Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 19 maja 2025 10:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jesienne sadzenie drzew, czyli zdążyć przed mrozem

Tegoroczna jesień sprawiła nam miłą niespodziankę, przedłużając o kilka tygodni zakończenie sezonu ogrodowego. Warto wykorzystać sprzyjającą aurę i zasadzić drzewa owocowe w naszych przydomowych sadach. Podpowiadamy jak przeprowadzić sadzenie jeszcze przed nadejściem mrozów!
Jesienne sadzenie drzew, czyli zdążyć przed mrozem

Przełom października i listopada to najbardziej optymalny czas do wykonywania nasadzeń. Gleba jest wtedy odpowiednio wilgotna, a temperatura panująca na zewnątrz pozwala jeszcze na wstępne zakorzenienie się roślin. Sprawia to, że rośliny nie będą narażone na suszę, która jest niezwykle niebezpieczna dla słabo ukorzenionych roślin.

Jakie sadzonki wybrać?

W sklepach i szkółkach najczęściej możemy spotkać rośliny z odkrytym systemem korzeniowym. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj drzew, należy je koniecznie zasadzić jeszcze podczas dodatnich temperatur. Odkryte korzenie są zdecydowanie bardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych. Wybierając sadzonkę, warto zwrócić uwagę, czy korzenie nie są za bardzo skrócone, zniszczone i wyłamane. Również pędy nie mogą mieć widocznych uszkodzeń. Możemy też spotkać drzewka tzw. balotowane, czyli wykopywane tuż przed sprzedażą. Dzięki bryle korzeniowej owiniętej tkaniną, są znacznie bardziej wytrzymałe na mróz. Kupując sadzonki, najlepiej wybierać te, które przechowywane były na zewnątrz, a nie wewnątrz sklepu - w cieple i przy sztucznym świetle. Dzięki temu są zahartowane i przyzwyczajone do panujących obecnie warunków. Jeśli chcemy, by w przyszłości korona była symetryczna, z jednego, silnego pnia powinny wyrastać przynajmniej 4 pędy boczne.

Jak sadzić?

Tuż przed zasadzenie warto jeszcze raz przejrzeć system korzeniowy i usunąć te najsłabsze i zbyt długie korzenie. Drzewka owocowe sadzimy w dołkach o średnicy przynajmniej 50 cm i głębokości około 30-40 cm. Pozwoli to na swobodne rozłożenie ich korzeni. Pamiętajmy, że gatunki owocowe powinniśmy sadzić nieco głębiej niż rosły w szkółce, ale tak, by miejsce okulizacji (szczepienia) było ponad powierzchnią gleby. Jeśli planujemy większą ilość nasadzeń, warto zastanowić się nad wiertnicą, która zdecydowanie ułatwi nam pracę. Na rynku mamy wiertnice zarówno z silnikami elektrycznymi, jak i spalinowymi. Posiadają świder o długości nawet 80 cm, który obracając się da nam możliwość wykopania dołka w kilka sekund. - Zwróćmy uwagę na urządzenia, które pozwalają na prostą wymianę świdra na taki o większej lub mniejszej średnicy. Zdecydowanie zwiększa to jego funkcjonalność i oprócz drzewek, daje nam możliwość tworzenia otworów np. pod ogrodzenia – mówi Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak. Ważną rolę spełnia też waga samego urządzenia. W tym przypadku często im więcej, tym lepiej. - Wybierajmy wiertnice, których waga przekracza 10 kg. Przy takiej masie, dociskając świder, praca będzie lżejsza, a operowanie sprzętem o wiele łatwiejsze. – dodaje ekspert firmy Krysiak. Na dnie wykopanego dołka usypujemy kopczyk, by można było postawić na nim drzewko, a korzenie mogły swobodnie się na nim rozłożyć. Zasypując sadzonkę, co jakiś czas należy nią potrząsnąć - dzięki temu korzenie dobrze otoczy ziemia. W przypadku roślin owocowych, stosujemy też paliki, które umieszczamy około 10 cm od drzewka i przyczepiamy do nich za pomocą sznurka pień, zapewniając mu solidne wsparcie.

Jak chronić?

Rośliny zasadzone na przełomie października i listopada, należy dobrze zabezpieczyć przed nadchodzącymi mrozami. Zasypując drzewko, kilkukrotnie ubijamy ziemię, a następnie obficie je podlewamy. U nasady korzeni powinniśmy stworzyć z ziemi kopczyk o wysokości około 20 cm. Taki zabieg pozwoli na utrzymanie temperatury w najbardziej narażonym miejscu, a wiec w miejscu szczepienia. Jeśli pogoda nas zaskoczy i ujemne temperatury zaczną się stale utrzymywać, usypany kopczyk możemy obłożyć słomą, a pień owinąć agrowłókniną lub jutą. Wykonanie takich prac da nam pewność, że rośliny bez trudu przetrwają zimę, a na wiosnę zaczną się szybko rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Wystawa Magdalenki
noc muzeów
koncert dla M
festiwal nowogrodziec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BekasTreść komentarza: To słabo coś z jego obrońcami. Chyba nie doceniają hahahah roboty GrzegorzaData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:46Źródło komentarza: Rozmowa z Grzegorzem Wieczorkiem. Kto tak naprawdę rządzi miastem?Autor komentarza: JanosikTreść komentarza: Co by się stało gdyby z Polski wyniósł się Kościół rzymski ze swoją hierarchią? - mielibyśmy mniej skrzywdzonych dzieci i ogłupionych religia dzieci; - mielibyśmy porządną edukację seksualną; - upadłby patriarchat; - mielibyśmy więcej pieniędzy w tym wyższe emerytury; - mielibyśmy więcej gruntów pod inwestycje (budownictwo); - mielibyśmy mniej zaburzeń psychicznych i samobójstw;Data dodania komentarza: 18.05.2025, 17:01Źródło komentarza: Wyłączenia prądu na najbliższy tydzieńAutor komentarza: JanekTreść komentarza: Jakby prawo jazdy zdawali w mięcie wojewódzkim to by nauczył sie jeździć a później docenił co otrzymał.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:21Źródło komentarza: Było szybko. Kierujący BMW 18-latek może mówić o dużym szczęściuAutor komentarza: Joanna P.Treść komentarza: Pomówienia i oczernianie ludzi takich jak ja, którzy już ponad 10 lat pracują na rzecz tego miasta, powinno być karane. Od 10 lat czytam o sobie, że nic nie robię, nie pracuję, tylko siedzę, nie znam języków obcych, nie mam wykształcenia, nie znam się na niczym i marnuję tylko powietrze w tym mieście. Właśnie przez takie krzywdzące opinie ludzie odchodzą z pracy, a później wyjeżdżają z Lubania. Niektórzy, tak jak ja, uodpornili się na hejt płynący z internetu, ale dla innych ciągłe poniżanie może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia, rozwoju chorób psychicznych lub próby samobójczej. Osoby zarządzające takimi stronami mają świadomość, ile złego wyrządzają innym, a mimo to nie wyłączają możliwości komentowania. Życzę dużo siły i wytrwałości wszystkim ludziom działającym na rzecz regionu pogranicza Górnych Łużyc i Dolnego Śląska. A hejtującym coraz więcej pozwów za zniesławienie, za poniżanie w opinii publicznej oraz narażanie na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:07Źródło komentarza: Dyrektor ŁCR złożył wypowiedzenie. „Nie mogę dalej wypełniać tej misji”
ReklamaPowiat Lubań
Reklama