Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Odwierty w parku na Kamiennej Górze

Trwają przygotowania do przeprowadzenia odwiertów, których celem jest spenetrowanie zasypanych sztolni pod parkiem na Kamiennej Górze. Pierwszy etap prac został już wykonany. W kolejnym do parku nad sztolniami przyjedzie potężna wiertnica, dzięki niej eksploratorzy zamierzają spenetrować niedostępne chodniki.
Odwierty w parku na Kamiennej Górze

Temat sztolni pod parkiem na Kamiennej Górze powraca co jakiś czas. Tym razem wywołał go Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania wypowiadając się dla samorządowego dwutygodnika Ziemia Lubańska. 

- Miasto Lubań kontynuuje badania lubańskich podziemi – mówił Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania. - Pozwolą one na dalszą weryfikację stanu zachowania podziemnych pomieszczeń z okresu II wojny światowej znajdujących się pod Kamienną Górą w Lubaniu. Obecnie wiemy, że do centralnej części schronu wiodły dwa wejścia od strony ulicy Parkowej, współcześnie zasypane i zniszczone, oraz wejście od strony dawnego kamieniołomu, które teraz jest niedostępne.

W oparciu o analizę materiałów źródłowych, warunków terenowych oraz dotychczasowych wyników prac prowadzonych od 2011 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc przy współudziale miesięcznika Odkrywca i Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca powstał program badań lubańskich sztolni.

Składa on się z trzech etapów prac. Pierwszy z nich trwał do końca stycznia - relacjonuje Tomasz Bernacki, regionalista i naczelnik Wydziału OŚiGP Urzędu Miasta Lubań. - Była to analiza wyników zdjęć lotniczych z okresu II wojny światowej i naniesienie ich na współczesny podkład geodezyjny. Jednocześnie na powierzchni geodeta wytyczył przebieg podziemi w oparciu o zachowaną oryginalną dokumentację i wytypował miejsca, w których przeprowadzone zostaną odwierty. Przeprowadzono również badania bezinwazyjne umożliwiające uzyskanie dodatkowych informacji. Być może istnieje podziemna infrastruktura nieoznaczona na planie.

W pierwszej połowie marca nad zasypanymi sztolniami pojawi się potężna wiertnica, przy pomocy której eksploratorzy spróbują przewiercić się do położonego 25 m niżej chodnika. Sprawa jest o tyle trudna, że według niemieckich planów chodnik ma szerokość między 2 a 3 metry i trafienie w niego przebijając się przez 25 metrów skały nie będzie łatwe. Ta sztuka już raz się udała, w przypadku sąsiedniego chodnika, ale wówczas odległość między poziomem gruntu a tunelem była o kilka metrów mniejsza.

Jak się dowiedzieliśmy, jest już zgoda Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (Delegatura w Jeleniej Górze) na przeprowadzenie badań. Kiedy zostaną wykonane odwierty, stan podziemnych chodników badacze zweryfikują za pomocą kamer inspekcyjnych i innych urządzeń technicznych.

Całość działań zakończy analiza informacji, uzyskanych w wyniku odwiertów i konsultacji specjalistów, oraz opracowanie wyników w formie raportu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze przed końcem wiosny dowiemy się co kryją podziemne tunele pod parkiem na Kamiennej Górze.

O chodnikach pod parkiem na Kamiennej Górze i o planach odwiertów szerzej pisaliśmy już w lutym ubiegłego roku, z materiałem tym zapoznać się można pod TYM linkiem.


Odwierty w parku na Kamiennej Górze

Odwierty w parku na Kamiennej Górze

Odwierty w parku na Kamiennej Górze

Odwierty w parku na Kamiennej Górze


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
gry
Henryki 2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SłowianieTreść komentarza: Ech... sam weź się do pracy darmozjadzieData dodania komentarza: 8.07.2025, 06:06Źródło komentarza: Udaremniono próbę przerzutu migrantów przez granicęAutor komentarza: KamilaTreść komentarza: Może dlatego, że w Młodzieżowym Domu Kultury nic się nie dzieje.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 01:03Źródło komentarza: Szlakiem lokalnych tradycji - dla młodzieży!Autor komentarza: ZdybTreść komentarza: Że po pijaku albo w zimie na śliskim Merc wpadnie do rowu to norma. Ale żeby tak wpadł że się odbił i pojechał dalej, to najmniej 2promilki być musiały jak nie 3promilki rozwojowe koniecznie, czyli w tzw. rozkwicie.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 00:39Źródło komentarza: Mercedes uderzył w drzewo i wpadł do rowu. Świadkowie mówią o alkoholuAutor komentarza: ZdybTreść komentarza: Zakłady przerabiające odpady to w 90-95% przekręt polegający na tym że bierzemy kassę za orzyjęcue odpadów. Trochę przerabiamy, a jak zbliża się termin makstmalnego przechowywania tych odpadów tak że dłużej nie wolno, to zdaża się katastrofa: samozapłon mokrych i zasadniczo niepalnych stert. Kasujemy odszkodowanie. Gmina uprząta po pożarze na koszt gminy. Wynosimy się gdzie indziej i na nowego tzw. supa powtarzamy schemat. A jak mamy takie fajne wyrobisko to robimy szybką i dużą kasę byskawicznie zasypując śmieciami z Niemiec. A że niby....Data dodania komentarza: 8.07.2025, 00:33Źródło komentarza: Ornitologiczna sensacja w Lubaniu. Niestety ptak nie przeżył
ReklamaPowiat Lubań
Reklama