Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Najsroższa zima od 10 lat

Tegoroczna zima w Karkonoszach jest najbardziej śnieżna od 10 lat. W lutym odnotowano na Śnieżce 228 cm śniegu. Więcej białego puchu na najwyższym szczycie Karkonoszy było w 2005 roku.
Najsroższa zima od 10 lat

Autor: Pixabay

Na Śnieżce, nieprzerwanie od niemal 140 lat, prowadzone są pomiary meteorologiczne. Znajduje się tu Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW. To jedna z dwóch takich placówek w Polsce. Druga znajduje się w Tatrach na Kasprowym Wierchu. Charakterystyczny budynek dzisiejszego obserwatorium, składający się z trzech połączonych dysków, powstał w 1974 r.

W lutym tego roku meteorolodzy na Śnieżce odnotowali 228 cm śniegu. Tak wysoka pokrywa śnieżna utrzymuje się tu właściwie od Nowego Roku. - To zdecydowanie najbardziej śnieżna zima w Karkonoszach od 10 lat - powiedział PAP kierownik obserwatorium, Piotr Krzaczkowski.

W zeszłym roku pokrywa śnieżna na najwyższym szczycie Karkonoszy przekroczyła metr, a w latach wcześniejszych śniegu było jeszcze mniej. - Wcześniej więcej śniegu było w 2005 r., wówczas w marcu odnotowano pokrywę śnieżną o grubości 247 cm. Marzec zresztą to miesiąc, w którym na Śnieżce jest najwięcej śniegu - powiedział Krzaczkowski.

W tym roku na Śnieżce jest tak dużo śniegu, że w styczniu pracownicy obserwatorium musieli wchodzić do budynku przez okno, gdyż nie sposób było odśnieżyć drzwi wejściowych.

Meteorolog dodał, że na najwyższym szczycie Karkonoszy śnieg może utrzymywać się nawet do końca maja. - W ostatnich latach jednak, kiedy zim właściwie nie było, w weekend majowy na śnieżkę można było wjechać samochodem - mówił.

W tym roku dość długo utrzymywał się w polskich Karkonoszach wysoki, trzeci, stopień zagrożenia lawinowego. Czesi zaś wprowadzili w styczniu czwarty stopień. - Najniebezpieczniej jest wówczas, gdy pokrywa śnieżna składa się z różnych warstw. Tak było przez długi czas w tym roku - pod spodem był lód lub szadź, a na wierzchu świeża lub przewiana pokrywa śnieżna - mówi Krzaczkowski.

Utrzymująca się gruba pokrywa śnieżna w Karkonoszach, może skutkować powodziami na terenach podgórskich. Prognozowanie, czy tegoroczne, duże masy śnieżne mogą spowodować powodzie, jest jednak bardzo trudne. - Wszystko zależy od tego, jak szybko będzie się ten śnieg topił. Przy słonecznych dniach śnieg topi się stosunkowo wolno. Problem pojawia się w ciepłe dni z opadami i halnym. Wówczas pokrywa śnieżna topi się bardzo szybko i zagrożona powodzią może być Kotlina Jeleniogórska - powiedział kierownik obserwatorium IMGW.

"Najsroższą" od 10 lat zimę w Karkonoszach poprzedził najcieplejszy od 100 lat rok w tym paśmie górskim. - Nie było w zeszłym roku ekstremalnych temperatur w lecie, ale średnia temperatura roczna była wysoka - powiedział meteorolog.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

HP 19.02.2019 18:09
Srogość zimy wiąże się w panującą w tym czasie temperaturą mierzoną - jak to w tym okresie - poniżej zera. Ilość opadów nie jest tożsama ze srogością. Zima tego roku była wręcz łagodna - faktycznie w żadnym dniu temperatura nie spadła poniżej - 20oC

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Wystawa Magdalenki
noc muzeów
koncert dla M
festiwal nowogrodziec
500lat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BelferTreść komentarza: "Wszystkie pojemniki będą wyposażone w system RFID (ang. radio-frequency identification - systemy zdalnej identyfikacji radiowej), który umożliwi monitorowanie odbioru odpadów." I co z tego, jak odpady będą odbierane u różnych mieszkańców i właścicieli posesji i wsypywane do jednego pojazdu odbierającego odpady?Data dodania komentarza: 21.05.2025, 16:17Źródło komentarza: Koniec z workami do segregacji. Pojawią się pojemniki z nadajnikami i kontenery na życzenieAutor komentarza: TragediaTreść komentarza: No niestety, gmina miejska Lubań wyraźnie nie radzi sobie z zagospodarowaniem odpadów. Kolejny pomysł, by odwrócić uwagę, by skłócić społeczeństwo. Wystarczy spojrzeć na Nawojów i to nie mieszkańcy lecz Spółka zawiniła. Pod latarnią najciemniej, a że czerpali korzyści i robili kokosy to każdy wie, niestety za dużo było wspólników.Data dodania komentarza: 21.05.2025, 16:11Źródło komentarza: Koniec z workami do segregacji. Pojawią się pojemniki z nadajnikami i kontenery na życzenieAutor komentarza: ZbulwersowanyTreść komentarza: Bardzo ładne zdjęcia, można wyjaśnić zaistniałą sytuację i pociągnąć do odpowiedzialności. Szkoda tylko, że Wydział Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Lubaniu nie wykazywał najmniejszego zainteresowania wycinką. Starostwo tkwi w maraźmie. Znudzenie i stagnacja a nawet wypaleni zawodowe to skutek pracujących tam emerytów począwszy od wicestarosty. Żenada. Samowolka i bezprawie to atrybut obecnie rządzących.Data dodania komentarza: 21.05.2025, 16:02Źródło komentarza: Masakra drzew przy Mickiewicza. Cięcia w środku okresu lęgowegoAutor komentarza: PrzewodnikTreść komentarza: "W czwartek, 22 maja, uczestnicy konferencji będą mieli okazję zwiedzić Lubań z przewodnikiem – w tej roli wystąpi burmistrz miasta". A licencję przewodnika ma czy znowu partyzantka.Data dodania komentarza: 21.05.2025, 15:48Źródło komentarza: Lubań świętuje 500 lat Reformacji. Przed nami pięć dni jubileuszowych obchodów
ReklamaPowiat Lubań
Reklama