Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 10 maja 2024 09:26
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

"Masz prawo do mediacji"

Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu włącza się w ogólnopolskie działania zainicjowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Dotyczą one propagowania mediacji, jako sposobu na rozwiązywanie konfliktów prawnych. W „Tygodniu Mediacji” w dniach 14-19 października 2013r. pod hasłem „Masz prawo do mediacji” w całej Polsce zostaną zorganizowane spotkania z mediatorami. Natomiast w Komendzie Powiatowej Policji w Lubaniu, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00, wyznaczeni funkcjonariusze udzielać będą informacji na temat mediacji oraz udostępniać osobom zainteresowanym listy mediatorów z naszego okręgu.
"Masz prawo do mediacji"

Sama idea mediacji jako narzędzia do rozwiązywania sporów poza sądem, po raz pierwszy, pojawiła się w polskim systemie prawnym w 1991 roku, w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Następnie, w kodeksie karnym w 1997 roku.Później w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich w roku 2001, w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w 2004 roku. A od 2005 roku w sprawach cywilnych. Mediacja jest tutaj rozumiana jako dobrowolna, poufna i niesformalizowana forma pozasądowego postępowania w celu zawarcia ugody, przy udziale bezstronnego mediatora (może to być osoba godna zaufania lub instytucja).

Mediacja jest możliwa zarówno w sprawach karnych (także w sprawach z nieletnim sprawcą czynu karalnego), cywilnych i w sprawach rodzinnych. Zasady mediacji są zawsze jednakowe. Obie strony konfliktu muszą wyrazić na nią zgodę i w każdej chwili mogą się z niej wycofać. Strony mediacji mają równe prawa, a sam przebieg mediacji ma charakter poufny. Mediator nie może narzucać stronom własnych propozycji rozwiązania sporu. Strony muszą także zaakceptować osobę mediatora i jego pomoc w rozwiązywaniu konfliktu.

W sprawach karnych mediacja ma na celu naprawienie wyrządzonych szkód materialnych i moralnych. Pozwala sprawcy przejąć odpowiedzialność za skutki popełnionego przez niego przestępstwa, natomiast pokrzywdzonemu pozwala na wyrażenie jego uczuć, oczekiwań i potrzeb. Mediacja także sprzyja trwałemu zakończeniu konfliktu lub jego załagodzeniu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama