Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 12 grudnia 2024 19:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

W trosce o dzieci

Niebawem swoją działalność rozpocznie nowa placówka opiekuńczo-wychowawcza, realizująca zadania Powiatu Lubańskiego. Placówka zlokalizowana jest w Świeradowie-Zdroju, będzie miała charakter socjalizacyjny i zacznie działać na początku 2014 r. Podopieczni uzyskają tam całodobową opiekę oraz zaspokojenie swoich potrzeb bytowych, rozwojowych i społecznych. Trafi tam 28 dzieci pozbawionych całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej.

Celem pobytu w placówce będzie nauczenie młodych ludzi samodzielności, umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie, prowadzenia własnego gospodarstwa domowego oraz dysponowania własnym budżetem. Podstawowe obowiązki, takie jak sprzątanie, pranie, przygotowanie śniadania i kolacji będą zadaniem wychowanków.

W pierwszej kolejności do placówki kierowane będą dzieci z terenu powiatu lubańskiego a następnie z innych części kraju, które z różnych względów nie mogą wychowywać się w swych rodzinnych domach. Umieszczane będą w niej także dzieci i młodzież, które trafiają tu w tzw. trybie interwencyjnym, gdy z dnia na dzień okazuje się, że rodzina nie jest im w stanie zapewnić należytej opieki.

Do tej pory dzieci umieszczane były w placówkach oddalonych o kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania. Było to bardzo niekorzystne dla nich i rodzin, ponieważ jednym z zadań tego typu placówek jest prowadzenie działań mających na celu powrót dzieci do rodzin. Pobyt dzieci z naszego powiatu w placówce na naszym terenie zwiększy szanse na powrót dzieci do rodzin, ponieważ rodzice będą mieli możliwość częstszego kontaktu z dziećmi.

Są także i inne plusy powstania placówki opiekuńczo-wychowawczej w Powiecie Lubańskim. Są to: utworzenie nowych miejsc pracy i zagospodarowanie budynku.

Należy zauważyć, że dzięki utworzeniu tej placówki powiat będzie w stanie zapewnić opiekę wymagającym tego dzieciom i młodzieży – bez zwracania się o pomoc w takiej sytuacji do innych samorządówmówi starosta lubański Walery Czarnecki.

Na tym jednak nie kończą się działania lubańskiego samorządu. Zarząd Powiatu podjął decyzję o rozszerzeniu działalności Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Smolniku. Powołano nową filię tej placówki we Włosieniu. Naukę w niej prowadzą uczniowie zagrożeni niedostosowaniem społecznym. Ośrodek będzie mógł przyjąć dodatkowo 36 wychowanków.

- Mam nadzieję, że ten ośrodek pokaże, jakie efekty można uzyskiwać, właściwie pracując z uczniem zagrożonym niedostosowaniem społecznym - mówi Starosta Lubański Walery Czarnecki.

Przy dobrej pracy pedagogicznej taki uczeń ma szansę adaptacji społecznej. Wielu znajduje pracę, zakłada rodziny. Do palcówki kierowani będą również młodzi mieszkańcy naszego powiatu co ułatwi kontakt z ich rodzinami. Należy podkreślić, że podczas terapii niezbędna jest także praca z rodzicami. Nie ma trudnych dzieci, to dorośli nie zawsze potrafią się z nimi porozumiećzaznacza starosta.

Na uwagę zasługuje fakt, że do tych ośrodków trafiają do nas młodzi ludzie z różnych domów, także z tych tzw. dobrych. Problemy w rodzinach są te same, bez względu na status materialny.

Jednak i takie dzieci muszą znaleźć swoje miejsce. Staramy się, aby takim miejscem był Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Smolniku i we Włosieniu. Zależy nam aby w tej placówce młodzi ludzie dostawali szansę na normalne życie. W tym celu muszą być prowadzone działania resocjalizacyjne na wysokim poziomie. Przekazanie budynku we Włosieniu i jego modernizacja spowoduje, że młodzi ludzie będą w odpowiednich warunkach odbywać proces resocjalizacji z możliwością korzystania z zajęć sportowych na Sali gimnastycznej oraz nabywania umiejętności zawodowych w warsztatach szkolnych. Dzięki temu będzie większa szansa na rozwój osobowości i na skuteczność przywracania ich do normalnego funkcjonowania w społeczeństwiekontynuuje starosta Walery Czarnecki.

