Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

"Masz prawo do mediacji"

Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu włącza się w ogólnopolskie działania zainicjowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Dotyczą one propagowania mediacji, jako sposobu na rozwiązywanie konfliktów prawnych. W „Tygodniu Mediacji” w dniach 14-19 października 2013r. pod hasłem „Masz prawo do mediacji” w całej Polsce zostaną zorganizowane spotkania z mediatorami. Natomiast w Komendzie Powiatowej Policji w Lubaniu, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00, wyznaczeni funkcjonariusze udzielać będą informacji na temat mediacji oraz udostępniać osobom zainteresowanym listy mediatorów z naszego okręgu.
"Masz prawo do mediacji"

Sama idea mediacji jako narzędzia do rozwiązywania sporów poza sądem, po raz pierwszy, pojawiła się w polskim systemie prawnym w 1991 roku, w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Następnie, w kodeksie karnym w 1997 roku.Później w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich w roku 2001, w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w 2004 roku. A od 2005 roku w sprawach cywilnych. Mediacja jest tutaj rozumiana jako dobrowolna, poufna i niesformalizowana forma pozasądowego postępowania w celu zawarcia ugody, przy udziale bezstronnego mediatora (może to być osoba godna zaufania lub instytucja).

Mediacja jest możliwa zarówno w sprawach karnych (także w sprawach z nieletnim sprawcą czynu karalnego), cywilnych i w sprawach rodzinnych. Zasady mediacji są zawsze jednakowe. Obie strony konfliktu muszą wyrazić na nią zgodę i w każdej chwili mogą się z niej wycofać. Strony mediacji mają równe prawa, a sam przebieg mediacji ma charakter poufny. Mediator nie może narzucać stronom własnych propozycji rozwiązania sporu. Strony muszą także zaakceptować osobę mediatora i jego pomoc w rozwiązywaniu konfliktu.

W sprawach karnych mediacja ma na celu naprawienie wyrządzonych szkód materialnych i moralnych. Pozwala sprawcy przejąć odpowiedzialność za skutki popełnionego przez niego przestępstwa, natomiast pokrzywdzonemu pozwala na wyrażenie jego uczuć, oczekiwań i potrzeb. Mediacja także sprzyja trwałemu zakończeniu konfliktu lub jego załagodzeniu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama