Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 5 maja 2025 23:53
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Z naszymi oszczędnościami jest coraz lepiej, ale...

Ponad 70% Polaków deklaruje, że posiada jakiekolwiek oszczędności. Maleje odsetek, tych, których oszczędności nie przekraczają równowartości trzech pensji. Jednak ponad 40% osób przyznaje, że zdarza im się wydać wszystkie pieniądze, zanim otrzymają kolejną wypłatę.
Z naszymi oszczędnościami jest coraz lepiej, ale...

Autor: Pixabay

Polska pod względem odsetka oszczędzających nie odbiega od europejskiej średniej. Od trzech lat odsetek Polaków deklarujących posiadanie oszczędności jest zbliżony do 70%. To stosunkowo wysoki poziom, którego osiągnięcie było możliwe dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej oraz w pewnym stopniu także dzięki programowi 500+. Inaczej ma się sprawa z wysokością posiadanych oszczędności. Według danych NBP w 2016 r. przeciętne aktywa finansowe Polaków były trzykrotnie niższe niż w Unii Europejskiej.

Z badań ING Bank Śląski S.A. wynika, że oszczędności Polaków rosną, jednak nie w stopniu wystarczającym do istotnego zniwelowania tej luki. Z biegiem czasu maleje odsetek tych, których oszczędności są mniejsze niż równowartości ich trzech pensji zaś rośnie odsetek osób z oszczędnościami powyżej rocznego wynagrodzenia.

Nie zawsze starcza do następnej wypłaty

Choć ponad połowa Polaków deklaruje, że starcza im pieniędzy do następnej wypłaty, to 42% osób przyznaje, że zdarza się, że brakuje im środków na koniec miesiąca (okresu rozliczeniowego).

- Polacy nie należą do narodów znanych z zapobiegliwości finansowej. Z poprzednich edycji Finansowego Barometru ING wynika, że niewielu z nas tworzy fundusz na nieprzewidziane wydatki. Dodatkowo, częściej niż mieszkańcy innych państw uważamy, że pieniądze są po to, żeby je wydawać oraz że budowanie oszczędności budzi w nas niewielką satysfakcję - mówi Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Obecna edycja Finansowego Barometru przyniosła też jednak trochę pozytywnych informacji o nawykach finansowych Polaków. Wprawdzie 42% mieszkańców naszego kraju przyznało, że czasem brakuje im pieniędzy do kolejnej wypłaty, ale był to odsetek mniejszy niż przeciętnie w Europie (51%). Ponadto, gdy już zdarzy się, że nie mamy gotówki, nie sięgamy automatycznie po pożyczkę, lecz staramy się ograniczać wydatki. Tak zadeklarowało aż 78% Polaków, którym zdarzyło się, że zabrakło im pieniędzy przed końcem miesiąca - dodaje Karol Pogorzelski.

Staramy się kontrolować wydatki, ale bywa że powierzchownie

Mieszkańcy wszystkich państw, które wzięły udział w badaniu deklarują, że regularnie sprawdzają swoje wydatki. Wśród nich Polacy zaliczają się do czołówki – 94% zadeklarowało, że to robi, choć nie wszyscy w sposób pogłębiony. 15% Polaków polega wyłącznie na swojej pamięci i sprawdzaniu zawartości portfela a 22% ogranicza się do przeglądania wyciągów z konta lub historii transakcji. Pozytywnie ocenić należy jednak fakt, że aż 47% Polaków kontroluje wydatki w sposób bardziej zaawansowany, zapisując wydatki na papierze, w arkuszu kalkulacyjnym lub innej aplikacji.

- Już od jakiegoś czasu zarządzanie budżetem domowym jest łatwiejsze dzięki udostępnianym m.in. przez banki narzędziom, które robią to w sposób w dużej mierze automatyczny. Są to aplikacje mobilne albo rozwiązania udostępniane w serwisach transakcyjnych, które analizują i wizualizują nasze indywidualne koszty życia oraz trendy w wydatkach. Można powiedzieć, że narzędzia te przyjmują się - z naszego badania wynika, że z nich korzysta z nich  23% Polaków. To podobny odsetek jak przeciętnie w Europie - mówi Karol Pogorzelski.

Finansowy Barometr ING to cykliczne badanie Grupy ING, badające zachowania i postawy konsumentów wobec zagadnień finansowych w Polsce i na świecie. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2018 r. w 15 krajach: Polska, Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Rumunia, Turcja, Wielka Brytania, Włochy, USA i Australia. W badaniu wzięło udział 14 725 respondentów, w tym 1003 z Polski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
3 maj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TerencjuszTreść komentarza: Taka ma być młodzież - nie bać się ... Najskuteczniejszą formą budowania zależności jest zastraszanie, więc kler rzymsko katolicki wykorzystuje to w swojej ideologii zwanej „słowem bożym”. Wierni muszą usłyszeć o piekle i wiecznych męczarniach, o tym, że są niegodni i o tym co ich czeka gdy się sprzeciwią, by finalnie ukojono ich lęk obietnicą wiecznego zbawienia. Dzi8ala już prawie 2000 lat.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 21:17Źródło komentarza: Młodzi liderzy z Lubania zapraszają na Dzień OtwartyAutor komentarza: GringoTreść komentarza: I to są cwaniaczki niemcy, a gdzie teraz jest wspolnota europejska a gdzie Schengen to już ich nie obowiązuje coś im jest nie na rękę.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 21:10Źródło komentarza: Korek do granicy ma już 15 km. Od jutra Niemcy wprowadzają stałe kontroleAutor komentarza: Maciak na prezydentaTreść komentarza: A polscy pracownicy niemieckich firm powinni w ramach protestu masowo pójść na chorobowe do czasu zniesienia kontroli ok tysiąca euro zasiłku chorobowego wystarczy na życie w Polsce.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 21:09Źródło komentarza: Korek do granicy ma już 15 km. Od jutra Niemcy wprowadzają stałe kontroleAutor komentarza: CezaryTreść komentarza: Strefa shengen szkoda ze Bruksela nic z tymi Niemcymi nie może zrobić!!!!!!!!!!! Świat po drugiej wojnie światowej tylko i pozwala na wszystko. !!!!! Każdy obcokrajowiec jest postrzegany jako gorszy Niemiec zawsze ma rację w każdej sytuacji !!!Data dodania komentarza: 5.05.2025, 21:05Źródło komentarza: Korek do granicy ma już 15 km. Od jutra Niemcy wprowadzają stałe kontrole
ReklamaPowiat Lubań
Reklama