. Pomyśl człowieku. To samo z tymczasowo aresztowanymi. Podejrzewam, że "góra" we Wrocławiu i Warszawie zdaje sobie z tego sprawę i inne jednostki będą włączone w pomoc w wyludnieniu.
Cap Alpone
Cap Alpone 20.01.2018, 02:04
A jak można np. odesłać umierającą osobę ze szpitala? Albo uciąć fundusze na edukację dzieci?Albo nie remontować drogi krajowej przez 20 lat (ale w tym czasie regularnie sciągać haracz drogowy od wszystkich jej użytkowników, łoić mandaty itd) ?Albo uciąć fundusze na zabezpieczenie energetyczne ?Zamknąc rentowną kopalnię i wywalić z niej pracowników, również tych odpowiedzialnych za nadzór i dokumentację techniczna?To nie są żadne cuda w tym kraju, a spodziewaj się kolejnych...
pol
pol 18.01.2018, 16:33
Już niedługo wybory na sołtysa bo burmistrz nie będzie potrzeby . Z miasta wyprowadzają się wszystkie instytucje i urzędy.
Essaa
Essaa 18.01.2018, 14:39
Chcieliscie P.i.s.u to macie... Tyle w temacie. Pozdrawiam mundurowych ktorzy na nich glosowali tak wiele Wam obiecali i co???
bolo
bolo 18.01.2018, 15:40
To, że sól jest słona, to tez wina Pis-u.
Herakliusz
Herakliusz 19.01.2018, 10:00
PiS-u nie - ale z pewnością Tuska!
bolo
bolo 19.01.2018, 12:30
No i z pewnością TUHN und hohenzoller i Ryśka,Kamili itd.
Marian
Marian 18.01.2018, 19:36
A jak!!!!Za PO wszystko było ich winą więc teraz czego się spodziewasz Pisiorku
bolo
bolo 19.01.2018, 12:31
Deszcz pada - też wina Pisu.
robo31
robo31 18.01.2018, 13:45
0 komentarzy... i niech tak zostanie...
No name
No name 18.01.2018, 13:20
Godząc się na służbę w SW został zappznany z tym że może pełnić służbę w każdym miejscu w kraju. Pozatym Schumacher szuka pracowników
klawisz
klawisz 18.01.2018, 19:16
Schumacher przyjmuje pracowników z Ukrainy, bo tania siła robocza, a w tym obiekcie, który w ostatnim czasie przeszedł dużo kosztownych remontów zrobić Zakład Poprawczy dla młodocianych /szkoda by było tego pięknego, błyszczącego drutu kolczastego na ogrodzeniu, który podczas dni słonecznych oślepia kierowców jadących od strony ul. Powale./, ale jak by był "poprawczak", to by zostały utrzymane miejsca pracy.
Dxx
Dxx 18.01.2018, 13:15
Władza rządząca rozwali w tym Lubaniu wszystko. Urząd Skarbowy tez idzie do likwidacji.
Pit
Pit 18.01.2018, 15:43
Do skarbówki też dotarła dobra zmiana?
manierry
manierry 18.01.2018, 15:16
Tak? A skąd takie info. Bo mówią o tym od lat, ale jakoś nic się nie dzieje.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 19.01.2018, 07:43
Już jeden dział skarbówki przenoszą do Zgorzelca od 01.01.2019, więc tylko czekać, aż powoli zostanie kolejny pusty budynek.

Pozostałe