Należy nadmienić, że w obecnym czasie Powiat Lubański jest jedną z nielicznych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, która prowadzi tak intensywne działania dla dzieci pokrzywdzonych przez los i rozszerza swoją działalność. Taka postawa samorządowców z powiatu lubańskiego wymagała zaangażowania środków finansowych w wysokości około 3 mln zł. Jednak działania te są bardzo potrzebne i w perspektywie długoletniej przyniosą bardzo dobre efekty. Podsumowując należy stwierdzić, że należyte wychowanie dzieci i niesiona im pomoc jest gwarancją pomyślnej przyszłości.


W trosce o dzieci

W trosce o dzieci

W trosce o dzieci

W trosce o dzieci

W trosce o dzieci

W trosce o dzieci


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krystyna 24.07.2014 17:42
Prosze o adres chcemy dla dzieci oddac rzeczy w bardzo dobrym stanie.Nigdzie nie jest podany dokladny adres czy Telefon kontaktowy:-) ,

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZenonTreść komentarza: W mieście, gdzie dotąd największą atrakcją były kolejki do lekarza, teraz zapanowała prawdziwa panika – zamknięto przychodnię! A dlaczego? Bo właściciel zachorował. Jakież to ironiczne, prawda? Mieszkańcy rwą włosy z głów, a lokalne władze... cóż, burmistrz najwyraźniej uznał, że problem sam się rozwiąże, jak każdy dobry urzędnik. Może myśli, że zdrowie to taki prezent świąteczny – poczekajcie cierpliwie, a samo przyjdzie. Tymczasem starosta, który chyba przestał wierzyć w cuda, postanowił działać. W szpitalu powiatowym otwarto "usługi lekarskie light" – tak skromne, że aż zastanawiasz się, czy w zestawie z lekarzem dostajesz chociaż plaster i aspirynę. Cięższe przypadki? No cóż, zapraszamy do wycieczki do szpitala w Lubaniu – nie zapomnijcie o bagażu, bo czeka was prawdziwa podróż życia. Mieszkańcy w komentarzach wylewają swoje żale – i to jak poetycko! "Cieszcie się, że starosta coś zrobił, bo ci, na których głosowaliście, nawet palcem nie kiwnęli! Mamy piękny budynek PKP za kilka milionów i muzeum w ratuszu, ale przychodni brak! Sami sobie wybraliśmy gamoni – teraz umierajcie w domu jak prawdziwi bohaterowie lokalnego dramatu." Nie sposób się nie zgodzić. Kto potrzebuje zdrowia, skoro mamy piękny budynek PKP, który możemy podziwiać w drodze do Lubania? A muzeum w ratuszu? No przecież to idealne miejsce, żeby mieszkańcy mogli nauczyć się, jak żyło się bez służby zdrowia w czasach średniowiecza.Data dodania komentarza: 12.12.2024, 17:34Źródło komentarza: Leśna. Pacjenci zostaną w starej przychodni, ale...Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Bardzo dobra decyzja zacznijcie jeszcze strzelać do tych cpunow .Data dodania komentarza: 12.12.2024, 17:28Źródło komentarza: Pościg, zderzenie i zatrzymanie. Kryminalni aresztowali dwóch mężczyznAutor komentarza: szczęśliwaTreść komentarza: Nie prawda. Jest rozwój turystyki i produktu lokalnego. Mało tego, jest cała masa życzliwych ludzi, chętnych do pomocy. I każdy jest tu dobrze traktowany, czy to w urzędzie, czy przez sąsiadów.Data dodania komentarza: 12.12.2024, 17:19Źródło komentarza: Leśna. Pacjenci zostaną w starej przychodni, ale...Autor komentarza: Nowy menedżer, nowe pomysły, nowe możliwości i nowe rezultatyTreść komentarza: Dla tych, którzy krytykują powołaną prezes, pytanie, czemu mieli możliwości, a nie startowali w konkursie, czy mianowaniu? Fakt, prezes Mieloch nie ma osobowości płynnego kontaktu z załogą, taki charakter, ale na zamysł obecnej minister zdrowia Leszczyny, będzie miała za zadanie skutecznie doprowadzić do odpowiedniej zmiany właścicielskiej( znaczy sprywatyzować) szpital w Lubaniu, czego oczekuje minister zdrowia. Tak wybraliśmy, takie będą rezultaty. Może prywatny szpital, lepiej zafunkcjonuje.Data dodania komentarza: 12.12.2024, 17:15Źródło komentarza: Nowa prezes lubańskiego szpitala
ReklamaPowiat Lubań
Reklama