×
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski

Uczniowie mają pomysł

  • 14.05.2018, 12:06
  • sp4
Uczniowie mają pomysł
We wszystkich klasach siódmych odbyły się lekcje, podczas których uczniowie rozmawiali o budżetach: osobistym, rodzinnym, jednostek samorządu terytorialnego i państwa. Dowiedzieli się, skąd różne podmioty czerpią dochody oraz jakie są ich wydatki. Poznali również budżet partycypacyjny, czyli proces w trakcie którego mieszkańcy decydują o wydatkowaniu części budżetu danej gminy, dzielnicy lub miasta.

Zespół Turyści z wrażeniami postanowił, że zaproponuje włodarzom naszego miasta pewne rozwiązanie i jednocześnie wystartuje w konkursie akcji Finansoaktywni. Misja: Budżet. Ogarniamy wydatki!

Oto, co zaproponowali Mateusz Zaręba i Julia Podczasza pod opieką nauczycielki E. Soi: W miejscu dawnego, zrujnowanego basenu w parku na Kamiennej Górze powstanie plac zabaw.

Odkryty basen w parku na Kamiennej Górze w Lubaniu powstał około roku 1930. Był najwyżej położonym basenem w Europie (Kamienna Góra to pozostałość po wulkanie) z widokiem na Karkonosze i Izery. Jeszcze w drugiej połowie XX wieku był ulubionym miejscem spędzania czasu Lubanian. Został zamknięty w latach 90-tych ubiegłego wieku ze względu na bardzo zły stan techniczny. Wiele razy planowano modernizację, a potem odbudowę obiektu. Obiecywali to kolejni gospodarze miasta, prosili mieszkańcy.

Obecnie miejsce to straszy ruiną. Koszty odbudowy to kilkanaście milionów złotych. Burmistrz miasta nie robi nadziei na spełnienie naszych marzeń.

Pomyśleliśmy, żeby nawiązując do historii tego miejsca, utworzyć wodny plac zabaw. Miejsce, w którym chcieliby spędzać czas dorośli, młodzi i dzieci, miejsce, gdzie szczególnie najmłodsi mogliby bawić się wodą.

Park na Kamiennej Górze jest atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu. Ciekawa roślinność, 15-metrowe słupy bazaltowe, ścieżki dydaktyczne – to ciągle za mało, aby to miejsce ożywić.

Wodny plac zabaw byłby magnesem przyciągającym całe rodziny.

Plac zabaw będzie dostępny dla wszystkich chętnych w dni powszednie od 10.00 do 22.30, w soboty i niedziele od 7.30 do 23.30.

Dozwolone będzie chodzenie, skakanie i chlapanie. Rury z natryskami służyć będą jedynie do chlapania, a ławki do siedzenia (nie należy chodzić po nich i niszczyć).

Przygotowaliśmy krótki film prezentujący, jak wyglądał basen dawniej, jego stan dzisiaj i nasz pomysł na zagospodarowanie tego miejsca.

Narysowaliśmy projekt placu zabaw.

Stworzyliśmy ulotki, które rozdaliśmy w szkole kolegom. Tłumaczyliśmy nasz pomysł. Wszystkim się podobał. Na ulotkach umieściliśmy kod QR do naszego filmiku. Mamy nadzieję, że koledzy go obejrzą.

A Wy co na ten temat uważacie?

sp4

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gość
gość 15.05.2018, 19:09
Nie da się pozyskać środków unijnych w ramach jakiegos projektu? Ponoć w gabinecie pana doktora Kawackiego znajduje się gotowy projekt zagospodarowania tego obiektu, wykonany przez córkę pana Kaweckiego.

Pozostałe